Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Discuții!


damoncarter2004

Postări Recomandate

  • Moderators

da...sindicatele au fost chemate la discutii...te referi cumva la cele la care au fost chemate si patronatele pentru scrisoarea aia la FMI...??..pe urma...care sindicate..?? ca de transporturi nu prea am vazut puternice...puternice in sensul de numar de membri si participanti activi..Nu te gindi ca le este rusine...Colegii au plecat prin europa impinsi de conditiile superbune de prin tara..au familii..si nevoi...Ar fi super sa ne inscriem toti intr-un singur sindicat si cind se zice stop sa ne oprim...din pacate nu e asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cico,deviez de la subiect dar vreau sa cred ca romanii nu au plecat din Romania din cauza conditiilor cum ai spus ,,superbune,,eu cred ca au plecat in momentul in care s-a deschis poarta catre iad(a se intelege europa)crezand ca daca vor ajunge aici vor scapa de toate necazurile dar nu este asa din contra majoritatea am devenit pur si simplu roboti fara masa fara casa fara viata sociala fara nimic intradevar cu ceva firfirei in cont (cazuri fericite)si nu in ultimul rand fara demnitate am citit zilele trecute o carte J.F(Nicolae S.)si am gasit acolo sloganul revolutiei franceze suna cam asa ,,Sa fim realisti si sa le cerem imposibilul,,asta ar fi trebuit noi sa facem nu sa ne aplecam in fata lor la fiecare 50 de euro pusi la chenzina,am ajuns sa ma compar ca ursul acela care coboara din inima muntilor sa manance dintr-un rahat de ghena asa si eu am lasat ce e mai frumos acasa ca sa .....dar va fi bine.Apropo se poate sterge mesajul daca nu e pe subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Și oare de ce au plecat, Sashatulcea? Pentru că până în 2011 aveam un contract colectiv pe ramură care ne asigura un salariu decent cu perspective căt de cât avantajoase . De atunci avem doar salariul minim, la fel cu necalificații. Cum să nu pleci la o ofertă salarială mai bună și cu o perspectivă de retragere, cel puțin decentă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sxn nu te supara dar oricum la cum gandesti nu cred ca Romania te-ar mai suporta asa ca bine ar fi pentru tine sa ramai in civilizatie ca de aici iti este recunoscuta celebritatea,faptul ca nu ai fost in stare sa faci ceva in tara sau sa iti gasesti acolo ceea ce visai noaptea sau nu aveai ceea ce avea vecinu care (la fel ca tine avea tot un cap,doua maini si doua picioare)nu iti da dreptul sa jignesti pe ceilalti care iubim Romania indiferent de cine e condusa(nu pot acuza o tara ca nu ma pot eu descurca ca nu imi pot lua eu golf 3 sau ca nu imi pot plati ratele facute in franci)Apropo si mie imi este sila aici in infectia asta de Germania.In rest numai bine si tot ceea ce-ti doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tema ar fi aia cu sindicatul...de aici pleaca totul..nu de la cei care ramin acasa sau pleaca prin europa..Noua nu ne place sa ne implicam..ne-am invatat sa faca altul ceea ce ar trebui si am putea face noi..Exemple...pfff..destule..citeva simple...de la iesitul in strada pentru ati exprima o opinie pina la actiuni mai combative..Eu cred ca nu au ce sa discute mai marii sindicatelor daca nu au forta si mai ales membri care sa ii sustina si sa actioneze..suntem fiecare pentru el..Mi s-a intimplat de citeva ori ca in curte sa facem toti gura si sa vrem drepturi..Mergind spre sefi..pfff...nu stiu cum se facea dar invariabil ajungeam  intotdeauna singur..Si mi-am spus punctul de vedere..nu am facut rabat de la meseria mea niciodata..Si nici nu voi face..insa nu toti procedeaza asa..Treaba lor...dar aici e problema..

Sasha..fiecare are opinia lui...eu cred ca majoritatea colegilor nostri au ales europa deoarece acasa nu aveau servicii bune cu salarii acceptabile....Au ales banul pentru a le face un trai mai decent famililor lor...unii aveau rate la banci...altii case de facut..etc..Mirajul asta al'' banilor multi ''din meseria noastra i-a facut si pe altii..din alte meserii..[gen politisti..profesori..bucatari..etc] sa se recalifice in soferi..Sa ai demnitate o poti avea si in europa si in romania..Totul depinde de tine..Noi din pacate ne-am pierdut omenia..voluntariatul..si cei 7 ani de acasa..Stim doar sa ''ciordeles''..

Sindicatele alea chemate la discutii au fost altele..nu transportatori..ca noi suntem de ris..si s-au dus sa discute pentru altceva..Scrisoarea cu fmi-ul pentru impumuturi..pfff..Nasol..vor avea si copii copiilor nostri de platit pentru magaria astora..Si noi taiem frunze la ciini..Ati observat cum procedeaza nemultumitii pe afara in alte tari..??Pai cind e vorba de greva sau actiune o fac..blocaje..caramboluri..Actioneaza..si vai de cei care incearca sa forteze barajul lor..Citi dintre camionagii au incercat sa forteze prin italia..franta...etc..Niciunul..au stat linistiti blocati..La noi..daca se decreteaza miine o greva se prezinta vreo 2-3..Restul muncim..Asa ca revenind la intrebarea din comentariul de inceput..Suntem..dar degeaba daca nu actionam..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum sa te înscrii într-un sindicat daca nu a auzit nimeni de ei( SSDB,SLT sau care mai e)? De 6 ani lucrez numai pe intern,am făcut țara asta in lung și în lat,am făcut repausuri in multe parcări prăfuite,pavate, amenajate ca un autohof,dar nu am văzut niciodată oameni la vreun sindicat sa vina să se facă cunoscuți.Mai ales, peste munți în Moldova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai e simplu..te inscrii intr-unul necunoscut sau slab cunoscut si devnind membru cauti sa imprastii zvonul tu si ceilalti membri..unul din exemplele date de tine sa stii ca a avut ceva cistig de cauza pe litigii de munca [pe extern]..unul din cei care ii face reclama fiind chiar din iasi..decii..se poate daca exista vointa...in opinia mea umila..:lolno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.