Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Depășite program 15 ore


Cristian68

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara ....!

De curind am făcut o greșeală...am lucrat mai mult de 15 ore pe tahograf fiind in așteptare la descărcat și nici nu am putut sa iau urgent pauza de 9 ore,tahograful nu mi.a prezentat nici o informație de teu,cardul nu l-am descărcat pe motivul sa nu se vadă la dvla,ce i.mi recomandați?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa iti schimbi meseria...revino la cea anterioara....:lolno:

tu nu ai numai depasirea de program munca ,nu ai stiut sa iti calculezi timpii..inainte de a intra la descarcat renuntai...sunai planerul..etc....lasai remorca si venea altcineva...daca te tinea la descarcat 4 ore...stiind ca termini programul de munca  ii anuntai cu 1 ora..o ora si ceva inainte ca daca nu termina de descarcat pina la...nu mai poti misca din loc camionul..variante existau..Exact genul tau de problema a fost rezolvat dupa cum am spus eu..Anuntat biroul ca daca pina la ora ...nu e descarcat nu mai pleaca...Aia au zis ca glumeste...Cind au terminat descarcarea el nu a mai plecat si a intrat in repausul zilnic..Degeaba amenintari...Biroul a sunat la dvla si a venit un echipaj..Soferul a explicat si surpriza...Ia obligat sa inchida in dreapta si stinga lui cite o rampa ca sa nu fie deranjat si au ramas acolo sa fie siguri ca nu il scoala..Se poate cind stii meserie...si ce ai de facut.Tachograful nu trebuie sa iti prezinte nimic..e o masinarie...tu erai sofer si trebuia sa iti calculezi programul de munca,doar stiai ca maximul admis e 15 ore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

OK...am înțeles dar nu am cunoscut in totalitate Semnificația POA.....acum am înțeles!(indiferent de ce se întîmplă trebuie respectat timpul de 15 ore, nu trebuie depășit).....și acum ca sa evit eventualele sancțiuni....pot sa schimb cardul la DVLA sa zic ca l-am pierdut?

Editat de Cristian68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Riscul ramine in continuare,la firma poate fi un control in urmatorul an...si ies la iveala greselile tuturor..daca au gresit...multi se considera acoperiti daca nu sunt opriti in urmatoarele 28 zile..dar uita ca la firma se tine evidenta pe un an...iar iti pot da exemple si de pe uk si din tara

Ai gresit..daca nu vrei sa risti in urmatoarele 28 zile poti alege varianta ta..sau sa iti iei un co...ramine in suspans doar controlul la firma

POA este considerat timp de asteptare..nu se contabilizeaza ca timpii de munca [ciocanele si conducere].El iti poate prelungi intrarea intr-un repaus la timpii de munca dar nu la timpii de conducere sau la maximul admis intr-o zi de munca..alea 15 ore...Sper ca stii cind trebuie sa iei primul repaus...la o zi de munca..sa nu ai surprize si infrigement si la asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Moderators

PROGRÁM, programe, s. n. 1. Plan de activitate în care sunt stabilite (în ordinea desfășurării lor) etapele propuse pentru o perioadă dată; desfășurare a activității (individuale, dintr-o instituție) după un astfel de plan. 2. Expunere (scrisă) a principiilor, scopurilor etc. unei organizații politice, sociale, culturale etc. 3. Programă. 4. Ordinea după care se desfășoară o emisiune de radio sau de televiziune, un spectacol etc.; ansamblul părților unei asemenea emisiuni, ale unui spectacol etc. ♦ Foaie de hârtie, publicație, broșură în care este prezentat un program (4). 5. Ansamblu de instrucțiuni codate, folosit de un calculator pentru rezolvarea unei probleme. – Din fr.programme.

Sursa : DEX (dicționar explicativ)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Lasa dex -ul limbii romane si respecta dex-ul de specialitate . Ala conteaza !! In dex -ul de specialitate termenul program nu exista , dar nu va intra in cap ,  va place folclorul de parcare .....

Mai tii minte cand ziceai ca pauza = repaus ?? Dupa dex ul romanesc ?? Uite ca dex-ul de specialitate te contrazice , pauza inseamna ceva , repausul altceva ca termen ( in context ) dar na .... mânuirea volanului de foarte multi ani ... aia conteaza . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Să-mi fie cu iertare, dar...

Doar pentru că în legislație scrie ''activități zilnice'', aia nu înseamnă că ''program de muncă'' nu înseamnă fix același lucru, atâta timp cât contextul este același. Și chiar și șoferii au programe de muncă, inclusiv în ''dex-ul de specialitate'' cum îți place să-i spui. Problema apare (și aici ai perfectă dreptate), atunci când lăutarii rutieri folosesc termenul ''program'' referindu-se la alte bazaconii (perioade de 24 de ore, cel mai des).

Din partea mea, oricine poate folosi ce termeni dorește, atâta timp cât ceea ce vrea să spună este identic cu ceea ce înțeleg eu de la el. Pe de altă parte, folosirea termenilor așa cum sunt ei scriși în legislație, asigură coerență atât pentru vorbitor, cât și pentru ascultător...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.