Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat cpi si card tahograf uk


FlorinS

Postări Recomandate

  • Members

Salut . Am si eu o dilema.. azi am promovat examenul cpi marfa si maine ma voi duce sa depun actele pentru eliberare cpi. Problema mea este ca plec in uk si as fi vrut sa imi preschimb permisul din cel romanesc in permis de uk zilele astea ca sa pot sa incep sa muncesc cat mai repede posibil. O sa afecteze in vreun fel cererea mea pentru cpi din ro daca in acelasi timp schimb permisul in uk.. ? Eu ma gandesc ca nu deoarece permisul in ro nu o sa fie anulat . Alte pareri ? Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Permisul este una...cardul cpi alta....totusi...cardul cpi are pe el trecuta seria permisului...acum...permisul de ro il poti schimba in cel de uk...teoretic trebuie sa ai minim 3 luni de stat in uk ca sa depui cerere pentru schimbare permis....si la fel pentru insurance number...Inclin sa cred  ca tu ai cazut in plasa vreunui profitor romin care te va plati la zi,probabil stind saptamina in camion si la sfirsit iti ofera cazare de weekend la o casa ceva..In aceasta situatie nu are rost sa iti schimbi permisul ,poti conduce cu cel romanesc.Nu uita ca e posibil sa treaca mai mult de 2 saptamini pina vine certificatul de pregatire initiala..si atestatul..[cartela conducatorului auto sau driver card]...si asta inseamna ca nu poti conduce vreun camion..tir..etc decit daca are diagrama..fara tachograf, nu e ca la o masina mica sa ai doar permis in buzunar:lolno:...Cele 3 trebuie sa contina aceiasi serie permis..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut . Mersi de raspuns . Nu e vorba de nici o teapa eu am toate actele in uk am mai fost si nu o sa ma bazez pe nimeni sa imi gasesc de lucru o sa imi gasesc singur... am toate actele necesare gen nino adresa etc . Stiu 100% ca se poate lucra cu cardul cpi de romania si cu permis de uk deoarece un unchi de al meu lucreaza . Deci teoretic nu ar trebuii sa fie vreo problema daca schimb permisul din ro in uk in acelasi timp in care am aplicat si pentru cardul cpi 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cardul cpi este certificatul de pregatire initiala..pe el este trecuta seria permisului....tu puteai schimba prima data permisul de ro in uk si faceai cardul cpi pe seria permis uk..nu e o problema mare...il poti schimba in uk intr-unul englezesc la fel ca pe permis..La fel si cu cartela conducatorului auto...Faci mai multe formulare.

ps...de curiozitate...intreaba-l pe unchiul tau ce serie de permis are trecuta pe card...cel vechi de ro sau cel nou de uk...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.