Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

sofer de anglia


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

este cineva care lucreaza ca sofer in MAREA BRITANIE?si daca poate oferi detalii despre cerintele de la ei...de ex: ce e lvg...clasa 1/clasa 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare ,

Am lucrat sofer in anglia pe 3.5 To , dar sunt in tema cu termenii pt masini mari. De ex LGV Class 1 sunt vehiculele articulatate (artic , cum zic ei ) , iar LGV Class2 sunt cele normale , nearticulate . LGV - Large Goos Vehicle . O sa mai gasesti la ei LGV ca fiind HGV , ca asa le ziceau inainte si inseamna Heavy Goods Vehicle. Eu am incercat de curand sa ma angajez in anglia ca sofer pe camion sau autobuz ... sa stii ca au sistem foarte aiurea de asigurarea masinilor si din cauza asta , trebuie sa ai minim 25 de ani si categoria de minim 2 ani. Daca mai ai alte intrebari sunt aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

salut am lucrat in uk ca sofer pe hgv la containere dar a trebuit sa imi schimb permisul si cardul in cel englezesc pt. ca nu ai voie sa cistigi bani de pe urma carnetului din ro sau bg . este ff simplu sa iti schimbi permisul si te costa 42 lire permisul si 40 cardul  formularele le gasesti la posta si faci tot la posta op-ul de plata sa nu trimiti bani in plic (pui in plic carnetul si cardul de ro ) ; cel mai greu este sa ai o adresa valabila pt actele au sa iti vina la acea adresa in max 2 saptamini si sa nu ai mai mult de 39 de ani pt ca iti trebuie verificare medicala si nu ti-o face nimeni daca nu ai acte de rezident sau blucard . trebuie sa ai min un an vechime si nu mai mult de 3 puncte pe permis dar daca iti schimbi permisul atunci ai sa il ai curat si nu ai probleme cu punctele . fii atent ca daca ei puncte atunci ele se sterg peste 4 ani in uk . daca mai vrei informatii sa ma contactezi . bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa inteleg ca daca vreau sa-mi schimb permisul romanesc, avand cat. B,C,E, cu cel englezesc, nu trebuie sa mai fac ore de condus pe acolo si sa dau examen la sfarsit ?

Asa auzisem de la cineva ca se procedeaza pentru C si E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca vrei sa pleci in uk iti trebuie neaparat navigator 100 lire sau mai mult depinde  si au harta speciala 25 lire pt soferii de hgv la ei se umbla pe autostrazi si la 5,5 m inaltime cu vagoanele dubledek (2 podele) . au ff multe poduri joase si drumuri inguste (narrow lane) si sa ai grija ca ei au  masurile in feet nu in metri cauta pe tel nokia convertirea la feet . mai vrei informatii te ajut . bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

se gaseste pe Lonra dar mai mult in distributie cu hgv . adica faci distributie la magazine cu autotrenul 2-3 mag pe zi sau noapte . mie nu mi-a placut si am plecat la containere . daca vrei asa trebuie sa te inscrii la o agentie la care o sa dai proba de condus si parcare dupa care astepti tel de la ei sa incepi lucrul . ai pos sa lucri noaptea sau de zi (se plateste mai bine noaptea). iti dau un site la care poti sa te inscrii iti faci cv si iti trimit joburi disponibile in uk de hgv (class 1 bce , class 2 este cu remorca ). www.jobsite.co.uk iti faci cont si te descurci . dar sa stii ca dureaza aprox 2-3 saptamini pina sa incepi lucrul la agentiie . daca vrei la bascula se fol tremenul "tipper""tipt" ce inseamna basculare , descarcare , ....etc . la agentie iti trebuie masina mica neaparat pt ca nu stai la aceeasi firma toataa saptamina ;poti schimba in fiecare zi firma si camionul . si londra in diametru are peste 60 de mile deci ai de mers muuult . trebuie sa stii sa vb engleza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Spune-mi cu cati bani ramai dupa o luna de munca, muncind ca sofer pe o bascula sau la distributie in Londra ?

Am vazut ca se ia de la 8 pana la 11,5 lire pe ora, dar nu stiu cate zile/ore se lucreaza pe saptamana, ca sa fac un calcul.

Eu intreb mai mult de bascula, pentru ca banuiesc ca esti seara acasa si in week-end e posibil sa ai liber. Ma gandesc ca exista posibilitatea sa lucrezi si la o singura firma pe bascula sau cifa de beton, nu sa te plimbi de la o firma la alta.

Ceva in genul cum e la noi, are firma statie de beton sau balastiera si cari pe la santiere.

Oricum daca iti gasesti de munca, cred ca cea mai mare piedica sunt actele, care sunt obligatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

depinde de firma . eu aveam 450 lire pe saptamina in 2007 iar in 2009 cind cu criza sa luat 50 de lire din saptamina si o cursa in plus pe sapt ;dar de sarbatori sa facut si 1000 de lire pe sapt 13-15 ore de munca 5x nopti + sambata si duminica depinde de cit mai ai in diagrama(card) in distributie . deci depinde .  cazare care sub 400 nu gasesti doar daca sunteti mai multi in camera (apatrament) daca cunosti acolo sa ai unde sa stai e bine daca nu e greu sa iti ei ocamera in chirie . iti trebuie cont la banca obligatoriu , min 6 luni sa ai venit in cont sa poti inchiria ceva  de la agentie . cauta ca sunt firme ce iti dau acomodation (camera) soferii in uk nu sunt ca la noi daca are de lucru nu pleaca de la firma decit daca se inchide firma sau gaseste ceva mai bine platit (putin probabil) . eu am lucrat numai intre englezi nu polonezi, bulgari sau romani si au un fel de a fi care iti face greata ex. nu dau mana cind se saluta in 2009 luna mai am venit in tara ca nu mi-a mai convenit celtuiala este mare . daca stai la cabina (night out) o saptamina cheltui cam 10 lire cu mincarea +tigarile care costa nu gluma malboro e 7 lire . ai familie care trebuie intretinuta deci imparti banii la 2  minus cheltuiala ta daca esti singur si "zgircit" atunci ai sanse sa faci ceva bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
  • Members

Buna ziua tuturor , sunt șofer pe Camion de mare tonaj (40to) de 20 de ani in romania . Pentru ca fata mea s-a stabilit in Anglia mi-aș dori sa rămân permanent la ea de dragul nepoților. Pe scurt, mi-aș dori un loc de munca permanent dar nu am foarte mare succes din cauza faptului ca nu știu limba engleză . Nu știu termeni lor și ce înseamnă Hgv sau lgv , care e diferența între class 1 și class 2 . Va rog dacă aveți vreo oportunitate sau Cunoaște-ți vreo firma unde ar putea fi și romani sunt deschis și pot invata limba pe parcurs . Ajutați-mă cu un număr de telefon sau o recomandare. Mulțumesc frumos . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

HGV...vine de la heavy goods vehicle...si se refera la tir [spun tir ca sa intelegem cap tractor plus semiremorca]

LGV..este camionul

Faptul ca nu cunosti engleza e un impediment major, sunt destui care nu cunosc limba si datorita acestui fapt la angajare accepta salarii mai mici,conditii mai proaste..numai de dragul de a munci..Greu vei gasi ceva dar..pff.Gindestete ca esti sunat sa te duci sau sa iei ceva..habar nu o sa ai ce iti spune..O sa zici ''yes..yes''...si apoi ce-o fi..o fi...Regulamentul 561 se respecta..In uk sistemul de munca este diferit,angajati permanenti foarte putini,majoritatea lucreaza prin agentii.Agentia te trimite la munca,plata se stabileste la ora...zi..noapte..S..D..Preturile sunt diferite.Reguli multe,unii clacheaza din cauza lor si fug inapoi pe comunitate.Pune in balanta si brexitul si o sa ai o imagine aproape completa..Vezi unde locuieste fata si intreabo cum e cu munca in zona prima data,ca degeaba iti da cineva recomandari daca tu nu esti in aceiasi zona.Transportul iar este vital,deci iti trebuie masina..asigurarile pe uk sunt mari fata de europa..Vorbeste cu fata dupa cum spuneam prima data..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.