Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

SISTEME DE NAVIGATIE PENTRU CAMIOANE


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Comerciant

@Trucky79,

problema pusa de tine necesita o detaliere un pic mai amanuntita.

O sa incerc sa fiu cat se poate de succint.

O putem impartii in 2:

1. parte hardware

2. parte software

Ca si parte hardware (aparat) si pe aceasta o putem la randul ei impartii in 4 categorii:

1.a - aparate cu soft dedicat (TomTom, Garmin, Navigon, Mio) sau integrate in auto

1.b - aparate fara soft dedicat (Wayteq, Smailo, Evolio, NorthCross, etc.)

1.c - tablete sau smartphone-uri cu SO Android

1.d - laptop

Daca ma intrebati ce as alege din cele 4 categorii clar raspunsul meu este un aparat fara soft dedicat cu performante hardware cat mai bune sau o tableta.

Adica un aparat cu un procesor de minim 500 MHz si ram de 128.

Sau o tableta cu procesor de minim 1,2 GHz si ram recomandat de 1 GB (poate fi si de 512 Mb dar nu recomand)

De ce as alege acest lucru. Pe aparatele respective poti instala si configura orice soft de navigatie dorit, in plus pe tableta ai si optiunea de internet pt live update sau TMC sau altceva.

In cazul in care as fi constrans sa folosesc un aparat GPS cu soft dedicat as alege acel aparat in functie de zona pe care lucrez.

Daca as lucra exclusiv pe Vestul Europei as alege in ordine:

1. Navigon

2. TomTom

3. Garmin

4. Mio

Daca as lucra in toata Europa as alege in ordine:

1. Navigon

2. Mio

3. Garmin

4. TomTom

Atentie! - Mio incepand de la anul nu va mai avea Mio Spirit ca si soft ci trece pe iGO Primo 2.0 :)

Ca si soft de navigatie as alege in ordine:

1. Primo (il plasez pe primul loc datorita acoperirii f bune ca si harti, a multitudinii posibilitatilor de configurare si a user friendly UI)

2. Navigon

3. TomTom si Garmin

Nu ma pot pronunta in privinta softurilor de navigatie pentru PC deoarece nu le-am utilizat personal!

Sper ca am reusit cat de cat sa incropesc un raspuns coerent la intrebarea ta.

In cazul in care nu am atins toate punctele am rugamintea sa "ma tragi de urechi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Comerciant

@Andreiliviu105,

este un aparat de clasa medie care isi merita banii investiti in el.

In schimb trebuie sa ai f mare grija la fluctuatiile de tensiune...il poti "praji" relativ repede.

Asta din cauza ca siguranta din incarcator in 99% din cazuri este un pic mai mare de 2 A si daca ai fluctuatie de tensiune (la punerea contactului de obicei) se duce direct in placa.

Iti recomand sa folosesti un adaptor de bricheta de la Hama sau orice alt adaptor care are o punte de condensatori si un circuit electronic care stabilizeaza tensiunea.

Folosirea unui adaplor este o recomandare general valabila pentru toate aparatele electronice la care folositi incarcatoare de bricheta.

LE: La multi ani stimate coleg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc mult de tot colegu de sfaturi si de urari. :) Sanatate multa iti doresc si tot ce iti doresti sa ti se implineasca :)

@Andreiliviu105,

este un aparat de clasa medie care isi merita banii investiti in el.

In schimb trebuie sa ai f mare grija la fluctuatiile de tensiune...il poti "praji" relativ repede.

Asta din cauza ca siguranta din incarcator in 99% din cazuri este un pic mai mare de 2 A si daca ai fluctuatie de tensiune (la punerea contactului de obicei) se duce direct in placa.

Iti recomand sa folosesti un adaptor de bricheta de la Hama sau orice alt adaptor care are o punte de condensatori si un circuit electronic care stabilizeaza tensiunea.

Folosirea unui adaplor este o recomandare general valabila pentru toate aparatele electronice la care folositi incarcatoare de bricheta.

LE: La multi ani stimate coleg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am avut un Smailo Joy din asta pe mana. Am vrut sa pun iGo Primo. Nu prea vroiam sa fie ceva de viitor. Eu unul nu ti-l recomand. In schimb Evolio si NorthCross astea 2, mi s-au parut mai bune cel putin pe segmentul iGO Primo. Apoi Mio si alte jucarii. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu pentru inceput mie mi  se pare destul de bun. Pe parcurs o sa imi iau ceva mai bun. dar deocamdata stau cam prost cu finantele ca is somer, :D am cateva promisiuni de la prieteni de la diferite firme pt primavara sa ma angajez , astept sa vad care ma rezolva primul:D si poate imi iau cv mai bun :) o seara buna va doresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

North Cross-ul nu il recomand ... l-am avut la vanzare si ES 400, 404, 515......jalnice modele......dupa o ora doua de functionare daca vroiai sa le inchizi trebuia sa le resetezi.

De asemenea nu recomand nici GoClever-urile...au avut (si inca mai au) probleme de firmware si nu prea inghit executabile mai mari de 4-5 Mb.

Myria la 199 lei de la Altex este un mic monstrulet si poate multe. Se misca splendid. Lasa de dorit dimensiunea de doar 4.3 inch a display-ului si carcasa stil 2005 un pic mai "retro".

De la Serioux va puteti lua linistiti UB Q550T2.

Evolio de asemene il recomand cu caldura mai ales seria Hi Speed.

Smailo Joy nu am avut probleme cu ele si se misca decent chiar si cu un Primo cu toata "salata" pusa.

Sa nu uitam aparatele de la Wayteq pe care de asemenea le recomand (mai putin tableta lor pe SO Android din cauza ram-ului mic).

(Daca sunt colegi de la Van Moer pe forum - sa stiti ca din "vina" mea v-ati "procopsit" cu aparate Wayteq anul trecut si acum 2 ani :))

Cu Mio deja intram in clasa superioara (ca si calitate si bani) alaturi de Becker, Navigon, Garmin, etc. si nu il putem compara cu aparatele din clasa medie.

Sper ca am prins in lista cam toate aparatele de clasa medie din RO in acest moment....

LE: nu fac reclama propriilor produse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acuma ca sa nu facem reclama.. :D Nu stiu.. eu unul recomand sa ia ceva de la tine cel de 5inch. ca e bun. Are deja si softul pus si setat . e mai bine asa parerea mea. ca un GPS la 5 inch la magazin sub 250RON nu gasesti si fara soft. in fine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

cred ca nu ai licente corespunzatoare pt anumite harti.

uita-te la la continutul hartilor in device(aparat)si care sunt cu rosu nu ai licente pt. ele.

te pot ajuta cu un set de licente sau la fel de bine le poti descarca de pe forumurile de specialitate.

O intrebare pentru Cristi_GPS:

Vreau sa-mi achizitionez o tableta evotab fun,are specificatii foarte bune,dotata si cu receptor gps,procesor foarte bun,sistem de operare android 4.0

Cum deja am testat cu  pe smarphone(SGS 3) diferite softuri de android(Igo primo 2.0;Navigon 4.7.1;tomtom android;Automapa android)crezi ca e o idee buna?

Asta pe langa faptul ca am pus de curand pe batranul meu TT one 3rd edition navcore 8938 truck cu harta din seria 901 truck,insa nu am apucat sa-l testez la drum(la prima vedere calculeaza destul de rapid rutele lungi,cu toata memoria slabuta de 32 RAM).

avand in vedere experienta ta in domeniul sistemelor de navigatie sunt sigur ca ai cateva sfaturi pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

eu lucrez cu un smailio full h d este foarte bun pt camioane . sant multumit de el .toate datele sant corecte traseele cele mai bun bune si in timp real conectat la satelit .te avertizeaza daca pe traseu exista un stau/ sau drumuri in lucru sau inchise.sant multumit de el pina in prezent . este ideal pt asa ceva .am avut un mio eram in torino am introdus sttutgart si a vrut sa ma duca prin elvetia . eu trebuia sa merg pe brenero. tot cu acel mio eram in cehia am introdus shombathely si a vrut sa ma duca prin maribor . am urmarit traseul ales si am mers pe unde trebuia. deci atentie mare la pozitia unde va gasitii se pot intampla aceste lucririi cu unele g p s .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Am avut o invazie de GPS marca Serioux .. Model GT500. Este un GPS de 5 inch de la Emag. CPU : 800Mhz, Intern 4GB si RAM 128MB. Se misca foarte bine .. Si se intelege de minune cu iGO Primo Truck 2.4 si cu hartile pe 2014. Se misca fluent. Ruta de 1000km calcul 5-7 secunde.

Incercati si dati cu parerea dupa. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegii.Este cineva care are varianta ceea mai noua de harti si cand intreb asta ma refer strict la perioada asta sau mai bine zis actualizate in 2014.Poate ne ajuta cineva si cu anumite aparate GPS sau combinatii gen: laptop+antena+harti actualizate recent?Multumesc frumos si drumuri line tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members
imi poate spune cineva un navigator bun pentru anglia? pentru tir?

Depinde de buget,daca esti dispus sa faci o investitie si crezi ca iti foloseste in viitor, ceva bun ar fi : Tomtom 7100 pro truck.

Ma gandesc ca intrebarea ta se refera la aparatul propiu zis+ soft si harti de actualitate.

Daca te intereseaza doar ca si software lucrurile se schimba pentru ca depinde foarte mult ce device folosesti.

Oferta e diversa si poti instala softuri de navigatie pe: laptop,tableta,smartphone......la asta ma refer cand spun "device".

Indiferent pentru ce optezi,nu uita de indicatoare,harta,atlas........

Rog un moderator,sa modifice ,daca se considera reclama.......nu am aceasta intentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.