Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Viata de sofer in cateva cuvinte.


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

sunt eDy, am alt user

am inceput sa merg pe tir de la 16 ani, cu vecinu, un daf xf 95, am trecut prin multe si cu el, am avut chiar si un accident cu el.

apoi am mers la edy, am facut scoala de soferi edy, am dat examen, m-au angajat si 3 luni am mers cu unu cu experienta, apoi mi-a dat tir, 2 ani am mers prin romania, de obicei plecai duminica noapte si veneai vineri sau sambata.

Dupa 2 ani, m-au bagat pe extern, de atunci incep problemele, cu vamile la unguri, diagrama pe ultima saptamana, amenzi MARI, trebuie s adaug ca eram cu fratemeau pe tir. am avut curse de austria, ungaria, italia, anglia..., probleme erau la peco-uri, cand trebe sa trimiti SMS la dispecer sa iti deblocheze cardul sa poti alimenta, in general raspunde foarte greu, dupa multe SMS-uri, si pe vapor, sa iti rezerve loc, se intampla sa ramai prin germania vreo 3-4 zile, ca nu ii nimeni sa te descarce, eu am noroc ca is cu fratemeu, mai dam o carte, avem minge, dam un lap-tenis, numa sa treaca timpul mai repede, si cand dormi, unu dintre noi incearca sa stea treaz, fura foarte des, peste tot ii plin de hoti, de mancat mancam la butelie mica, scoatem masa, si mancam ce ne-o mai ramas, apoi iara ma urc in cabina sa verific diagramele pe ultima saptamana, nu cunva sa fie depasite, amenzile sunt foarte mari, cu 3 zerouri.

apoi vi acasa dupa 2 saptamani, dormi pe saturate, mai stai 1 cu familia, apoi iara pleci.

poze nu am pt ca nu is de asta cu pozele, la cat de stresat is, numa de poze nu am chef, nici telefonu nu are camera, dar o sa ma angajez, cand o sa gasesc, si o sa va umplu de poze, o sa iau si un aparat, si am sa fac poze, ca stiu ca asta asteptati....

hai ca va las, numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

apropo, si eu is mai mult plecat, merg cu vecinu in curse sa il mai ajut, mai conduc si eu.....

deci daca nu apar o vreme pe aici, is plecat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

asa timishan, acuma iti dau dreptate

sa fi tirist nu e greu, e foarte greu, multi soferi de la edy nu rezista mai mult de 2 ani, multi fac ulcer, pentru ca nu mananca cand trebuie, altii au deja probleme la coloana, un coleg sa imbolnavit de la aeru conditionat de era sa moara, a stat 1 saptamana in perfuzii.

io daca nu gasesc anu asta de lucru pe afara, cred ca ma las de soferie, mai bine merg la pompieri sau la politie, nu e atata stres si atatea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Aveti dreptate , din cate am auzit si eu si am auzit de la unul si de la altul soferia e meserie grea: mai tot timpul plecat de-acasa , zile pierdute la incarcat sau descarcat, stres in trafic, mancare putina.....DAR ( exista totusi un dar  ;D ) e si frumoasa, si anume : vezi locuri noi si frumoase, stai departe de nevasta cicalitoare de-acasa ( asta daca ai asa ceva  :P ) , castigi putin mai multi bani , traiesti o experienta unica , mai inveti si cate o limba straina, mai faci glume prin statie cu colegii , iti alimentezi placerea de a conduce :D, chestii deastea marunte  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator Anonymous

Am avut in luna august 25 de descarcari pe Germania.Deci inchipuiti-va cum este sa cauti 25 de toll colete, ca nu iti poti lua pe distanta mai mare, ca nu stii cand te descarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

parerea m-ea personala soferia este o meserie frumoasa care i-ti ofera in fiecare zi ceva nou, sincer eu nu cred ca as rezista sa lucrez 8 ore intr-o fabrica cu aceiasi oameni zi de zi si sa fac acelasi lucru                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              drumuri bune si descarcari usoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

io daca nu gasesc anu asta de lucru pe afara, cred ca ma las de soferie, mai bine merg la pompieri sau la politie, nu e atata stres si atatea probleme.

Ai avea curaj sa te angajezi undeva pentru 400 euro? Sa lucrezi zi sau  noapte? Soare de 35 grade, ploaie sau ninsoare? Sa stai in picioare cate 10 ore? Sa nu ai nici o sansa sa iesi la pensie? Ca in asa conditii nu ajungi la 60 de ani (pardon, la 65) ! Sau daca o apuci sa nu fii in stare sa te misti de colo-colo? 

Sa nu poti pune deoparte nici un banut ca ai banca care astepta sa dai tot salariul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Lucrez pe autocar turistic si nu o pe linie  la o firma micuta are 2 autocare care este de nota generala 8,5 Viata ca sofer de tir nu este ca cea de sofer de autocar.Sofer de autocar iti impune o anume conduita o relatie mai buna cu pasageri programul de condus este mai lejer (mai sarim si din program dar rar)in schimb am avut ocazia sa vad de la fiordurile din Norvegia pina la pesterile din croatia ,orase pe care nu visam sa le vad toata viata.Am lucrat pe comunitate un timp si dupa 14 saptamini pe cabina singur am luat-o razna si cintam in statie de nebun si m-au trimis sefi acasa.Viata de sofer este frumoasa dar nu trebuie sa uitam pentru ce muncim ca ne trezim batrini si vedem ca acasa inseamna mai mult cabina si nu casa ca copii sau marit si nu am fost acasa linga ei etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut.Nu ma deranjeaza colegul In sezon (mai -septembrie) cind nu stam acasa decit strictul necesar (revizii defectiunii etc) 2000-2500 euro In extrasezon pe cursa Italia 200 Grecia 150 Spania 250 prin tara 100 lei pe zi Firma la care am lucrat nu mai are autocare lea luat leasingul si a ramas cu un microbuz si acum imi caut ceva de munca.Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Vesnicul vagabond , legat de viata-i obscura , ce-si face munca cu daruire! Mereu pus pe sotii , mereu in cautare de dame fatale, nerabdator sa schimbe locurile cat mai repede. Nimic din ceace-si doreste nu e prea scump si in dezordinea din juru-i e ordinea ce-l stapaneste.  Il atrage familia , casa,atunci cand totul i se pare a fi in culmea fericirii si poate pierde cate o lacrima ascunsa atunci cand amintirile il coplesesc si departarea il subjuga. E tot un om! Tot un suflet! Si nu de putine ori ,tratat ca un golan,abject si fara de cultura , ....un om onest ,calit, citit si manierat ! Mereu a-mi amintesc celebra vorba a unei mari doamna psiholog ,, mai ...sunt trei categorii de oameni : oameni buni....oameni rai.....si soferi"!......Cred ca pot dezvolta mult subiectul...caci am ce spune! Chiar as scrie un eseu ...,,Pledoarie pentru meseria de....vagabond ", dar nu va mai plictisesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

"Putin dus cu pluta"...poate m-ai mult chiar...esti pe cont propiu,nimeni nu te ajuta,mananci la butelie [daca ai grija sa-ti procuri necesarul],dormi iepureste,sa nu te fure,trebuie sa ai grija cu cine si ce vorbesti...sa sti geografie,si sa sti orienta cu GPS-ul...sa stai bine cu nervi {rabdare}..sa sti sa te descurci :cateva cuvinte:in limba tarii unde esti..sanatatea -sa stai bine cu ea,dureri de spate ,etc...sa poti manca orice...si la orice ora...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

va plangeti ca e greu ca nu stati cu familia...dar daca ati sta cu familia si n-ati fi soferi si v-ar plange copiii de foame si ca stati cu morcovu ca va ia banca casa...ar fi mai bine ? decat sa-mi planga copiii de foame mai bine plang eu de dor...si stiu ca au tot ce vor ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca muncesti ca cineva sa fie fericit si acea[ acele] persoane cunosc faptu ca tu nu pleci de dragu de a pleca de langa ei si apreciaza asta nu o sa simtiti doru,,,cum zice cineva ,,,,decat zilnic langa nevasta si copii cu stomacu [ nu stiu sa scriu cum a zis ,dar voi intelegeti] mai bine mai rar dar fara sa te gandesti ,ce datori avem,oare cine bate la usa,ce mancam maine,,intradevar comunitatea e mai grea dar tur retur 2 saptamani este acceptabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cu patroni din ziua de azi si firmele pline de hoti care se imbogatesc pe munca ta nu prea se mai merita sa fi sofer mai sant si alte meserii colegii nu pe toti va-u crescut parintii ca au fost soferii pe tir pe comunitate si tot nu ati murit de foame am inceput toti sa ne vaitam ca avem datorii eu cred ca familia e mai importanta decat cabina unui tir ,tiruri sant multe familia e una daca nu esti in stare sa o ti aproape degeaba traiesti doar sa te plimbi ca cucu singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.