Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PROGRAM DE LUCRU


crysty969

Postări Recomandate

  • EX Staff

NU

Conform legislatiei la nivel european stabilita pentru 2007 care se aplica in mod automat in Romania, ca stat membru UE, perioada zilnica de condus nu poate depasi 9 ore, exceptie putand face numai 2 zile pe saptamana, cand aceasta poate fi prelungita pana la 10 ore.

    La cel mult 4 ore si jumatate de condus se prevede o pauza de 45 minute, care poate fi impartita in 15 minute, urmate de 30 de minute.

    Durata maxima de condus nu poate depasi 56 ore pe saptamana, si pentru doua saptamani consecutiv aceasta nu poate depasi 90 de ore.

    Perioada zilnica de odihna este de minimum 11 ore neintrerupte, ea putand fi redusa de trei ori pe saptamana pana la 9 ore.

    Exista si posibilitatea segmentarii acestei perioade in doua: 3 ore urmate de alte 9 ore, astfel sa se ajunga la 12 ore pe zi.

    La sfarsit de saptamana se impun 45 ore de odihna in continuu, acestea putand fi reduse in situatii speciale la 24 de ore. In acest caz, insa, trebuie acordate soferilor compensatii similare de timp in cel mult 2 saptamani.

    Orice perioada de odihna acordata drept compensatie trebuie atasata in continuarea altei perioade zilnice de odihna de cel putin 9 ore.

    In situatia vehiculelor conduse de echipaje, timpul de odihna zilnica va fi de cel

putin noua ore în fiecare interval de timp de cel mult 30 ore.

  In acceptiunea regulamentului AETR saptamana incepe luni la ora 0:00 si se incheie duminica la orele 24:00.

  In contextul noilor reglementari privind timpii de condus si odihna, Ministerul Roman al Transporturilor a elaborat un proiect de lege, care impune sanctiuni semnificative care pot ajunge si pana la suma de 5.000 de RON si pot fi aplicate atat firmei de transport cat si soferului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc de raspuns cunosc programul dar sa-ti explic programul meu:plec in cursa duminica{conduc masina de 7,5 t}miercuri fac pauza de 24 ,si pana luni cel mai tarziu sunt acasa.nu depasesc 56 de ore in prima saptamana si nici 90 in 2 saptamani.pana acum am condus 10 ore si pana la pauza de24 si dupa si cred ca nu e bine.dupa pauza de 24 intru normal in a 2 saptamana de lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cristi969 ... nu. nu poti conduce 10 ore.

saptamana de lucru este perioada cuprinsa intre orele 00:00 luni dimineata si orele 24:00 duminica seara.

saptamana ta de lucru a inceput luni - ai mers 10 ore. marti - 10 ore(ai deja cele 2 programe prelungite permise de lege). miercuri - 9 ore. ca tu stai joi 24 ore ... asta e. stai din programul tau. nu e pauza saptamanala, pentru ca ziua de vineri, cand pleci iarasi, sa fie considerat primul program de lucru dintr-o saptamana noua. vineri vei incepe al 4-lea program de lucru din saptamana respectiva, sambata al 5-lea.

ai inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

O sa incerc sa te ajut si eu sa intelegi cristi969,dar vt880 a explicat cel mai bine,totusi sa imi dau si eu cu parerea poate reusesti sa intelegi mai bine.Deci tu pleci duminica in cursa,orele pina la 0,00[adica 12 noaptea]sunt considerate in saptamina care a trecut,noi vom socoti incepind cu 0,00 din ziua de luni.Mergi luni 10 ore,marti 10 ore[aici deja ai cele 2 zile pe saptamina in care ai depasit programul normal] miercuri stai 24 ore si de joi te intorci. Asta ar insemna ca tu conduci 10 ore joi,10 ore vineri si simbata ai fi acasa.Aici gresesti ptr ca tre sa conduci doar 9 ore ptr ca tu deja ai condus 2 zile cu 10 ore dupa cum iti amintesti.In mod normal ar trebui sa vii joi 9 ore,vineri 9 ore si simbata max 7 ore.Acum avem cele 45 ore dar nu uita un fapt important,in saptamina urmatoare cind pleci zici ca pleci de duminica asta insemnind ca orele conduse de tine duminica se aduna la saptamina care tiam spus-o eu,deci concluzia ar fi ca tu tre sa jonglezi cu cele 7 orre care ti leam pus eu simbata,daca cumva ai mai mult esti pe faras ca sa zic asa,. Sper sa fi inteles acum[adica cred ca tiam explicat mai corect asa] si sa ne auzim cu bine,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Moderators

bogdaaa uitate la mesajul de la vt880,explica cel mai bine,totusi si ptr tine,nu conteaza daca stai in timpul saptaminii 24 ore,nu trebuie sadepasesti cele 45 ore,si saptamina este socotita de luni 0,00 pina duminica 24.Sper sa fie ok acum si sa intelegi,Oricumtimpul de odihna se regleaza la 2 saptamini,daca cumva prima saptamina ai stat 24 ore pauza in cele 2 saptamini cumulate tu nu trebuie sa depasesti 90 ore de condus,asta inseamna ca este posibil ca in cea dea 2 saptamina tu sa sta isi 3 zile liberdaca in prima saptamina ai condus 54-56 ore.Daca cumva mai ai neclaritati spunene te rog,vom incerca sa te ajutam ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor ati scris aici multi dar nici unul corect . Unde scrie in regulament ca PAUZA DE 24 RESPECTIV  45 ORE ESTE OBLIGATORIE IN WKEND??? a ca vreti sa fiti acasa in wkend atunci da . la 6 perioade de condus consecutive se ia pauza obligatorie de 45 ore sau 24 ore dar nu  ca nu este voie in wkend sa conduci . bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daniele o sa te rog sa verifici subiectul,vei descoperi ca era vb  in explicatia mea  despre programul de condus in principal,ca bogdaa intreba daca ia pauza 24 ore in cursul saptaminii,Lamuririle erau despre program pe 1 saptamina respectiv 2,asa ca dragul meu coleg informatiile sunt corecte,totusi daca vrei sa il ajutam pe bogdaa mai bine o sa am rugamintea sa postezi tu corect ,acum imi pare rau ca nu sunt acasa ca sa iti pot da cu exactitate cum si de ce din manual,mam exprimt doar din experienta.Daca tu ai o informatie mai corecta si mai buna te rog posteazo,nu era vb deci de cele 24 sau 45[care de fapt sunt 48] :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

soferul poate incepe saptamana de munca in oricare zi din saptamana, si la orice ora doreste el !dec daca ai citit reg. C.E. 561/15-03-2006 si reg. C.E. 3821/1985 ai sa vezi cum sta treaba. parerea mea este ca dupa pauza de 24 de ore incepi o saptamana noua de munca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

cine a auzit despre condusul in echipaj ca dupa ce conduce primul sofer 4,5 ore apoi al 2 lea 4,5 ore trebuie luata pauza de 45 de minute. caci doar in regulament scrie ca un sofer poate conduce maxim 4,5 ore apoi tre sa ia o pauza de minim 45 min. Timpul in care soferul 2 conduce se numeste timp la dispozitie deci nu poate fi socotit ca si pauza (caci daca politia de prinde ca dormi in cele 4,5 ore cand colegul conduce iti poate da amenda). Deci normal ar fi ca dupa cele 4,5 ore conduse de fiecare sofer trebuie 45 min pauza. Voi ati auzit ceva despre asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

S-a mai discutat de cateva ori pe forum si cei cu experienta in condus in ehipaj si-au spus punctul de vedere argumentat

Acea pauza de 45 minute nu este obligatorie.

Eu as vrea sa ma opreasca un nene la 4 dimineata si sa ma amendeze pentru ca dorm in timp ce colegul conduce si sa-l intreb ce prefera?sa dorm in timp ce conduce colegul sau sa belesc ochii aiurea si sa conduc chior de somn cand imi vine randul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

bogdane sa mai discutat despre asa ceva,daca cauti vei gasi,vor fi si argumente pro si contra.Totusi legal sa stii ca pauza este obligatorie  pentru ambii soferi in acelasi timp,adica merge unul 4,30 ,trece pe alte activitati,conduce al  2 lea 4,30 si abia apoi se ia pauza de 45 minute.Lucrul asta o sa il gasesti si in regulamentele in vigoare,cei care au trecut pe la noile cursuri de atestate vor confirma acest lucru,cei care au facut acum 4,5 ani normal ca vor spune ca nu e adevarat,tu daca vrei sa fii legal si sa nu ai probleme faceti pauza impreuna,nu uita ca ultimele 9 ore in ultimele 30 ore conduse tre sa aveti somn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie,pauza 45 min. camion in stationare. dupa care: sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie. FARA contradictorii...am schimbat atestatul acum 3 luni si asa am invatat si am si in brosura AETR ,varianta fara pauza de 45 era inainte acum sa schimbat .DRUMURI BUNE SA AVETI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

OMG,tu stii ce e Vosa macar?Te asigur ca nu "............." care stau la luat spaga pe drumuri si daca ii intrebi ceva iti raspund numai tampenii ca sa te intimideze si sa-i dai banu'

Guvis,te rog sa folosesti o exprimare decenta,fara vulgaritati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ Geo , care regulament AETR ? pentru ca pe siteul  a.r.r. gasesti

REGULAMENTUL (CE) NR. 561/2006 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN privind timpii de condus, aici ;

http://www.arr.ro/doc_371_Cartele-tahografe-digitale_pg_0.htm

si spune asa ;

In situatia vehiculelor conduse de echipaje, timpul de odihna zilnica va fi de cel putin 9 ore intr-un interval de timp de cel mult 30 de ore.

Programul pentru doi soferi cuprinde 18 ore de lucru + 12 ore de repaus = 30 ore.

Se poate urma urmatorul program :

      -primul sofer conduce 4 ore si jumatate, al doilea se odihneste

      -al doilea sofer conduce 4 ore si jumatate, primul se odihneste

      -primul sofer conduce 4 ore si jumatate, al doilea se odihneste

      -al doilea sofer conduce 4 ore si jumatate

      -ambii soferi se odihnesc 12 ore.

Total : 30 ore.

Puteti imparti perioada de 12 ore in doua parti : 3 ore, urmate de alte 9 ore. Aceasta varianta este utila, oferind mai multe optiuni privind programul de incarcare si descarcare.

Mai clar de atata nu exsita . eu lucrez pe autocar ,cand faceam linie [ acum fac turism] crezi ca stateam 45 minute prin parcari ? 15 min si gata . legea este la fel si pentru transport persoane .  Posteaza si tu legea AETR care o ai pentru conformitate , sau date despre brosura sa o luam si noi .  Toti trebuie sa invatam , nu sa nascut nimeni invatat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie,pauza 45 min. camion in stationare. dupa care: sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie. FARA contradictorii...am schimbat atestatul acum 3 luni si asa am invatat si am si in brosura AETR ,varianta fara pauza de 45 era inainte acum sa schimbat .DRUMURI BUNE SA AVETI

Dragi mei,ceea ce a postat Geo,este varianta reala a  condusului in echipaj, cit timp esti la dispozitie nu se considera odihna,daca nu sinte-ti de acord ,pm cu datele personale si va inscriu gratuit la cursuri de specializare in meseria de sofer ......mama ei de meserie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.