Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

H.ESSERS SRL fosta Centrum-Oradea


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

pe extern plata e 35 pe zi, plus banii de RO,plus un bonus pt incarcari descarcari.

nu primesti avans de cursa.nu ai nevoie exista aparate de plata automat pt autostrazi.

ziua de salar e zi de salar in fiecare luna.prima data ron si pe urma euro.

card bancar de BT.

ps, scrie un PIC mai sus.

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragi colegi,din zona moldovei,care dau proba la piatra neamt,la savinesti,proba practica este o garare din dreapta unghi 90 grade,marcat,daca nu va iese din prima,mai aveti o incercare,daca nu va iese nici a doua pa...pica si cei cu experienta,pe capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si care are norocul sa treaca toate cele 4 probe,si i se da hartiuta cu actele pentru a veni la oradea,sa sune inainte,pentru ca nu toti sunt chemati,sunt chemati doar cei care au obtinut media cea mai buna la toate cele 4 probe...apoi la oradea odata ajunsi cu bagaje cu tot,veti da un test psihologic in dimineatza aceea,cu o madam,care daca il picati,va trimite acasa fara alte comentarii...ideea este ca dupa vreo 4-5 teste de inteligenta si personalitate(mare atentie la aceste teste,nu sunt simple),dati si un interviu cu aceasta madam,de altfel draguta,dar care este esential,pt a continua mai departe trainingul,daca va stiti o persoana mai agitata,mai imprastiata,aveti o fatza mai prea happy,sau pur si simplu mai dubioasa,si nu aveti cine stie ce planuri de viitor,nu purtati o dialog constructiv cu aceasta,de altfel nu prea complicat,dar f imp.dupa finalizarea interviului,din 5-6 candidati,unul sau maxim 2 va pica testul.nu va deconteaza nici un ban ca plecati,va spune Florin (trainer),ai picat si pa.deci mare atentie...care continua,timp de 2 sapt,va da alte teste si alte teste,test de condus pt consum,test de inc si desc..etc..o sa spuneti ca va angajati la NASA..ideea este sa ascultati,sa vorbiti putin,sa impartasiti din exp voastra pe extern,dar sa nu puneti prea multe intrebari,ca nu e bine..care se stie mai artifica de fel,sa se abtina,ca acolo mai sunt vreo 2 traineri artifica si nu de alta,dar oricand poate sa-ti spuna,sa-ti faci bagajele si sa pleci....ei cauta soferi robotei,inteligenti,cu limba straina,experienta pe tir si adaptare la stilul lor..totul pentru 35 euro pe zi,1050 salar brut si posbil eventuale bonusuri desc si inc..analizati bine mai multe variante inainte sa ajungeti la ei,pentru ca pana ce preiei camionul,cheltuiti ceva banuti si rasplata s-ar putea sa nu fie pe masura asteptarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu ai zis tu ceva dar nu tot:). daca vin baietii la oradea lunea, de marti semnezi contractul ca sa intre in vedere de miercuri. ii adevarat ca am fost pusi sa invatam sa incarcam marfa, sa o repartizam ca sa nu avem depasire. cati dintre noi stiu astea? sincer eu nu le-am stapanit f ok cand am venit. apoi cu stilul de condus... ai o gramada de lucruri de invatat. eu vad in trafic cum conduc altii si ce am invatat aici. trainingurile astea nu-s ei prosti de le fac, stiu ei ce stiu, mai ales ca in ziua de azi toti sunt grozavi si plini de ei ca le stiu pe toate, dar nu-i asa. iar aici nu merge ca dai bani la negru in vami sau la arr ca sa scapi de amenda. programul ii program, iar trainingul ii trainning. daca esti destept, vrei sa inveti, vrei sa ai banii la timp ii ok. nu-s cei mai multi bani dar ai avantajul ca primesti banii la timp, mergi la program, ai actele in regula iar cel mai tare ii ca toate masinile ce au fost mai vechi(euro 3) le schimba acum. am vazut ca primele au venit la inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cand ii vad pe unii mai plangaciosi ca zic ca asa sau asa nu ii adevarat. nimeni nu-ti impune consum, iti cere sa fie cat mai mic. tipul care ii cu motorina vede tot, nu-l poti face. recunosc ca uneori stresu-i mare insa ca si la orice firma d-asta asa mare ii inevitabil sa nu-l ai din cand in cand. drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

''ai zis tu ceva dar nu tot''...hmm,mai colegule,care esti,care nu esti,care spui doar partea pozitiva,nu insa si cea negativa..daca esti intr-adevar sofer si nu faci parte din echipa de shoc de traineri de la oradea,te-as intelege doar in cazul in care esti novice in ale soferiei pe comunitate,si atunci e normal,ca nu ai nimic in spate,ca experienta anterioara,care sa vina cu contra argumente si atunci tot ce se intampla la H Essers de la preselectie,training,drumul la Genk,statul pe camera,pana la preluarea camionului,in aceeasio ordine plecand de la Alex,Florin,Ovi(cu care dai test bbs de consum,iar el nu are nici macar categ CE),Ighi,Dacian si pana la Genk,la Patrick,Vasile cu rusii,moldovenii,polonezii si gagauzii aia pe acolo,ti se pare totul normal si firesc,dar nu e asa...sunt multe lucruri nefiresti care se intampla atat la oradea cat si la genk...dar putini au curajul sa le spuna,parca au creierii spalati..afli ceva doar daca ai norocul sa intalnesti pe traseu unul mai vechi in essers peste 4,5 ani..sa-ti spuna unde cum ce se mananca la essers..si dupa aia,vorbim cat e de bine la essers..la un moment dat erau numiti informatori de catre cei la oradea..pt ca ii punea in tema pe nou venitii..cei de oradea,bat moneda,pe faptul ca iti dau banii la timp,pe 5 si pe 10,dar atat,in schimb nu ai nici un avantaj comparativ cu alte firme,stres la maxim,butoneala la maxim pe transicsul lor,ca mai mult il folosesti pe ala decat volanul..pana la schimbatul camioanelor si remorcilor,teste de consum,si plata la motorina...ganditi-va bine inainte de a-l suna pe Florin pentru a veni la proba,ca sa nu regretati dupa aceea..faceti acest lucru doar in cazul nu aveti alta varianta mai buna,sunteti in gaura mare de bani,nu aveti experienta si vreti s-o capatati si sa va caliti ca soferi de tir la essers..dar nu recomand celor cu experienta,peste 35-40 ani,cu ani in spate de comunitate,care renunta la firma la care poate sunt platiti la km,dar castiga mai bine de 1400,sau sunt platiti indf de km,au stres mai putin si libertate mai mare de miscare,nu mai spun ca poate vin acasa la 1 luna jumate,doua nu la 3 luni....v-ati gandit de ce ei fac preselectie saptamana de saptamana,luna de luna...ei zic ca au 1500 camioane..da,probabil ca da,dar pentru ai lor,soferii belgieni..romanii primesc cum nimeresc,asteapta la camera cu zilele sa prinda un camion liber..ganditi si analizati inainte de a face pasul la essers...pentru cei cu experienta 1050 euro pe luna e un mare pas inapoi...ramaneti unde sunteti,chiar daca poate patronul mai tipa la voi..aici toti va sar in cap...drumuri bune,tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salutari!

eu lucrez la H.Essers de cativa ani. m-am amuzat copios cand am citit acest forum. sunt multe lucruri adevarate insa mult nuantate. probabil fiecare vede in felul sau...

ce pot sa spun? poti castiga 1000 de euro la inceput cum poti castiga si 1200 euro tot la inceput. dupa o perioada in care acumulezi experienta si vechime castigurile pot urca spre 1400 - 1600 euro.

nu cred ca e cinstit sa criticam sau cel putin sa nu spunem adevarul in intregul sau. oriunde in lume fidelitatea se rasplateste, asa este si aici. un sofer cu state vechi este mai bine platit ca si unul nou angajat, fie el si cu experienta.

noi romanii criticam orice. sunt unii care critica pt ca nu au putut fura cum o fac ei pe la alte firme. adevarat este ca aici nu prea tine si de aceea f multe critici ale unor frustati... pacat ca ne facem de cacao cu aceste "obiceiuri".

aici veti gasi si soferi care lucreaza de 10-15 ani, de pe vremea cand firma se numea Centrum dar si soferi cu o vechime de 5-6 ani. daca e asa rau cum de exista astfel de oameni?

intr-adevar munca e munca, se trage de noi, suntem stresati, mai greu pe acasa :D dar si banii sunt in cont, daca nu in ziua programata atunci mai repede! :-bd

despre consum: firma penalizeaza furturile, in fapt diferentele dintre calculatorul de bord si alimentarile reale. se fac teste atat ale soferului cat si a camionului. nu ai o limita maxima de consum, ceea ce e f corect, dat fiind ca sunt curse grele sau unele drumuri "romanesti"...

in plus daca nu ai prea mare experienta oamenii acestia se chinuie cu tine sa te si invete ! :-B nu stiu cate firme ati vazut voi care sa-si bata capul cu soferul si sa-i corecteze stilul de condus!?

in concluzie, eu va recomand, insa doar in masura in care va stiti corecti si responsabili , sa o luati pe acest drum. este adevarat ca trebuie sa aveti si nervi tari, uneori nu se actioneaza cu o f mare finete, insa odata intrat in circuit vei vedea ca de f multe ori deciziile sunt cele corecte.

tuturor drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut la toți colegii.Ma poate ajuta si pe mine vre-un coleg care a fost recent la interviu la Essers? As fi interesat mai mult de partea cu engleza ca nu prea ma descurc așa bine,cam in ce consta testul scris-vorbit,ce va întrebat? Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut! testul scris consta in cateva fraze de tradus din romana in engleza (mai am loc pentru paru butoaie,si am 10chingi,nu imi ajung.), daca ai trecut testul scris este un interviu oral in engleza (cati ani ai,ai copii,unde ai lucrat.),tipi care tin interviul sunt destul de atenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.