Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

H.ESSERS SRL fosta Centrum-Oradea


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Dragii mei copii (incepatori) !

V-am dat informatiile, cred, chiar cele mei importante despre aceasta firma, mai sus. Aveti si nr de telefon unde puteti suna pt si mai multe informatii. Daca camioanele sunt cu pat??? aaaa da ! Toate camiioanele sunt cu pat, in general sunt MAN TGX sau TGA XXL. Mai sunt si cateva Iveco Stralis cu numere de inmatriculare romanesti.Masinele sunt noi, bune,daca aveti probleme oriunde in europa pe drumuri, vi se va trimite service.Se face transport pe comunitate si nu numai.De exemplu : de la Portugalia pana la Estonia,Letonia,Finlanda. De la italieni pana la norvegieni si de la greci pana la scotieni, adica dintr-un capat  la celalalt al Europei.

Parerea mea e, daca sunteti incepatori, adica ati condus doar camionul scolii de soferi,e cam riscant, aveti responsabilitati mari si nu cred ca aceasta meserie e o joaca.V-as recomanda sa incepeti pe camioane de 7,5 t si chiar pt livrari interne apoi externe si eventual mai apoi sa va urcati pe un camion de 40 t cu marfuri periculoase si lichide de 20 de tone in semiremorca.Incercati sa gasiti un prieten,o ruda care sa va instruiasca, sa faceti cu ei cateva curse inainte de a va pune la volanul unui camion de 40 t.Stiu ca inceputul e greu(din propria experienta) dar e si responsabilitate mare.

Pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand niannuru te rog sa-ti complectezi datele importante din profil ( localitate,sex,varsta). In al doilea rand nu toata lumea are neamuri sau prieteni care sa le ofere sansa sa faca 2-3 curse pt a capata experienta.O firma care se respecta ofera aceasta posibilitate unui incepator, iar daca e bun il si angajeaza , dar din pacate astfel de firme cam nu prea exista, cel putin in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"In al doilea rand nu toata lumea are neamuri sau prieteni care sa le ofere sansa sa faca 2-3 curse pt a capata experienta" -  - -  de aceea spuneam mai sus ca stiu ca nu e usor la inceput. Dar vad cu ochii mei cate accidenete sunt in fiecare zi si ma refer doar la soferii fara experienta al firmei h.eseers.

Totusi sper ca v-am putut ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

alte informatii nu am. am sunat la nr de pe pagina 3, iar domnul cu care am vb mi-a spus sa sun la nr. pe care l-am postat aici. am sunat la respectivul nr, am vb cu un domn, florin, si cam asta e toata povestea.

daca am gresit postand respectivul numar, rog un moderator, sau admin, sa editeze postul meu si sa stearga numarul.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am sunat,...dupa verificarile de rigoare..atestat,card,adr etc care e...

Am fost invitat la Piatra Neamt simbata pt un test....

Atentie cei din zona...se face o sesiune de testare la Piatra Neamt...probabil ca multi stiu...

eu o s-a ajung luni la Oradea,  e dupa un deal...

dupa testare...urmatoare faza e o saptamina de training...se asigura cazare...

Povestim dupa ce am alte detalii!!!

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

saltare,

din cauza vitezei, ;) , am tot aminat...incept cu sfirsitul...angajeaza pe comunitate, 3luni cu 3 sapt acasa,plecare c-am la inceputul lunii,

o s-a plec cu tura de luna viitoare, nu am actele medicale in ordine,..

varianta lunga

am ajuns la oradea,

primul test a fost de limba straina, ca s-a se poti comunica cu dispecerul trebuie s-a poti SCRIE in engleza,germana sau franceza

mici propozitii, daca citeam un ghid de conversatie era super, am acris din amintiri,gramatica ioc,

numele meu,am incarcat ,mai am 8 m de podea libera,am un cauciuc desumflat ,nu am frine pe remorca,vreau s-a ajung pe strada,la primul semafor stga apoi dreapta.....saptamina viitoare trebuie s-a ajung in genk am 2 sapt de concediu......am trecut

al doliea test.....masuri si tonaje,...citi metri are un cap tractor,o semiremorca; cite tone, ce dimensiune are un europalet:cum incarci diferite tonaje...intrebari simple,dar TEORETICE,...tras la remorca am trecut

alt test...completarea unui formular,.aici ajuta MULT s-a ai cv-ul cu tine, e multa teorie..prima scoala,cu ani ,calificare, locuri de munca cu ani,nr permis,adr,...

alt test, conducerea...cuplarea semiremorcii,man cu cutie automata,semiremorca veche,,furtunele se cupleaza mai greu, se conduce prin curte

viteza redusa, se fac manevre in alta curte,mers inapoi paralel cu o linie,o parcare laterala linga alte semiremorci, o parcare la rampa,(usor in groapa)

pentru ca nu am vizita medicala si psihologicul ,nu am prins tura de luna asta, si nici nu am avansat la alte discutii,dar banii ar fi 1300 -1400,n prea am inteles e sau nu ceva salar pe tara,ar fi minim,dar?!...,se lucreaza 3 luni pe comunitate,inainte de plecare se face o sapt scolarizare la oradea,se asigura doar cazarea,apoi in urmatoarea sapt,de obicei la inceputul lunii se pleaca cu microbuzul in Belgia....

pe masini au Transics, http://www.transics.com/EN_EN/pages/On-board-computer-Quattro-Plus.html ,

alte informatii nu am, deocamdata....lucrez la partea cu actele,

Toate cele bune TUTUROR!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

yo5peb ti-ai cerut si experienta?

eu sin cate am inteles de la cineva din interior asta e salaru(1300) pentru primele luni in care esti lasat cu inca un coleg pe camion..dupa asta ar trebuie sa-l creasca..nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane, a intrebat...daca stiu europa...si unde am mai fost....

am avut ce spune...un an intreg pe comunitate....

si eu stiu de 1300. dar de echipaj nu stiu nimic...in belgia mai este un supersemeserias..care taie ,spinzura si imparte...

eu am cerut daca se poate macar o saptamina in echipaj...si a zis ca se poate...

la intrebarile astea..ar trebui s-a raspunda cineva din interior,.dar de pe comunitate..cei care lucreaza pe tara nu cred ca stiu prea multe

parerea mea !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

coane, a intrebat...daca stiu europa...si unde am mai fost....

am avut ce spune...un an intreg pe comunitate....

si eu stiu de 1300. dar de echipaj nu stiu nimic...in belgia mai este un supersemeserias..care taie ,spinzura si imparte...

eu am cerut daca se poate macar o saptamina in echipaj...si a zis ca se poate...

la intrebarile astea..ar trebui s-a raspunda cineva din interior,.dar de pe comunitate..cei care lucreaza pe tara nu cred ca stiu prea multe

parerea mea !!!!

ti-au cerut dovezi clare de faptul ca ai lucrat in alta parte?(anul ala pe comunitate)

Cati oameni a fost atunci?cati au intrat(desigur cu aproximatie)?cat de pe langa erau aia care au picat?

ceva sfaturi pt cineva care se duce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane lsx,

nu mi-au cerut detalii sau dovezi pt comunitate...

eu am fost singur...testarea se facuse la Piatra Neamt..si am inteles , printre rinduri, ca cei mai multi au pica la condus...

sfatul meu , e ca inainte s-a mergi s-a rasfoiesti un ghid de conversatie ro-englez/francez/german.....

Toate cele bune TUTUROR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

coane lsx,

nu mi-au cerut detalii sau dovezi pt comunitate...

eu am fost singur...testarea se facuse la Piatra Neamt..si am inteles , printre rinduri, ca cei mai multi au pica la condus...

sfatul meu , e ca inainte s-a mergi s-a rasfoiesti un ghid de conversatie ro-englez/francez/german.....

Toate cele bune TUTUROR

nu am inteles..tu ai fost singurul de acolo sau singurul care a trecut(in cazul asta cati oameni au mai fost,peste10-15?

daca am inteles eu bine testarea asta are loc la savinesti la combinat nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu sunt la 500 de km de oradea....asigura ei cumva transportul? ???

yo5peb sambata aia pe la ce ora ai "scapat"?

la oradea cand ai plecat?duminica,luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane a fost Luni...

a durat de la 11.00 pina pe la 14.00...

a durat mai mult pina am dat testul scris...ca nu eram pregatit decit oral...

plus ca nu stiam dimensiunile de gabarit la cap tractor,saua...box palet...greutattii..

ideea e s-a ajungi la oradea inainte de ultima saptamina din luna...atunci este programata sapt de scoala ..apoi seria incepe la inceput de luna.....

la piatra neamt testarea au fost 30 si au ramas citiva....vreo 10 -15

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

coane a fost Luni...

a durat de la 11.00 pina pe la 14.00...

a durat mai mult pina am dat testul scris...ca nu eram pregatit decit oral...

plus ca nu stiam dimensiunile de gabarit la cap tractor,saua...box palet...greutattii..

ideea e s-a ajungi la oradea inainte de ultima saptamina din luna...atunci este programata sapt de scoala ..apoi seria incepe la inceput de luna.....

la piatra neamt testarea au fost 30 si au ramas citiva....vreo 10 -15

am de gand si eu sa ma duc sambata asta..imi poti spune detaliat ce te-au pus sa faci mai exact sambata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am fost ieri la Piatra Neamt!

Mie firma mi se pare serioasa..

din cate am inteles se plateste 8e/suta de km,50 de euro ziua de stationare in weekend sau de sarbatori si salariul de baza e de 537 de roni..

+ tot ce au spus colegii de mai sus(numai ca acele 3 luni de deplasare se pot transforma la alegerea ta in 4-5-6-7......luni in schimb cele 3 saptamani de concediu sunt batute in cuie!)

Nu stiu cum sunt restul camioanelor dar sambata au venit cu un man tgx nou nout hidramat..

au fost 4 probe,toate eliminatorii:

1.test de limba straina scris

2.test limba straina oral(trebuie sa vorbesti cu o belgianca)

3.test tehnic

4.ai de facut un fel de slalom printre jaloane cu spatele si trebuie sa parchezi camionul la un unghi de 90 de grade fata de pozitia din care ai plecat..

eu ultima nu am reusit sa o fac(nu m-am urcat in viata mea pe asa ceva)i'am spus si belgianului care era langa mine chestia asta(in engleza) si mia trecut pe foaie ca ma ia in echipaj chit ca nu am trecut de ultima proba,m-au luat pt ca stiu sa vb fff bine limba engleza!

Astept un telefon de la ei maine..o sa va mai tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

buna ziua domni colegii  , numele me este Bernardd si lucrez la aceasata firma h.essers de doua luni adevarul este ca firma te fura pe fata iti spune vino la birou sa iti dau 50 euro avans si iti da 50 euro avans dupa o saptamana spune ca ti a dat 300 euro si ca esti nebun ,ca are hrtie semnata de tine ca ti a dat 300,chiar daca ai martor spune ca si el este nebun, spune ca iti trimite bani pe card diferenta si acolo iti trage teapa de cateva sute de euro , valabil pt colegi care se angajeaza  la aceasata firma cu contract pe poloniea se trage teapa nu mint asta este adevaru curat si il spun pe fata domnitele din romaniea care lucreaza in birou Genk se ocupa de aceasta treaba am discutat cu multi colegi care au contract pe poloniea si nu sunt multumiti adevaru ca nu se castiga cat se spune faci intre 8000 si 10000 km la luna .daca citesti ce am scris rog spune si la altii colegii acest adevar intrebatii pe domnii de la oradea daca spune ca nu este adevarat va minte sigur,nu va uitati ca au camioane frumoase si ca consumul de motorina nu e problema ,daca estiicarcat cu 24 tone c si faci franta consumul adevarat e de 40 la suta si  firma spune ca furi matotorina si asta ca sa scape de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

buna ziua domni colegii  , numele me este Bernardd si lucrez la aceasata firma h.essers de doua luni adevarul este ca firma te fura pe fata iti spune vino la birou sa iti dau 50 euro avans si iti da 50 euro avans dupa o saptamana spune ca ti a dat 300 euro si ca esti nebun ,ca are hrtie semnata de tine ca ti a dat 300,chiar daca ai martor spune ca si el este nebun, spune ca iti trimite bani pe card diferenta si acolo iti trage teapa de cateva sute de euro , valabil pt colegi care se angajeaza  la aceasata firma cu contract pe poloniea se trage teapa nu mint asta este adevaru curat si il spun pe fata domnitele din romaniea care lucreaza in birou Genk se ocupa de aceasta treaba am discutat cu multi colegi care au contract pe poloniea si nu sunt multumiti adevaru ca nu se castiga cat se spune faci intre 8000 si 10000 km la luna .daca citesti ce am scris rog spune si la altii colegii acest adevar intrebatii pe domnii de la oradea daca spune ca nu este adevarat va minte sigur,nu va uitati ca au camioane frumoase si ca consumul de motorina nu e problema ,daca estiicarcat cu 24 tone c si faci franta consumul adevarat e de 40 la suta si  firma spune ca furi matotorina si asta ca sa scape de tine.

o sa te rog sa incerci sa reeditezi postul folosind SEMNE DE PUNCTUATIE!

Poate asa o sa intelegem si noi ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

M-au sunat cei de la oradea..

In 2 saptamani trebuie sa fiu la oradea..

Acum incepe distractia..actele..

pt angajare ei cer asa:

-aviz medical si psihiologic

-atestat transport marfa,agabaritice,adr si cadrul digital..

-cazier judiciar

-pasaport

-2 conturi la transilvania(unu in lei si unu in euro)

-2 poze.

Imi poate da cineva niste sfaturi si eventual taxe in legatura cu avizele si pasapoartele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.