Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Soferie,soferie..mama ei de meserie!


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

soferia se face cu sufletul,daca nu o faci asa degeaba teai facut sofer,nuti iese nimic.Si o mica paranteza ptr Toby,sa stii ca atestatul nu este diploma mea,acela este doar o dovada de la o institutie ca am urmat cursuri de perfectionare corespunzatoare unei ordonante,etc.Pe diploma mea inca scrie sofer,si carnetul mi la dat politia in urma absolvirii unei scoli ,nu astia de la arr.Ca numai noi soferii suntem obligati sa facem asta e altceva,si e o regula ptr UE,poate reusim sa scapam de timpenia asta cu alimentarea unor fonduri la o institutie care ne trateaza de sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Acum cativa ani am lucrat la o firma in Italia unde eram mai multe natii de oameni,la un moment dat firma a inceput sa scartaie cu bani cu lucrul fara program singuri care au ramas in continuare au fost romanii in rest(polonezi ,italieni ,sarbi si altii) au plecat stiti de ce pentru ca erau uniti noi in schimb nu stim asta,noi din pacate stim sa ne plangem ca niste copii mici la gradinita,dar daca am ajunge si noi sa ne respectam pe noi insine ce credeti nu ar fi mai bine....  dar din pacate cum se zice "urs batran nu inveti sa joace "asa si noi nu am putea sa invatam sa ne respectam pe noi insine.Da stiu avem familii si ne trebuie bani dar oare ceilalti care ia atitudine in orice fel nu au nevoie de bani ce o fac doar ca divertisment???

Uitati-va in orice parcare vreti in Comunitate si spunetimi si mie suntem numai noi afara,nu dragi mei colegi sunt soferi din toata lumea problema e ca noi suntem singuri care suntem ca niste animale de povara care s-au obisnuit cu biciul si cu paie in loc de vorba buna si lucerna...

Nu vreau sa fiu inteles gresit dar noua nu ne place sa luptam pentru ce vrem ar fi mai bine sa o faca alti in locul nostru .Mai ganditiva dragi colegi...Drumuri bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi.Imi pare rau daca am jignit pe cineva cu interventia mea dar am folosit cuvintul;sofer; cu referire la aceea piesa de schimb dintre volan si scaun si nu acel om care isi face meseria cu sufletul si care este si informat si nu accepta tot felul de mizerii .Intrebarea mea ramine acceasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da,asa este.e trist.............piesa de schimb...suntem oameni,nu animale.unii au in sange meseria asta si o fac din suflet.nimeni nu s-a nascut cu volanul in mana.tin minte,cand am facut 18 ani....toata lumea era a mea.la 18 ani si 3 zile ,m-am dus sa ma inscriu la scoala de soferi.cea mai mare dezamagire a fost ca nu pot face scoala pentru camioane si remorci....invins am facut B.am invatat si am luat din prima.mare bucurie a fosta acasa.cand am facut21.....m-am apucat fara sa ezit deC si CE.ambele categorii le-am obtinut din prima.cand prietenii mei o ardeau prin cluburi,eu invatam de imi sareau capacele:mecanica,legislatie,conducere preventiva......ceilalti radeau de mine...cand mi-a strans mana examinatorul si mi-a spus...felicitari...esti admis....3 zile am umblat beat din crasma in crasma.nu mai zic de tata....era cel mai mandru.....acuma......numai cei batrani respecta aceasta meserie.....concluzia e....daca nu pui suflet......nu iesa nimic....drumuri bune si doamne ajuta colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da,asa este.e trist.............piesa de schimb...suntem oameni,nu animale.unii au in sange meseria asta si o fac din suflet.nimeni nu s-a nascut cu volanul in mana.tin minte,cand am facut 18 ani....toata lumea era a mea.la 18 ani si 3 zile ,m-am dus sa ma inscriu la scoala de soferi.cea mai mare dezamagire a fost ca nu pot face scoala pentru camioane si remorci....invins am facut B.am invatat si am luat din prima.mare bucurie a fosta acasa.cand am facut21.....m-am apucat fara sa ezit deC si CE.ambele categorii le-am obtinut din prima.cand prietenii mei o ardeau prin cluburi,eu invatam de imi sareau capacele:mecanica,legislatie,conducere preventiva......ceilalti radeau de mine...cand mi-a strans mana examinatorul si mi-a spus...felicitari...esti admis....3 zile am umblat beat din crasma in crasma.nu mai zic de tata....era cel mai mandru.....acuma......numai cei batrani respecta aceasta meserie.....concluzia e....daca nu pui suflet......nu iesa nimic....drumuri bune si doamne ajuta colegii

Cand ai facut 21....ai picat cu brio, la 22 se trece ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da,asa este.e trist.............piesa de schimb...suntem oameni,nu animale.unii au in sange meseria asta si o fac din suflet.nimeni nu s-a nascut cu volanul in mana.tin minte,cand am facut 18 ani....toata lumea era a mea.la 18 ani si 3 zile ,m-am dus sa ma inscriu la scoala de soferi.cea mai mare dezamagire a fost ca nu pot face scoala pentru camioane si remorci....invins am facut B.am invatat si am luat din prima.mare bucurie a fosta acasa.cand am facut21.....m-am apucat fara sa ezit deC si CE.ambele categorii le-am obtinut din prima.cand prietenii mei o ardeau prin cluburi,eu invatam de imi sareau capacele:mecanica,legislatie,conducere preventiva......ceilalti radeau de mine...cand mi-a strans mana examinatorul si mi-a spus...felicitari...esti admis....3 zile am umblat beat din crasma in crasma.nu mai zic de tata....era cel mai mandru.....acuma......numai cei batrani respecta aceasta meserie.....concluzia e....daca nu pui suflet......nu iesa nimic....drumuri bune si doamne ajuta colegii

HA ha ha...zici ca ai terminat facultatea de fizica atomica aplicata asa mandru esti.Pai,carnetul il ia pana la urma toata lumea,DUPA aceea incepe greul,prietene.poti sta sa o "arzi" in cluburi si tot iti iei permisul.

Spune-ne despre realizarile profesionale,despre o cursa si o descarcare neobisnuita si apoi poti spune ca esti sofer!Faptul ca ai invatat de ti-au sarit capacele nu te face un sofer stralucit.Teoria..te ajuta e drept,insa nu te face sofer,repet.Si faptul ca ti-a strans mana examinatorul(desi ma indoiesc sincer de asta)te-a ajutat cand ai urcat pe cantar in vama,prima data si erai speriat ca o sa cazi de pe el?:)

Sa umbli tu beat ca cizma 3 zile  doar ca te-a felicitat un amarat de examinator...asta trebuia trecuta la bancul zilei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cipri nu fi rautacios,unii au talent nativ pentru ceva ,altii trag sa invete pentru acel ceva,si sunt mindri de realizarea lor,sunt fericiti pentru ca au facut ceva realizabil,si poate ai uitat,pe timpurile vechi un sofer avea mai mare trecere decit toti inginerii si directorii la un loc.cind ziceai ca esti sofer era.....mama ,mama.

Acummm  carnetul il iau toti,pe atunci se lua cu meserie,faceai practica la atelier,etc

Asa ca parerea mea sincera este ca omul merita felicitat pentru ca a facut ceva cu multa placere si sia indeplinit visul,va avea timp sa spuna si despre realizari si multe altele pe care sunt sigur ca lea avut si el dea lungul timpului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Administrators

eu mi-am impus punctu de vedere si am ramas fara munca ........nu am suportat sa fiu calcat in picioare , am considerat ca trebuie sa fiu tratat ca om si profesionist dupa 8 ani de tras pe drumurile din ue.......si pana la urma tot patronu a avut dreptate !!! nu stiu la ce mama lor mai sunt sindicate si pe cine apara ????  am postat pe facebook un mesaj catre toti prieteni mei  si zic sa va arat si voua ;

CUM SA-TI PASTREZI LOCU DE MUNCA .... Se pleaca de la ...sefu are intodeauna dreptate ! ....cand sefu zice .....gogule pe luna primesti 1500 ..tu zici ..da se poate sefu ? imi ajung o mie .....daca programu e de la 6 la 6 tu mai stai 2-3 ore - munca patriotica ... daca marfa e urgenta ...e urgenta ; nu mai conteaza daca treci pe rosu ...sau tai sensurile giratorii cu a 7-a; la trecerile de pietoni ..claxonezi si atentionezi individu ca te grabesti , sensu giratoriu ? - nu mai conteaza ; rupeti carca de la paleti , si regula de aur .......daca ai febra 42 , daca iti rupi mana ( doar mai ai una ) sau un picior ...daca te operezi de ceva sau nesvasta naste si vrei sa asisti la fericitu eveniment ...tu lasa totu si fii loial firmei .... nu consuma multa motorina , mai baga tu din buzunar daca ai ocazia , foloseste inertia ca uzezi franele si suna chlientu din telefonu tau ...........daca nu respecti aceste reguli de baza risti sa facii coada la fortele de munca ...si te intrebi pentru ce ??? mama ei de treaba .........

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Moderators

Si totusi se poate gasi si un job respectat..mai greu dar se poate..nu trebuie acceptat orice magarie...si pe linga asta ar trebui ca sa fii macar COLEG....cind te duci la un job sa nu accepti ceva sub ce doresti...si o sa vedeti ca atunci patronii vor fi obligati sa ridice stacheta...dar cind urmatorul accepta mai putin sau conditii mai aiurea....nasol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

trebuie sa va anunt pe toti colegii ca se lucreaza la infiintarea unui sindicat,reprezentata si pentru soferi in special...mai multe amanunte si detalii,dupa 16 decembrie 2013...urmariti informatia ,care va fi postata pe acest forum...nu se mai poate continua asa...3-4 reprezentanti din rindul soferilor de TIR,in special,din firmele unde nu se respecta DEMNITATEA si PROFESIONALISMUL,dar si din acele firme unde se respecta la ora actuala,fiti pe faza cu informatia ce va apare,incepind cu 16-17 decembrie,in privinta aparitiei unui SINDICAT REDUTABIL AL SOFERILOR DE TIR,care sa lupte ptr toate categoriile de soferi profesionisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hai....nu ma face sa rid...noi nu vorbim aici de sindicat...cind ai vazut tu ca suntem uniti...poate la vorbe in parcare..dar cind e de cerut ceva o sa observi ca multi dispar in ceata...oricum...este offtopic cu sindicatul asa ca ma abtin..revenim la meserie....

de exemplu am intilnit un coleg incepator care lucra ca sofer2 si lua....enorma suma de 50 euro saptaminal,plus salariul pe RO,asta trebuie sa ne dea de gindit..prea coborim stacheta acceptind orice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
trebuie sa va anunt pe toti colegii ca se lucreaza la infiintarea unui sindicat,reprezentata si pentru soferi in special...mai multe amanunte si detalii,dupa 16 decembrie 2013...urmariti informatia ,care va fi postata pe acest forum...nu se mai poate continua asa...3-4 reprezentanti din rindul soferilor de TIR,in special,din firmele unde nu se respecta DEMNITATEA si PROFESIONALISMUL,dar si din acele firme unde se respecta la ora actuala,fiti pe faza cu informatia ce va apare,incepind cu 16-17 decembrie,in privinta aparitiei unui SINDICAT REDUTABIL AL SOFERILOR DE TIR,care sa lupte ptr toate categoriile de soferi profesionisti!

mama ei de "gogoserie"....suntem in 18 si marea imformatie nu vrea sa apara.......scuze cico ptr off....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa fim realisti.

Incercati sa va inchipuiti o actiune sindicala.

Cum, ar fi scenariul ?........

Cum ne-am misca noi?

Eu cred ca s-au aparat impotriva sindicatelor foarte bine.

Ce ne ramane noua e coloana vertebrala a fiecaruia dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
da,asa este.e trist.............piesa de schimb...suntem oameni,nu animale.unii au in sange meseria asta si o fac din suflet.nimeni nu s-a nascut cu volanul in mana.tin minte,cand am facut 18 ani....toata lumea era a mea.la 18 ani si 3 zile ,m-am dus sa ma inscriu la scoala de soferi.cea mai mare dezamagire a fost ca nu pot face scoala pentru camioane si remorci....invins am facut B.am invatat si am luat din prima.mare bucurie a fosta acasa.cand am facut21.....m-am apucat fara sa ezit deC si CE.ambele categorii le-am obtinut din prima.cand prietenii mei o ardeau prin cluburi,eu invatam de imi sareau capacele:mecanica,legislatie,conducere preventiva......ceilalti radeau de mine...cand mi-a strans mana examinatorul si mi-a spus...felicitari...esti admis....3 zile am umblat beat din crasma in crasma.nu mai zic de tata....era cel mai mandru.....acuma......numai cei batrani respecta aceasta meserie.....concluzia e....daca nu pui suflet......nu iesa nimic....drumuri bune si doamne ajuta colegii

Si eu cand am luat prima categoria, am primit un "Bravo!" si-atat... N-a fost cine stie ce spectacol c-am luat permisul. Evident... Meseria se trage din neam probabil d-aia n-a fost nimeni uimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ma gindeam ca este bine sa deschid un topic si cu acest subiect fierbinte despre conditia de sofer,despre cit de mult am accepta sa ne coborim ca sa putem sa ne intretinem familiile.

Am ajuns la aceasta concluzie vazind discutii lungi pe acest subiect pe alte topicuri,si atunci m-am gindit ca este mai bine sa vorbim aici.

As incepe eu,ca tot am deschis topicul ,nu?

Fiecare dintre noi vrea un loc bun de munca,dar am observat ca atunci cind sunt mai multi soferi,mai putine  locuri de munca unii dintre noi coboara standardul foarte jos.

Inteleg ca avem obligatii ca avem n.. probleme dar dupa mine asta nu este un punct sa coboram stacheta,parerea mea,normal.

Stim toti ca fiecare patron ne spune ca daca nu suntem multumiti are la poarta alti 100 insi care vor sa ii ia locul,dar ce ar face daca cei care vin ii cer aceleasi lucruri??

Cred ca ar prefera sa nu mai schimbe omul decit daca e nemultumit de el,gen fura motorina,lipseste,etc.

Si atunci de ce sa ne furam caciula singuri?

Se cauta in Europa,fuga noi si acceptam orice conditii,nu conteaza ca suntem tinuti nemincati,obositi,mergem peste program,important este sa ducem ceva acasa.

Chiar asa?

Adica asa fraieri suntem noi?

Pai noi nu putem munci in conditii normale de lucru,nu putem merge la program?

De ce sa acceptam numai noi asa ceva,adica celelalte natii au ceva in plus si nu stiu eu?

Nu putem incerca sa ne mentinem si noi in picioare,fara a accepta toate magariile care ni le fac altii.

Eu imi amintesc cu placere de ce m-am facut sofer,si de ce mi-a placut si imi place meseria asta.

Eu in continuare nu accept sa muncesc peste program si sa lucrez pe 10 milioane la mine in tara decit sa muncesc in conditiile de mai sus si sa iau 1200 euro afara.

Chiar merita lucrul asta?

O sa replicati cu familia,dar aici va intreb eu,daca voi va imbolnaviti,sau muriti ce se face familia fara voi??ai??

Exemple ar fi destule dar astept sa continuam discutia,considerati ca e frig afara si stam de vorba in jurul unei roti arzinde,discutam,nu ne certam,  va astept

eu cred ca e cam asa: ti se face o oferta si te gandesti daca e un salariu ok si daca te poti descurca din el si daca in alta parte ai putea obtine unul mai bun, in functie de calificarile si experienta pe care o ai

cand nu ai prea multa experienta si nici calificari, mai accepti si salarii mai mici, cumva trebuie sa incepi sa iti faci experienta

despre cat de mult cobori standardul...depinde de nevoile fiecaruia... una e sa ai familie si copii, alta e sa nu mai ai pe nimeni de intretinut

imi zicea cineva intr-un alt forum sa muncesc pe gratis cateva luni sa ma vada patronul ca fac treaba buna si dupa aceea sigur ma angajeaza... chiar asa nu as face, desi nu am pe nimeni de intretinut, familie sau copii, dar totusi... nici chiar sa muncesc pe gratis nu mi-ar conveni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

oferta...se face si in functie de om.......personal am muncit in conditiile mele sau deloc,cu toate astea am fost preferat de foarte multe ori in fata altora...depinde de tine,de pregatire...si de mai multe.Oferta trebuie facuta in functie de munca prestata..numai ca avem colegi care nu gindesc asa..pentru ei e o binefacere sa aive un loc de munca in care sa munceasca ceva si sa duca si bani de acasa..sa fie fericit angajatorul...pacat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.