Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PE CE CANAL STAU COLEGII NOSTRII DIN UE


Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Members

o mica rectificare Spania 19AM                                                                                                                                                                 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pentru incepatori...pe uniune cel mai bine e sa stai pe 22fm adica pe canalul romanesc,pentru ca pe celelalte canale se vorbeste in limba statului respectiv...si inca ceva...mare atentie pe Austria sunt interzise statiile de emisie receptie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

si ce vrei sa ziki ca atunci cand intrii in Austria demontezi antena si ascunzi statia?

Nu este nevoie sa o ascunzi...este indeajuns sa ii desfaci microfonul...De regula la camioane nu prea baga ei i seama dar am coleg care a luat 4000€ amenda pentru statie.O avea pe turism,knd la-u oprit erau nedumeriti ce e cu antena aia asa mare si cand au vazut staia........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

nu stiu dar sincer nu cred sa fie interzise total , probabil e ca in italia de se plateste o taxa ceva

In Italia iti trebuie o autorizatie pe care o iei de la biroul comunicatii al directiei regionale de posta si se plateste o taxa de 12€ pe an.Iar amenda pentru lipsa acestor documente este de 2.636€.Dar rar gasesti un militian care sa te intrebe de asa ceva la camion.Dar la turisme cum iti vede statia cum iti cere autorizatia.In Austria in schimb este TOTAL interzisa folosirea statiilor de emisie receptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

nu bobo in austria nu sunt interzise statiile complet. sunt interzise statiile cu o putere mai mare de 4w.

Cu o putere mai mare de 4W sunt interzise mai peste tot...dar eu iti arat ca si pe cartea de la statie de 4w scrie ca  este un produs CE dar nu poate fi folosit in Austria...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

lasa ce scrie pe prospect la cumpararea unei statii. ai avut probleme pe a cu statia,te a oprit si ti a gaurit o??? practic  nu teoretic

Pai daca pe certificatul de conformitate scrie ca este un produs UE care nu poate fi folosit in Austria,legal nu poate fi folosit,dar daca tu esti johny si te doare la teava de legi asta nu inseamna ca nu ti se poate intampla sa te opreasca pentru o depasire de viteza si sa iti iei amenda si pentru statie....De gaurit nu are de ce sa ti-o gaureasca daca sunt interzise total.Practic toti suntem soferii.....teoretic.....legea trebuie respectata!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • Members
Pentru incepatori...pe uniune cel mai bine e sa stai pe 22fm adica pe canalul romanesc,pentru ca pe celelalte canale se vorbeste in limba statului respectiv...si inca ceva...mare atentie pe Austria sunt interzise statiile de emisie receptie!!!

ma scuzi colegu poate nu stiu eu dar cred ca pe austria sunt interzise statiile cu o putere mai mare de 4w cum de altfel e interzis mai peste tot doar ca austriecii iau mai in serios aceasta problema. chiar daca ai o statie mai puternica sa zicem max 10w nu cred ca se ia cineva in A de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators

NU este interzisa folosirea statiei la autocamioane,in nici o tara din Europa,sunt unele exceptii vis a vis de puterea statiei si frecventa,ca de exemplu in Austria nu ai voie sa folosesti statia pe mai mult de 4 W pe FM si 1W pe AM, la fel si in Elvetia sau vecinii nostri unguri, si unele provincii din Spania(poate Mario sa clarifice asta ca si asa el e neaos :) )..in rest,amenzile sunt diferite (Auustria si Spania detin recordul pt statii neadecvate) sau in Ungaria unde pe langa "tichet" ti o mai si gauresc cu bormasina( unii colegi stiou despre ce vorbesc :) ).

Drumuri line.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.