Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal .....sau ..... ilegal ?


Gongy

Postări Recomandate

  • Administrators

gongy folosesc acesst sistem ca si tine ......si il consider practic dar nu intra in concordanta cu ce zice legea .....si cum legea are dreptate ....tu esti cel care greseste !!! de ce crezi ca au introdus tacho digitale ? ca sa controleze mult mai bine timpi ...dar au uitat sal programeze sau sa dea o lege care sal faca si parctic ...

cu discu mai scapam cum mai scapam ..dar acum iti baga cardu in aparat si calculatoru decide amenzile dupa cum stie el legea .....

scaparea pe care o folosim .....este urmatoarea ......(k) „durată zilnică de condus”: este durata totală de condus acumulată între sfârşitul unei

perioade de repaus zilnic şi începutul următoarei perioade de repaus zilnic sau între o

perioadă de repaus zilnic şi o perioadă de repaus săptămânal ........ pentru ca iti da o portita in cazul in care tu nu respecti arcul de 24 ore si ii arati celui de la arr ca tu ai respectat timpi de condus intre doua pauze

daca ai observat in poza cu tichetele ..la totalul orelelor de conducere ai peste 10 ore desii tu ai respectat timpi de conducere intre cele doua pauza ....regulamentul zice ca durata intre cele doua pauze sa fie de 9/ 10 -tu ai respectato ..dar tachografu ti-o calculeaza in intervalu de oo  la 24 a zilei ......deci el aduna primul program cu alte ore pe care le faci in al doilea program ......vezi asta normal .....???? si uite asa te scoate vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

stiti ce nu inteleg eu?de ce discutati atat in contradictoriu?fiecare are stilul si programul lui de condus,nimeni nu e perfect si toti mai depasim unele norme.iar daca tot ai adus aminte de SAPTAMANA MARE ar fi oportun sa faci un bine (ia un sofer fara experienta cu tine in cursa sa vada cum stau lucrurile pe viu) si multumirile iti vor veni toata viata.acel sofer v-a povesti despre tine la toata lumea inclusiv pe forum si atunci te vei face cu adevarat cunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si le tribunal se discuta in contradictoriu,unde e problema?

Am mai postat pe undeva.Noi suntem soferi angajati nu patroni sa lasam pe oricine gasim pe drum sa conduca.Adica sa-mi risc eu locul de munca pentru altul ????Ai +100.ooo E pentru garantie in caz de accident?Sa fac eu falsuri privind foile de concediu ca sa poti conduce ?Sa iti fac contract de munca fals??

Ganditi inainte!Cereri din astea poti face prietenilor foarte apropiati si e posibil sa te refuze si ei.

Poate sa fie si ziua mea,nu imi conduce camionul decat alt angajat al firmei la care lucrez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

salut colegii,

ptr guviz

nu ti-a impus nimeni sa dai masina la altcineva sa o conduca,esti exagerat.nimenio nu te obliga stai linistit.nu te ambala atat ca-ti curge sange din nas.

tu sa fii calm, topicul era despre cu totul altceva daca erai atent !

sper sa nu faci aceeasi greseala si la volan !

ai grija la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

salut colegii,

ptr guviz

nu ti-a impus nimeni sa dai masina la altcineva sa o conduca,esti exagerat.nimenio nu te obliga stai linistit.nu te ambala atat ca-ti curge sange din nas.

Niko, modereaza tonul si ai grija la formularea mesajelor, primul si ultimul avertisment !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Nu stiu eu prea multe despre orele de condus si pauze, dar parca nu era voie in 1 zi de program folosirea programului de 10 ore de condus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

ca sa incep , señor gongy , verdictul meu este  CORECT , la modul practic ( cum consider eu aceasta punere in practica a sistemului , nu are rost sa mai intram in discutii  )

acum sa analizam ;

incepi ,, saptamana de munca ,, sambata  14 mai ora 20:21, deci 6 perioada de 24 h sunt pana vineri 20 mai ora 20 :21 , si o inchizi vineri la 16:17 , ( sau ora 15:41  cand incepi pauza ) deci nu ai depasit termenul limita -

a)primul program : inceput 20:22 ziua de 14 mai  in RO- sfarsit la ora 06:37  ziua de 15 mai in H

prima perioada de sofat :4.16 h  ; pauza 47 minute ,  a doua perioada de sofat : 3.03 h pauza 47 minute ; a treia perioada de sofat : 44 minute = 8:13 h condus

pauza de  odihna 13 :18 h

B) al doilea program : inceput ora 19:55 ziua de 15 mai in H-sfarsit la ora 05:32 ziua de 16 mai in SLO

prima perioada de sofat : 4.20h ;pauza 50 minute ; a doua perioada de sofat : 4.10 h = 8:30 h conduse

pauza de odihna : 9:03 h

c) al treilea program : inceput la ora 14:35 ziua de 16 mai in SLO - sfarsit  la ora 21 :47  ziua 16 mai in I

prima perioada de sofat :3:08 h; pauza 48 minute , a doua perioada de sofat :3:02 h = 6:10 h conduse

pauza de odihna  :9:05 h

d) al patrulea program : inceput la ora 06:51 ziua de 17 mai in I -sfarsit la ora 18:50 ziua de 17 mai in CH

prima perioada de sofat : 10 minute ( intre 06:55 si 07:47) ; pauza 47 minute ; a doua perioada de sofat :38 minute ( intre 08:34 si 09:59) pauza de 48 minute ;

a treia perioada de sofat :1.23 h , cu pauza fractionata de 48 minute ( 30 = 15+ 33 = 48) , al patra perioada de sofat : 3.24 h , pauza 48 minute ; al cincea perioada de sofat :1.12 h = 6:47 h conduse

pauza de odihna :9.14 h

e) al cincilea program : inceput la ora 04:00 ziua de 18 mai in CH -sfarsit la ora 13:55 ziua de 18 mai in D

prima perioada de sofat :3.32 h , pauza 47 minute , a doua perioada de sofat : 56 minute , pauza 4.02 h , a treia perioada de sofat :2 minute = 4:30 h conduse

pauza de odihna : 15:32 h

f) al saselea program : inceput la ora 05:25 ziua de 19 mai in D- sfarsit la ora 17:17 ziua de 19 mai in A

Prima perioada de sofat :9 minute , o disponibiliate de 1.15 h si o pauza de 47 minute , a doua perioada de sofat :4.27 h ,pauza 53 minute , a treia perioada de sofat : 4.05 h ,

= 8:41 h conduse

pauza de odihna :11:04

g) al saptelea program : inceput la ora 04:21 ziua de 20 mai in A- sfarsit la ora 16:17 ziua de 20 mai in RO

prima perioada de sofat :2:34 h , pauza de 48 minute , a doua perioada de sofat : 4:07 h , pauza de 49 minute , a treia perioada de sofat : 2:43 h = 9:24 h condus

vad ca ai uitat imediat cum ai oprit la 15:41 sa iti inchizi programul , ai facuto la 16:17 ,  ;D ;D ;D

de aici incepi pauza saptamanala !!!

orele conduse :8:13+8:30+6:10+6:47+4:30+8:41+9.24=52 :15 h conduse

daca in 2 saptamani calendaristice  trecute ai facut 90 ore conduse , ca sa poti incepe munca trebuie sa astepti dupa ora 00 :00 a zilei de luni 23 mai , ca sa iti scada zile conduse din prima saptamana calendaristica , si iti raman orele din saptamana calendaristica 16 -22 mai , deci 52 ore , si in urmatoarea saptamana, 23 -29 mai . poti conduce , doar 38 ore !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

te intreb acum mario:  cum ramane cu saptama voastra calendaristica de luni de la ora 00, pana duminica ora 24  ???  despre care sustineti sus si tare ca trebuie respectata ???

cum poti zice acum ca este practic ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu stiu eu prea multe despre orele de condus si pauze, dar parca nu era voie in 1 zi de program folosirea programului de 10 ore de condus

cum reg. 561 + directive , nu zice nimic despre cum sa folosim reducerea de cel mul 3 ori la saptamana , a pauzelor zilnice , sau conducerea a 10 ore , de cel mult 2 ori la saptamana ,  atat timp cat tinem cont de folosirea lor LEGALA ,nu mai conteaza cand si unde se fac !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

te intreb acum mario:  cum ramane cu saptama voastra calendaristica de luni de la ora 00, pana duminica ora 24  ???  despre care sustineti sus si tare ca trebuie respectata ???

cum poti zice acum ca este practic ???

mereu am zis ca e ,, practic ,, si cel mai bun in aplicare , aici  e treaba , ca tii cont de 2 saptamani calendaristice , doar la adunarea / scaderea celor 90 ore conduse , in rest te joci numai cu saptamana de munca , lucru pe care l-am aplicat si eu , 100% dupa modul cum il aplici tu , asfel nu pot muncii mai nimic , cat timp se poate aplica ,, practic ,, il aplic si eu, nu ma intelege gresit ....

mie unu cand imi zice cineva ,, saptamana ,,  consider la fel ca e saptamanana calendaristica , sau daca zice lunar , inteleg din data de ora 0 a zilei de 1 a lunii respective , pana la ora 24 a zilei de 28/29/30/31 , depinzand de cate zile are luna ,

ce nu iti place verdictul dat ?????? ;D ;D ;D

in prima poza , in 2010 ai  cam dat tapla la camion , ha ha ha

ps : bine a scris vt880 : o saptamana de lucru cu 7 programe !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

doar unul singur  a avut curaj sa zica ceva despre aceasta saptamana de lucru ?

intrebarea din titlu: legal sau ilegal ramane valabila  ;D

astept si alte comentarii, mai ales din partea celor care dau sfaturi la altii ce si cum sa faca .

aveti curaj (doar) sa  comentati  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

        Cu permisiunea d-voastra: Raspuns= 7 programe (sambata/vineri=1. saptamana).OK.=legal

                                                              1.program 14/15 =o= 8H03

                                                                                        =h=13H18

                                                              2.program 15/16=o= 8H30

                                                                                        =h= 9H03

                                                              3.prog. 16-v-  =o= 6H10

                                                                                    =h= 9H05

                                                              4.prog.17-V-=o= 6H37

                                                                                  =h= 9H14

                                                              5.prog.18-V-=o= 4H 30

                                                                                  =h=15H 32

                                                              6.prog.19-V-=o= 8H41

                                                                                  =h=10H55

                                                              7.prog.20-V-=o=9H24

                                  Atentie la viteza (distanta)!!!Drumuri bune.Doamne ajuta.

      P.S.  ...Restrictii de circulatie...Sambata de la ora 22.pana Duminica la ora 22.

                 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

de ce cu permisiune ???

le-am postat pentru a fi dezbatute aici .

cine vrea , poate pune un comentariu, pro sau contra !

chiar va rog sa comentati aceste tichete !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Sal. Concluzia mea ,dupa ce am vizualizat acest subiect este ca Gongy a salvat industria a doua tari ,iar Guvis este devotat trup si suflet firmei unde lucreaza.Gresesc??

la chestia cu salvat industria a doua tari gresesti grav,(in cazul meu).

iar Guvis poate sa raspunda ce si cum  ;D

altul era subiectul discutiei  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mda...de la inceputul topicului am si schimbat firma si pana se va inchide pe motiv de offtopic voi pleca si de aici.

Chiar nu vad ce atatea discutii pentru 5 randuri de regulament.Cine baga la cap bine cine nu ori deschide portofelul la amenda ori ramane fara job pt ca doarme cam mult prin parcari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

gongy nu e prea lega tu ai respectat prog de condus,dar pauzele sint aiurea  si anume

10condus

11 pauza

9  c

11p

10 comd

11 pauza

ai cistigat citeva ore ai ajuns bine la orar cind trebuia dar te-ai gindit ca mai ai dreptul o data de doua ori sa te dai peste cap si dupa iti va spune DE DUCI SI AJUNGI  atunci cim ai putut etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

gongy nu e prea lega tu ai respectat prog de condus,dar pauzele sint aiurea  si anume

10condus

11 pauza

9  c

11p

10 comd

11 pauza

ai cistigat citeva ore ai ajuns bine la orar cind trebuia dar te-ai gindit ca mai ai dreptul o data de doua ori sa te dai peste cap si dupa iti va spune DE DUCI SI AJUNGI  atunci cim ai putut etc?

intrebarea era :    Legal sau ilegal ???

tu doar zici ca nu este prea legal, argumenteaza si de ce ai zis asta . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mda, ma asteptam la mult mai multe comentarii la aceasta saptamana postata aici, dar vad ca nu intereseaza !

apropo, rog si veteranii (cum zicea un coleg pe undeva) sa-si spuna parerea in legatura cu aceste 7 tichete, si toata lumea ar avea de invatat !

;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.