Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal .....sau ..... ilegal ?


Gongy

Postări Recomandate

  • Administrators

concret:

1- nerespectarea de catre conducatorul auto a obligatiei prevazute la art. 15 alin. (2) din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85 privind introducerea manuala a unor date;

2- nerespectarea prevederilor art. 15 aSin. (3) din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85 privind utilizarea comutatorului, omisiunea de a introduce manual in tahograful digital datele prevazute la art. 15 alin. (5) din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85;

de obicei nemtii sunt totusi baieti de treaba in cazul asta, nu te leaga asa cum a zis Chaser, in cel mai rau caz te pot amenda intre 60-90 euro, dar de obicei inchid ochii !

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

by mario bandit !!

IMG_5401.jpgIMG_5376.jpg

control Guardia Civil -Trafico  luni 13 -02-2012

pauza de vineri 03-02-2012 de la 17 :45 utc -pana 05.36 utc  luni 06-02-2012 !!

                                  luni 06

IMG_5396.jpg

IMG_5397.jpg

                                  marti 07

IMG_5398.jpg

IMG_5399.jpg

IMG_5400.jpg

                                miercuri 08

IMG_5403.jpg

IMG_5404.jpg

IMG_5405.jpg

                                  joi 09

IMG_5406.jpg

IMG_5407.jpg

IMG_5408.jpg

IMG_5409.jpg

                                vineri 10

IMG_5410.jpg

IMG_5411.jpg

IMG_5412.jpg

pauza de vineri 10-02-2012 ora 17:05 utc pana la ora 05: 35 utc  luni 13-02-2012

(in luna februarie ora oficiala in spania erea de utc +1 h )

astept parerile voastre !!

ps : o sa scot alt tichet  pentru ziua de luni , ca sa se observe contorul activitatlor si introducerea  inceputului  si sfarsitului  de program  ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

daca s-ar asemana cu asta nu ai avea probleme deloc !

ai o abatere considerata grava, si 4 abateri  considerate minore !

(nu am avut unul sub 9 ore de volan la indemana, dar eu ma refer la cum se utilizeaza un tahograf!)

referitor la ce ai intrebat, masina ta dupa cate se vede merge si fara sofer, (adica fara card si pentru asa ceva raspunde firma la o adica nu soferul)  ;D

inca_una_peste_10.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mai zic inca o data, tu ca sofer ai o abatere considerata grava de

Directiva CE nr: 5 din 2009 care stabileste incalcarile reg.561 si 3821 , si inca 4 minore

ca masina merge fara card am zis ca raspunde firma nu soferul, deci nu este greseala ta !(asta este tot grava dar pentru firma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Răspuns #20 : Aprilie 05, 2012, 19:37:24 »

O sa citedc mai bine peste putin timp....cand ma opresc la 80km de casa ca raman ffara ore..:)grumos

deci ai mai fost ajutat cu explicatii, chiar nu vrei sa inveti cum sa pastrezi banii in buzunare ?

stiu ca ai sa ma injuri, dar ai sa vezi ca o sa-ti prinda bine pana la urma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

BILIARDS stai linistit ca nu e nici o problema!ai o eroare la tahograf pe 24.1,,--CARD INTRODUS IN MERS--  si eu am la fel ca tine+ca si camionul meu e mutat mereu fara card dar nu s-a luat nimeni de mine in italia pt chestiile astea!  ZILE CA NU STII NIMIC,A FACUT TAHOGRAFUL O EROARE,,SAU AI PLECAT DE PE LOC INAINTE SA SE INCARCE CARDUL!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

BILIARDS stai linistit ca nu e nici o problema!.......  ZILE CA NU STII NIMIC,A FACUT TAHOGRAFUL O EROARE,,SAU AI PLECAT DE PE LOC INAINTE SA SE INCARCE CARDUL!!

domnule adriano , ori suntem soferi ori nu mai suntem ???

DECI, MA SFATUIESTI SA MA DUC SA SCHIMB CARDUL ? SA-L DAU PIERDUT ? CE RISC CU ABATEREA AIA GRAVA SI SPUNE-MI TE ROG CARE ESTE ....

scriu de pe telefon , o sa-ti urmaresc activitatile ( programul ) mai tarziu , dar ai o incalcare  a art 15 din 3821 , neintroducere simbol tara la inceput si sfarsit , plus  cele 4 evenimente care pica pe ,, umerii ,, firmei !!

ps : il las pe colegu adriano sa ne ,, lumineze ,, cu privire la introducerea cardului in mers !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ps      evenimentul de pe 24.1.daca imi aduc bine aminte,semnifica-introducerea cardului in mers!        e posibil sa ma si insel,dar cel putin am incercat sa ii dau un sfat colegului,,,daca stiti dvoastra ce inseamna de ce nu ne spuneti si noua!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ps      evenimentul de pe 24.1.daca imi aduc bine aminte,semnifica-introducerea cardului in mers!        e posibil sa ma si insel,dar cel putin am incercat sa ii dau un sfat colegului,,,daca stiti dvoastra ce inseamna de ce nu ne spuneti si noua!?

de ce tot asteptati sa va spuna altii ce reprezinta semnele alea acolo?

chiar este asa greu sa citesti niste instructiuni ?

http://www.soferii.ro/Instructiuni%20tahograf%20digital.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu asta am citit in primul link postat de tine!  e adevarat ca in ultimul link explica introducere dupa inceperea cursei si nu introducere in mers ca in primul exemplu!  cred ca atitudinea in care raspundeti colegilor,ii face pe multi sa renunte sa mai foloseasca acest forum!oare ce aveti de castigat daca nu le raspundeti la obiect,si ii faceti sa mai revina cu n intrebari si sa piarda timp!          poate si ei intra de pe tel si nu pot citii instructiunile alea!

ddddddd.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

  cred ca atitudinea in care raspundeti colegilor,ii face pe multi sa renunte sa mai foloseasca acest forum!oare ce aveti de castigat daca nu le raspundeti la obiect,si ii faceti sa mai revina cu n intrebari si sa piarda timp!          poate si ei intra de pe tel si nu pot citii instructiunile alea!

adriano ia de la cap la coada forumul si cauta de cate ori am ,, sfatuit ,, soferii sa faca o simpla operatie , (plus cea de introducere a datelor manual ) ....mereu aceasi chestie ......... rezultatul il vezi si tu ,sa ridice mana in sus cine o face ,  si din cate vad cum dai sfaturi la colegi , nici tu nu o faci ...un lucru simplu ...catalogat ca fiind ,, infractiune grava ,, care te face sa scotii banii de la pusculita ...dar noroc cu indulgenta organelor de control !! presimt ca ai si atestate .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cine doreste sa raspunda la asemenea intrebari este rugat ca raspunsurile sa fie vocale,in format mp3 ;D ;D ;D ;D

d-l mihai te rog sa inregistrezi reg 561/2006,69/2012etc  in format mp3 daca se poate si pe ritm de manele pentru a fi inteles mai usor ;D ;D ;)

virgil nu toti soferii de camion se coboara la nivelul de inteligenta la un manelist ... vezi poate te busheste o alta idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.