Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ma poate amenda pentru asta ???


Gongy

Postări Recomandate

Colegu din cum am citit eu programul in prima zi te-ai incadrat sub 10h iar in a 2-a zi sub 9 deoarece ce este dupa pauza de odihna (19:35) face deja parte din programul zilei urmatoare.

Ca urmare eu zic ca nu iei amenda din aceasta cauza.

Va trebui sa adaugi cele 2 ore de ohihna zilnica neefectuate in a 2-a zi la o perioada de odihna in urmatoarele 2 saptamini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Colegu din cum am citit eu programul in prima zi te-ai incadrat sub 10h iar in a 2-a zi sub 9 deoarece ce este dupa pauza de odihna (19:35) face deja parte din programul zilei urmatoare.

Ca urmare eu zic ca nu iei amenda din aceasta cauza.

Va trebui sa adaugi cele 2 ore de ohihna zilnica neefectuate in a 2-a zi la o perioada de odihna in urmatoarele 2 saptamini.

ce sa adaug si unde colegule, vreau sa inteleg si eu, mai clar se poate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa eliminam confuziile in rindul celor care citesc  perioadele de repaus zilnic redus nu se compenseaza dar sunt restrictionate la maxim 3 pe saptamina.

Perioadele de repaus saptaminal redus se compenseaza inainte de sfirsitul celei de a 3-a saptamini. (http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/legislatie/561.pdf cap 2 art 6)

Deci colegul nu are de recuperat ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Esti perfect in regula colegutzule......singura amenda pe care o poti lua(in jur de 300 €pe Italia)...ar fi pentru ziua de 31pe langa pauza de 9 ore iti mai lipseste o completare de 3 ore fara intrerupere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Esti perfect in regula colegutzule......singura amenda pe care o poti lua(in jur de 300 €pe Italia)...ar fi pentru ziua de 31pe langa pauza de 9 ore iti mai lipseste o completare de 3 ore fara intrerupere.

zici ca sunt perfect in regula, apoi spui ca trebuie sa dau 300 de euro amenda  :o

cum este pana la urma  ALBA SAU NEAGRA ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Sigur te pot amenda bine. Pe 31.03 ai depasit cu 29 minute timpul maxim de conducere (10 ore), iar pe 31.03 cu 1h53min. Daca prin Romania mai te poti proteja stand cu urechile pe statie, pierzand timpul prin parcari pana pleaca cei de la ARR din drumul tau, afara esti "mancat". Sfatul meu, evita sa iesi din tara pana ce trec cele 28 zile. Toate cele bune tuturor colegilor si sa aveti drumuri bune, fara evenimente tehnice sau rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

    Sigur te pot amenda bine. Pe 31.03 ai depasit cu 29 minute timpul maxim de conducere (10 ore), iar pe 31.03 cu 1h53min. Daca prin Romania mai te poti proteja stand cu urechile pe statie, pierzand timpul prin parcari pana pleaca cei de la ARR din drumul tau, afara esti "mancat". Sfatul meu, evita sa iesi din tara pana ce trec cele 28 zile. Toate cele bune tuturor colegilor si sa aveti drumuri bune, fara evenimente tehnice sau rutiere.

ce articol de lege am incalcat ???

chiar nu pot sa primesc un raspuns concret ?

ce lege , ce articol, ce aliniat am incalcat colegilor, asta vreau sa-mi spuneti daca se poate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sper ca acest link sa te lamureasca:

http://www.untrr.ro/content2/contraventii-amenzi-timpi-conducere.pdf

cele de la alin. (1) pct. 1-10, cu amendã de la 6.000 lei la 10.000 lei, aplicabilã

întreprinderii/operatorului de transport rutier;

Punctul c. se refera la ceea ce te intereseaza:

1. depãºirea perioadei zilnice de conducere, respectiv a perioadei maxime zilnice de

conducere cu douã ore sau mai mult;

2. depãºirea perioadei sãptãmânale de conducere cu 14 ore sau mai mult;

3. depãºirea perioadei maxime de conducere, în douã sãptãmâni consecutive, cu 22 de

ore ºi 30 de minute sau mai mult;

4. depãºirea perioadei maxime de conducere neîntreruptã cu o orã ºi 30 de minute sau

mai mult;

5. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã cu douã ore ºi 30 de minute sau mai

mult;

6. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã redusã cu douã ore sau mai mult;

7. nerespectarea perioadei de odihnã zilnicã fracþionatã cu douã ore sau mai mult;

8. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã, într-un interval de 30 de ore, atunci

când vehiculul este condus de un echipaj, în conformitate cu art. 8 alin. (5) din

Regulamentul Parlamentului European ºi al Consiliului (CE) nr. 561/2006, cu douã ore sau

mai mult;

9. nerespectarea perioadei minime de odihnã sãptãmânalã redusã cu 4 ore sau mai mult;

10. nerespectarea perioadei minime de odihnã sãptãmânalã normalã cu 9 ore sau mai

mult;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Sper ca acest link sa te lamureasca:

http://www.untrr.ro/content2/contraventii-amenzi-timpi-conducere.pdf

cele de la alin. (1) pct. 1-10, cu amendã de la 6.000 lei la 10.000 lei, aplicabilã

întreprinderii/operatorului de transport rutier;

Punctul c. se refera la ceea ce te intereseaza:

1. depãºirea perioadei zilnice de conducere, respectiv a perioadei maxime zilnice de

conducere cu douã ore sau mai mult;

2. depãºirea perioadei sãptãmânale de conducere cu 14 ore sau mai mult;

3. depãºirea perioadei maxime de conducere, în douã sãptãmâni consecutive, cu 22 de

ore ºi 30 de minute sau mai mult;

4. depãºirea perioadei maxime de conducere neîntreruptã cu o orã ºi 30 de minute sau

mai mult;

5. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã cu douã ore ºi 30 de minute sau mai

mult;

6. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã redusã cu douã ore sau mai mult;

7. nerespectarea perioadei de odihnã zilnicã fracþionatã cu douã ore sau mai mult;

8. nerespectarea perioadei minime de odihnã zilnicã, într-un interval de 30 de ore, atunci

când vehiculul este condus de un echipaj, în conformitate cu art. 8 alin. (5) din

Regulamentul Parlamentului European ºi al Consiliului (CE) nr. 561/2006, cu douã ore sau

mai mult;

9. nerespectarea perioadei minime de odihnã sãptãmânalã redusã cu 4 ore sau mai mult;

10. nerespectarea perioadei minime de odihnã sãptãmânalã normalã cu 9 ore sau mai

mult;

esti sigur ca pe toate astea le-am incalcat eu in doua zile  ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa te superi pe mine dar ma exasperezi. ti-am prezentat intreg articolul , urmand ca dumneavoastra sa selectati greseala facuta, in caz ca este vreuna. ati cerut,partea legislativa cu pricina, eu am prezentat-o. vad ca a fost pierdere de timp. Faceti ce considerati, si drumuri bune si fara controale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Colegu nu ai incalcat decat punctul 7.Nu ai depasit orele de condus,chiar daca in arcul de 24 de ore ai condus 11:30

,pentru ca 1:30 face parte din urmatorul program....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Colegu nu ai incalcat decat punctul 7.Nu ai depasit orele de condus,chiar daca in arcul de 24 de ore ai condus 11:30

,pentru ca 1:30 face parte din urmatorul program....

esti sigur ca doar punctul 7 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

- SALVE eu am luat 900 euro pe N205 linga Mont Blanc pentru mai putin de cit ai tu am avut una de 17 min si a doua 23 min depasire de program ! Mai bine sa nu te opreasca frate....

pai o sa ma opreasca, ca nu am cum sa-i ocolesc pe toti  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Foarte tare testul !!!  ...nu te poate amenda esti regulamentar , lucram cu orele nu cu ziua ,mai departe  totul e sa nu depasesti cele 56 de ore saptamanale . Dealtfel se vede daca te uiti atent pe raport ca nu ai nici o mentiune ca incalcand regulile ,primul rand de la raport in partea de jos  este curat !

Bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:)  Nu trebuia sa spui stop joc !  mai citeam si noi perle ;

Sfatul meu este sa conduci masini cu taho analog pt urmatoarele 29 de zile, sau dai cardul pierdut. Altfel esti ''pierdut''. :

Va trebui sa adaugi cele 2 ore de ohihna zilnica neefectuate in a 2-a zi la o perioada de odihna in urmatoarele 2 saptamini. :o

Esti perfect in regula colegutzule......singura amenda pe care o poti lua(in jur de 300 €  :o

zici ca sunt perfect in regula, apoi spui ca trebuie sa dau 300 de euro amenda  :o

esti "mancat"  ;D

Colegu nu ai incalcat decat punctul 7.  :

trebuie mutat la funny

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Foarte tare testul !!!  ...nu te poate amenda esti regulamentar , lucram cu orele nu cu ziua ,mai departe  totul e sa nu depasesti cele 56 de ore saptamanale . Dealtfel se vede daca te uiti atent pe raport ca nu ai nici o mentiune ca incalcand regulile ,primul rand de la raport in partea de jos  este curat !

Bafta multa

Am si io o intrebare domnu crysxyz.....daca in 24 de ore un sofer conduce 18ore cu pauza de 45 de minute la fiecare 4h30m....o sa ii apara vro mentiune pe raport???eu cred ca nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am si io o intrebare domnu crysxyz.....daca in 24 de ore un sofer conduce 18ore cu pauza de 45 de minute la fiecare 4h30m....o sa ii apara vro mentiune pe raport???eu cred ca nu...

ce ai vrea tu sa inteleg eu cand ai pus aceasta intrebare ?

ca esti sofer ?

nu vreau sa supar pe nimeni cu nimic, dar stim doar sa ne plangem ca nu suntem respectati, ca nu suntem  platiti cum trebuie si multe altele, dar nu ne intrebam

niciodata ce avem noi de oferit in schimb in afara unor hartii care dovedesc ......................................................... ce anume colegilor ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ce ai vrea tu sa inteleg eu cand ai pus aceasta intrebare ?

ca esti sofer ?

nu vreau sa supar pe nimeni cu nimic, dar stim doar sa ne plangem ca nu suntem respectati, ca nu suntem  platiti cum trebuie si multe altele, dar nu ne intrebam

niciodata ce avem noi de oferit in schimb in afara unor hartii care dovedesc ......................................................... ce anume colegilor ???

Domnu GONGY...colegul a facut o afirmatie bazanduse ca nu scria nimic in raport...deci totul e ok.....Din experienta mea pe care nu o am am invatzat ca in raport poate sa nu scrie nimic dar soferul sa fie cu mult pe langa lege....cred ca ati inteles unde vreau sa ajung!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu GONGY...colegul a facut o afirmatie bazanduse ca nu scria nimic in raport...deci totul e ok.....Din experienta mea pe care nu o am am invatzat ca in raport poate sa nu scrie nimic dar soferul sa fie cu mult pe langa lege....cred ca ati inteles unde vreau sa ajung!!!

Domnu bobo  . afirmatia am facuto citind raportul ! de acea am zis prima data  ca lucram cu orele nu zilele !! am vazut pauza regulamentara !postul este reeditat [ un moderator poate confirma] si am adaugat ca am vazut si ca raportul este curat !  daca esti slab pregatiti esti pe langa lege ! si referitor la chestia cu 18 ore conducere care o mentionai si ziceai ca nu crezi ca apare ,pai iti spun ca apare GARANTAT ! pe raport apare ori ce greseala ! cand printezi un raport si te uiti la el  iti apar  toate greselile . Cred ca ai vrut sa te referi la altceva ,adevarat poti sa conduci 18 ore si sa faci pauzele de 45 min  dar  tahograful nu te va avertiza sonor sau cu ledul  ,dar in raport iti apare ! si cat sa fi pe langa  lege sa te urci la volan sa conduci 18 ore si sa nu iti dai seama , pai atunci tu mai esti sofer PROFESIONIST !???    cand vezi raspunsurile de mai sus nu sti ce sa faci sa razi sau sa plangi ? daca ai fi patron la firma ce salariu ii dai  la unu care raspunde ,,Va trebui sa adaugi cele 2 ore de ohihna zilnica neefectuate in a 2-a zi la o perioada de odihna in urmatoarele 2 saptamini. :o "    lamurit ?

.p.s.  cum poti sa explici asa ceva !? Colegu nu ai incalcat decat punctul 7.Nu ai depasit orele de condus,chiar daca in arcul de 24 "    penibil , domnule bobo , nu cunosti nici regulamenutl AETR darmite sa mai citesti un raport !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.