• advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
raimond

Firme care angajeaza soferi de TIR FARA EXPERIENTA.

697 postări în acest topic

Salutare.......M-am gandit sa deschid acest subiect pentru vitorii soferi profesionisti  in speranta de a gasi un loc de munca.Asa ca i-as ruga pe colegii mai vechi in domeniu sa ne ajute un picut.Daca stiu,sau au auzit de firme care angajeaza  soferi fara experienta.Eu din cate stiu ar fi o firma din Timisoara care se numeste Hartl Trans..........Sa ne auzim cu bine si sa avem numai  :)DRUMURI BUNE :)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut colegu..o sa incep io..spre ex am vb cu un coleg si mia zis de dumagas..ii ia o firma de " elita" dar trebe sa incepem de undeva.. din cate stiu mergi la craiova stai o luna acolo la ceva camin dai teste bla bla..si poate esti admis..acuma sincer is si eu incepator da la dumagas chiar nu as vrea sa merg..bafta;) drumuri faine

Partajează acest post

Link spre post

salut colegi,  Am si eu o nelamurire , as vrea sa merg  in echipaj , eventual extern , deoarece nu am experienta in extern si peste tot vad ca se cere min 1-3 ani chiar si 5 cateodata,  as vrea sa fac macar 1 an  experienta in extern dar in echipaj ca dupa aia pot merge si singur, care stie ceva firme care angajeaza  la echipaj ,

Partajează acest post

Link spre post

Salut colegi.La Hartl Trans ce conditii cer pentru inceput? Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

colegu vladescu..dai un search acolo sus dreapta si scrie "hartl trans" si vei gasi rubrica ..acolo ai nr de tel,pareri ,si eu as fi mers dar nu am 21 de ani impliniti..daca ai 21 ai sanse..bafta

Partajează acest post

Link spre post

Draga Andrei iti multumesc. Am 41 de ani,experienta 5 ani in condus troleibuze si autobuze. Se ia in considerare experienta asta? :-\

Partajează acest post

Link spre post

O sa raspund asa in mare , ca sa acopar intreaga discutie:

1.La dumagas din cate stiu eu, angajeaza orice sofer dar cu anumite conditii:

Faci scoala nu stiu exact cat timp, pe care ti-o vei plati din salariu  cand incepi sa muncesti.

Dezavantajul este urmatorul: 2 ani de zile esti legat de ei prin contract

Se baga foarte putina motorina la consum, abia il poti scoate.

Daca tot vrei sa mergi, iti dau numarul celui ce se ocupa de cursuri.

2. Echipaje, se cautau mereu la CAR TRANS, firma foarte buna comparativ cu altele. Mergi, mituieste si tu un sofer mai batran sa te ia cu el si aia e...

3.La edy nu stiu daca mai merge ca inainte dar....angajeaza tineri destul de neexpermientati, asa ca un domn la 40 + de ani, intra garantat...

Partajează acest post

Link spre post

mai vladescu dupa parerea mea io cred ca iti ia in considerare si exp pe autobuze si trolebuze..ca nu is bitigle ..totusi..orcum cred ca te va pune de inceput cu inca unu pe masina vreo cateva luni sa iti intri in mana..bafta..

Partajează acest post

Link spre post

Sa te angajezi la EDY trebuie sa ai minim 2 ani lucrati pe 22to .Asta e conditia nr 1 !! ;)

Partajează acest post

Link spre post

colegii fara experienta,daca vreti si aveti sange in veioza incepe curs la dumagas pe data de 02-05-2011,dureaza 30 de zile,platesti 150 lei cazare la un camin,cursul se plateste costa 850 euro fara tva din care tu platesti jumatate,bani se opresc esalonat,dupa care contract cu ei pe doi ani.persoana de contact costi ilie numar de tel 0728851670,adresa de mail [email protected].  acum nush ce ne dorim ori sa fim arsi la diferite ori sa invatam si noi meserie....hai bafta si DRUMURI BUNE.....eu stau pe ganduri dca nu gasesc nicaieri nimic vaia con dios dumagas

Partajează acest post

Link spre post

salut colegii,-subiect dumagaz-

pai daca aveam 1000 de euro ma insuram.pai de unde frate banii astia ca doar ce am terminat cu atestatele si cardul tahograf.daca tot scolesc ei si angajeaza tot ei nu ar fi normal sa opreasca ei esalonat pe durata contractului cu ei???toata lumea e pe japca frate

Partajează acest post

Link spre post

frate horatiu ...eu am mai facut o data scoala de soferi nu am nevoie sa o fac la dumagas...si daca ei insinueaza ca te invatza meserie in 1 luna si mai ales acolo in curtea lor..sa fim seriosi..nu am nevoie de serviciile dumagasului..sunt prea mizerabili..chiar si pt incepatori..prefer sa mai stau pe tusa..mai ales pt 1000 de euro..is inconstienti..pai io de unde draq sa am sa le dau banii astia..exact ca la global recruting ala..numa ca ala cerea mai putzin..haha:))) eu zik sa mai stati pe tusa..si la edy ii mai bine dak puteti intra..bafta

TruckLove apreciază asta

Partajează acest post

Link spre post

hai sal'tare ...inca odata,cred ca am spus clar.....eu am sunat si am primit aceste informatii,deci soala nu o platesti in intregime tu,doar jumara din ea,care si aceasta jumara o platesti esalonat,singurul lucru pe care il platesti este caminu unde stai 30 zile..aaa si nu se numeste soala..este de fapt un curs de pregatire..iar parerea mea chiar nu conteaza eu nu am facut decat sa postez ceva clar,fiecare decide pentru el ce este mai bine,dar tinand cont ca 95% din firmele de pe piata de munca romaneasca vor traditionala "experienta,, stau si ma intreb oare e mai bine sa stai pe tusa? credeti ca daca existau firme angajau fara experienta mai tipam noi unde ne mai angajam noi astia fara? nu contest faptul ca exista asta clar dar cred ca suntem 100 de persoane pe un loc.....iar 95 % e tot parerea mea.

Partajează acest post

Link spre post

bhun horatiu eu te inteleg..dar platesti caminu+mancare + bani de cheltuiala si ajungi in luna accea sa consumi vreo 800-1000 lei..si mai ai si sanse sa nu treci asa zisul curs si vi acasa pe gaura totala..deci nush ce sa zik..pt cei care sunt din craiova merita zik eu...bafta..

Partajează acest post

Link spre post

bhun horatiu eu te inteleg..dar platesti caminu+mancare + bani de cheltuiala si ajungi in luna accea sa consumi vreo 800-1000 lei..si mai ai si sanse sa nu treci asa zisul curs si vi acasa pe gaura totala..deci nush ce sa zik..pt cei care sunt din craiova merita zik eu...bafta..

pai cum adica sa nu-l treci ? nu te simti inca pregatit pentru meseria asta ???

am prieteni care lucreaza la Duma de ani de zile, si nu au probleme de nici un fel .

Partajează acest post

Link spre post

Eu recomand tuturor incepatorilor sa se uite si la alte posturi de sofer profi si nu doar la firme de transport/expeditii. Sunt si santiere, fabrici de betoane, firme de salubrizare, servicii publice, depozite en gros, autogari (care aveti cat. D) etc. Cautati sa va faceti experienta fara a va lega la maini si la cap cu cursuri din astea absurde. Din moment ce angajatorul beneficiaza de pe urma pregatirii tale, este absurd sa-ti ceara bani. Un training accelerat si gratuit de maxim doua saptamani la locul de munca si fara niciun ban este suficient pt orice incepator pt a fi un sofer secund cateva luni. Astia care cer sute de euro si te baga la alte cheltuieli suplimentare sunt interesati nu de pregatirea ta profesionala, cat de acel contract pe doi ani. Iar cursul e doar un pretext.

Va invit sa ganditi logic. Cat cheltuie angajatorul in acel curs si de ce vrea contract pe doi ani din moment ce instruitul plateste acel curs? Pai daca platesc sunt liber sa fac ce vreau cu banii, respectiv instructajul muncit de mine. Atunci pt ce contract pe doi ani? Ca daca acel curs ar fi gratuit, da, inteleg un oarecare contract. Adica el imi da ceva (cursul), iar eu la randu-mi ii dau ceva (munca). Dar daca-l platesc din munca mea, pt ce sa mai semnez contract? Lucrez in favoare lui de doua ori: si cand platesc acel curs si cand ii muncesc. Ganditi si va feriti! :)

Partajează acest post

Link spre post

salut colegii,

pe langa toate cheltuielile care ti le imputa ganditi-va ce contract beton va asteapta,mai are sa te faca sclavul lor timp de 2 ani,in care daca te gandesti sa pleci,iti vinzi casa si masina sa poti plati daune,ptr ca la chestii din astea romanul e cel mai dibaci.interesati-va fff bine inainte de a face un pas care te tine legat 2 ani si cine stie in ce conditii.oricum nu am auzit multe lucruri de bine despre dumagaz.aveti grija.

Partajează acest post

Link spre post

ce sa mai spun...dupa cum a spus si colegu gongy ca sunt oameni care totusi nu are prb la dumagas...parerea mea este tot parerea mea....cred ca ma duc la dumagas daca nu gasesc nimic..

Partajează acest post

Link spre post

Fiecare face cum crede el mai bine, dar fiti atenti la contracte si ce prevede acolo, sa nu va para rau mai tarziu. Cel putin in Romania astia sunt in stare sa faca bani din orice: cursuri, plasare de forta de munca in strainatate cu comisioane enorme, orice sa prosteasca oamenii care vor sa faca si ei un ban cinstit si nu prea au unde.

Partajează acest post

Link spre post

salut colegii,ptr horatiu

eu nu am spus sa te duci sau sa nu te duci,asta este alegerea ta ,dar am crezut de cuviinta sa ii facem atenti pe cei ce vor sa urmeze calea asta sa fie extrem de atenti la contract,anexe si detalii.poate chiar eu am sa ma duc daca consider,dupa aprigi consultari si cunostinte,ca este un lucru in folos comun.

Partajează acest post

Link spre post

....cred ca ma duc la dumagas daca nu gasesc nimic..

Cursul este obligatoriu pt oricine se angajeaza la ei sau doar pt cei care nu au experienta? Daca e cazul asta din urma, inseamna ca firma Dumagas nu face decat sa se prevaleze de conditia ei - experienta - si sa te puna sa platesti din cauza ca nu o ai, prin intermediul acelui curs.

Contractul cu siguranta nu are clauze bilateral avantajoase. Nu cred ca in el Dumagas se obliga la niste conditii de munca si retributie legale si reciproc avantajoase. Inca odata, aberant. Mult mai rationala este calificarea la locul de munca, fara niciun fel de obligatii din moment ce ambele parti investesc si castiga. La fel de eficienta, insa echitabila in acelasi timp. Daca totusi va incanta ideea, cititi cu maxima atentie acel contract si intrebati-i ce angajament isi asuma firma respectiva la randu-i. Aveti grija sa nu incepeti ca incepatori blestemandu-va doi ani din viata. :)

Partajează acest post

Link spre post

salut colegii,

am spus de la inceput ca exista cu siguranta un dezavantaj in ceea ce ne priveste(ca angajat) dar cu siguranta salariul va fi mai mic deoarece esti considerat incepator(!!!???eu avand peste 1milion de km sofati dar de nu pe camion) si alte lucruri care sunt inventate de acesti "binevoitori".inca fac cercetari si am sa va tin la curent.numai de bine sa auzim

Partajează acest post

Link spre post

deci faci contract cu dumagas inainte de inceperea cursurilor practic cand incepi esti defapt angajat, dar ochii cat cepele la citirea contractului,este la fel ca la lazar company numa ca la lazar se face pe trei ani.

Partajează acest post

Link spre post

salut colegii,

da horatiu,este aproximativ la fel ca la LAZAR.

si sa sti ca nu prea am mai auzit vaitandu-se multi de conditiile de acolo,acum fiecare cu norocul lui.

Partajează acest post

Link spre post

Pt. hotatiu ,hai sa-ti spun eu din propria experienta cum e la ,,CIUMA-GAS'',

anul trecut la inceputul verii ma aflam in aceeasi situatie in care te afli tu,nu stiam ce sa cred ca e bine sau nu la firma mentionata pareri pro si contra,mi-am spus ca pana nu vad cu ochii si traiesc cu firea pe pielea mea sa nu mai cred ce se scrie.Am pus mana pe tel. si l-a m sunat pe Constantin Ilie(directorul si prof. de teorie de la Profinstruct-scoala prin care DUMA te intruieste in ale tir-urilor),mi-a explicat foarte frumos si politicos toate actele necesare si conditiile de cazare, de parca tot cursul nu mai conta iar eu eram angajat.Mi- am facut bagajul si am plecat,dupa vreo 4 ore ajung la sediul firmei de unde totodata incepe ,,distractia''.A durat jumatate de ora sa ajung la asazisul Ilie,pt ca acolo daca te duci la angajare toti te trimit la PILOTU (responsabilul cu angajarile),in sala eram aprox.20 de pers. la angajare,dupa care intra un instructor Marian (fost sofer la DUMA fara sa aiba nici macar 100km facuti in europa)si ii adreseaza o intrebare lui Ilie(deasemenea fost sofer doar vreo2-3 ani doar in Italia in prezent patrom firma transport pe banii care ia tot luat de la incepatori),,,,,,dom' director nu sunt cam multi in seria asta??????'''''''am ramas toti masca.in fine ni sa dat niste foi unde aveam de semnat contractul prin care ne luam raspunderea de plata a cursului,intre timp se facea plata caminului fara macar sa-l vedem.Dupa toate astea ni sa spus ca sunt doar 8 locuri pt angajare se va face selectia in functie de priceperea si capacitatea fiecaruia de a prinde cat mai repede cu ce se mananca meseria asta.Dupa prima zi de condus deja autrimis 4 pers acasa(banii de la camin nu li sa dat inapoi),iar la sfarsitul primei saptamani am ramas doar 10 ,cu doi in plus ca sa ne tina in suspans pana la sfarsit.Cursul saptamanal consta in 2 ore de teorie in doua zile, 2 ore de condus in doua zile si 1 zi cu toti incepatorii de poligon pe o pista veche de avioane unde faceam parcari din 45 si 90 grade,mers cu spatele,elemente si notiuni de intretinere a camionului.La sfarsitul cursului am dat examenul scris din ce ne predase apoi practic in poligon parcarea pe stanga din 90 ,binenteles ca am promovat toti.Am plecat toti acasa asteptand tel. pe a fi trimisi in cursa ca sofern 2,la o saptamana dupa mari insistente impreuna cu un coleg amfost sunati ca avem cursa de Anglia,el titular(mai facuse vreo 5000 km pe Romania) iar eu sofer 2.Atata grija are DUMA de soferi incat ne-a dat in doi camion cu un singur pat,titularul 200 e avans de cursa iar eu 50 e.Am plecat la drum cu harta si gps ajungand la timp pt vas si descarcare.A mai colindat noi prin europa dar bani nu ni sa mai dat,dupa vreo 2 sapt am cerut cursa de Romania pt ami lua si eu camion,zis si facut.Prima cursa am avuto la greci cu avans de 300e fiind ultimii bani primiti care dealtfel nu mi-au ajuns,am stat in vama mult si bine cu promisiunea ca imi va baga ceva pe card sa pot trece in tara.Nimic,am schimbat bani de la mine si am plecat cu gandul ca ii voi recupera dupa decont,am stat vreo 2 luni pe comunitate dupa care am cerut acasa,am lasat actele la decont cu promisiunea ca-mi va baga bani cat mai repede cat stau acasa.Dupa nici o sapt. am fost chemat si trimis inapoi pe comunitate,am mai asteptat inca 2 sapt dupa toate incercarile de a verifica cardul si am cedat , am cerut sa vin acasa ca daca nu le las camionul unde apuc,mi-a dat cursa exact de Craiova.La birou au tot incercat sa ma convinga pt coloana de Turcia dar am refuzat.Ma saturasem de toate spusele de colegii cu care m-am intalnit prin parcari la trairile pe care le-am dus fara bani.Binenteles ca am plecat cu amenintarea ca trebuie sa platesc cursul altfel nu-mi voi recupera actele de la ei.

Eu fi eu incepator dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma las calcat in picioare.Acum tu decizi ce vrei sa faci,este alegerea ta dar nu inseamna ca trebuie sa te arunci la primul aparut in cale,mai tebuie sa te iei si dupa cele scrise altfel o sa fi nevoit sa cheltui niste bani degeaba.De conditiile de la camin cred ca nu vrei sa stii nimic e jalnic n-as mai faceo a doua oara iar de comportamentul instructorilor pana prinzi cu camionul iarasi lasa de dorit (jigniti cateodata, luati in ras ca vezi domnule de ce cand am facut scoala de soferi nu am facuto pe tir ca la ei).Oricum daca mai vrei alte detalii intreba si am sa-ti raspund,in rest toate cele bune la toata lumea si sa auzim de bine.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.