Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

GRUPO J .CARRION Spania -Romania


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Dupa cum v-am promis revin cu informatii despre cum a recurs interviul.

am sunat la numarul lor de telefon luat de pe net si am fost indrumat catre adresa b-dul iuliu maniu 246 bucuresti pentru interviu

Aici oamenii au foarte deschisi spunand de la inceput drepturile salariale si perioada minima de lucru.

Sofer titular singur pe cabina 1800 cu tot cu salariul din tara

sofer titular cu ajutor(echipaj) 2025 euro cu tot cu salariul din tara

sofer ajutor fara experienta 1225 sau 1200 nu am retinut foarte bine(oricum 25-ul acela nu cred ca este asa important)

sofer ajutor care sustine o proba de lucru la sediul lor 1400 euro cu tot cu salariul din tara

chiar daca nu ai lucrat la ei poti opta pentru postul de titular din prima

dai proba proba de lucru in aceeasi zi cu interviul, oamenii nu iti pun bete in roata la proba, din contra glumesc si te incurajeaza, mie unul mi-a placut atmosfera. apoi mergi la sediu din nou unde iti dau o lista cu actele necesare pentru angajare

vor urma apoi 2 zile o scolarizare (la etapa aceasta nu am ajuns) si din a 3-a zi direct la lucru.

transportul carte barcelona este asigurat de ei. variantele sunt:cu avionul sau autocar. in avion ai restrictii la bagaje, adica fara butelie etc(nu sunt in masura sa spun mai multe exemple pentru  ca nu am zburat pana acum, asta mi-au spus asta va spun), cu autocarul poti cara inclusiv butelia cu tuica :). 

inca un avataj ar fi acela ca poti face fisa medicala si psihologicul tot la ei(gratis)

daca am omis ceva poate mai completeaza vreun coleg.

sper sa nu fi facut alegerea gresita insa nu am avut prea multe porti deschise deoarece am vrut sa plec in echipaj cu un prieten

periada de lucru 2 saptamini jumatate cu 2 acasa

bafta

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@lloco, deci cat ia un echipaj pe luna? 3425 euro?

Citat

sofer titular cu ajutor(echipaj) 2025 euro cu tot cu salariul din tara

Citat

sofer ajutor care sustine o proba de lucru la sediul lor 1400 euro cu tot cu salariul din tara

 

 

 

Editat de marianm45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Au din nou anunt de angajare.

Pe de alta parte vreau sa subliniez ca nu au avut niciodată in plata salarul minim pe economie, dimpotrivă, atunci când au deschis Carrion expedition in Cluj-Napoca aveau salriul brut dublu fata de cel minim pe economie.Cine vorbeste din miturile parcarii ar trebui sa se informeze înainte de la surse credibile sau sa ceara documente si sa nu ia de bune stirille de la radiosant.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

banii pe cabina sunt 3525€ (salariu+diruna) + cate 200€ bonus pt fiecare sofer in cazul in care camionul atinge un anumit minim de km in luna respectiva si se incadreaza la ceva consum de motorina. deci se poate ajunge la 3900€ pe cabina. asta numai in cazul echipajelor  de tip sot+sotie, tata+fiu ...

am fost la interviu la ei si mi-au explicat asta.

si 10 saptamani pe comunitate cu 2 acasa.

Editat de Adrian1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 07/10/2016 la 20:33, Adrian1984 a spus:

o sa te angajeze chiar si asa. in cel mai rau caz vei merge ca ajutor cu diurna de 30€

mersi Adrian 1984.Stii tu sau altcineva de pe acest forum cam ce se da mai exact la testare?

renunta sa scrii cifrat..pierzi comentariile..>:D

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

DANY78, daca nu ai experienta ce test sa iti dea? le spui ca nu ai experienta si gata. angajeaza si soferi fara experienta. probabil o sa te intrebe ceva lucruri banale despre programul de condus, semne de circulatie. lucrurile aste trebuie sa stii de la scoala de soferi.

dar la practica nu cred ca te vor testa. mergi fara experienta, mergi sa inveti. ar fi absurd sa insiste pe practica. asta numai in cazul in care le spui ca stii, atunci vor verifica ceea ce tu le spui ca stii sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 1 minut, Adrian1984 a spus:

DANY78, daca nu ai experienta ce test sa iti dea? le spui ca nu ai experienta si gata. angajeaza si soferi fara experienta. probabil o sa te intrebe ceva lucruri banale despre programul de condus, semne de circulatie. lucrurile aste trebuie sa stii de la scoala de soferi.

dar la practica nu cred ca te vor testa. mergi fara experienta, mergi sa inveti. ar fi absurd sa insiste pe practica. asta numai in cazul in care le spui ca stii, atunci vor verifica ceea ce tu le spui ca stii sa faci.

Multumesc frumos Adrian1984

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Salutare colegi,

va spun si eu cateva cuvinte despre Carrion,sunt la inceput si daca ajuta informatiile mele pe cei interesati sa lucreze sau nu  la firma asta,ma bucur sa ii fie de folos.Nu cunosc pe absolut nimeni din firma asta,pur si simplu de pe internet am luat nr.de tel si am sunat la ei,fetele sunt foarte amabile la tel.si iti dau informatii corecte,Eu sunt sofer cu experienta,sunt singur,nu in echipaj,am lucrat cu cateva firme de afara nu din tara,asa ca este prima experienta cu o firma de transport din RO.Am fost la Cluj,am dat o proba banala(pentru mine) de parcare si cuplare-decuplare camion,..odata ce te accepta lucrurile se petrec foarte repede..am facut analizele medicale(oferite gatuit de Carrion)  ,cursul de pregatire de 2 zile privind regulile firmei,cazare oferita gratuit de Carrion la hotel si am inceput munca.Eu am fost norocos,am luat camion de la Cluj,nu am mers la Barcelona si am incarcat din tara pentru afara.De la inceput m-a impresionat seriozitatea cu care iti traseaza sarcinile pe care le ai de facut.Cu alte cuvinte,este disciplina maxima in procedurile pe care le ai de urmat la incarcare,descarcare,traseu ,etc.Poate pentru unii poate par exagerate si greu de facut aceste lucruri,dar la o companie asa de mare,din cate am inteles cam 1400 de camioane si cam 2700 de soferi angajati,credeti-ma ca este nevoie de foarte multa disciplina!Am intalnit colegi pe traseu care se plangeau ca au depasit amplitudinea,pauza,in fine eu pana acum nu am depasit nimic,dar mentionez ca pauzele erau de 46 de minute si de 9.01h.deci nu am lenevit in pat indiferent de ora.Am facut 11 h doar daca era timp suficient.Nu se pune magnetul,nu se merge fara card(este interzis sa il scoti din tacho),nu se merge peste program,daca nu mai ai ore si nu ajungi la descarcare,suni,te opresti,faci pauza,vine alt coleg,faci schimb de remorca,iti ia remorca si o duce.Stiu,o sa sariti pe mine ca tin cu firma,dar pana acum in 3 saptamani de munca asta s-a intamplat.Banii,ii astept si eu,dar cred ca deja stiti ,sunt 1800 euro garantati,fara limita de km,+economie consum,+depasire 14500 km,te duci in 2000(sper).Astea sunt primele lucruri despre Carrion,pe parcurs o sa mai revin cu amanunte..Comunicarea cu dispecerii este excelenta(pentru mine),camioanele sunt foarte bune,eu am acum un euro 5,sunt doate cu frigider,merg bine,cauciucuri bune,deci sunt ok.Cam atat pentru prima data,o sa mai revin,sa aveti drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.