Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

GRUPO J .CARRION Spania -Romania


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua!

      Daca stie cineva despre firma sau care a lucrat las ruga sa imi spuna cum plateste si cat mai multe detalii.

                                         

                                                                                                                      Va multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

mai acesta care zici ca ai lucrat la jcarrion esti un zero barat. eu lucrez la carrion de peste un an si jumate.si nu au zis niciodata sa merg peste program sau cu magnetul.salarul este la timp.care firma din tara iti da 1300 lei brut?toti dau minim pe economie ca si la necalificati.da?a ca stai 2 luni +2-3 saptamini ok,dar transportul cu avionul de venit acasa si intors la lucru il platesc ei.baietii la firma asta se cere seriozitate si corectitudine.nu iti cere doar sa iti faci treaba corect si bine.si mai este ceva:service la masina ai 24din 24.orice valuri ai suni la trafic si se rezolva in cel mai scurt timp,nu trebuie sa faci nimic.poate voi pleca de la ei car va spun este o firma seroasa!iar padure fara uscaturi nu este.va doresc drumuri bune,cauciucuri fara cuie .............!!vaska.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna ziua!

                In aprile urmeza sa ma duc tractionist la Jcarrion daca ma poate ajuta cineva care a lucrat / lucreaza /stie pe cineva care lucreaza la ei ,  il rog sa imi dea cat mai multe detali

                                                                                                                      Va multumesc,numai drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi si conducatori profesionisti, ma dresez dvs, cu respect si loialitate fata de aceasta meserie care este calcata in picioare tot mai mult, si totodata, cu marea atentionare asupra companiei de transport  J.Carrion din Spania care este de fapt aceeasi companie Carrion Expedition de la Cluj Napoca; un surogat al companiei mama, care nu face altceva decat sa intinda capcana celor aflati in necunostinta de cauza si sa ademeneasca soferii romani cu diferite promisiuni. Toata experienta traita de mine este reala, iar informatiile pe care vreau sa le expun, sunt 100% reale.    J.Carrion este o "caracatita" la capul careia se afla mafia spaniola in colaborare cu cea romana; va spun acestea, deoarece compania are baze in mai multe orase din Spania, cum ar fi: Barcelona, Almeria, Madrid, Sevilia, Valencia, Granada...etc..., tocmai pentru ca autoritatile sa nu mai poata urmari activitatea lor. Mai nou, soferii spanioli s-au retras datorita faptului caruia, J.Carrion si-a deschis o noua baza cu sediul social in Romania, la Cluj Napoca si care este condusa de un anumit Dumitru, mafiot colaborator, care trimite din Romania "carnea de tun". Aici se afla marea afacere; soferii spanioli au fost inlocuiti cu cei romani, pentru ca acestia accepta un salariu mizer, sunt usor de pacalit, iar la statul roman darile sunt mai ieftine si impozitele sau taxele pentru camioane sunt injumatatite. Cca. 1000 de camioane au fost aduse pe rand in Romania si inmatriculate la Cluj, tocmai ca cifra afacerii sa creasca ulterior. La asa-zisele preselectii de la Cluj, sunt selectati mai mult cei din mediul rural, mai putin invatati; soferii versati si cu experienta sunt respinsi din prima, exact tocmai pt ceea ce va spuneam, sa le fie cat mai convenabil de manevrat. La bazele spaniole, se afla oamenii lui Dumitru, care sub masca unor buni dispeceri, ei sunt de fapt niste translatori care sunt pusi sa dea comenzi rapide, ieftine si amenintatoare, care sa aduca multi bani la bugetul companiei si care sa transforme conducatorul profesionist intr-un camicatze. Astfel sunt incalcate orice principii: se trece peste program, se curseaza cu magnetul pe cutia de viteze, se fac diverse cabotaje prin Franta, iar pauzele de odihna zilnice si saptamanale, aproape nu exista. Toate regulile sunt incalcate pentru grandioasa imbogatire de peste noapte.

..........URMEAZA............

...... domnule ce capacitate de analiza avem... . Experienta traita "reala 100%" care este pina la urma !? Pare mai degraba o denigrare a firmei , fara nici un fel argument .Ne spuneti macar daca ati fost angajat sau actionar al firmei despre care vorbiti... "in cunostinta de cauza"!? Noi ascultam pe toata lumea , dar nu credem chiar totul... !

      Drumuri bune tuturor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare!

Tin sa precizez ca sunt si eu un angajat al JCarrion. In momentul in care m-am angajat la ei am avut unele dubii,acum sunt deja la al doilea contract. Si chiar sunt multumit. Adeverul e ca sunt soferi care pleaca,dar pt faptil ca sunt multi dintre ei nu rezista 3luni. Aici tine de tine iar daca esti corect si iti vezi de treaba ta nu te da nimeni afara. Despre masini...e totul ok...noi,echipate corespunzator si service 24 din 24. Banii...ca asta e problema tuturor...eu am luat banii care mi s-au promis, n-am facut kilometrii de speriat,dar cei 1500e promisi i-am primit.

In concluzie e bine daca iti faci treaba si iti vezi de treaba ta.

Bafta multa si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am fost si eu la ei la interviu.Am dat proba de lucru,daca treci de proba ajungi la birouri.Bine,se cam fac potlogarii la traseu,ca in ziua respectiva a fost un baiat care-l avea pe tatal lui agatat pe scara care ii spunea cum sa vireze rotile la capul tractor,si chiar si asa nu o reusit sa faca o parcare cu spatele intre alte 2 camioane.Si au mai fost si altii...dar sa o lasam asa.Ajungi la birou unde ti se spun urmatoarele:banii sunt 9 euro la suta de kilometri singur,sau 16 euro la suta de kilometri in echipaj,pe care oamenii ii impart.In prima luna mi s-a spus ca voi lua atat cat se va invarti roata,din a doua luna urmand sa mi se garanteze 1500 de euro indiferent cat as fi alergat.Garantia verbala,e important sa retineti asta,si cand am intrebat cum voi stii daca si-o respecta,mi-au spus ca la firma asta se merge pe cuvant si onoare...In tara salariu era undeva la 1300 pe lei,din care efectiv in mana luai cam 800 de lei,din care se retine o garantie de 100 de lei,care urma sa se restituie la revenirea acasa,sau eventual la demisie.Astea erau conditiile generale,dupa care fiecare urma sa discute particularitati.Si mie mi s-a spus ca voi fi sunat la sfarsitul lunii ianuarie,in mod sigur,ca am intrebat daca e alba sau neagra,ca sa nu stau dupa ei,si nu a mai sunat nimeni.Am cunostinte la ei care spun ca e bine,altii care spun ca una se discuta la birou si alta e pe drum.Asta e ce am auzit eu.Drumuri bune la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Buna ziua...am fost si eu la Carrion pentru angajare. Le-am spus ca sunt incepator si as dori (daca se poate) sa ma duc 2-3 luni in echipaj dupa care singur. Raspunsul a fost sa-mi caut partener ca nu este politica lor sa caute parteneri. Deci caut urgent si eu un partener cu experienta pe comunitate (de la Carion sau din alta parte) de la care sa "fur " putina meserie. Pt. contact 0747279157 , 0749515458 sau  sisif2006@yahoo.com. Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna seara dragi colegi,pe data de 04.09.2012,am dat proba la floresti,am reusit proba ,dar nu am coleg cu care sa facem echipaj.caut coleg sofer 1 eu fiind sofer 2.va aduc la cunostinta ca am experienta extern(deasemenea fac traseele dupa atlas si harta,stiu sa folosesc si gps.) pt unii din tre dvs vi se pare ceva suspect la acest mesaj.vreau sa plec din nou afara  cat mai repede si de aceia plec sofer 2. astept raspuns la tel.0754901001.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da ce .......... se intampla la Cluju` ala? e capitala prostiei? ardelenii astia sunt chiar asa tzepari?

Primul si ultimul avertisment,atentie la formulare si la limbajul folosit in postari !

vezidomnu de pe malul mari ca firma e spaniola si pt cultura ta generala 80/ sant soferi din sud si moldova.asa ca nu prea cred ca clujul ecapitala prostiei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii, am lucrat la j.carrion  spania din anul1995-pina 1998 , cistigam 500.000 pesetas aprox 3000e, dupa ce au venit romanasii sa dus dracului firma, colegul are dreptate, numai LINGAII , SPAGARII si PUPCURISTII  supravietuiesc in carrion, drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi!Da colegi sa dus totul la vale in spania.Un exmplu:eu sunt in spania caut de munca k sofer de 10 luni, am sunat la firma J.CARRION de aici din spania si au spus k nu au nevoie de soferi apoi sun la sediu in cluj si-mi spune k au nevoie de soferi  :-X??????,la SERTRANS,trota la fel aceeasi poveste. Toate aceste firme care sunt foarte mari aici in spania au intermediari in romania k sa faca angajari de romani de acolo k nu le convine se te iea cu acte de spania asa k noi trebuie sa stam pe tusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi!Da colegi sa dus totul la vale in spania.Un exmplu:eu sunt in spania caut de munca k sofer de 10 luni, am sunat la firma J.CARRION de aici din spania si au spus k nu au nevoie de soferi apoi sun la sediu in cluj si-mi spune k au nevoie de soferi  :-X??????,la SERTRANS,trota la fel aceeasi poveste. Toate aceste firme care sunt foarte mari aici in spania au intermediari in romania k sa faca angajari de romani de acolo k nu le convine se te iea cu acte de spania asa k noi trebuie sa stam pe tusa.

Acelasi lucru se intimpla si pe italia ,,,poate o veni vreo lege sa innterzica aces lucru , sa nu mai inchiriezi mina de lucru ca este un dezavantaj si pt sofer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Apropo "dupa ce au venit romanasii sa dus dracului firma"SI "noi trebuie sa stam pe tusa" mi se par cam deplasate.

Pt.primul dupa ce au venit romanasi asta ar trebui sa o spuna un spaniol nu un romanas de-al nostru iar la al doilea hai in tara semneaza contract cu ei aici stai 3 luni si acasa in concediu te duci ACASA IN SPANIA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

salut colegii, am lucrat la j.carrion  spania din anul1995-pina 1998 , cistigam 500.000 pesetas aprox 3000e, dupa ce au venit romanasii sa dus dracului firma, colegul are dreptate, numai LINGAII , SPAGARII si PUPCURISTII  supravietuiesc in carrion, drumuri bune

In primul rand o sa te rog sa iti controlezi limbajul.

Apoi vreau sa te intreb daca ai si probe pentru aceste acuzatii?

Trebuie sa-ti atrag atentia ca esti singurul responsabil pentru afirmatiile facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.