Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

uitati ce se poate intampla cand esti grabit


Postări Recomandate

  • Members

eu nu inteleg cum poti lovi pe cineva si sa nu simti nimic in cabina ca sa te opresti si sa vezi ce este , asta a trecut ca si cum nu sar fi intamplat nimic oare chiar nu sia dat seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Magistratii Judecatoriei Arad au emis mandat de arestare preventiva pentru 29 de zile pe numele soferului bulgar care miercuri a accidentat mortal o tanara de 23 de ani, in timp ce aceasta traversa regulamentar pe o trecere de pietoni din municipiul Arad.

„Conducatorul auto implicat in accidentul rutier a fost prezentat Judecatoriei Arad cu propunere de arestare preventiva sub aspectul savarsirii infractiunilor de ucidere din culpa si parasirea locului accidentului fara incuviintarea organelor de politie, magistratii emitand pe numele acestuia un mandat de arestare preventiva pe o perioada de 29 zile“, a declarat, joi, Ovidiu Liber, purtator de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului Arad. Tanara de 23 de ani a fost accidentata mortal, miercuri, de un TIR, in timp ce traversa o trecere de pietoni situata pe Calea Radnei, la iesirea din municipiul Arad spre Deva, iar soferul, un cetatean bulgar in varsta de 46 ani, a fugit de la locul accidentului.

Din primele date ale anchetei a rezultat ca tanara traversa regulamentar pe trecerea de pietoni în momentul in care a fost lovita de TIR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

tragic..am auzit si eu de la maicamea dar eu eram plecat in cursa in aceea zi..foarte aiurea..eu inteleg ca sunt riscuri sa nu ii vezi daca vin aproape de cabina dar sa fim seriosi dar cand intri intr-un viraj dai cu giana ochiului si in oglinda sa vezi daca nu agheti o bordura ceva..orice..nush dobidoci is bulgarii astia..foarte urat sfarsit a avut tanara asta..asta e mai multa atentia mai putine vieti spulberate.. va doresc drumuri bune si FARA EVENIMENTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cei doi martori care au sesizat accidentul rutier in urma caruia o tanara de 23 de ani a fost omorata pe trecerea de pietoni de un TIR condus de un sofer bulgar au fost felicitati, vineri, de conducerea Inspectoratului de Politie al Judetului Arad.

Ioan Valentin Seran si Dan Ioan Bogdan sunt cei doi martori care au ajutat la identificarea si prinderea soferului bulgar, care a fugit de la locul accidentului. „Eram in zona cand TIR-ul a trecut peste tanara. Am alergat sa ajut victima, dar am vazut ca soferul isi continua drumul. L-am oprit pe Dan si i-am spus sa il urmareasca pe sofer. Am sunat la 112, dar, din nefericire, era prea tarziu, caci fata murise”, a povestit, vineri Ioan Valentin Seran. Celalalt martor al accidentului a spus ca a ajuns la locul accidentului la cateva secunde dupa ce TIR-ul a lovit fata. „Nu am stat nicio clipa pe ganduri. Am plecat imediat dupa sofer”, a spus Dan Ioan Bogan.

Pentru spiritul civic de care au dat dovada, cei doi martori au fost felicitati de conducerea Inspectoratului si au primit din partea comisarului Ioan Hadjia, adunctul IPJ Arad, doua scrisori de multumire. „Le multumesc celor doi pentru ceea ce au facut in acele moment. As dori ca si alti cetateni sa procedeze la fel in situatii de acest gen“, a spus comisarul Ioan Hadjia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu inteleg ca sunt riscuri sa nu ii vezi daca vin aproape de cabina dar sa fim seriosi dar cand intri intr-un viraj dai cu giana ochiului si in oglinda sa vezi daca nu agheti o bordura ceva..orice..nush dobidoci is bulgarii astia

Pai tocmai de aia nu a vazut-o. Se uita in oglinda. Nu ai vazut ca larg a luat viraju' ?

Si avea si viteza pt un viraj la 90 de grade. Daca era incarcat se rasturna la viteza aia.

Pacat.  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imi cer scuze..acuma am urmarit mai atent filmul si am observat ca a loat-o din plin..cand am postat celalalt mesaj mi s-a parut ca a luat-o doar sub rotile vagonului..orcum l-au oprit undeva pe drumu timisoarii daca am inteles bine..pai izbesti o persoana din plin si nu iti dai seama..o pocnitura ceva..nush aiurea..imi pare rau de fata..era prea tanara..condoleante familiei si imi cer scuze pt neatentia mea..bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

            Foarte ciudat accidentul , este greu de crezut ca nu a vazut-o , dar la fel de greu de crezut ca si-ar fi continuat drumul fara nici o ezitare in cazul in care si-a dat seama ca a lovit pe cineva... ! Dumnezeu stie... ! Dumnezeu sa odihneasca sufletul copilei !!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Numai cei care conduc tir sau au condus tir stiu ca acest lucru se poate intampla orcui mai ales la virajul catre dreapta ,impactu nu a fost de intensitate mare [se spargea masca fata care se sparge de la o pasare]in asemenea viraje un sofer merge cu 10-20 km /h ,riscu mare este ca pietoni nu calculeaza ca remorca se apropie mai mult de marginea drumului,din film reiese ca acea persoana nu sa asigurat nici un moment..........stiu ca vor aparea critici dar soferi care conduc tir sau au condus tir stiu ca acest viraj este un adevarat pericol pt ei .......da-ti cu minusuri flacai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dumnezeu sa o ierte ,eu am impresia ca nu a vazut-o,deoarece nu a avut nici o sesizare de franare ,la orice impact mic-mare ai o tendinta sa opresti sa franezi din reflex dar el sa dus glont , posibil se uita in oglinda la viraj muzica tare :( fereasca dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Nu este soferul de vina. Nu avea cum sa o vada. Nu ar fi trebit sa treaca asa pe trecere pentru ca nu este in Razboiul Stelelor sa fie protejata de JEdy s-au mai stiu eu cine. Condoleante familiei. Am si eu o fetita de 6 ani.

  Pana una alta, hai sa belim noi ochii ca, daca nu, belim altceva si nu e bine. Sa ne fie invatatura de minte tuturor si sa ne asiguram un pic mai mult  la curbele la dreapta.

  Si sa multumim din inima partidului pentru drumurile sigure pe care ni le ofera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai stiu un astfel de accident dar era cu un tanar cu castile in urechi si muzica data al maxim.A trecut intr-un loc nepermis si a fost calcat de un camion...:(:( Imi pare rau ca lumea e asa de nepasatoare cateodata si nu se gandesc la urmarile grave care urmeaza din cauza neatentiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nasol, pacat de fata.....oricum treaba e nasola la curbe...eu n-am multa experienta pe tir, dar pe turism am peste 200k km in 4 ani(fara even provocate, doar implicat), si in putinele ore de condus camionul la scoala era sa trec pe rosu la semafor, sa calc de 2 ori pe trecere cate o persoana la intersectii giratorii etc....cat timp beleam ochii in oglinzi mai mult o comiteam... parca eram incepator in ale condusului...noroc cu instructorul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nasol, pacat de fata.....oricum treaba e nasola la curbe...eu n-am multa experienta pe tir, dar pe turism am peste 200k km in 4 ani(fara even provocate, doar implicat), si in putinele ore de condus camionul la scoala era sa trec pe rosu la semafor, sa calc de 2 ori pe trecere cate o persoana la intersectii giratorii etc....cat timp beleam ochii in oglinzi mai mult o comiteam... parca eram incepator in ale condusului...noroc cu instructorul.....

si eu la sc de soferi era sa calc cu camionu un mos care vroia sa treaca pe trecere exact pe langa camion prin coltu dreapta noroc ca modelele alea dinainte de 2000 au gemulet in partea de jos a portierei si eu am avut ochi si l-am vazut chiar cand am vrut plec de pe loc (ca dadusem prioritate la o intersectie cu trecere de pietoni) si el era chiar langa camion...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Cum sa fie frate prostia pietonului??? Tu te auzi ce spui??? Tu cand executi virajul la dreapta nu dai prioritate pietonilor aflati in traversarea strazii de pe strada pe care intri??? Mai ales ca a si fugit ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic....cum sa n-auzi nimic???? Asta e imposibil.Cati dintre noi nu am lovit vreo pasare in carierele noastre??? Eee si daca lovesti o pasare si tresari cum dracu sa nu auzi cand lovesti un om? Poate vroiai sa spui ca e vina soferului ca nu a fost atent sau a fost atent prea mult in oglinda ca a intrat in curba de zici ca era cu cartul nu cu tirul. Asa se executa un viraj?? La 40 la ora?? Cu tirul???. Saraca masina, saraca tanara, saracii parinti. Cum ai putea explica tu parintilor acelei fete ca ea a fost de vina ca a alergat, auzi....Pune-te intai in locul prietenilor sau familiei tinerei, si chiar a soferului bulgar sa vedem atunci daca mai esti asa de transant. Oameni buni, dragi colegi munca noastra implica de multe ori nenorocirea sau chiar pierderea de vieti omenesti, ca nu suntem functionari publici sa gresim o cifra si sa modificam cu corectorul....ai gresit, ai distrus 2 vieti, cea a victimei si pe a ta. Intotdeauna m-am ferit de bulgarii astia ca majoritatea sunt kamikaze. Drumuri line tuturor si cat mai sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sincer pentru totii soferii de tir o spun oare ce o fi -si pe sufletul soferului bulgar ,cel putin numai in postura lui sa nu fi acuma ,cat despre fata sincere condoleante familiei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe aceasta cale tin sa transmit sincere condoleante familiei indurerate.

De asemenea, fara a numi vinovati in cazul de fata , vreau sa transmit tuturor colegilor o vorba a unui sef de garaj, Bogdanovici Bernad,care prin 2007 spunea ucenicilor (citez) : "Soferul e cu un picior in groapa iar cu celalalt in puscarie". Fiecare intelege ce vrea , asa ca dragi colegi, cascati ochii, conduceti odihniti ca nimeni nu va iarta asemenea greseli iar daca o fac , propria constinta nu o va face . Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.