Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Inainte de toate: are cineva vreo idee cum sa dau de un coleg care sa ma ia pe echipaj 4 saptamani (dupa anu nou)?

 

Am fost si eu azi la ei, va spun concret cum a mers toata treaba si ce mi s-a prezentat da catre angajator in cazu in care va ajuta cu ceva... 

 

Testul a avut asa:

- o pagina unde a trebuit sa scriu dimensiunile ansamblului/remorcii (latime, lungime, inaltime)

- o pagina cu o diagrama pe care tre sa o completezi

- 37 de intrebari (cred ca erau 37) din cele pe care le-ati avut la atestate, tre sa faci minim 20

- ultimele 2 intrebari sunt defapt 2 subiectie. Primu e acea problema de consum: mi s-au dat niste date (capacitate rezervor, consumul mediu plus 0.XX Litri per Tona, greutatea marfii si lungimea cursei). Intrebarea e cati L consumi si de cate realimentari e nevoie. Sunt 4 variante de raspuns parca, eu n-am mai calculat cati L sunt necesari, am calculat cate alimentari sunt necesare

- al 2lea subiect e din geografie. Ti se da punctu de plecare si punctu de sosire la vreo 8 curse parca. Tre sa scrii toate tarile pe care le tranzitezi intre punctu A si punctu B...si directia in care o apuci cand pleci (N, S, V, E)

 

Ciudat e ca nu m-au pus sa dau vreo proba practica. Mi-au spus doar ca am terminat cu succes acel test si pot fi angajat dar anul asta nu se mai fac angajari (n-am inteles daca nu mai angajeaza, o perioada de timp, soferi in general sau doar incepatori). Urmeaza sa-mi transmita, candva dupa anu nou, cand o sa incep trainingu.

 

Program: minim 3 saptamani, maxim 5 saptamani. Daca vrei sa stai mai mult de 5 saptamani, aia tine doar de tine. La 3 saptamani lucrate, ai un minim de 72 de ore pe care poti sa le petreci acasa

Mersul pe echipaj: tu hotarasti cat mergi cu titularul

Salariu: in jur de 1.500 de euro. Ai 250 de euro salariu de baza, diurna de 30 sau 40 (nu mai stiu exact) euro pe zi (parca in weekend iti da jumate) si cativa centi pe KM

Camioane: DAF si Volvo euro 5/6, toate sunt automate

Inca mai e chestia cu incadratu in ce stiu eu ce consum mediu. Mi-au zis ca daca scot un consum mai mic, diferenta de bani o primesc eu. Daca scot un consum mai mare, mi se retin bani din cei pe care ii iei per KM.

 

Cam asta ar fi tot, nu cred ca am omis ceva. Cel mai bun sfat pe care l-am primit de la alti colegi de forum si pe care totusi l-am ignorat. NU SUNATI, MERGETI DIRECT LA EI!!! I-am sunat si eu prin octombrie (mai mult de frica sa nu fac un drum degeaba) si mi-au spus ca nu angajeaza, treaba cu interviurile marti, miercuri si vineri nu mai e valabila bla bla bla etc....dupa cateva tentative esuate de angajare prin alte parti, am hotarat sa merg direct la Miercurea Ciuc si asa ar fi trebuit sa fac de la bun inceput.

 

Bafta

Editat de R3AP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu am sa inteleg niciodata cum acceptați sa plătiți motorina care o consuma masina.au sisteme de urmărire si cât consuma masina,atâta e consumul.nu exista un tipar pentru consum deoarece sunt multi factori de care depinde.deci va rog ca si colegi sa nu mai acceptați asa ceva.multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

evitati waberers, dupa 5 ani m-am saturat de ei ,mai nou se opreste bani pentru orice,consum extra fata de ce dau ei, accidente,eu am stat 7 zile fara sirocou si nu au vrut sa dea servis pe europa am venit la garaj ungaria,consum ,0,33 pe tona,0,24 pe gol

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 17.03.2017 la 11:33, Ady1 a spus:

evitati waberers, dupa 5 ani m-am saturat de ei ,mai nou se opreste bani pentru orice,consum extra fata de ce dau ei, accidente,eu am stat 7 zile fara sirocou si nu au vrut sa dea servis pe europa am venit la garaj ungaria,consum ,0,33 pe tona,0,24 pe gol

eu nu as sfatui pe nimeni sa evite Waberers, din contra e o companie ok mai ales pentru incepatori, banii se dau la timp si integral......nu munca e o problema ci lipsa de comunicare intre soferi si manageri  (confirm problemele colegului de mai sus....am stat si eu in luna decembrie cu acumulatorii consumati, itp semiremorca expirat....nu se raspunde la telefon cand soliciti sprijin)...cam astea sunt problemele cu care te confrunti la  ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

pentru angajare, cititi ce a scris colegu R3AP mai sus. chiar e nevoie sa zica cineva la fiecare 3 luni ca "da, se fac angajari si da, trebuie sa mergeti la ei la sediu"?

cat despre firma in sine, daca esti incepator, du-te frate cu toata increderea. cu siguranta n-o sa mori 1 an la ei sa-ti faci si tu experienta. salariu e decent (in medie cam 1.500e la 28 de zile lucrate) si cel mai important, nu esti alergat. ai tot timpu din lume sa-ti faci pauzele ca omu, sa te odihnesti si sa ajungi cu bine la destinatie. ce e important de stiut e ca n-o sa ti se sufle in fund asa cum ti se va spune la training. asistenta care sa vina dupa tine nu exista decat in cazu in care camionu nu mai poate fi miscat...gen pana sau defectiuni mecanice grave. plus multe alte situatii in care pe sefii tai ii doare fix undeva de tine.

 

referitor la povestile spuse de cei cu experienta, in primu rand nu inteleg ce cauta unu cu 5-10-15 ani de experienta la o firma ca waberer's? e ceva ce nu ne spuneti? 

nu se retin bani fara motiv!!! "accidente": in momentu in care tu lovesti remorca de toti stalpii, mi se pare normal sa fi taxat. sunt multi soferi la waberer's, cu experienta, care conduc ingrozitor de prost si n-au pic de respect pentru camion. ei considera ca daca nu-i al lor, trebuie sa dea cu el de toti peretii. asa se retin bani din accidente

consum: in cazu asta, banii nu se retin doar pentru ca nu te-ai incadrat in consumu dat de ei, ci si pentru ca n-ai alimentat eficient. ce nu va spun soferii e ca la training esti invatat sa alimentezi eficient printr-un simplu calcul matematic. lucru pe care mai toti il ignora. daca tu ii faci plinu din cea mai scumpa benzinarie, desi peste 200km e o benzinarie mult mai ieftina, atunci firma te va arde la buzunar. e foarte simplu

 

ca tot vorbim de lucruri nespuse sau nestiute, cei care am fost la waby n-am lucrat defapt la waby. am lucrat la o franciza a waberer'sului numita euro unio trans. aceasta franciza e cea mai prapadita dintre toate. e facuta sa aduca niste bani grupului waberer's cu un minim de cheltuieli. ca sa va spun concret ce inseamna lucru asta, 90% din camioanele acestei francize sunt camioane vechi de care ungurii s-au saturat....dar in loc sa le arunce sau sa le vanda, ni le dau noua, romanilor. camioanele care au EUT inscriptionat pe bot, sub parbriz, alea sunt ale noastre, numai ruginituri. superiorii tai (coordonatori, departament tehnic etc) sunt ori incepatori, ori oameni dati afara de pe la ce stiu eu ce firme si luati de aceasta franciza pe niste bani de nimic. de aici vin si problemele de comunicare intre sofer si superiori.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Cand ma duc sa imi cumpar Adidasi am 2 optiuni: 

1. imi iau adidasi la 30 Ron din taraba din piata si ma tin 1-2 luni

2. imi iau adidasi la 100-150 Euro si ma tin 1-2 ani daca nu chiar mai mult

Fac aceasta comparatie apropo de soferii care lovesc remorca de toti stalpi, de aia care merg in bataie de joc cu masina. Pai fratele meu soferi ca astia cauta firma, nu e vina lor. Daca vrei ceva bun plateste. Desi ai dreptate in multe puncte de vedere aici nu ai dreptate. Am fost si eu la interviu la ei, le-am pus muci pe foile de mi le-au dat si am plecat acasa razand m-am minunat de ce fel de conditi se pot pune. Iar nu ai dreptate la consum mi s-a explicat clar ca Tirul consuma nu stiu cat la 100km gol/incarcat. Dar ce treaba am eu cu cat consuma tirul? poti sa monitorizezi stilul de condus si ma dai afara din prima saptamana daca merg agresiv si mut piciorul de pe acceleratie pe frana si invers din 5-5 secunde, nu folosesc pilotul, nu folosesc retarderul...etc. Nu mi se pare normal sa mi se opreasca bani pentru accidente. Astea sunt conceptii de handicapati pentru handicapati mental. Nici o firma din Anglia (ma refer la firme serioase si nu ma refer la alea care platesc Class 1 cu 5 lire pe ora) nu iti opreste bani pentru nimic doar pentru training daca ai nevoie. Daca pe aia nu ii duce capul si se duc ca berbecii si se angajeaza fara sa stie de capu lor si accepta orice, e treaba lor frate, sa nu se planga, sincer sa fiu mie imi pare bine ca ii aud ca au muncit pe degeaba nu stiu cate luni si se chinuie sa supravietuiasca, la fel e treaba firmei cand gaseste camioanele praf, marfa praf....etc. Deobicei gasesti in viata exact ceea ce cauti. La fel mi s-a oferit bonus la km, din cate stiu e cam ilegal. bonus la consum, si bonus eliminat.... Waby e o firma foarte buna doar pentru incepatori. Cei cu experienta nu au ce sa caute acolo decat daca au alte salarii si alte conditii de munca.

 

 

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members
La 13.12.2016 la 19:17, s3bastian a spus:

Eu nu am sa inteleg niciodata cum acceptați sa plătiți motorina care o consuma masina.au sisteme de urmărire si cât consuma masina,atâta e consumul.nu exista un tipar pentru consum deoarece sunt multi factori de care depinde.deci va rog ca si colegi sa nu mai acceptați asa ceva.multumesc!

Corect!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.