Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

salut colegii

lorry uite cum sta treaba pe mine la waberer`s ma intrebat daca am condus masini asa de mari si i-am zis ca nu chiar asa de mari dar in prezent lucrez pe o masina mare  si m-a suit la volan si hai sa vedem ce sti  nu m-am incurcat deloc in ceea ce mi sa zis sa fac deci asta inseamna ca merg singur sau merg ajutor 2-3 saptamani tu cam ce zici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fratilor sa nu va trebuiasca waberer's am fost eu am stat o sapt la instruire mi-a facut capu calendar m-au angajat ar trebui sa plec miercuri in ungaria da nu-mi mai trebuie e puscarie maxim,vin soferii din cursa leoarca de suparare le ia bani la motorina ai arde la kilometri itzi da consum 25 , 26 % si e c-am greu sa-l scotzi plus k orice gafa faci dai bani din buzunar, prima luna vii cu bani de acasa... cand ei salaru itzi opreste 200 ron pe cursuri  inca 100 ron pe cazare si dak n-ai masina e jale te cazeaza la aproape 30 km de miercurea ciuc trebuie sa fii in fiecare dimineatza la 8 la cursuri te tzine pana la 17 te ia totzi dracii nu intzlegi nimic, si apropo itzi mai opreste inca 50 euro pe luna garantzie pana ajunge la 600 de euro park....c-am atat am avut de spus deacum e alegerea voastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fratilor sa nu va trebuiasca waberer's am fost eu am stat o sapt la instruire mi-a facut capu calendar m-au angajat ar trebui sa plec miercuri in ungaria da nu-mi mai trebuie e puscarie maxim,vin soferii din cursa leoarca de suparare le ia bani la motorina ai arde la kilometri itzi da consum 25 , 26 % si e c-am greu sa-l scotzi plus k orice gafa faci dai bani din buzunar, prima luna vii cu bani de acasa... cand ei salaru itzi opreste 200 ron pe cursuri  inca 100 ron pe cazare si dak n-ai masina e jale te cazeaza la aproape 30 km de miercurea ciuc trebuie sa fii in fiecare dimineatza la 8 la cursuri te tzine pana la 17 te ia totzi dracii nu intzlegi nimic, si apropo itzi mai opreste inca 50 euro pe luna garantzie pana ajunge la 600 de euro park....c-am atat am avut de spus deacum e alegerea voastra

>:(

Eu nu inteleg chestia asta, ba unu zice ca e ok :), vina altu zice ca e cel mai rau : acolo nu va inteleg!!! Iar pe tine Dragosh nici asa, pai daca vrei sa stii ce ai de facut stai la curs, mai inveti, auzi una alta care iti poate fi de folos pe drum, cred ca si ei o fac pentru binele tau si nu pentru ei  ::) sau daca te crezi prea profi atunci baga la o firma mai mare, mai serioasa sau fa-te instructor! Ai 22 de ani, ce vrei sa-te lase din prima sa-te duci dupa capul tau, pai tu te-ai pierde in Ungaria nu in Germania si sa nu mai vb de alte si mai complicate, mai ales daca nu stii bine limba straina! Mi se pare ceva normal ca iti cere garantie, doar nu duci in spate fan+valoare camionului! 100 Ron eu zic ca in ziua de azi nu este asa de mult pentru o cazare! Cate zile de cazare mai exact? Bafta pentru cei care totu-si incearca! Eu personal astept orice informatie legata de curs, de prima experienta, primul drum etc. Ms si sper ca nu te-ai suparat Dragosh dar eu cred ca cei ca mine si ca tine, mai avem mult de mers si de invatat sa avem si noi pretenti! Salar de baza care se va mari in timp sau dupa un anumit nr de drumuri?  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

scuze dragosh ca iti spun dar nici nu ai urcat la volan si deja este jale .

poate vrei sa stai acasa si sa iei vreo 2500 euro ? scuzama te rog dar pe tine dupa cum vad eu te-a deranjat treaba cu cursurile ca iti face capul calendar  si gata o saptamana de curs si sti ca la primul salar mergi cu bani de acasa

ce naiba atunci hai sa mergem la dumagas unde platesti 700 euro specializarea.

sau sa mergem in alta parte unde alergam pana vedem printre dinti si sa dam prin santuri si prin parapeti. acum scuzama din nou trebuie sa fim putin realisti ca incepatori pe tir si comunitate o sa ajungem la 100 de ani si nici asa nu o sa ne bage nimeni in seama .

    tot nu am inteles de unde sti tu de soferii de la waberer`s ? cand ei vin din cursa trec pe la cursuri ?

inca odata scuzama

bafta in alta parte dar cu mentalitatea asta nimic nu faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

inca ceva colegilor

hai sa cautam pe acest forum negativitatile legate de waberer`s  sunt 2-3 care se plang  . dar uitativa colegilor  cate negative au alte firme si ce fel de negative  chiar toata lumea se plange la waberer`s vin 2-3 care contesta firma asta de ce ?  nu vin 5 care au lucrat la ei sa zica ceva .

asa ca sa nu mai punem la indoiala orice afirmatie din partea unora sau altora

imi cer scuze daca am fost vulgar sau am deranjat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bai oameni buni nu ma deranja cursurile dak se faceau cum trebuie, ei vor sa te invetze intr-o zi ce se invatza intr-o saptamana si edy la cursuri mai aveam pauza cate 10 min ieseam in spatele firmei si mai veneau baietzi din cursa care se plangeau ca ai arde la motorina la km si altele... din partea mea mergeti faceti ce vreti voi eu doar v-am spus cum sta treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din astia care va angajati la waberer's as vrea sa lasati o parere pe forum cand veniti din cursa, si eu inainte sa merg la ei am fost avertizat sa nu ma duc k e jale dar am spus hai sa vad cu ochii mei si nu a mai trebuit sa plec pe comunitate am vazut la firma cum e treaba si a fost deajuns...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal Lori... cu taxi s-au te combinai la un coleg care avea masina ai plateai si dak era loc te lua si pe tine si apropo nu e hotel e o pensiune hargita ba...i dak ai auzit e un frig acolo si e nasol tare daca vrei alte detalii lasa-mi id tau si itzi mai spun cate ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragosh scuze daca deranjez din nou

eu am fost marti la interviu si am stat acolo de pe la ora 8 pana la 12 30 si nu am vazut niciun sofer venind din cursa

poate asa a fost sa fie  de frig gresesti eu in tricou si nu am mai putut de cald

masina nu am am mers de la gara cu taxi si de la firma inapoi la gara pe jos dar frig este intradevar dar toamna si in lunile de iarna

si apropo cu cati soferi ai vb la firma acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am cativa prietenisi fosti colegi de servici care lucreaza la ceva firme de transport

i-am intrebat asa ca fapt divers ce stiu despre waberer`s iar ei mi-au zis ca nu este o firma chiar asa de buna si mi-au zis ca se cam plateste combustibilul dar fara frica sa merg pentru inceput asta di 4 pe care i-am intrebat si au raspuns pozitiv si un al 5-lea sa gasit sa imi zica sa stau in banca mea

de ce ? nu ca se plateste combustibilul nu ca te sare peste program nu ca au masini rele ci doar pentru faptul ca  asa zicea el km facuti in ro nu se platesc ceea ce nu as crede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragosh uite ce cred eu in general    un sofer se plange de multe chesti referitor la firma unde munceste. daca il intrebi de cand munceste la acea firma zice de 1 an sau poate chiar 2    ei acum te intreb eu pe tine daca este asa de rau de ce a stat atata vreme acolo ?

sau poate nu e asa de bun in meserie ce sa zic si atunci este desconsiderat.

daca este mic consumul si mai bagi si furtunul sa faci un ban in plus  ce se intampla ?

uite cum sta treaba eu sunt constient ca nu iesi cu motorina la zi niciunde  eu stiu ce inseamna sa lucrezu dupa norma de consum

si cine nu stie exista un document de prin 1986 valabil si acum un normativ al consumului de carburant la autovehicule  sa dus cineva sa le bage ala in bot si sa ceara sa se normeze camionul; in prezenta lui?

nimeni    asa ca degeaba ne tot plangem aici ca se plateste zama la waby  la duma ca iei 1000 lei pe intern cum este  ?  la edy ca stai 3-4 zile pana incarci ca asa a ajuns firma edy de nimic  ce mai zici    il plang toti pe vlase ca are scania black  dar este de omenie cu compania lui vlas spedition ? este mai tare ca waby  este transcar mai tare ca waby este frigoexpres mai sus ? este hartl trans mai su ?  uit un exemplu am citit tot aici pe forum de gustaffson sau cam asa ceva ce zici de ala ?  ei si acum ne luam asa de tare si ne speriem de tot ce se zice si de waberer`s  peste o luna daca vrei sa mergi la centrum tot asa o sa fie discutii ca nu e bine la la la

  scuzama dar cam asta e realitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vreau sa incep prin a va spune ca am fost angajat de curand la aceasta firma,Vaberer's si cred ca am fost la Miercurea Ciuc impreuna cu colegul dragosh.Lucrurile din cate vad nu sunt asa de rele cum le prezinta unii si altii obisnuiti cum bine spun cei din firma ,,folclor de parcare" sa o luam cu inceputul.Te prezinti la un interviu,care consta in expunerea experientei pe care o ai,cu completarea unei diagrame si cu o prezentare pe harta a catorva capitale importante din UE.Dupa acest test esti trimis in parcul auto pentru a a fi testat.Testarea nu consta in nimic altceva decat in a te misca cateva ture de parcare,mers cu spatele drept 5-6 metri si apoi revenire in parcare cu fata test din care ei vor sa vada cat de abil esti la volan si nu cata soferie cunosti (parerea mea ca soferia nu se vede in 3 minute de condus intr-o parcare).Apoi esti trimis inapoi de unde ai venit si anume din sala unde ai dat interviul unde iti vor spune daca esti acceptat sau nu.Iti pregatesti toate actele si te intorci urmatoarea saptamana luni cu toate actele pentru a incepe cursurile de pregatire.Cursurile sunt interactive din ceea ce am vazut mai putin cel de protectia muncii.Cursurile constau in explicarea clara a timpilor de conducere ,de odihna,optimizarea consumurilor,optimizarea alimentarilor si multe chestii care pentru inceput ti se par plictisitoare dar care la final iti vor fi de mare ajutor.cazarea se face cum a zis si colegul DRAGOSH la Harghita Bai,o cabana de munte de 3 stele,in care daca vrei poti servi si masa si care e dotata si cu wirelles.Pentru alte detalii va stau la dispozitie lasand voi un id de messenger.Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc tuturor colegilor cu care am fost si vreau sa multumesc si colegilor de la Miercurea Ciuc,in special d-lui Andras Ede,Marton Levente,multumirile fiind de departe a fi unele pupincuriste ci sincere ca ne-au putut oferi celor mai noi in bransa posibilitatea de a ne angaja intr-o mare firma de transport cum e Waberer's.Cum v-am spus pentru alte detalii lasati un id si va raspund la orice intrebare.O zi buna.

P.S.

Dragosh noi colegii te asteptam si sigur vei vedea ca nu ai pentru ce sa iti para rau .Te vom ajuta!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

edy esti bomba mai bine tineti parerile pt tine nu am spus k e frig in m. ciuc ci la hargita bai k e sus pe munte si daca tu crezi k eu aberez dute frate la wab si stai 10 ani din partea mea, ai spus k ai stat de la 8 la nush cat si n-ai vazut nici un sofer scuze am uitat sa ai anunt k vii tu la interviu si sa vina sa-i vorbeasca despre cum e treaba pe la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Dragos si bineinteles ca am sa va spun cum este chiar de acolo de la locul de munca in cazul in care gasesc un wirelles.Succes si tie si iti dau un sfat: nu te mai lua dupa asa zisii soferi care iti umplu capul cu prostii,fa ce iti dicteaza inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poate oi fi eu bomba ce sa zic dragosh dar asa ceva este prea aberant

nu stiu care dintre noi este mai bomba  deocamdata tu te-ai speriat asa din auzite 

de ce ai stricat bani sa mergi la interviu ?

de ce ai mers zilele alea la curs    inseamna ca ai fost doar sa te plimbi nu ca sa devii sofer  asa ca mai stai pe dreapta si salutare cu soferia daca tu te-a speriat asa de prima data dar ce sa mai zic de cei care nu au salarii de 2-3 luni acolo ai zjunge sa te sinucizi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.