Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

(si apropo sunt un sofer care isi cauta de munca de aproape un an pe un camion si nu am reusit inca dar nu voi abandona ca de si eu iubesc meseria si chiar nu ma intereseaza cati bani as putea sa castig din meseria asta)

Esti un posesor de permis de conducere care isi cauta de munca,sofer este cel care profeseaza sau a profesat aceasta meserie.Sa spui ca nu te intereseaza cati bani vei castiga mi se pare o mare prostie si ii dai dreptate colegului MILU pe care il critici .Cam dur spus dar acesta este adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt si eu incepator dar aveti dreptate pe de-o parte. Pe de-o parte nu. Pt asa bani putini mergi pe comunitate, traiesti ca un boschetar, ba te speli ba nu, mananci precar, dormi pe un patut ingust si stiti voi mai departe. Pe de alta parte nu te angajeaza nimeni daca nu ai experienta. Acest salar de mizerie DOAR incepatorii il accepta, la inceput de cariera. Dupa un timp se schimba treaba. Dar doar dupa un timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu cred ca sunt destule firme in europa care angajeaza doar soferi adevarati nu incepatori si ofera salarii adecvate.Asa ca decat sa ne purtati noua incepatorilor de grija mai bine ar fi sa puneti mana sa cautati un loc de munca adecvat experientei dv domnule milu.Si daca o sa cautati o sa vedeti ca majoritatea firmelor la angajare cer experienta pe comunitate asa ca nu prea ai ce face cu experienta din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule mariusdafxf ai inteles totul gresit iar ca sunt posesor sau  sofer iti spun spre surptinderea ta ca practic meseria asta doar de opt ani de zile poate nu e mult sau poate nici putin dar am urmat toti pasii asa ca nu vorbi despre ceea ce nu stii daca tie iti convine  ca esti un amarat de cersetor sau un hot ok asa sa fie atunci iar ca un adevarat coleg iti urez drumuri bune tati si sa ajungi mereu cu bine acasa,si incaodata colegi care puteti sa ajutati ajutati si numai ne descurajati e o meserie dupa care alearga multi fara sa stie ce ii asteapta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu ai de ce sa imi spui bravo ai un citat sau o vorba care ar trebui citita de multi nu exista meserie pe lumea asta unde sa nu incepi ca incepator e vorba despre,,Vreau doar sa conduc!!Ce e rau in asta??,, la aceasta intrebare ar trebui sa-ti raspunda domniile lor Tiristi,dar un lucru e cert e o lume a lor in care daca ajungi te schimbi in rau si imediat uiti tot uiti ca ai uitat de unde ai plecat si iti aduci aminte ce meserie practici doar in momente grele in care iti vine sa iti iei campi si cine a trecut prin asa ceva stie si imi da dreptate deea o sa va rog mereu sa fiti alaturi de noi cei fara experienta macar cu mici sfaturi iar daca se poate si mai mult va multumimsi si sunt sigur ca din 100 de soferi care isi cauta la inceput de munca doar 1sau 2 se gandeste la salariu restul se gandeste la meseriea in sine,va urez o seara linistita si incaodata scuze daca nu m-am facut inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da mare dreptate aveti colegi incepatori , eu unul ma rog de majoritatea asa zisi "prieteni"sa ma duc si eu cu iei sa conduc dar toti promit iar cind ai sun spun ca nu mai au cursa sau diferite scuze asa cum spunea colegu mai sus Ajutati si colegi incepatori sa isi formeze si ei o mica parere despre cum se conduce un tir .Referitor la faptul ca noi incepatori am scazut salariul celor avansati vreau sa spun un singur lucru, dumnealor au negociat salariul,dumnealor au aceptat diferite taieri de salari nu noi incepatori daca acesti oameni cu experienta ar ajuta si incepatori si lear oferi ceva din experienta lor poate angajatori nu ar mai ameninta la o negociere" ca stau 100 de soferi la poarta"pentru ca si aceia ar negocia  mai dur cu ei (eu unul asa as face) . Va doresc drumuri bune sa aveti colegi (toti si cei cu experienta si cei fara experienta pt ca sintem soferi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt si eu incepator dar aveti dreptate pe de-o parte. Pe de-o parte nu. Pt asa bani putini mergi pe comunitate, traiesti ca un boschetar, ba te speli ba nu, mananci precar, dormi pe un patut ingust si stiti voi mai departe. Pe de alta parte nu te angajeaza nimeni daca nu ai experienta. Acest salar de mizerie DOAR incepatorii il accepta, la inceput de cariera. Dupa un timp se schimba treaba. Dar doar dupa un timp...

Prea bine zis!+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hoopaaaa...deja au aparut probleme cu banii??..daca ai sa te uiti in urma la mesajele postate,ii multumeai cameliei..si eu ti-am spus sa vad daca ii multumesti si cand te arde la bani...sincer iti spun,as vrea sa iti recuperezi banii,sunt ai tai,banii munciti....ramane de vazut...AVIZ TUTUROR AJUTOARELOR DE LA HARTL..PASTARTIVA FOILE DE LA TITULARI..FACETI COPI DUPA ELE.

salutare colegi.revin dupa o pauza de forum sa va mai impartasesc ceva din "vasta" mea experienta :).

colegu,sa rezolvat cu banii la salariul de acum plus un bonus (nu zic de ce), a trebuit sa trimit rapoartele pe luna aprilie plus extrasele de cont+ sms lu silvana+cerere scrisa lu bernard+adus aminte lu bernard la tf.

acum am alt titular.baiat de treaba,la 30 de ani, si e si el la prima cursa de titular.

ca si nr de km, nu ne omoara cu cursele.dispeceri vad ca sau mai schimbat,unii mai capabili alti mai putin.

am citit multe din postarile altor colegi si vreau sa va zic ca pe degeaba intrebati la fiecare om care este chemat, dupa cat timp l-au sunat sa vina dupa ce a trimis dosarul...sau ce acte trebuie..sau cum se plateste...sau cum se luceaza..poate ar fi mai bn sa citit cu atentie ultimile 20 de pagini si gasiti toate informatiile de care aveti nevoie.numai eu am postat multe informatii folositoare plus ce au scris si alti colegi.nu fiti lenesi si citit.

de aia poate ca primiti raspunsuri,unii dintre voi, date din pom...

in alta ordine de idei..mai am pana pe 21 iulie si vin iar acasa in concediu 2 sapt, dupa care o sa vb cu bernard sami dea camion, desi ca ajutor e bn pt ca nimic nu se sparge in capul tau si toate grijile si deciziile (bune sau rele) sunt ale titularului...insa nimeni nu vine sa munceasca pe scobitori sau pe impresii, deci tot banul e la putere.

MARE AVANTAJ cunoasterea unei limbi straine, mai ales germana.nu neaparat la perfectie dar la un nivel conversational.o sa vedeti ca dupa o perioada de cateva luni, realizati ca cea mai tranzitata si cea mai mare tara (dpdv al transporturilor) eate germania. asadar sansele cele mai mare pt un viitor loc de munca,aici este.

ma scuzati daca sar de la un subiect la altu sau daca nu prea intelegeti ce am scria..e 4 dimineata si sunt rupt in gura de somn.

va doresc drumuri bune, iar pt colegii care asteapta sa fie chemati la munca, sunati la firma si intrebati macar daca.cu dosarul pe care lati trimis aveti sansa la ei,ca altfel nu are rost sa stati sa asteptati daca nici macar nu a-ti avea vreo sansa.mai bn cautati in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

exact ce sa mai scris.asta tre sa contina.nui nici un secret pentru a fi acceptat,ci mai degraba tine de noroc si de cat de mult au nevoie de "new blood". sfatul meu e faceti dosarul si trimitetil.daca nu la ei,in alta parte tot o sa aveti nevoie cam de aceleasi acte.nu va aruncati sa faceti conturi la Unicredit, pentru ca au schimbat banca cu cei de la CityBank.cel mai bine cu conturile sa asteptati pana sunteti sunati si va dau ei detalii.cius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da mare dreptate aveti colegi incepatori , eu unul ma rog de majoritatea asa zisi "prieteni"sa ma duc si eu cu iei sa conduc dar toti promit iar cind ai sun spun ca nu mai au cursa sau diferite scuze asa cum spunea colegu mai sus Ajutati si colegi incepatori sa isi formeze si ei o mica parere despre cum se conduce un tir .Referitor la faptul ca noi incepatori am scazut salariul celor avansati vreau sa spun un singur lucru, dumnealor au negociat salariul,dumnealor au aceptat diferite taieri de salari nu noi incepatori daca acesti oameni cu experienta ar ajuta si incepatori si lear oferi ceva din experienta lor poate angajatori nu ar mai ameninta la o negociere" ca stau 100 de soferi la poarta"pentru ca si aceia ar negocia  mai dur cu ei (eu unul asa as face) . Va doresc drumuri bune sa aveti colegi (toti si cei cu experienta si cei fara experienta pt ca sintem soferi)

ai mare dreptate colegu...si eu unu la fel patesc. multi zic ca ma ajuta si cand vine timpu sa ma ajute, gasesc tot felul de scuze. eu am un cumnat care lucraza la kim johansen in franta, dar nu poate sa ma ia cu el pentru ca nu ii da voie firma sa fie 2 soferi pe masina, si nici pe ascuns nu poate sa ma ia pentru ca e mancatorie mare intre soferi si suna la birouri si te da afara. asa ca.....si in meseria asta este mare mancatorie.  mai am si eu de facut fisa medicala si sa imi vina si cardu de sanatate si trimit si eu dosaru la hartl. Drumuri bune sa aveti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegi mam uitat si eu prin ce ati mai comentat. eu tot astept sa ma sune dar astept sa vad ce se intanpla.  apropo de prietenii, si eu am mai multi care lucreaza pe tir si mau ajutat in privinta la condus nu a putut sa ma angajeze,dar am fost cu ei pe comunitate si e ok . ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna col.si unii si ceilalti aveti dreptate nu vreau sa supar pe nimenidar anclin sa dau dreptate col.milu am fost si eu la anceput ca si voi ,si la randul meu am anvatat ancep.unuia i am salvat perm.an olanda si dupa ce am plecat sa plans catre col ca ma purtam urat cu el,iar al doilea cand ai explicam ce sa faca ami rsp. cu tupeu ca el stioe ce are de facut (an tara nu a cond.nici o dacie ce sa zic de tir)nu mai zic ca am perdut traseul din cauza lui  am cond,timp.meu plus al lui se temea sa mearga pe ceata,de aceia ai dau drept col milu.(stiu ca nu toti ancepatorii san t la fel  an consecinta va zic sa ancercati ca nu se stie de unde sare epurele,scze daca am suparat pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna col.si unii si ceilalti aveti dreptate nu vreau sa supar pe nimenidar anclin sa dau dreptate col.milu am fost si eu la anceput ca si voi ,si la randul meu am anvatat ancep.unuia i am salvat perm.an olanda si dupa ce am plecat sa plans catre col ca ma purtam urat cu el,iar al doilea cand ai explicam ce sa faca ami rsp. cu tupeu ca el stioe ce are de facut (an tara nu a cond.nici o dacie ce sa zic de tir)nu mai zic ca am perdut traseul din cauza lui  am cond,timp.meu plus al lui se temea sa mearga pe ceata,de aceia ai dau drept col milu.(stiu ca nu toti ancepatorii san t la fel  an consecinta va zic sa ancercati ca nu se stie de unde sare epurele,scze daca am suparat pe cineva.

ma risc sa traduc eu... :D

buna colegii.si unii si ceilalti aveti dreptate,nu vreau sa supar pe nimeni dar inclin sa dau dreptate colegului milu,am fost si eu la inceput ca si voi,la randul meu am invatat incepatori ,unuia i-am salvat permisul in olanda si dupa ce am plecat s-a plans catre colegi ca ma purtam urat cu el,iar al 2-lea cand ii explicam ce sa faca mi-a raspuns cu tupeu ca el stie ce are de facut ( in tara nu a condus nici o dacie ce sa zic tir) nu mai zic ca am pierdut traseul din cauza lui,am condus timpul meu plus al lui,se temea sa mearga pe ceata,de aia ii dau dreptate colegului milu,(stiu ca nu toti incepatorii sunt la fel ) in consecinta va zic sa incercati ca nu se stie de unde sare iepurele,scuze daca am suparat pe cineva

Fereasca-ma Dumnezeu !!!! unde ai facut scoala colegule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii si drumuri bune va doresc,am citit toate paginile si ma minunez de ce vad! Vai de voi cei care acceptati orice conditii numai sa va vedeti soferi de tir! Nu mai practic meseria aceasta din cauza unora ca voi ,care,intelegeau sa accepte orice(week-end-uri in cabina pe tara,circulat cu foaie de concediu si diagrama din tahograf,motorina pe banii lor,cadouri la dispeceri,mers cu ,,maimuta'' etc.) numai sa fie soferi pe tir! Voi chiar credeti ca noptile piedute,stresul etc nu se contabilizeaza in corpul vostru?Sau Doamne ferste sa va prinda vre-un control cu maimuta ,sau cu al 2-lea card etc.!De unde platiti frate amenzile?

Cu cati bani pleci la familie frate daca tu castigi 600 de euro? Se merita riscul? Merita sanatatea voastra?Se merita faptul ca stai departe de familie?Ca nu iti vezi copilul crescand? Eu zic ca nu! Si cand o sa capatati experienta si o sa plecati de la 600 de euro o sa acceptati si 900 ca sunt 300 in plus nu?Sunt bani multi!

  Cine are urechi sa auda! Cine nu,sa se faca carne de tun! Si cand o sa inceapa problemele de sanatate sa intre si sa sfatuiasca incepatorii pe forum!

Toate cele bune ,drumuri fara cuie sa va ramana bani de-o ........ciorba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule sirboby ar fi bine sa ne sfatuiesti si sa ne indrumi catre o firma ce angajeaza incepatori si pe bani frumosi..Si tu ai fost ca noi....

Decat 12-13 milioane ca manipulant marfa(cum sunt eu,muncesc ca un nebun)mai bine 600 de euro ca sofer incepator(pana cand invat meserie,muncesc mai putin si mai lejer)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.