Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Hartltrans Romania - Timisoara


Postări Recomandate

  • Members

Nu ştiu cine mi-a eliminat scrisul dar vroiam să arăt colegilor că se poate instala igo pe tabletele de serviciu care oricum au hărţii din 2012 şi să nu mai fie nevoiţi sa-şi cheltuie banii pe navigator personal.

Sau aici se discută strict de angajare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

eu ti-am eliminat comentariul..apare destul de clar..si era offtopic pentru ca era legat de vinzarea unui produs...in cazul tau un telefon sau tableta...nu despre subiectul Hartl..si nici instalare harti,etc...pe viitor fii mai atent...aceste comentarii ramin ca sa le poti citi si tu si apoi le voi elimina pentru a nu fii offtopic...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Referitor la "banii opriti la firma Hartl" fac cateva precizari :

1. Pentru traseu nu se opresc banii daca deviezi cu 10-50 km ....cel putin eu nu am auzit pana acum. Am auzit insa alte lucruri .De exemplu, un coleg care pleaca din garajul de la Vomp - Austria cu descarcare in Germania ( trebuia sa tina autostrada spre Munchen !!!!) si el a ajuns in Italia pe la Bolzano !!! . ADICA NU CA A DEVIAT DE LA TRASEU DAR A TRECUT ALPII IN ITALIA FACAND UN OCOL DE DOAR ....300-400 km . Oare e ok ? Oare trebuie sa plateasca niste penalitati vand in vedere ca nu a ajuns la timp la destinatie , motorina consumata aiurea si taxele de autostrazi platite de pomana?? ...E retorica intrebarea.

PS Daca apar ce probleme referitoare la traseu pe parcursul cursei anunti dispecerul ce probleme sunt ( inchideri temporare de autostrazi sau nationale , stau-uri , etc) si acesta iti da solutia potrivita. Daca anunti aceste probleme la timp nu are nimeni nimic cu tine.

2. Bani se mai pot opri daca ai un consum mediu de motorina f. mare nejusticat . Si aici e fff mult de discutat. In general , nu se fac abuzuri si aceste opriri sunt destul de rare si datorate in special lipsei de experienta a soferilor , a furturilor de motorina neanuntate la timp , etc.

3. Amenzile care sunt luate de soferi in trafic sunt platite de acestia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut,

Sunt nou pe acest site, as dori si eu sa stiu cum pot sa ma angajez la aceasta firma, exista adresa de mail sau telefon?

Eu sunt din Bucuresti , am 26 ani, detin toate categoriile + atestat marfa si persoane + cartela tahograf. Nu am experienta, dar sunt tanar si dornic de a invata tainele acestei meserii.

Sunt baiat linistit, "ma duce capul" , am cei 7 ani de acasa, sunt ingrijit, daca cineva cu suflet mare ma poate ajuta sa imi gasesc ceva de lucru, ( poate cu el in echipaj), ii voi fi recunoscator.

Va multumesc anticipat .

Marian. 0760.932.362

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La bani sunt cei mai corecti..Eu am facut si 100 km in plus m-am dus sa ma gasesc cu un prieten si nu mi sa oprit din bani..

Daca iti bagi manuta la motorina desigur ca iti opreste..vorba colegului daca tu ai descarcarea in germania si te duci in italia..iti opreste bani..O firma foarte buna pentru incepatori ca si mine de exemplu..Daca platea la zi nu imi dadeam demisia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca platea la zi...nici eu nu-mi dadeam demisia...sa stai 2 zile sa descarci si alte 2 sa incarci...nu stiu ce mai e de zis...si asta nu din vina ta ca nu ai ajuns la timp...La bani sunt corecti,nimic de zis...unii colegi din resita ,acum fara sa jignesc sunt multumiti ca fac 1 000 euro pe comunitate...nu sunt bani in comparatie cu munca prestata,stres si in echipaj...!

De inceput e foarte buna firma...dar sa stai cat sa-ti faci experienta si apoi pleci unde esti mai bine platit...cel mai bine e la zi,parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua! Va rog pe cei care lucrati sau ati lucrat la firma HARTL TRANS cum se lucreaza in comunitate la firma aceasta si aici ma refer la:Perioada care stai in comunitate si cat stai in tara; salarul pe care il ei total; cati bani iti dau diurna; care sunt conditiile de lucru la ei.Va Multumesc tuturor celor care imi raspundeti la acest mesaj si ma lamuriti si pe mine ca vreau sa ma angajez la ei si nu stiu nimic despre ei.tot vad diferite pareri.daca lucrati sau ati lucrat va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine cu firma asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceea ce pot sa iti spun este:

1) Perioada de lucru este 4 saptamini comunitate cu 1 saptamina acasa (in principiu dar de cele mai multe ori se depaseste perioada)

2) a) Ca incepator salariul este de 650 euro (500 euro si diferenta de 150 este salariul pe tara)

B) Ca titular salariul tau este la Km parcurs, indiferent ca ii faci tu sau incepatorul (in primul an 7E/100km, al doilea an 8E/100km, tot asa pana la 10E/100km) de obicei iti ies cam 1000-1200 pe luna (acum depinde si de km parcursi)

3) Masini au numai Daf-uri si Man-uri toate in conditii bune spre foarte bune.

4) Cand pleci in prima cursa ti-se vor da 150 de euro pentru mancare si se vor opri din primul salariu.

5) Titular poate sa te faca dupa 1,2,3 sau chiar 7 luni (in functie de ce nevoie au)

6) Cu banii uneori se intarzie dar nici-odata mai mult de cateva zile.

7) Cand vor sa se scape de tine iti opreste din salariu sub pretextul ca ai avut un consum de motorina prea mare (in general cam asa fac toti ;) )

8) Daca lovesti masina nu este nicio problema ( bine, acum nici sa o lovesti toata ziua :-s )

In concluzie este o firma la care merita sa te duci sa faci experienta, nu o cariera ;)

:ympeace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dar la firma HARTL TRANS te angajeaza daca nu ai mai pus mana pe camion de cand ai facut scoala de soferi, adica cum e in cazul meu:eu am facut scoala de soferi profesionisti anul trecut si nu am lucrat niciodata pe camion decat pe masina mica pana in 3,5t.ca tot am sunat pe la firme si din cauza ca abea obtinusem cat-le de un an, nu au vrut niciunul sa ma angajeze chiar si in echipaj, cica nu am expierenta si de asta nu pot fii angajat de catre o firma.Va rog cei care ati lucrat sau inca lucrati sa-mi spuneti si mie ca sa nu ma duc de la Botosani la Timisoara degeaba si sa-mi spuna ca nu ma poate angaja la ei.Va multumesc celor care imi rasp. si ma lamuriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Se da 600 de euro nu 650 si lucrez la ei si nu sa antarziat cu bani niciodata numa de pica sambata sau duminica si e normal ca nu lucreaza banca si eu sunt multumit ca ancepator numa ca acuma sunt titular dupa 4 luni

:-t Pe salariul de 650 sa angajat fratele meu anul trecut undeva prin iunie sau iulie (150 pe fiecare saptamana in care era plecat). Pe el l-au facut titular dupa 7 luni, a mai stat inca 3 si a plecat la o firma mai buna iar acum lucreaza singur. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Topicul l-am citit complet inca de la inceputul acestui an si acum in ultima perioada doar l-am adus la zi, pentru ca am avut o perioada in care nu am mai putut intra pe acest forum ( nu vreau sa intru in detalii :P ). Am vazut ca timpul scurs de la trimiterea dosarului pana la angajare variaza ( de la an, la an sau de la luna, la luna), eu am intrebat in aceasta prioada (pana in anul nou) :ympeace: . Mai cer la angajare cardul european de sanatate? :-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Referitor la "banii opriti la firma Hartl" fac cateva precizari :

1. Pentru traseu nu se opresc banii daca deviezi cu 10-50 km ....cel putin eu nu am auzit pana acum. Am auzit insa alte lucruri .De exemplu, un coleg care pleaca din garajul de la Vomp - Austria cu descarcare in Germania ( trebuia sa tina autostrada spre Munchen !!!!) si el a ajuns in Italia pe la Bolzano !!! . ADICA NU CA A DEVIAT DE LA TRASEU DAR A TRECUT ALPII IN ITALIA FACAND UN OCOL DE DOAR ....300-400 km . Oare e ok ? Oare trebuie sa plateasca niste penalitati vand in vedere ca nu a ajuns la timp la destinatie , motorina consumata aiurea si taxele de autostrazi platite de pomana?? ...E retorica intrebarea.

PS Daca apar ce probleme referitoare la traseu pe parcursul cursei anunti dispecerul ce probleme sunt ( inchideri temporare de autostrazi sau nationale , stau-uri , etc) si acesta iti da solutia potrivita. Daca anunti aceste probleme la timp nu are nimeni nimic cu tine.

acum 2-3 ani citeam de o tipa din Belgia care s-a luat dupa gps si a facut un ocol de vreo 700-800km.... uite ca li se intampla si soferilor profesionisti :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.