Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Justificare perioada repaus zilnica/saptamanala+ perioade extra


toader

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua! Rog pe cineva sa imi spuna ce trebuie facut daca am scos cardul din tahograf si am stat acasa 30 de zile , camionul nu s-a miscat deloc iar de maine incep serviciul. Este neaparat sa fac declaratie la notariat sau pot introduce cardul manual? Multumesc anticipat celor care imi raspund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
1 oră în urmă, GHIURYYY a spus:

Buna ziua! Rog pe cineva sa imi spuna ce trebuie facut daca am scos cardul din tahograf si am stat acasa 30 de zile , camionul nu s-a miscat deloc iar de maine incep serviciul. Este neaparat sa fac declaratie la notariat sau pot introduce cardul manual? Multumesc anticipat celor care imi raspund.

In situatia dumneavoastra Regulamentul 165/2014, articolul 34, aliniatul (3), litera b,  prevede: Statele membre nu impun conducătorilor auto o cerință de a prezenta formulare care să ateste activitățile lor în intervalul în care s-au aflat departe de vehicul.

Concluzia logica este ca ar fi suficient sa va introduceti date manual pe cardul tahograf astfel incat toata perioada cat cardul a fost scos sa se justifice.

Din pacate, in practica este „putin diferit”, fiind posibila intalnirea cu un agent de control care nu cunoaste prea bine prevederile legale, in special pe teritoriul Ungariei, si care sa „ramana surprins” de lipsa unui formular care sa ateste repausul prelungit (concediul)…Sunt foarte dese aceste situatii care reprezinta un abuz plecat de la necunoasterea legilor.

Pentru a evita astfel de discutii, un formular va poate asigura confortul calatoriei.

Deci, introduceti manual datele in memoria cardului si ( imi pare rau, dar este total neprofesionist acest sfat, insa practica difera putin fata de teorie) sa aveti un formular care sa acopere aceasta perioada.

Editat de CECOR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 15 ore, CECOR a spus:

Statele membre nu impun conducătorilor auto o cerință de a prezenta formulare care să ateste activitățile lor în intervalul în care s-au aflat departe de vehicul.

Da, dar dacă este prezentat un asemenea formular, el trebuie luat în considerare. În plus, la sediul firmei el trebuie să existe. S-a dispus doar nesolicitarea lor la controlul în trafic (din cauza ''entuziaștilor''), dar asta nu înseamnă că ele nu se folosesc în continuare.

Acum 15 ore, CECOR a spus:

Sunt foarte dese aceste situatii care reprezinta un abuz plecat de la necunoasterea legilor.

Vrăjeală... știu ei ungurii foarte bine legea. Nu de lege abuzează ei, ci de necunoașterea legilor de către șoferi!!! Mai exact... profită de fraieri!

 

Acum 15 ore, CECOR a spus:

este total neprofesionist acest sfat

:)))

 

Editat de cri5tian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 15 ore, CECOR a spus:

fiind posibila intalnirea cu un agent de control [...] care sa „ramana surprins” [...]

Tare mi-ar place să văd un ungur mirat așa... cu teatru de'ăla: ''Unde este foaie de concediu?''... Că i-aș spune eu unde să se ducă s-o caute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, da Mario... exact așa. Ungurii vin la cabină și cer ''foaie'' de concediu, ei așa știu. Sunt foarte formali dumnealor, mai ales cu șoferii români (oare de ce, mă întreb?!!). Plus că, imaginează-ți cum ar suna să auzi un ungur cerându-ți ''certificat de atestare a activității''... în română și cu accent :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Buna seara, un exemplu: conduci un camion dotat cu aparat tahograf analog (diagrama) 4 ore, apoi trebuie sa schimbi camionul in aceeași localitate de la aceeași firma, care are in dotare un aparat tahograf digital (card) , ce introducem la activități înregistrate pe card (diagrama o scoatem, sa o păstram 28 de zile). Presupun ca si invers ar trebui sa fie acelaşi răspuns. Sper ca am fost destul de explicit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Moderators

Declarație notarială cu privire... la ce?!! Și în ce limbă o redactezi?

Asta e o altă legendă de parcare și (probabil) o altă situație creată de diferite specimene cu pretenții de șoferi. Nu există așa ceva, n-ai ce să declari tu, benevol, în fața nimănui. Organul de control trebuie să constate existența unei abateri/infracțiuni. Și punct. Orice altă părere/afirmație/poveste pe subiectul ăsta este pură invenție.

În plus, dacă e prima dată când folosești cardul tahograf, te asigur că o să se vadă. Ultima cifră din numărul cardului este 1 (adică primul emis), nu există nici un alt card emis pe numele tău și înregistrat în TachoNet, iar cip-ul ăla care înregistrează activitățile tale e destul de încăpător, crede-mă. O simplă descărcare și toată lumea va vedea că e prima dată când îl folosești. Dacă cineva te acuză că ai condus ''la diagramă''... n-are decât s-o dovedească!

Tu comportă-te ca un șofer profesionist și lasă poveștile în pace. Poveștile se ascultă seara, înainte de culcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 39 minute, cri5tian a spus:

 

Asta e o altă legendă de parcare și (probabil) o altă situație creată de diferite specimene cu pretenții de șoferi. Nu există așa ceva, n-ai ce să declari tu, benevol, în fața nimănui. Organul de control trebuie să constate existența unei abateri/infracțiuni. Și punct. Orice altă părere/afirmație/poveste pe subiectul ăsta este pură invenție.

 

Daca taceai filozof ramaneai !! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 1 oră, constantin10 a spus:

Daca ma angajez pentru prima data si plec din romania , am tacho digital ??? Imi trebuie ceva la mana ?? Declaratie notariala ceva???

Salut . 

Ca sa intelegi aceasta problema , si aici il rog pe amicu ' Cristian sa fie atent , trebuie sa indentifici situatia in care te afli ,  situatii sunt multe iar legislatia stufoasa . 

La celalant subiect ti-am pus nota de orientare 5 , care se adreseaza perioadelor neinregistrate de tahograf intre perioadele de munca , problema pe care o putem dezvolta mai incolo . 

Situatia ta !! 

Art 36 din regulamentul 165 /2014 ce apare in poza te obliga sa prezinti la un control activitatile pe ziua in curs plus 28 anterioare .  Un agent nu are de ce sa tina cont ca e primul tau loc de munca , sau un schimb de loc de munca , iar in a determina situatia tu trebuie sa fi cu un pas inaintea lor si sa nu lasi loc de interpretari sau mai rau , abuzuri .

Legea cere sa prezinti , daca ai cu ce te acoperi , nu ai , adio ! Agentii sunt amabili si dese ori sunt intelegatori , iau in calcul orice punct in favoare dar legea e lege , vezi destul de bine , au argumentul legal de a amenda .  Aceasta problema de procedeu a creat o situatie  in care atat firmele cat si soferii , in complicitate ca sa profite , faceau cursa si contractul pe bazat pe amabilitatea agentilor , lucru greu de demonstrat cu un tahograf analog iar asta ne fac suspiciosi pe toti in fata unei situatii de acest caz . Desi nu ar trebuii sa fie asa  e clar . E greu in trafic sa demonstrezi ca e primul sau un nou contract , nu se pot verifica informatiile la itm la firma , controalele ar dura mult si bine . 

Intrebare pentru amicu Cristian , daca in situatia in care eu vineri las munca intr-o firma in care am lucrat pe un camion cu tahograf analog , luni incep munca la alta firma pe camion cu tahograf analog , marti ( la o zi distanta ) in timpul controlului faptul ca am contract nou si implicit e prima data cand folosesc cardul  , ma scuteste de cerinta articolului 36 ? Vezi tu pe acolo exceptii ?

 

O firma nu te poate acoperi pe o perioada cat nu ai lucrat la ei , totul cade in responsabilitatea ta , in cazul tau neavand o perioada de munca anterioara sa faci legatura intre acestea cu introduceri manuale ( sau certificat unde e cazul  ) , neavand cu ce justifica fizic perioada de timp nu iti ramane decat sa mizezi pe intelegerea agentilor sau sa declari  printr-o declaratie notariala ca nu ai condus un vehicul sub incidenta regulamentul 561/2006 CE , prezentand un document in conformitate cu ultumul punct din articolul 36 ( regulamentul 165/2014 ) , declaratia fiind  un lucru agreat de mai multe institutii in cauza care considera acest document destul de fiabil din cauza responsabilitati legale  , iar in caz de rea vointa se pot supune legilor in vigoare privind falsul si uzul de fals .   

 

 

 

 

 

 

IMG_0770.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 4 ore, Mario Bandit a spus:

Un agent nu are de ce sa tina cont ca e primul tau loc de munca , sau un schimb de loc de munca[...]

Dimpotrivă, agentul de control trebuie să țină cont de absolut orice element, inclusiv declarațiile tale verbale, care trebuiesc tratate ca fiind adevărate atâta timp cât nu există suspiciuni rezonabile despre existența unei fraude.

Acum 4 ore, Mario Bandit a spus:

trebuie sa indentifici situatia in care te afli

 

Acum 4 ore, Mario Bandit a spus:

in a determina situatia tu trebuie sa fi cu un pas inaintea lor

De unde și până cum?! Determinarea situației de fapt, precum și existența elementelor constitutive ale unei abateri/infracțiuni este exclusiv sarcina agenților de control. De aia există ei, în primul rând.

Cam multe obligații pe capul bietului șofer, nu crezi? Pe lângă că trebuie să respecte o serie de legi, acuma mai trebuie să-i și spună el organului sub incidența cărora din ele își desfășoară el activitatea la un moment dat. Mâine, poimâine o să-și scrie șoferul amenzile singur.

Uite cum trebuie privită situația asta. Toate reglementările (atât din Reg. C.E. 561/2006 cât și din Reg. U.E. 165/2014) se aplică șoferilor aflați sub incidența unui contract de muncă (la rândul lui, tot obligație legală). Pentru perioada cât eu NU am avut un contract de muncă, agentul de control poate, în cel mai fericit caz, să-mi sărute cât mai profund și mai duios, supapa de la capătul instalației. Pur și simplu. Nu are ce să-mi facă și nici ce să-mi zică. Poate să stea și-n cap...

Eu am obligațiile mele, atâta timp cât sunt angajat. Să-mi justific activitatea pe ziua în curs și pe ultimele 28, în condițiile menționate TOT DE LEGE!!! Dacă pentru situația expusă nu există prevedere specifică privind modul de acțiune și nici un mod de acțiune dedus clar din alte prevederi... atunci asta e! La revedere, nu ne apucăm să inventăm noi norme de punere în aplicare doar de dragul organelor.

În plus, organele sunt multe și bine organizate. Dacă există suspiciuni rezonabile, este obligația lor să lămurească situația și crede-mă, durata unui astfel de control ar fi ultima lor grijă.

Răspunsul la întrebarea ta: Tu va trebui să prezinți înregistrările de marți (ziua în curs), cele de luni (adică diagrama/-ele) plus cele de pe ultimele 25 de zile calendaristice, numărând în sens invers începând de vineri inclusiv. Pentru sâmbătă și duminică nu poți prezenta nimic, pentru că nu ai fost sub incidența nici unui contract de muncă (implicit nici sub incidența legislației specifice). Evident, agentul va cere explicații privind înregistrările ce apar ca lipsind iar tu vei declara verbal de ce lipsesc acele înregistrări. Te poți folosi (ca document justificativ) de contractul de muncă, ce menționează data începerii raporturilor de muncă (sau legitimația de serviciu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dealtfel, singura situație în industria transporturilor, unde șoferul este obligat să dovedească situația de fapt, este legată de tipul de transport efectuat. Și până în momentul de față eu unul nu am găsit nici o altă reglementare care să menționeze și altceva.

Și o întrebare, oarecum retorică: Din cauza cui au apărut abuzurile în privința controalelor în trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cristian , aici discutam legea asa cum a fost gandita , implicit dam bunele sfaturi pastrand aceasta interpretare legala , nu ce si cum gandeste fiecare sau cum i-ar place fiecaruia sa fie .   In plus iti recomand mai multe discutii amicale si participari la intalniri cu autoritatile .  Faza cu pupatul nu cred ca avea nevoie a fi mentionata . 

Iti propun ca miercuri sa ceri audienta la Isctr si sa ii intrebi cat de ,, milosi  ,, sunt in fata unui caz asemanator . Sti cu ce usurinta dau amenda ? Ca pot si ca au cu ce !!  Si nu numai Isctr -ul , toti din toata Ue . Indiferent de ce crede sau ce ii place fiecaruia , legea e lege si trebuie respectata , iar cand acolo scrie 28 zile anterioare si ziua in curs , sunt 28 zile anterioare plus ziua in curs indiferent ca te-ai aflat la munca sau nu !! Timpul trebuie justificat !  Am intrebat , vezi mentiuni cu privire la x zile ca exceptie ? Da sau nu ? Scrie acolo 28 zile de munca indiferent cate zile calendaristice fara munca  au trecut  ? 

 

In primul rand aceasta justificare trebuie facuta ca o demonstratie de activitate , pentru ca ei asta analizeaza , munca ta , daca ai comis sau infractiuni prin inregistrari si documentatie , nu prin insinuari sau ghicitori . Iar cu cat mai multe date vei aporta , vei inlatura orice suspiciuni . Sa nu uitam ca lipsa acestor date poate duce la imobilizare , nu sunt suficiente in a arata daca s-au respectat sau nu prevederile legi , constatarea face ca alte organe superioare sa analizeze mai detaliat situatia . 

In situatia de fata , de unde stiu eu ca agent ca soferul x nu imi ascunde activitati prin munca pe un camion cu tahograf analog si un nou contract -camion tahograf digital sau chiar nu are si nu poate demonstra . Lipsa unui mod alternativ de demonstrare ridica si mai mult suspiciunile asupra optiunii a . Aportarea acestor indici inclina balanta in favoarea soferului , stie care ii sunt obligatiile stie ce are de facut si ca face tot posibilul sa fie legal . ( o sa zici , bine bine , dar poate la fel de bine sa munceasca si sa ascunda prin acest mod munca ,, diferenta o face implicarea legala pe care o aduce declaratia pe propria raspundere , premeditarea cu care faci un fals si uzul de fals care se pedepseste dublu ) 

Un agent nu e platit sau pus acolo sa ghiceasca dragule !! Eu sa te prind in strada ca imi vi zambind avand impresia ca trebuie sa te iert ca nu imi prezinti activitatea , te amendez  la fel de zambitor !! Legea nu permite sa fi ghicitor sa sti cand unu nu are activitate sau cand unu isi ascunde activitatea , atat cere , prezentarea activitatii .  Aceste citate de lege trebuiesc intelese ca niste obligatii , nu sunt optionale , dupa caz le aplici sau nu , sunt obligatiile soferului in fata unui agent care ii analizeaza activitate pentru a constata daca s-au respectat prevederile legi .Nimic optional , adica daca pot si am ce ii arat , daca nu , asta e ma iarta sau ma intelege .  

 

 

Acum 1 oră, cri5tian a spus:

 Dacă există suspiciuni rezonabile, este obligația lor să lămurească situația și crede-mă, durata unui astfel de control ar fi ultima lor grijă

Gresit !! Dupa protocolul de actiune , agentul constata daca s-au incalcat sau nu prevederile legi pe baza probelor prezentate , se constata si se sanctioneaza unde e cazul , de aceea se si numesc agenti de constatare , sunt pionii domeniului juridic . Restul , se face recurs se re-analizeaza !!

Declaratia pe propria raspundere a aparut la insistenta organelor de control austrice si ungare prin 2009 , nu e o nascocire a soferilor , au fost primi care au dat o solutie scurta si legala la lipsa legislativa in aceasta situatie de caz . Restul au preferat sa amendeze lipsa , fara a intelege problema , au preferat calea usoara , amendeaza si apoi te descurci tu sa demonstrezi ca ai lucrat sau nu . Si sti cum e sa te lupti cu morile de vant . 

 

La intrebarea cu cine si a cui e vina , o stim cu totii , iar toti acestia ne -au creat o urma de indoiala , de acea am zis  mereu sa fim la egal cu legea si cu un pas inaintea agentilor , sa ii dai tu proba care te scapa de vina , nu sa-ti caute el motivare lipsuri sau interpretari  . 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Crede-mă Mario, nu vorbesc din scenarii pe care le visez și îmi doresc să le trăiesc. Cu tot norocul meu (vis-a-vis de puținele, ca număr, controale pe care le-am avut în 5 ani de comunitate), te asigur că sunt foarte în contact cu realitatea. Și deși sunt conștient că încă am lacune mari cu privire la legislație (mai ales la modul de aplicare, din câte văd), poți să fii sigur că nu voi permite nici unui agent, din orice țară ar fii el, să interpreteze legea după bunul lui plac. Nu știu dacă ai trăit personal o experiență din-asta, dar cu siguranță ai auzit de cazuri când s-a întâmplat. Și nu neapărat numai în RO.

Revenind la discuție...

Controlul în trafic se desfășoară după un anumit model, la modul general vorbind acum, în sensul că anumite aspecte/elemente sunt universal valabile, indiferent de locul/timpul unde se desfășoară controlul, pe când altele depind de diferiți alți factori (în general legislația națională). Cu alte cuvinte... permisul de conducere o să-ți fie cerut oriunde te-ar opri, pe când atestatul profesional pentru transporturi cu mase și/sau dimensiuni depășite îți va fi cerut doar în RO.

Acuma... agentul mă oprește (în Suedia, de exemplu). Vine la ușă, îmi dă bună ziua și...?!! Ce urmează? Imediat după salutul lui politicos, el încă habar nu are cine sunt, ce fac, ce mașină conduc etc etc etc. Sigur, există indiciile optice în primă fază (un articulat de 40t e greu de crezut că e detarat la 3,5t util de dragul taxelor și că eu mă plimb cu el de nebun așa) deci din start poate deduce că e vorba de un transport comercial. Atenție!!! în acel moment agentul tot nu este 100% sigur că deducția lui e cea corectă, deci implicit va trebui să urmeze o procedură simplă... care de obicei începe așa: ''Documentele dvs., vă rog...'' (câteodată le și enumeră).

Din acel moment agentul deja poate stabili cine sunt și ce mașină conduc. Hopa! Mașina este destinată transportului de mărfuri... ''Atestatul dvs. vă rog... și legitimația de serviciu... aveți mărfuri în spațiul de încărcare?... Da?... Licența și documentele de transport vă rog... etc etc etc Și uite așa, pas cu pas, într-o ordine logică putem spune, agentul își clarifică singur, singurel situația de fapt. Nu e nevoie ca eu să sar imediat din cabină și să-i spun omului dintr-o suflare ce și cum... din contră, eu stau cumințel pe scaun până la o eventuală solicitare din partea lui să deschid vreo ușă la vagon, sau mai știu eu ce. Și cel mai important aspect este că procedura asta face parte din setul lui (agentului) de reguli pe care trebuie să le urmeze. Eu sunt obligat să-i pun la dispoziție documentele solicitate doar dacă le solicită!!!

Ajungem și la momentul sensibil: ''Când ați început activitatea?... Putem verifica aparatura de la bord?'' și inevitabil ajungem în punctul critic (situația colegului nostru). Agentul zice: ''Bun, am descărcat cardul dvs., pentru ziua în curs sunteți în regulă... prezentați-mi vă rog înregistrările pentru ultimele 28 de zile calendaristice'', iar eu îi spun: ''Păi de unde, că n-am lucrat. Ieri am semnat contractul, azi e prima zi de muncă.''

În acest moment sunt 2 opțiuni disponibile

1. Agentul amendează firma pentru neprezentarea numărului necesar de înregistrări; Iar asta o poate face cu sau fără declarația mea la notaru' lu' pește, deoarece este singura posibilitate d.p.d.v. al controlului în trafic;

2. Agentul ia la cunoștință declarația mea... apoi, urmând pașii menționați în postarea anterioară (verificare TachoNet + descărcare card) adaugă și faptul că

2a. contractul de muncă susține afirmațiile mele;

2b. nu există suspiciuni rezonabile cu privire la existența unei fraude;

2c. nu există prevederi legale cu privire la subiect;

E voila... ''Drum bun, conduceți prudent vă rog!''

Fără declarație la nici un notar (care tot nu știu în ce limbă ar trebui redactată) și fără nici o bătaie de cap. Doar vorbind frumos și cu explicații clare și la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pe de altă parte (și asta mi-a trecut prin cap după ce am postat), ceva totuși nu se leagă...

Spui că ideea a pornit de la unguri/austrieci, asta cu declarația pe propria răspundere, dar am câteva surse bune atât în Germania cât și în Belgia și te asigur că nimeni nu a auzit de așa ceva. Neamțul și belgianul semnează azi, mâine e la volan. Fără nici o declarație de independență :D

Noi suntem singurii mai catolici decât Papa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

constantin10..obligatia ta ca sofer este ca in momentul introducerii cardului in tachograf sa faci si intrarile manuale..daca cardul tau a fost eliberat cu mai mult de 28 zile inainte poti atunci sa faci aceste intrari manuale si sa pui pe perioada celor 28 zile semnul ''pat''..Cu toate ca  regulamentul  165/2014 arata ca nu mai este nevoie sa prezinti un certificat de desfasurare a activitatii este bine sa il ceri de la firma si sa il ai la tine..pentru orice eventualitate.[aici insa intervine faptul ca tu nu ai mai lucrat pentru ei inainte si atunci nu cred ca iti vor da ]..asta deoarece in practica s-a observat ca agentii constatatori sunt mult mai slab pregatiti ca noi soferii  si nu au cunostiinta de ultimile reglementari din domeniu...sau nu vor...si atunci este mult mai usor ''sa previi'' decit sa fii nevoit sa faci ulterior o contestatie la un proces verbal..Atunci..in situatia ta..cred ca cel mai corect pentru a fi protejat si sa eviti batai de cap este sa faci o declaratie notariala pe propria raspundere..cred ca e vreo 50 lei..ideal ar fi fost sa faci si o traducere in una din limbile de circulatie internationala..engleza..germana..etc..Ma repet...sa nu ai batai de cap si sa stai linistit..nu ca iti cere legea asta deoarece legal tu ai de facut doar intrarile manuale in tachograf si sa fii in regula cu documentele,nu uita de perioada de repaos de dinaintea inceperii activitatii..si respecta timpii de conducere si odihna ulterior...Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mario am pus o paranteza acolo...de aceea am spus ulterior ca pentru el daca nu vrea sa aive batai de cap o declaratie notariala il va ajuta in fata unui agent neprofesionist, legal nu are nevoie...face intrarile manuale si gata...dar el e la inceput...sigur se va pierde in fata unui agent..si nu va stii sa raspunda cum ii poate raspunde Cri5tian...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Problema nu este neapărat situația în sine. Eu am spus și susținut mereu același lucru... situația nu este prevăzută explicit niciunde și nici nu se poate determina un curs de acțiune din alte prevederi. Până aici e simplu... nu e prevăzut, nu sunt obligat să fac nimic. Numai că există totuși o prevedere ce pedepsește exact ''nefăcutul'' ăla...

Oricine își poate da seama că orice sancțiune aplicată va fi imediat anulată, pe de o parte de aspectul juridic al aplicării sancțiunii (sancțiunea poate fi aplicată numai dacă se ignoră anumite elemente, elemente care la rândul lor, dacă sunt luate în considerare, generează o altă situație... din păcate, cum am spus deja, neprevăzută în legislația specifică). Un alt temei solid de anulare este aspectul de ''procedură forțată'', aspect ce poate fi imputat agentului tocmai din motivul enunțat mai sus. Ignorarea tuturor sau a unei părți din elementele constitutive ale unei abateri/infracțiuni nu e tocmai semn de profesionalism și asta fără a menționa posibilitatea de contraatac pentru abuz.

Sunt de acord că toate astea se pot rezuma simplu în ''bătaie de cap''... dar totuși, recurgerea la un mod de acțiune semioficial, pe lângă că nu rezolvă mai nimic, contribuie la perpetuarea unei situații neclare, în care șoferii, de cele mai multe ori, rămân cu minus în portofel.

Dacă Austria și Ungaria se mulțumesc cu o astfel de declarație la notar, să zicem că e ok. Nu costă mare lucru, știi deja în ce limbi trebuie redactată și sunt afectați doar o mână de oameni (cei cu contracte noi). Problema reală (și aici am vrut să ajung) apare din faptul că nimeni nu-mi poate garanta că toți agenții de control din Austria și Ungaria vor proceda la fel. Pentru simplul motiv că ''rezolvarea'' propusă de ei (probabil transmisă din gură în gură prin parcări) nu are nici o valoare juridică. Am arătat deja că dacă vrea mușchiul lu' agentu', amenda o dă zâmbind și ignorând declarația mea la notar (care m-a costat 50 de lei + timp).

Așa că cel mai bine este să-și vadă șoferul de obligațiile lui, așa cum sunt ele prevăzute în lege, iar în situația asta ori lasă agentul să dea amendă (oricum firma o va ataca în secunda 2) ori poate încerca un mic exercițiu și să explice clar agentului care este de fapt situația exactă.

Evident, cum bine a punctat și @cico_3504, există și situațiile în care ai de-a face cu un agent paralel cu dispozițiile legale, dar în astfel de cazuri o simplă menționare a unui apel la (o instituție pentru protecția drepturilor cetățenilor) pentru abuz ar trebui să-i calmeze avântul și dorința de a scrie amenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.