Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cum sa supravetuiesti la o firma de transport?


Postări Recomandate

  • Members

Hai sa zic si eu ceva.

In primul rand depinde de firma la care lucrezi. Daca ai colegi ca lumea, in afarea de alea cateva care se regasesc la orice firma, ai noroc is te simti bine. Insa cum sa dat vremurile astea mai grei, colegialitatea sa dus pe apa Sambetei. Daca faci treaba, adica incerci sa ajungi la descarcat/incarcat la timp, te comporti frumos la firme (unde descarci/incarci) o sa dai o impresie placuta pt. dispecer. Si daca stai bine cu dispecerul, ai viata buna la orice firma. Deci sfatul meu e sa fii in bine cu dispecer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Hai sa zic si eu ceva.

In primul rand depinde de firma la care lucrezi. Daca ai colegi ca lumea, in afarea de alea cateva care se regasesc la orice firma, ai noroc is te simti bine. Insa cum sa dat vremurile astea mai grei, colegialitatea sa dus pe apa Sambetei. Daca faci treaba, adica incerci sa ajungi la descarcat/incarcat la timp, te comporti frumos la firme (unde descarci/incarci) o sa dai o impresie placuta pt. dispecer. Si daca stai bine cu dispecerul, ai viata buna la orice firma. Deci sfatul meu e sa fii in bine cu dispecer.

Asta in cazul in care dispecerul nu e vreun batut in cap si mai mult te incurca decat sa te ajute  ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai in meseria asta de sofer se poate spune ca tu lucrezi singur  ( asta lasand la o parte dispecerii ) in cazul in care nu lucrezi in 2 cu inca un coleg.Nu cred ca depinzi de ceilalti colegi de la firma in mod direct, poate doar daca e masina stricata si ai avea nevoie da ajutor si ar trece vreunul sau tu treci pe langa vreunul si el are nevoie de ajutor. Findca la multe dintre firmele astea mari se intalnesc destul de rar soferii intre ei ( acum mai exista si cazuri in care noaptea trage unul linga altul in parcare, dar pe drum in general mergi dupa diagrama ta nu al colegului ;) ).Deci in meseria aceasta colegialitatea  atinge cat de cat cote mici, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Vizitator Anonymous

Pe principul ca "unde-s doi romani, unul e curva", cred ca trebuie sa te ai bine cu toata lumea. Din experienta personala spun ca daca ai cea mai mica antipatie in firma, situatia ta devine nesigura. Tot cu timpul am invatat ca trebuie sa anticipezi ce ti se va cere sau ti se va reprosa si sa actionezi in consecinta dinainte. Cat despre meserie.... e de prisos sa spun ca trebuie sa fii un cat mai bun profesionist din toate punctele de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

      Dragii mei,sa supravietuiesti la o firma de transport e lucru mare in zilele astea.  Daca te zbati de nebun sa faci treaba buna oricum mai devreme sau mai tarziu sefu sau patronu,,cum vrei sai spui va face orice sa te plateasca mai prost si sa-ti ceara mai mult.  Asta nu numai la noi. Eu lucrez la o firma din  Franta cu dispecerat francez,nimic de la noi numai cativa soferi si toti cunoscuti de ani multi.  Fiecare face treaba la fel ca acum 2 ani si ca anul trecut dar se tot taie din bani mereu pe diferite motive.  Oricat ai fii de serios si de muncitor se va gasii cineva sa-ti ia locul oricand si acela va lucra pe bani mai putini.  Este adevarat si multi o stiu.  Trist pentru ceea ce se petrece.  Oricum seriozitatea te va ajuta sa te mentii o vreme dar sa supravietuiesti este din ce in ce mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pentru supravietuire eu am practicat echilibrul in toate si cu toti. Cu patronul, dispeceratul, colegii, clientii etc. Nici arogant, dar nici umil, nici vorbaret dar nici mut, nici voluntar dar nici cotitor. Am cautat sa-mi indeplinesc sarcinile intocmai si la timp, cum se zicea in armata (pt cei care au facut-o). :) Cand n-a fost sa mai fie, am plecat cu constiinta impacata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E drept ca daca te intelegi bine cu dispecerii si bineinteles esti apreciat ca de descurci f. bine la incarcari descarcari (caci asta conteaza cel mai mult) trebuie sa existe un lingau in firma ( care nu se descurca la fel de bine ca tine) acea `pila` are putere mai mare ca tine, tu care esti sincer si  respecti programul ( desi de multe ori nici dispecerilor nu le convine acest lucru), trebuie sa te intelegi mai bine cu lingaii din firma (ceea ce inseamna ca si tu vei devenii un lingau) decat intelegerea cu dispecerii. Concluzie: din cauza ca nu am vrut sa fiu in cardasie cu lingaii din firma , nu am mai avut acces la facilitati. feritiva de `pilosi` dar in acelasi timp spuneti ce aveti de zis. ori sunteti mai apreciati de conducere, ori aveti riscul sa va elimine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

salutare la colegi!! treaba cu supravietuirea e in functie de situatia din firma!!

dar cum e criza nimic nu mai e batut in cuie!! chiar daca ai contract tot vor mai mult!! oricat ai face nu e suficient!! si daca vrei sa mai tai macaroana se supara instantaneu!! eu sunt in discutii cu astia de la mine pentru ca nu am vrut sa fac o cursa extra cand nu mai aveam program!! sambata dupamiaza cand eram liber si aveam treaba pentru mine vroiau sa las totul si sa merg sa iau masina sa fac cursa!! daca am refuzat stau pe dreapta acum si astept sa vorbesc cu patronul sa lamurim situatia!! intre timp au gasit un coleg care se pare ca e dispus sa lucreze pe mai putini bani si asta aici in romania unde eu deja aveam un salariu mic pentru munca pe care trebuia sa o fac!! cel nou nu stie la ce se baga dar nici nu a intrebat!!asa ca e cum a spus cineva mai sus , poti supravietui la firma de transport daca e a ta!!drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

DOAMNELOR SI DOMNILOR LA ORICE FIRMA DACA ITI FACI TREABA SI TE FACI INDISPENSABIL VEI FI MULTUMIT.DACA INTR-ADEVAR ESTE O FIRMA FANTOMA SE POATE REZOLVA PRIN I.T.M. SAU DACA NU AI RASPUNSUL CARE IL DORESTI POTI APELA LA UN AVOCAT.SPUN ASTA DIN PROPRIA EXPERIENTA.MULTI DINTRE VOI PLECATI DE LA FIRME CARE NU V-AU  PLATIT.O SINGURA SESIZARE LA ITM POATE REZOLVA PROBLEMA.DACA NU SE REZOLVA APELATI LA UN AVOCAT.CU UN AVOCAT BUN POTI SCOATE MAI MULT DECAT CREZI.PRINCIPALUL ESTE SA SPUI CLAR CEEA CE AI DE REZOLVAT.NU VA LASATI FRAIERITI!VA DORESC SUCCES!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

amyrale  laso mai moale cu itm si avocati,in ani 2000 am facut ce ai spus tu itm ,av etc situatia sa repetat anul trecut si nesansa a fost ca d matusa directorului pe care l-am deranjat sa fie presedinta de tribunal in judetul vecin asa ca laso jos,am pierdut  adevarat ca voi face recurs care sigur il voi pierde dupa care cedo dar va fi nervi,rabdare bani si ce sa iti spun av care,,cistigam,, dar nu specifica cine adica ei av

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Iubeste-ti sefii, pupa-i , fa temenele, da informatii despre colegi mereu. Pune magnetul sa ajungi la destinatie,  Spala masina pe banii tai , eventual reper-o . Mergi numai pe nationale. Nu cere bani .Nu pierde timpul cu colegii fraieri care au ramas in pana . Daca ti-ai tras amenda plateste-o. Daca nu ai bani pe card ia tu maut sa mergi ca omul. Raporteaza orice stii si aflii sefului. FII CURVA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Dupa ce le-am cerut 15000 ron plata orelor suplimentare si m-au refuza am castigat in instanta 22000 ron.Deci se poate!E adevarat ca pe ultimii 3 ani. Asa e legea,dar au fost vreo 5 ani ;asta este.drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Poate maine am si eu noroc cu ITM daca nu la tribunal,voi a-ti dat in judecata in localitatea de domiciliu?Firma de unde am luat teapa e Galassini Oradea iar eu nu sunt din zona,am auzit ca in loc.de domiciliu sunt scutit de taxe judiciare.Stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in orice privinta in ceea ce consta judiciar fie judecatorie sau tribunal , tot ceea ce trece prin instanta judecatoreasca se plateste de cel care pierde procesul respectiv daca gresesc accept contradictiile . 

dar din proprie experienta scriu

sal si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cum sa supravietuiesti ? Dar de ce e neaparat nevoie sa faci o munca doar ca sa supravietuiesti ? Daca as gindi ca trebuie sa  accept magarii pentru a putea sa imi fac meseria mai bine m-as lasa de ea.Un bun exemplu este daca nu cunosti meseria,daca accepti orice ti se spune zicind de fiecare data ca asta e,ai familie ,greutati,sau daca cum a spus un coleg mai sus esti 'curva'.. Eu personal nu m-am incadrat niciodata in aceste exemple,ori am lucrat in conditii bune ori au iesit scintei.Va amintiti ca soferii aveau opinia formata si nimeni  nu dorea sa  intre in conflict cu ei,observ ca au trecut acele timpuri,pacat :-[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Buna tuturor, am 18 ani de munca in Grecia dintre care cam 10 pe condus diferite si tot felul de dube, camioane, autoturisme ca nu mai stiu care cum au vitezele. Una e stiuta ca romanul e cum stiti ca e, il ajuti si la urma te roade si chestia e ca a dracului nu se schimba, dar in fine, jos palaria pentru acei soferi care au publicat sfaturi bune si explicatii pentru incepatori, asa cum ma consider si eu, un incepator cu permis profesional din 92 si atestate, conducere pe ..n.. masini  si cu zero experienta in europa de west si bine inteles care am foarte multe de invatat inca ... si care le da clasa la condus si bunele maniere acelor soferi care se cred stiu eu ce Ayrton Senna si care pe urma se dovedesc a fi cei mai ... (spuneti voi cum vreti ca asa e) soferi de pe drumurile europene si nationale. Si ca sa ramanem la acest topic parerea mea este ca oriunde ai lucra asa cum a spus si un coleg mai sus trebuie sa cauti sa fi putin neutru, serios si corect fata de firma ca de acolo mananci o paine (ca daca nu-ti comvine fa-ti firma ta si fi patron) si corect fata de colegii tai (cei care sant colegi si nu lingai ca sa aibe o munca mai usoara) , si sa zicem ca daca dai de o firma neserioasa, am patit-o si eu (motivul bani,stilul de munca etc), mi-am luat ce-am avut de luat si mi-am gasit in alta parte fara nici o suparare, pentru ca in ziua de azi asta e, nu toti sant corecti din foarte multe motive. De altfel ce sa mai zic decat cum am spus JOS PALARIA tuturor celor care sant COLEGI de drum ... Sa aveti numai drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.