Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cum sa supravetuiesti la o firma de transport?


Postări Recomandate

  • Members

Nu îi adevărat că firmele mici trag de tine... Vă dau exemplul meu, m-am băgat in afacerea de transport internațional mai mult după ureche. M-am documentat, am făcut calcule și am hotărât să mă apuc. Eu am lucrat cot la cot cu șoferii mei, echipaj/singur. Eu, datorită ȘOFERILOR am ajuns de la 1 cap tractor, la 4, in 2 ani jumătate. În târg se aude că șoferi sunt destui, dar nu îi așa. Nu vreau să intru în polemici cu voi, însă nu toți cei care au C,CE, se pot numi șoferi profesioniști.

Eu ca manager de firmă, sunt conștient că dacă încerc să fac mișmașuri cu soferii (magnet, foi, furt motorină etc) o să rămân cu ochii în tavan. Mulți dintre șoferi blamează patronii, unii au dreptate, unii nu. Eu când am început să merg pe comunitate cu primul meu șofer, nici măcar nu știam să agăț o remorcă. În momentul când am plecat din localitate, mi-a spus în felul urmator: băiețică, tu pe firmă ești patron, dar în cabină eu sunt șef. Așa că... trageți voi concluziile.

A.L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

DOAMNELOR SI DOMNILOR LA ORICE FIRMA DACA ITI FACI TREABA SI TE FACI INDISPENSABIL VEI FI MULTUMIT.DACA INTR-ADEVAR ESTE O FIRMA FANTOMA SE POATE REZOLVA PRIN I.T.M. SAU DACA NU AI RASPUNSUL CARE IL DORESTI POTI APELA LA UN AVOCAT.SPUN ASTA DIN PROPRIA EXPERIENTA.MULTI DINTRE VOI PLECATI DE LA FIRME CARE NU V-AU  PLATIT.O SINGURA SESIZARE LA ITM POATE REZOLVA PROBLEMA.DACA NU SE REZOLVA APELATI LA UN AVOCAT.CU UN AVOCAT BUN POTI SCOATE MAI MULT DECAT CREZI.PRINCIPALUL ESTE SA SPUI CLAR CEEA CE AI DE REZOLVAT.NU VA LASATI FRAIERITI!VA DORESC SUCCES!!!

soferul este cea mai ieftina piesa de schimb la o masina, iar daca tu visezi ca un sofer poate deveni indispensabil intr-o firma visezi cu ochii deschisi. doar daca nu este masina ta si esti indispensabil pe ea. ca altfel......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

soferul este cea mai ieftina piesa de schimb la o masina, iar daca tu visezi ca un sofer poate deveni indispensabil intr-o firma visezi cu ochii deschisi. doar daca nu este masina ta si esti indispensabil pe ea. ca altfel......

Daca schimbi mereu piesa o sa constati ca fiecare piesa difera,,,,daca 2 piese iti da un tun de vreo 3000 euro,vei munci cu un camion degeaba un an de zile

O firma mica nu-si permite sa angajeze un sofer de rezerva in caz ca domnul sofer nu are chef sa mearga in cursa

si atunci cand are un sofer serios tine de el

Cunosc firme mici care au angajati de mult timp si nu gasesc un loc liber pt frate-meu

Un caz real ,,,,,,,,,,soferul a avut rujeola luata de la copii lui si sa riscat sa mearga in cursa ca sa nu piarda postul

NU exclud ca sant si firme rele ,eu spun de firmele care le cunosc si colaborez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

este ff greu sa supravietuiesti intr-o firma mare!!eu mi-am dedicat 10 ani din viata  unei firme!am ajuns ca disponentul sa stearga cu mine pe jos pana la un anumit punct!la care am zis stop si am plecat!la o saptamana am fost suna sa ma intorc in firma de catre patron!!am pus o conditie eu s-au disponentul la care a zis pas!dupa o lunga perioada petrecuta in firma !a ales banii!!!!!!!!!!!!nu soferul!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

VIRGILE;pana in vara am lucrat la o firma multinationala.in urma cu 10 ani era toti colegi ca frati dar la marirea parcului am ajuns sa ne mancam uni pe altii!asa am renuntat si am plecat!nu m-am lasat calcat in picioare de lingai si de plening!la noua firma este ff ok.dar e fara lingai si prosti la plening!!!alta mentalitate!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

nu exista o metoda anume care sa te tina intr-o firma dar daca nu pui,, botul,, la discutii si faci exact ce ai de facut cu profesionalism nu cred ca te da careva afara,,,prietenii,, ii tii la distanta, vorba aia :nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta,si cu mentalitatea trebuie sa fii ,,european,, nu mai merge cu ...furtisaguri,,si uite asa treci peste tot si toate,daca mai sunt si conditiile bune la firma(bani,zile libere,compensatii)nu vad de ce ar trebui sa va faceti griji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

salutare colegii...am un prieten care a facut cursurile de la Dumagas si dupa luna de curs a plecat pe comunitate 3 saptamini si refuzind sa foloseasca alte metode ilegale(magnet si foi de concediu) si plus multe batai de joc din partea firmei a renuntat cu demisie din ce mia zis ca la sosire la garaj a facut predarea masini si tot a fost ok,dar nu i sa platit salariu si nu ia facut nici decont la cit a muncit pe comunitate,...problema este ca acum dupa 9 luni sa trezit cu nu stiu ce notificare de la Dumagas ca sa plateasca 1000 de euro reprezentind contravaloarea prejudiciului creat firmei si in termen de 7 zile sa plateasca daca nu se incepe la actiunea de recuperare pe cale judecatoreasca...Multumesc de raspuns in numele lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poti rezista usor in orice companie atita timp cit iti faci datoria si..esti sigur pe tine.Cunostintele acumulate si experienta nu ti-o poate lua nimeni,adevarat..nu se inclina firma daca,..pleci dar,orice sut in f..d este un pas inainte.Orice inceput este greu dar,cu seriozitate,cu ambitie,cu multa munca...Speranta moare ultima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • Members

Buna ziua tuturor colegilor,haideti sa va spun din pataniile mele,cum zicea colegul mai innainte unde-s doi romanii unui curva,eu,sofer de 34 de ani,cu multa experienta,eram ,,ipodobit,, cu incepatori fara exp,si de cele mai multe ori eu cadeam de fraier in fata colegilor,un om abia absolvent al scolii de soferi,care nu stia nici cele mai elementare notiuni ale soferiei,ma condamna ca de ce nu-l invat meserie,si ma port urit cu el.Sa clarific,in judetele din moldova permisul se ia si fara ex.cu spaga,daca nu stii ce sa faci la ,,stop,, sau cedeaza,ce sa-l mai inveti,e praf,etocmai ala te face de tot ca...tul,ca faci si zici,si dregi,pana se ajunge sa zica comenduirea,oare pt tine nu-i bun nici-unul :ymdevil: ,si asa am renuntat la firma,pt ca nu am stiut sa fiu curva.PS.aducea aminte un coleg,vreau sa mor acasa,in patul meu,nu din mana altuia,succes colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna colegi.As dori si eu sa va povestesc si eu putin despre firma la care lucrez.Anul trecut am facut o pneumonie iar din acest motiv am fost dat afara,specific ca firma nu are decat un singur camion,nu stiam ce sa fac cui sa ma adresez,asa ca mi-am cautat un alt loc de munca la o firma mare.Am fost multumit,si chiar apreciat de catre conducere,dar ca fostul meu patron m-a tot cautat insistent sa ma intorc.Am facut marea greseala sa ma intorc si merit acum tot ce mi se intampla,orice as face nu e bine,trebuie sa incarc sa descarc,sa accept sa fiu injurat sa fiu umilit de catre clienti ,daca incerc sa spun ceva sunt obraznic.salarul s-a tot taiat si uite asa......Deci cum sa supravietuiesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Iti dai singur raspunsul...tu ai fost tratat foarte rau de o firma.....ai cautat alta,ai gasit-o,ai fost apreciat datorita muncii dar ai ales singur sa te reintorci la firma care te-a tratat rau [in urma insistentelor fostului sef]......acum esti tratat si mai rau...si atunci..? vinovatul esti chiar tu..nu mai este vorba de supravietuire la o firma ci de o acceptare a conditiilor rele...stiai doar ce te asteapta

Cauta alta firma din nou si chiar daca va fi mai rau ca la aceasta nu te mai intoarce niciodata chiar daca il vezi pe sef rugindu-te in genunchi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 months later...
  • Moderators

Aici e vorba cum sa supravietuim in firma si nu de ce firma sa ne ferim ai gresit subiectu.

 

Eu va spun un lucru oricine este de inlocuit dar in locu unuia daca e bun ar putea fi nevoie de doi sa faca  acelasi lucru .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

NOU!!! Lectia de supravietuire in doar 5 pasi!
1-Ne pupam seful la poponeata
2-Ne dam colegii pe tobogan
3-Mergem cu plocoane la dispeceri
4-Luam atitudine se milogi atunci cand e cazul
5-Muncim in credint (atunci cand ne vede cineva)
Pentru cei care doresc meditatii..nu ezitati. Mai puteti invata cum sa folositi corect ultimile inventii in materie de gadgeturi...telefonul pentru a va inregistra colegii, camera foto pentru colegii care au baut o sticla in plus..etc.

 

Si inca ceva...Nicicand sa nu-l lasam pe sefu sa stie ca am fi nemultumiti de conditiile impuse de companie. Strangem din dinti,mergem mai departe si be descarcam nervii pe forum sau gasim tot felul de tapi ispasitori pentru problemele noastre..(colegi mai noi si cu mai putina experienta,guvern, soarta), in loc sa ne ridicam in picioare pentru drepturile noastre..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asta e colegi stresul din ziua de azi pentru noi toti. numai ca stresul pleaca de sus adica de la sef ca sa se asigure el pentru viitorul lui si nu numai. mai e si  familia lui.

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Din plictiseala rasfoind , pe aici pe forum am gasit acest subiect care nu imi pare deloc in regula, auzi cum sa supravietuiesti la o firma de transport cred ca e cea mai cea mai intrebare, pai de ce sa te chinui sa supravietuiesti, accepti sau nu conditiile, te impui prin ceea ce stii sa faci daca sefu nu e deacord cu principiile tale fiecare pe drumul lui strangi mana si mergi mai departe in nici un caz nu fac compromisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

buna tuturor!

sunt nou pe forum si am citit toate postarile voastre  de la cum sa supravietuiesti in firma .

 

restul este eliminat,offtopic..fii atent ca forumul nu promoveaza ideile la care doreai raspunsuri...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

nu trebuie sa supravietuiesti la nicio firma. trebuie sa iti faci treaba cap coada si atat. conditiile si felul muncii se pacteaza de la bun inceput. daca angajatul sau angajatorul nu isi respecta obligatiile stabilite isi iau la revedere si gata. nu trebuie sa "supravietuiasca" nimeni nicaieri.

am lucrat la 4 firme de transport pana acuma si fiecare se organizeaza in mod diferit. scopul lor este acelasi: soferii sa isi faca treaba iar camioanele sa produca bani. scopul soferilor este sa lucreze in conditii cat mai bune si sa fie platiti corespunzator pentru munca lor. daca fiecare isi face treaba convieturiea este reciproc avantajoasa. altfel, daca ne gandim la "supravietuire" inseamna ca ceva nu merge bine.

Editat de Adrian1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.