Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

bagaju soferului de tir


Postări Recomandate

  • Moderators

Încredere (reală) în forţele proprii, curaj, ambiţie şi ''microbul'' în sânge. Coloană vertebrală, respect de sine şi simţul umorului. Cunoştinţe de legislaţie rutieră, de mecanică, regulamentul 561, codul muncii, geografie, simţul orientării, spirit de aventură şi rezistenţă la stress (fizic/psihic). Motivaţie solidă (alta decât banii) şi calm englezesc.

Când o să le ai pe astea, n-o să-ţi mai faci griji de bagajul ''fizic''.

P.S. Deşi pragmatic postul meu, nu vreau să te jignesc. E doar părerea mea vis-a-vis de ''preocupările'' unui şofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect colegu dar eu eram interesat probabil ca oricare all  incepator sa nu ma trezesc ca sunt in cabina si spun avem asa ceva dar e casa deci daca din experienta voastra sa faceti o lista cu lucruri indispensabile pe cabina va multumesc si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna geokox fa te rog o radiografie a bucatariei de acasa si tot ce ai acasa du cu tine din fiecare lucru cite putin din :) tacimuri cite doua,ca o sa dispara defapt incepind de la plasture medicamente pina hainele de scimb tot 10 tricouri ,10 camasi,20 perechi de ciorapi ETC. sa poti sa fi curat cind intri in biroul la cine descarci sau incarci,conteaza mult ce impresie lasi :),,DESTEAPTATE ROMANE,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@kr13t14n , ai dreptate , desi pragmatic postul tau este destul de util :))

@geokox ,  haine groase , lenjerie ptr pat , incaltaminte ptr sezon , papuci ptr dus( nu din piele) , ciorapi grosi  ...restul de regula le luam dupa noi indiferent unde am pleca ...de butelie nush ce sa-ti spun , mai ales ca vine iarna , ma indoiesc ca vei sta afara sa gatesti ...asta daca ai veleitati de bucatar, desi am vazut colegi care gateau in masina ...nu vrei sa stii cum arata masina la interior, sa nu mai vb de miros...  mai ok ar fi ca masina sa fie dotata cu frigider , ptr ca o ciorba o poti manca destul de convenabil prin parcari cu restaurante. De felul meu nu sunt "ciorbar" , prefer o butelie mica doar ptr cafea. Un laptop chiar este util ,sunt multe parcari cu internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand pleci colegilor din romanica cu tir e bine dar cand pleci pe comunitate si preiei camionu acolo mai greu sa cari tot bagaju necesar eu de doua zile pun si scot din bagaj  :( nu mai stiu la ce sa renunt si ce sa iau multumesc pt sfaturi si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da curatenia corporala la soferi romani este deficitara.Daca vrei sa duci bani acasa trebuie sa duci toate lucrurile ce te ajuta sa faci de mincare si nu uita flaconul de palinca,cind faci pauzele de 45 ore si nu mai din poti cauza stresului ,bui un pahar (ca la al doilea esti deja ametit) ti se reseteaza creierul si o iei la drum din nou,, :).Desteptate Romane,, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

de palinca nu ma intereseaza dar de ingrijirea corporala da nu poti sa te duci la birouri la incarcari descarcari si sa le iei nasu la aia pe acolo cu toate ca am vazut multi romani de sub camion ldirect la birouri ??? si ce invertor auto 12 240 recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Servus! 1. cca 2000 euro in portofel

            2  cca 5000 euro pe card

            3  telefonul mobil

            4  actele personale

            5  prezervative de schimb ( nu se admit vulcanizate)

Ma intreb doar ca, daca ai banii astia de ce mai pleci in cursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum de ce pleaca daca are banii astia(2000......5000)ca sa probeze prezervativele :Pazi o nemtoaica ,maine o frantuzoaica,poimaine o englezoaica  si asa face colegu experienta bogata de viata  nu numai pe tir :D 8)ca tot se duce viata pe drumuri si parcari asa ca are amintiri si poate spune ce prezervative sunt mai de calitate :P( ca sa nu le vulcanizeze)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum de ce pleaca daca are banii astia(2000......5000)ca sa probeze prezervativele :Pazi o nemtoaica ,maine o frantuzoaica,poimaine o englezoaica  si asa face colegu experienta bogata de viata  nu numai pe tir :D 8)ca tot se duce viata pe drumuri si parcari asa ca are amintiri si poate spune ce prezervative sunt mai de calitate :P( ca sa nu le vulcanizeze)

Pai sa pleci cu banii astia si sa ai surpriza ca tipa din germania, franta, etc...este romanca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator Anonymous

          Lucruri necesare, depinde si cat ai da gand sa stai pe ext, lista ar fi pt aprox 3 luni(asta ca sa le cumperi mai ieftin de acasa):

    Perna 1 buc

    Patura 1 buc

    Cearsaf  200 X 70 cm 2buc

    Genti sport 2, rucsac 1

        Haine(culori inchise sa le poti spala toate la un loc)

    Chilotei 5 buc

    Ciorapi 5 perechi

    Tricouri 4 buc(vara)

    Pantaloni scurti 2 buc(vara)

    Pantaloni 2 buc

    Geaca 1 buc

    Flanea 1 buc

    Bocanci 1 buc(bombeu metalic)

    nu iti trebuie pre multe haine(1 ca sa nu iti rupi mainile,2 nu prea te murdaresti daca esti atent, si un tricou soseta sau chiloti poti sa le speli la dus, masina de spalat o prinzi cam rar, doar sa ai noroc)

        Igiena

    Trusa igiena 1 buc ,in care sa pui toate necesare cand te duci la dus

    Sapun cu sapuniera 2 buc

    Sampon 1 buc

    Periuta de dinti cu capac protectie 1 buc

    Pasta de dinti 1 buc

    BIC-uri 1 set

    Antiperspirant 1 buc

    Spray sau parfum 1 buc

    Prosop 1 buc

        Lucruri utile

    Hartie igienica 1 buc

    Dero automat punga mica 1 buc

    Foarfec

    Ata si ac

    Unghiera

    Ata de rufe 4 m

    Manusi de lucru 1 pereche

    Incarcator telefon pt. masina 1buc

    Lanterna 1buc

    Capsator foi 1buc

    Agenda 1buc

    Pix 2buc

    Invertor auto 300w

    Laptop, cd windows, stick bluetooth, modem internet

    Harta Europei, cartile de la ADR si transport marfa

    Surubelnita cu cap drept, in cruce si stea pt schimbat becurile de la tripla, e bine sa o ai

        Medicamente

    Parasinus

    Plasturi

    Diareee, Furazolidon

    Centura spate

    Infectii

    Algocalmin, ketorol.

        Bucatarie

    Cutit briceag(sa il tii la alimente, se dau amenzi)

    Furculita 1 buc

    Lingura 1 buc

    Polonic 1buc

    Oala cu capac 2.5 litri 1 buc

    Tigaia pt prajeli adanca 1,5 -2 litri 1 buc

    Paleta lemn pt mestecat 1 buc

    Condimente

    Butelie voiaj(incarcata)

    Sa iti verifici cardurile sa nu fie defecte,cartele sim telefon(am patit cu cartela de orange, au o perioada de functionare, asta daca mergi pe roaming), mai bine le schimbi inainte in tara ca e nasol daca se strica acolo.

    si la gara, drum bun si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la ce a scris colegul gabighetz1as mai adauga conserve si plicuri de supa rezerve si astea trebuie mereu inoite,o sa ajungi in cazu in care 2-3 zile nu poti ajunge la cumparaturi,si atunci treci la provizi de avarie,,,,,,,,,,,,colegi care faceti mistouri de ce nu taceti mai bine,nu stiu cate frantuzoaice ati avut de va trebuie atatea prezervative...........ps. au ele :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa fiu rau dar cum le cari  ca sunt multe si toate trebe sa le iei o data nu ???

;D Nu`s deloc multe,sau atunci incerca sa renunti la chiloti.ciorapi,pasta de dinti sau la cutit..in camion tr sa ai cam tot ce ai nevoie,in principal obiectele indispensabile care le folosesti si acasa.

          ::) Si sa aveti mare grija la prezervative,cum a zis si old..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si sa nu mai spunem de masa si scaun.

Toate acele lucruri pe care le-a enumerat colegu gabi sunt INDISPENSABILE. Poate o salopeta tip combinezon ar mai fii o adaugire normala. Plus ca nu strica sa-ti iei 10 tricouri. Ca sfoara de  rufe poti sa iei zgarciuri gen pentru roata de rezerva la dacie. O bricheta de pescar, din-aia de neam prost, o lanterna frontala si neaparat tablita cu soferii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

de asta fuge lumea de kim johansen , tot timpul sa fii cu bagajul pregatit , sa nu uiti ceva prin camion sau intr-o camera . daca ar mai umbla la salariu un 2000 euro poate s-ar merita.

tot ce am scris acolo ar incapea in 2 genti mari si un rucsac, te rupe la maini daca ar fi sa mergi ceva distanta pe jos. scazi din inaltime vazand cu ochii. hehe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

cu timpu am adunat cam tot ce ar trebui acuma e problema ce sa las si se sa iau? :-[pacat cei de la kurt beier ar trebui sa faca o camera de bagaje poate au de gand ca sa ne fie mai usor cand ne intoarcem si cu asta drumuri bune colegilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.