Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

un simplu sfat


Postări Recomandate

  • Members

(Un profesionist lucreaza pe bani , nu pe placere! Placerea de a devenii profesionist , nu este similar  cu placerea de a conduce).Total gresit colegule :.Un sofer neprofesionist nu lucreaza tot pe bani.In orice meserie lucrezi daca iti place meseria respectiva  si o faci cu drag si incerci sa devi mai bun in fiecare zi atunci te poti numi profesionist.Poti sa lucrezi toata viata pe tir ,asta nu inseamna ca esti profesionist in adevaratul sens al cuvantului (  ca ai toate categoriile in carnet de 40...de ani)Daca nu ai nebunia si dragostea asta de masina de drumuri , de a cunoaste mereu ceva nou,de neprevazut de imprevizibil,cu toate greutatile ce impune viata de sofer(tirist)atunci esti doar un sofer de tir (partea materiala e mai interesanta :-\)Adevaratii soferi profesionisti daca i-ai intreba cand se pensioneaza daca s-ar putea sa ia viata de la capat ca sofer,fi sigur ca nu ar ezita sa-ti raspunda cu un DA mare,Ma repet inca o data ,in orice munca daca o faci cu placere si daruire cu sacrificiile de rigoare(orice pe  lumea asta se face cu sacrificiu  :)atunci te poti numi PROFESIONIST :-\

    Citeste cu mare atentie ce am scris! referitor la munca din placere , ma abtin si chiar nu voi mai intra in polemici! Fiecare e liber a face ce vrea cu viata lui. Despre venitul din care trebuie sa aduci bunastarea in casa ta, in urma meseriei si muncii tale , i-mi rezerv dreptul de a ramane la parerea mea . Eu m-am apucat de meserie din placere si vocatie, timpul a trecut , iar acum ...cred ca am mintea cea de pe urma a romanului! Recunosc ca tot placere simt cand ma urc la volan , dar e placerea de a-mi realiza venituri pentru casa si familia mea! Finetea calificarii , se castiga prin mult exercitiu, acumuland stiinta, insa nu placerea si dragul parcarii ma urneste de acasa! Idealurile sunt diferite , dealtfel ca si perceperea reala a produsului muncii tale! E o vorba :,,jidanul nu a muncit in viata lui ! Toata viata sa gandit cum sa faca bani"" Pacat ca tot incerc a explica ca nu ,,boala volanului" conteaza in meseria asta, ci produsul ei. Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai fratilor, chiar asa mare e "dragostea"asta pentru niste fiare, in care ne petrecem cel mai mult timp decat sa fim in jurul casii pe langa familie? Nu cred, eu zic ca toti facem in primul rand ptr. bani si pe urma ne mai aducem aminte si de cabina etc,etc,s.a.m.d.....Placerea o fi in primul an de soferie, dar pe urma se cam termina si cu placerea.  DRUMURI BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai fratilor, chiar asa mare e "dragostea"asta pentru niste fiare, in care ne petrecem cel mai mult timp decat sa fim in jurul casii pe langa familie? Nu cred, eu zic ca toti facem in primul rand ptr. bani si pe urma ne mai aducem aminte si de cabina etc,etc,s.a.m.d.....Placerea o fi in primul an de soferie, dar pe urma se cam termina si cu placerea.  DRUMURI BUNE

eu nu sunt de acord cu tine. daca nu ai placere in soferie este cam greu daca ai curse lungi, pentru ca intervine plictiseala so oboseala mult mai repede.

drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fiecare cu parerea lui, dar si dupa ce faci cursele alea lungi de vreo 4,5 ori si cunosti locurile cum iti cunosti judetul de domiciliu? Eu cred ca daca am fi platiti cu un salar de 1000 RON nu am mai lucra pe tir numai de dragul tirului si am sta pe aici pe langa casa pentru banii astia, dar ptr. faptul ca se castiga mai bine facem sacrificile care le facem.DRUMURI BUNE (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

conduci o perioada de timp pe 3,5t si vrei sa avansezi nu te lovesti de aceleasi probleme la angajare(parca si vad da ai experienta la condus dar ai probleme la gabarit), placere de a conduce toti o avem cel putin la inceput iar eu o am si acum chiar daca "tineretea mi-a mancat-o ROMANul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e "Winis", dar sti cum se spune:" banii nu aduc fericirea, dar o intretine", cam asa e si cu tiru. La un moment dat o sa cunosti Europa, de ti se acreste, ai sa vezi si tiruri in vreo 2 ani de soferie pe comunitate, de o sa te saturi, iar la un moment dat nu o sa mai fie nici o placere o sa fie o obligatie.Nu treb. sa te descurajezi ca totusi fata de alte meserii e mai bine platita si ai multe oportunitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce tari sunteti  :Dzzz

[/quote Nu inteleg ! 1.Daca cineva cu experienta da citeva sfaturi trebuie luat la misto ?2.Chiar daca suntem soferi nu putem folosi un limbaj adecvat ?

Haideti sa va explic expresia aia... Am vrut sa scriu "Ce tari sunteti ;D"  Eu am vrut sa fac referire intr-un mod mai hilar la dialogurile dintre voi. Eu ma amuzam. Cand sa termin expresia a venit fiul meu de 2 anisori si a scris el sfarsitul, tot timpul se baga peste mine la tastatura. Si asa "cineva" a crezut ca ma oftic cu expresia respectiva. S-a inteles gresit. Nu am vrut sa mai explic faza dar sunt nevoit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e "Winis", dar sti cum se spune:" banii nu aduc fericirea, dar o intretine", cam asa e si cu tiru. La un moment dat o sa cunosti Europa, de ti se acreste, ai sa vezi si tiruri in vreo 2 ani de soferie pe comunitate, de o sa te saturi, iar la un moment dat nu o sa mai fie nici o placere o sa fie o obligatie.Nu treb. sa te descurajezi ca totusi fata de alte meserii e mai bine platita si ai multe oportunitati.

Multumesc foarte mult pentru incurajare. Asa la inceput eu imi imaginez ca voi face acea meserie cu placere. Asa e acum. Acum 20 ani cand am vazut primul film XXX am crezut ca ma voi uita toata viata mea la asa ceva ;D  Dar uite ca nu ma mai uit  :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Tovarasi de  drum!

Am reusit sa-mi "acordez" gandurile cu ideile emise de d-voastra.

Sunt trairi, experiente,  pe care fiecare dintre voi incercati sa le ofeiti celor care sunt supusi unor incercari ale vietii.

Imi place cum au  fost expuse ideile unora cu experienta.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Oldtrucker are dreptate!soferii tineri sunt dispusi sa lucreze pe nimica toata,doar de dragul de a conduce!Ce-i rau in asta?Pai va spun eu!salariile nu au mai crescut in transporturi nicaieri in lume in ultimii 20 de ani,ba din contra,in unele cazuri chiar au scazut,in conditiile in care inflatia a crescut!patronii si clientii s-au invatat sa ceara mai mult si sa ofere mai putin!Continuati sa munciti pe coji de seminte si in curand o sa trebuiasca sa aduceti bani de-acasa ca sa va satisfaceti pasiunea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fratilor oldtraker are dreptate si eu sunt profesionist intr-o meserie alta decat soferia si sincer nu imi convine sa vina un pusti sa se ia de mustete cu mine (in meserie zic) cand eu fac chestia asta de aproape 10 ani , desi din afara pare simpla dar nu e .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din păcate și eu am întâlnit începători care vroiau doar bani pentru mâncare și să fie lăsați să doarmă în camion. Trist dar adevărat. Dar cei cu experiență, încă nu ați întâlnit începători care după ce i-ați învățat au vrut să vă "sape"? Sunt sigur că da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

am o propunere:desfiintarea scolilor de soferi cat.c,e,scaderea natalitatii la 0 sau nasterea numai de fete  pentru evitarea atator contrverse                                                                                                                                                            P.S.sunt curios incepatori de acum cum vor reactiona dupa ce vor castiga experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu sunt suparat pe incepatori si nu voi fi niciodata.Intotdeauna am incercat sa ajut cu sfaturile mele pe cei care mi-au cerut ajutorul.Daca unii dintre ei vor sa aduca si bani de acasa numai pentru a profesa soferia este treaba lor.Nu cred ca am luat vreodata locul cuvenit altcuiva si nici ca altcineva imi va lua locul cuvenit mie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

am o propunere:desfiintarea scolilor de soferi cat.c,e,scaderea natalitatii la 0 sau nasterea numai de fete  pentru evitarea atator contrverse                                                                                                                                                            P.S.sunt curios incepatori de acum cum vor reactiona dupa ce vor castiga experienta

pai cred ca nu stii ce vorbesti, pentru ca in comunitatile de femei sunt cele mai multe scandaluri:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

ooo domnu mercedes da tu crezi ca noi astia mai tineri suntem de vina ca tea' nascut mama ta acumm 50 de ani si tu ai prins raba si saviem, si noi astia tineri suntem mai jos decat dvs doar ptru ca daca se strica capu tractor, o sa vina service-ul mobil ca sa il faca, si ca nu se leaga cu sarma ca rabele tale? frate acum suntem ceva mai avansati, tehnologie noua si in materie de masini, in ziua de azi nu se mai spala motoru cu motorina acasa la tine, ci cu jet de apa la o spalatorie de camioane, nu se mai fac penele de catre sofer, ci la o vulcanizare specializata, si nu mai sunt rotile alea cu cerc care riscai sa-ti sara in mufa si sa-ti mute maxilaru la spate ( in cel mai fericit caz ), asa ca stimate domn MERCEDES noi iti respectam anii de munca si stim ca la 5 % din ce sa facut in tara asta ati participat si dvs cu raba dvs, dar asta nu inseamna ca noi astia tineri nu avem picioare ca sa urcam acele scari de care dvs aminteati, ca sa ajungem la volanul unui camion, ca sincer mai am intalnit intr-o parcare unu care suferea ca doarme in lux in cabina si cate scari are el domne la capu tractor si manca ciorba de legume ca atat ii permitea bugetu. daca suntem oameni hai sa fim pana la capat, k nu totu consta in scari, sau ce conduci, sau ce lux ai tu in cabina, totu se opreste la buzunar frate, ca aia ne intereseaza pe toti. si inca ceva, suntem aici ca iubim meseria asta ca ala care n-o iubeste face o luna TIR si dupa fuge ca dreaq de tamaie, dar conteaza si buzunaru ca ala e marea problema, si daca o sa spui ca tu faci meseria asta doar de placere si ca nu conteaza banii la tine, imi iau eu un camion si te iau la mn sa lucri pe degeaba ( promit ca iau unu cu mai multe scari ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tot respectul pt uzzy84,bravo in sfarsit un coleg open mind,ma amuz copios la toata polemica asta,vad tineri cu sange in instalatie si stau drepti sa isi apere crezul lor si vad pe altii care vor sa profite de pe urma parului alb si al vechimii in ale condusului. Intrun(asa se scrie legat) chestionar de angajare era intrebarea"unde va vedeti peste cinci ani?"pai unde?ori primar,ori conducand camioane! Ati prins ideea? Nu va grabiti sa dati gata toata munca pt ca va mai fi de munca si dupa ce noi nu vom mai fi. Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Ohoo...vaz ca polemica sofer incepator vs sofer vechi nu se va termina niciodata. Sigur...probabil nu este oportun sa raspund la acest topic dupa trei ani in care nu s-a mai postat nimic. Se cheama reinviere de topicuri si de obicei unii admni nu sint prea incintati de asa ceva. Dar sa luam in calcul cazul meu. Sint incepator in ale soferiei ( de fapt inca nu am lucrat deloc ca sofer) dar ca virsta nu sint tocmai "nou". Daca vreti sa stiti categoria B o am de 18 ani si am milionul de km facuti pe autoturisme....Faceti voi socotela citi ani am. Am inceput condusul cu cu dacia cea de toate zilele, am reparat motoare la viata mea si am inlocuit garnituri de chiulasa la ora 2 noaptea pe transalpina pe vremea cind nu era asfaltata. Dar la vremea aceea inca nu imi puneam problema sa devin sofer profesionist. Am avut mai multe meserii dar am hotarit ca este cazul sa fac o schimbare in cariera pentru ca fostele meserii nu mi-au oferit satisfactie. Nici financiara nici de alt fel. MUlti vad ca se lauda pe aici ca au prins vremea rabelor si a saviemurilor...Ma rog si eu am dat examenul pentru C pe MAN din 75....adica ala dupa care s-a facut RABA, nu cred ca e mare diferenta. Daca as fi putut as fi ales sa fac scoala pentru C nu pe raba sau Saviem ci pe Buceag! Fara servodirectie. Dar nu s-a putut! Prea tirziu m-am trezit sa fiu sofer profesionist!

 

Asa ca eu inteleg ambele categorii. Si in cele din urma ar trebui o oarecare reconciliere intre aceste doua categorii. O data ca intr-adevar nu esti sofer mai bun daca ai condus si pe cutie manuala sau daca ai condus doar automate. Nici macar schimbarea treptelor fara ambreiaj sau utilizarea cutiilor nesincronizate nu te face un expert in ale condusului. Profesionalismul la volan se vede in alte situatii....conducere preventiva, politete rutiera, etc, etc. Pe de ailata parte nu e frumos ca un incepator sa spuna ceva de genul ca la Actros astepti service-ul mobil ca "nu se repara cu sirme ca rabele tale". Daca nu ai nici un fel de notiuni de mecanica auto de unde stii ca alea se repara cu sirme? Spuneti ca tehnologia a evoluat? De fapt omenirea s-a prostit dar asta este o alta discutie. Vorbeam si eu cu pusti de 20 de ani care nu erau in stare sa gaseasca vitezele la dacie. La dacie, dom'le? Si apoi cineva cu parul alb le-a spus, ca sa nu-i supere evident: "ca sa conduci dacia trebuie sa ai talent!". Complet fals! Ca sa conduci dacia trebuie sa nu fii idiot. Probabil la fel era si in cazul Rabei, Saviemului si al Buceagului.

 

In tineretile mele am fost fotograf si cameraman la nunti apoi tehncian instalator de sisteme de securitate. Condusul si reparatiile autovehiculelor care se conduc cu categoria B erau hobby..Credeti ca mie imi convine acum sa vad pusti care si-au luat DSLR-uri si chiar au auzit de reglaje de diafragma, timp de expunere, cimp de profunzime si alte chestii despre care au citit pe net? Ei cred ca fotografia s-a inventat o data cu digitalul dar eu am citit carti peste carti ca sa invat fotografie pe vremuri. Toti vor sa fure meserie uitindu-se peste umar...dar prea putini ar pune burta pe carte! eu ii repsect pe soferii vechi si in general pe toti cei care au vechime intr-o anume proefesie...dar pe de cealalta parte merita si tinerii o sansa! Cu toate ca nici soferia, nici fotografia, nici multe alte meserii nu mai sint ce-au fost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

o gindire buna..pune-o in aplicatie si in meseria de sofer..nu face'' rabat de la calitate'' si vei observa ca o sa ai parte de satisfactii..

 

orice meserie e bine sa o stapinesti..pentru asta trebuie sa inveti..practic [conducere]  si teoretic [legislatie ].Un incepator neavind practica efectuata..[fata de scolile vechi ] trebuie sa exceleze in legislatie..[din pacate putini o fac]..asta pentru a compensa..Asa ca sfatul meu..excelati la capitolul pe care il cunoasteti [legislatie] pina reusiti sa faceti si practica....Meseria de sofer incepe sa aive mare cautare pe plan european..asta inseamna ca va fi nevoie de soferi buni...fiind pregatit legislativ si neacceptind sa lucrati platit la km sau sa folositi magnetul dovediti altora si inclusiv voua si familiei...cunoasterea ..cunoastere care se va dovedi buna in salariul oferit....utila si pentru linistea sufleteasca...nu acceptati compromisuri..este o meserie foarte frumoasa in care nu poti face multe greseli..uneori e de ajuns o simpla greseala..si ''parasesti'' meseria..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand salutare la toata lumea.

 

Este primul meu post aici daca fac vreo greseala va rog sa imi spuneti nu este nici o problema

 

1-Intervin in aceasta discutie pentru ca am vazut un comment al domnului(nu e ironie) ''Mercedes_freak'' si poate nu sunt in masura sa comentez pentru ca nici macar nu sunt sofer profesionist macar in acte(momentan studiez si eu pentru toate examenele necesare obtinerii categoriei C +Atestate si ce mai este necesar) dar nu ma pot abtine sa il intreb si daca este amabil sa imi si raspunda pe aceasta cale. Cand au fost introduse toate gadgeturile existente in acest moment pe piata si utilizate in lumea Transportului International Rutier stiat domnul ''Mercedes_freak'' sa le folositi? Banuiesc, ca nu stiati pentru ca nimeni nu se naste invatat si toti invatam pana in ultimul moment al vietii noastre.V-a dat afara actualul patron si v-a spus sa va intoarceti sa va reangajati atunci cand aveti de 1 an sau 2 de experienta in utilizarea Tahografului digital (care stim toti ca nu exista pe vrea Saviemului) ,gps-ului (care nici el nu exista in acea vreme),laptop,telefon mobil,si asa mai departe?Nu cred ca s-a intamplat asta pentru ca nici nu era in regula sa se intample dar vi s-a dat oportunitatea sa le invatati in timp si sa va adaptati vremurilor care au venit.Credeti dumneavoastra canoi cei tineri chiar nu avem nimic bun de oferit?Sau de la noi nu puteti invata nimic?Mi-e greu sa cred asa ceva.O sa va mai intreb un singur lucru:Daca nu am spalat motoare si chiuloase sau mai stiu eu ce inseamna ca nu suntem soferi???

 

2-Sunt convins ca sunt cativa baieti/domni pe acest forum care si-au oferit ajutorul tinerilor neexperimentati si au fost dezamagiti si ii inteleg perfect pe cei care ar vrea sa mai ajute si in ziua de azi insa nu mai au incredere pentru ca din pacate sunt ferm convins ca exista si multi tineri care cred ca sunt atotstiutori si nu sunt.Dar cu toate astea nu stiu cati dintre baietii/domnii cu experienta de pe acest forum ar avea bunavointa sa ajute un tanar in ziua de astazi care isi doreste cu adevarat sa practice aceasta meserie.Insa o persoana care chiar vrea sa ajute sa formeze un sofer profesionist nu sa il tina in cabina si sa il ia la misto ca nu stie una ca nu stie cealalta pentru ca atunci se duce dracu tot(scuzati expresia) si nu mai are nici o tragere de inima sa invete...este valabil si in cazul celor care nuvor sa fie invatati aceelasi lucru.Mie personal in pare rau ca exista acest ''razboi'' intre experimentati si neexperimentati pentru ca mi-ar fi facut placere sa invat aceasta meserie de la o persoana care intradevar are experienta.Probabil ca nu o sa am norocul asta si o sa sfarsesc la te miri ce firma de 2 lei care plateste un incepator cu o nimica toata si o sa fiu criticat ca accept orice.Nu acceptam orice domnilor acceptam ceea ce ni se ofera in ziua de astazi....Nu suntem prosti si stim si noi ca nu se da nici macar jumatate din ceea ce ni se cuvine de drept.Dar daca nu mai exista oameni suficienti care vor sa impartaseasca din cunostintele deprinse in ani de munca ce sa facem?Sa stam acasa?Pe banii cui?

 

 

 

Cam atat am avut de spus in prima mea postare si sper sa nu intru in polemici cu nimeni.

 

Va multumesc si Drumuri Bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

2-Sunt convins ca sunt cativa baieti/domni pe acest forum care si-au oferit ajutorul tinerilor neexperimentati si au fost dezamagiti si ii inteleg perfect pe cei care ar vrea sa mai ajute si in ziua de azi insa nu mai au incredere pentru ca din pacate sunt ferm convins ca exista si multi tineri care cred ca sunt atotstiutori si nu sunt.

 

 

Cred ca cel mai bun exemplu este instructorul auto. El saracul isi bate capul si cu aia care au inclinatie catre aceasta meserie dar si cu cei ce nu o au. Si tot asa pana iese la pensie cu un sac plin de intamplari si povestioare despre fiecare cursant in parte. Parerea mea este ca un sofer cu experienta trebuie sa stie sa se coboare la nivelul incepatorului, sa-l inteleaga si sa-i explice ca aceasta meserie nu este pentru el. In primele zile in echipaj pe camion incepatorul este timorat, rusinos, pentru ca si soferul cu experienta contribuie la aceasta stare a lui. ( sa nu pui mana pe lucrurile mele, sa nu-mi schimbi stick-ul de muzica, sa nu te uiti in calculatorul meu, GPS meu este mai vechi si mai bun decat al tau, sa urmezi doar traseul impus de mine - in conditiile in care el nu stie o boaba de germana sau engleza ca sa citeasca un indicator de informare).

Parerile sunt impartite ca de obicei, dar putina toleranta din partea celor cu experienta nu strica in relatia cu incepatorul. Tatal meu a fost sofer si acum fiind pensionar povesteste copiilor mei intamplari petrecute pe camion in tara si strainatate, in echipaj cu incepatori sau cu experimentati.

Drumuri bune si toleranta fata de cei care au inclinatie si sunt facuti pentru aceasta meserie dar au deasupra capului o mare pancarda pe care scrie "INCEPATOR sau FARA EXPERIENTA".

 

PS

Un sofer batran prieten cu tatal meu cunostea un viitor sofer bun dupa felul cum avea degetele mainilor formate si dupa cum i se mulau acestea pe volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt perfect de acord cu tine,instructorul este cel care isi bate cel mai tare capul cu elevul dar sper totusi ca in lumea aceasta  sa mai existe si persoane cu experienta care sa ne invete si pe noi cu rabdare si tact ce ne poate invata,,,,daca vrea bineinteles daca nu parerea mea este ca cel mai bine si mai corect fata de ambele parti ar fi sa iti spuna de la inceput...si chiar daca nu esti facut pentru meseria asta sa iti explice frumos ca nu esti persoana potrivita pentru a face meseria asta....Nu se stie niciodata cand te mai intalnesti cu persoana respectiva si poate ai nevoie de ajutorul sau....este valabila si reciproca...Eu vorbesc acum din proprie experienta si stiu ca tot timpul am ajutat cu sfaturi pe care am reusit eu sa le strang de-a lungul vietii si  pe ceilalti si am incercat sa explic nestiutorilor.

 

 

Drumuri bune sa aveti si multa sanatate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.