Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Claudiu,Bison este o companie foarte mare,cu terminale peste tot in Canada!Fac in special voiaje foarte lungi,in echipaj!Dar au si voiaje single(singur pe camion).Este o companie corecta(salarii,echipament bine intretinut si recent,au foarte mult de lucru)dar,ca orice companie mare,este impersonala,nu te prea poti imprieteni cu cei din birou,de multe ori nici nu-ti cunosti dispecerii,singura ta legatura cu conducerea sunt mesajele pe satelit!Este o companie buna,in linii mari,nu vei fi obligat sa depasesti orele de conducere(din contra,daca le depasesti vei fi tras de urechi),nu te va obliga nimeni sa pleci in cursa cu un camion defect,au garaje la fiecare terminal si daca reparatia la camionul tau dureaza prea mult au destule camioane de rezerva sa-ti dea sa-ti faci voiajul pana se repara camionul tau!Nu cred ca pentru cei care vin cu contract temporar este posibil,dar cei care au rezidenta permanenta sau cetatenie pot daca vor sa-si cumpere camionul lor si sa lucreze ca brokeri la bison!Au chiar ei un program de lease to own,soferii de la ei care au ceva vechime in companie si in care compania are incredere pot sa-si cumpere in rate camionul pe care lucreaza!camioanele pe care le are Bison si care au 3 ani de zile,sunt scoase la vanzare si soferii au posibilitatea sa le cumpere cu avans 0!Cand ai terminat ratele,poti sa pastrezi camionul inca cativa ani,daca este in stare buna,sau poti sa iei altul in rate,tot cu avans 0!Pentru brokeri(soferi proprietari)au anumite avantaje interesante(motorina subventionata,reduceri la cauciucuri,piese,etc,posibilitatea sa-ti repari camionul la garajele lor in rate,asigurari,etc)Este o companie buna,dar,ca orice companie mare,are si parti rele!Daca vrei sa faci doar voiaje scurte au atat voiaje pe local cat si voiaje intre provincii,in vest voiajele intre provincii se fac in special in tren rutier!Fac foarte multe voiaje in tren rutier intre calgary,edmonton,regina,saskatoon si winnipeg!Cam asta ar fi,nu e o companie rea ca sa incepi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Cu privire la alegerea provinciei,alberta este mai bogata(datorita petrolului),au mai putin somaj(mai mult de lucru),se castiga ceva mai bine si taxele sunt mai mici!Dar si preturile sunt ceva mai mari!Ca peisaj,amandoua au prerie in sud(campuri nesfarsite si iar campuri),paduri in nord,in ceea ce priveste muntii,alberta are muntii Stancosi in vest,foarte impresionanti,la granita cu Columbia britanica dar si Manitoba are munti,in partea de E,la granita cu Ontario,e drept nu asa de inalti si spectaculosi dar destul de frumosi ca peisaje!clima mi se pare mai pacatoasa in manitoba,in alberta clima este foarte schimbatoare,albertanii au o vorba,daca nu-ti place vremea asteapta 10 minute si o sa se schimbe!Si asa este,in aceeasi zi poti sa treci de la cald la frig,de la soare la furtuna de zapada,etc!In manitoba este foarte simplu,iarna este frig,frig si foarte frig!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ideea e ca oricum cu contractul de munca pe care l-am semnat cu ei nu o sa pot face decat voiaje lungi(long haul) nu voi putea face local in perioada asta de doi ani,daca or sa fie multumiti de mine si vor alege sa ma sponsorizeze ca sa obtin statutul de rezident de abia atunci voi putea opta pt altceva decat long haul,local sau altceva.din cate am inteles eu pt tren rutier(turnpike)trebuie sa ai 5 ani vechime class1 deci oricum nu as putea face asa ceva.in rest ce sa zic singurul lucru de care imi e frica e frigul dar nici macar frica nu stiu cum o sa ma acomodez sper ca usor.

eugen daca stai sa studiezi putin problema cu formele nu e chiar asa de negru dracul ai toate detaliile pe siturile guvernamentale ale canadei poti sa zici ca iti da mura in gura numai de rabdare ai nevoie sa cauti si sa mai stai si pe forumuri de emigrare sau chiar si aici si ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile.la mine e destul de clara toata problema am un plan din cativa pasi pe care trebuie sa il urmez intocmai si o sa fie inregula sper o singura nedumerire am deocamdata si anume in ce moment sa aplic pentru viza de state dupa ce primisec viza de canada sau sa aplic in acelasi timp dar o sa trimit un mail ambasadei SUA de la bucuresti si sper sa ma lamureasca in rest ce sa zic sper sa auzim numai de bine.

p.s. eugen tu ai primit oferta de munca?LMO-ul?

aaa si cand vine vb de limba engleza nu ma sperii prea usor:) poate o sa razi dar limba romana are uneori mai multe secrete pt mine decat engleza:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

LMO inca nu avenit. Parerea mea sincera și personala e ca exagerezi cu privire la engleza. Limba materna e una și limba straina e alta. Fara suparare am mai intalnit persoane care 'se expirau vorbind in romana' și nu erau atat de buni cat credau. Iți doresc sa iei 9 la IELTS. Cat despre acte am o fobie fața de birocrație. De o fi sa iau țeapa asta e ' bucuroși le-om duce toate de e pace de-i razboi'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

esti liber sa crezi ce vrei eugen ca doar nu iti pot demonstra ca e asa sau nu cum spun eu:) ce vroiam sa spun cu o usoara tenta de umor era faptul ca am intalnit situatii si nu una in care am vrut sa spun ce aveam de spus in romana dar imi venea mai natural sa ma exprim in engleza acuma nu am sustinut ca as avea vreun master in limba si literatura engleza dar in momentul in care poti sa ii explici unui australian sau unui redneck din alabama cum sa isi programeze masina de spalat vase prin telefon nu cred ca o sa am vreo problema la o testare de competenta lingvistica cu unu de la british council care banuiesc ca totusi vorbeste o engleza literara ca o fi ea si cu accent tot engleza e.eu sper sa ne intalnim vreodata prin canada nu ca sa te conving ci sa bem un vin sau o bere mai schimbam impresii,cat despre timasato e clar ca nu e tzeapa au plecat destui colegi cu ei in canada pe nicu iftemie il cunosc am lucrat la aceiasi firma cu el in momentul cand astepta si el la randul lui LMO-ul,nici mie nu imi place birocratia dar nu am avut de ales din moment ce nu am fost acceptat de timasato v-a trebui sa ma ocup singur de dosar asta e sper sa nu fac greseli:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare,

Poate cineva sa ma lumineze putin, multumesc, nu inteleg cum e cu air brake endorsement, sunt aceleasi pentru toate provinciile sau fiecare provincie are alt manual, nu stiu pe care sa o aleg pentru Alberta (daca este o editie de Alberta), n-am ajuns inca dar is un pic cam nervos si as vrea sa ma apuc de invatat. Alte atestate imi mai trebuiesc pentru a lucra pe camion?

Multumesc Frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut

Nicule, stiu ca nu ai prea mult timp, dar te rog daca se poate, aici sau pe privat, sa imi detaliezi si mie etapele si eventual costurile (informativ, cu aproximare) echivalarii permisului de conducere pentru profesionisti. Dintr-o anumita sursa am auzit de o suma care m-a cam infricosat. Tu ai dat si road test sau advance road test (si aici sunt un pic cam in ceata, daca poti sa ma lamuresti).

Oricine altcineva dispune de informatii si binevoieste sa le impartaseasca este binevenit.

Va Multumesc Frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai sa traiesti dude,trebuie sa dai asa ,1 testul pentru cl 5 adica b de acasa ,scris chestionare si traseu,2 examen pentru cat 1 c,e din europa care inceamna ,examen scris frane si ceva mecanica daca ei testul asta dai apoi orasul sau traseul cum se mai zice,nu e mare lucru dar trebuie invatat temenic,a si mai e testul de slack adjustre test practic adica cam cum lucreaza frana pe tambur ca aici trebuie sa stii principiile de functionare a franei pe aer,sa stii doar teoretic ca nu ai voie sa umblii tu la reglatul franelor,pentruca se ajusteaza regleaza singure dar asta vor sa sti.costurile examenelor nu sunt mari,dar tu dai in alberta eu in new brunswick am platit cam 100 pentru toate.advance road test nu stiu ce este nu se da in n.b. daca este traseu ,nu este dificil conduci cam 10,12 km depinde de examinator si o parcare cu spatele asta am dat eu.daca nu ei fiecare examen progresiv dai din nou si asta se plateste in,n.b. 29,50 cad.a mai este si testul anti/drog dar nu trebuie sa platesti tu,ci angajatorul.eu succes si invata ca pe tatal nostru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua

Multumesc frumos colegi, parca incep sa ma mai linistesc putin. Cateva ore de conducere banui ca pot face la o scoala de soferi profesionisti, dar la examen se plateste tot la scoala respectiva pentru o ora sau trebuie sa inchiriez camionul de la o anumita firma?, eu nu am mers cu cutie fara sincroane decat in scoala si atunci nu avea decat 5 trepte, mai usor decat 18.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Bine ai venit in Canada.......scutu_bv.....baga si tu un prenume ceva, e mai ok .....poate ne intilnim, cine stie..

Salut,bine v-am gasit!

scuze de intarzierea cu care raspund,Radu ma numesc,id mess scutu_bv.Poate ne vedem,auzim.In rest Facebook-Scutu Bv,Viber,Whatsapp-506.733.7042 ;)

Numai bine si drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salut.

daca se gaseste cineva dintre cei care au plecat recent cu timasato sa imi dea cateva detalii.as dori sa stiu urmatoarele.

1.cati bani imi trebuiesc sa cheltui pentru a pleca impreuna cu sotia in canada

2.cati bani imi trebuiesc sa am la mine cand ajung acolo

si daca am momentan doar un an experienta pe europa crede cineva ca am vreo sansa?

precizez ca am inceput soferie acum un an la o firma italiana si de atunci fac doar europa

nu am lucrat in romania ca sofer

ca experienta precizez ca am avut sansa sa fac scoala cu tatal meu 3 luni pe comunitate si am invatat destul de multe intr-un timp scurt

lucruri pe care nu le inveti usor daca o iei de la zero si nu te ajuta cineva

cu limba engleza stau bine deoarece inainte am lucrat in domeniul it.

eu cred ca am toate atu-urile sa reusesc

mai putin vechimea, dar tatal meu mi-a spus ca nu e obligatoriu sa fii sofer bun doar pentru faptul ca ai vechime

poate ma insel

astept sfaturi si sugestii

voi incerca oricum indiferent de sfaturi si zvonuri, sunt foarte determinat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
Bine ai venit in Canada.......scutu_bv.....baga si tu un prenume ceva, e mai ok .....poate ne intilnim, cine stie..

Salut,bine v-am gasit!

scuze de intarzierea cu care raspund,Radu ma numesc,id mess scutu_bv.Poate ne vedem,auzim.In rest Facebook-Scutu Bv,Viber,Whatsapp-506.324.4421 ;)

Numai bine si drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.