Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

    Ca o completare,Maori are teoretic dreptate,legal nu ai voie sa ai mai mult decat un pachet cand iesi din rezervatie,dar asta este TEORETIC,practic,in Kahnawa-ke m-am intalnit cu politia mohawk(peace keepers) chiar in magazin la Marele Urs,tocmai imi cumparam un cartus de tigari,mi-a fost un pic frica,Marele Urs mi-a spus sa stau linistit,politistii din Kahnawa-ke sunt veri cu el,nu o sa opreasca niciodata nici un client ca nu sunt nebuni sa strice afacerile din rezervatie!Daca iesi din Rezervatie pe Podul Mercier,spre Lasalle,nu am auzit niciodata ca vreun politist de la politia din Montreal sa opreasca pe cineva pentru asta,pe pod sau pe autostrada 20!E drept ca daca iesi din rezervatie pe 132E(Sainte Catherine,St Constant,Delson,Candiac)politia din Roussillon este mai fanatica,si pe mine m-au oprit o data,m-au intrebat daca am tigari(puteam sa le spun ca nu ca nu cred ca aveau mandat de perchezitie)dar le-am spus ca da,un cartus,cand mi-au spus ca nu am voie mai mult de 1 pachet le-am spus sa verifice ca la marele Urs marca de tigari pe care o cumpar eu (du mont)nu se vinde decat la cartus!Au ridicat din umeri si au plecat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Kenworth, toata stima! Ai dreptate cam in tot ce ai spus. Cand m-am referit la New York am facut-o ca Europeanu (ca pentru ei am scris) care daca aude "New York" se gandeste automat la oras. Comentu cu cursele de NY l-am facut in buna cunostinta de cauza. Stiu ce curse face Day&Ross acolo si sunt nasoale prin timpii de descarcare/incarcare si modul cum sunt legate... si nu-ti plateste nimic in plus... N-am zis ca multi se intorc, am zis UNII! Unii ramin altii nu. Ma feresc sa fac aproximari.

Cat despre Nicu, nu stiu de ce te simti atacat, n-am zis nimic rau de tine, chiar am specificat ca o sa te descurci in final bine! Daca am o parere proasta despre cineva, de obicei o pastrez pentru mine, nu o afisez public. Asa-i frumos. Poate esti genul care ii banuiesti pe altii de defectele tale... Restul raspunsului tau e tipic pentru un nou venit. Toti cand am venit gandeam la fel. Si toti acum gandim un pic altfel... e greu de definit in ce fel altfel, da cine sta aici un timp intelege. In rest numai bine... Si daca tu vrei asa, promit ca nu o sa ne intalnim pe drum! :)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Maori,nu am lucrat niciodata la Day& Ross deci nu stiu cum platesc timpii de asteptare!Eu cand faceam East Coast trageam pentru o companie care platea prima de NY City(si era destul de buna prima)si plateau si layover + pick-up/drop deci nu ma deranja sa astept!Imi aduc aminte de un voiaj in care am asteptat 2 zile,la Henrietta New York,trebuia sa descarc un voiaj de canete reciclabile,erau pe paleti,dar voiajul fusese atat de prost incarcat(nu de mine,eu luasem remorca gata incarcata si cu sigiliu pe ea)incat la descarcare baiatul de pe lift mi-a spus ca daca incearca sa intre cu lift-ul in trailer sa-mi descarce paletii risca sa distruga peretii si acoperisul remorcii asa ca am sunat la companie mea,dispecerii au sunat la client,toate parlamentarile au durat 2 zile si pana la urma m-am intors cu reciclajele acasa,inbond,dar eram platit!Si alta data,cand coboram de la Edmonton,AB,cu un voiaj de butoaie de miere de albine pentru Chicago,IL am stat un week-end intreg in vama pentru ca pe bill nu era specificat ce culoare are mierea!Dar,la fel,eram platit!Tot platit am stat o data 5 zile la Vancouver(lucram la QuickX pe atunci,pe vremea cand se castiga binisor la ei,cand au inceput sa taie la salarii am plecat de la ei,acuma am inteles ca e jale de cand i-a cumparat Transforce)si am putut sa vizitez Vancouver,ca turist,+ Victoria BC(care este un orasel mic dar foarte frumos).E drept ca pe vremea aia nu ma deranja sa astept dupa vreun voiaj,eram platit si eram curios sa vad locuri noi,acuma nu mai am aceeasi rabdare!Era sa uit de un voiaj in Ohio,10 pick-up-uri,cand ajung la vama,vineri dupa-amiaza,9 pick-up-uri erau OK,actele facute,tot,pentru ultimul(2 paleti)broker-ul vamal nu-si facuse treaba asa ca a trebuit sa astept pana luni!Dar,asta face parte din riscurile meseriei,nu zic ca nu se intampla dar n-ai ce-i face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

FRATE M-AI DAT PE SPATE CU MODESTIA TA,AI UITAT CUM E SA FII AMARAT SI CU DATORII IN BANCI?SA MUNCESTI 7,8 LUNI SA NU ITI VEZI FAMILIA DECAT PE NET.NEW YORK,NEW YORK,CRED CA ATUNCI CAND AI FOST PRIMA OARA ACOLO,TE-AI OPRIT PE PODUL BROOKLIN SI NU MAI VOIAI SA PLECI DE PE LOC,FRATE ESTI MARFA DE BAIAT,RARITATE CUM SPUNEA JEAN CONSTANTIN,DAR NU AI INVATA NIMIC DE LA POPORUL ASTA DOCIL SI CUMINTE SI SE PARE CA NICI NU POTI,MANDRIA TA ESTE MAI MARE DECAT RUSIA.DAR SI MAI URATA DE DAT EA.SI DA NU CAUT SA MA DEZVINOVATESC DAR RECUNOSC CAND UNUL ESTE MAI INTELIGENT SI IL INTREB CUM A FACUT ,CA SA FAC LA FEL,KENWORT RESPECT FOR LIFE ESTI SUPER ROMAN SI NU AI UITAT  CA ATUNCI CAND TI-A FOST GREU AI INJURAT IN LIMBA ROMANA.MAGIORE POATE EI EXEMPLU DE  LA KENWORTH,AM SCRIS BINE TURA ASTA?,SI DACA SE INTAMPLA SA RAMAN FARA TIGARI TE ROG SA TRIMITI TU UN PACHET ORIGINAL  DELA BIG BEAR, TE ROG. AI UITAT DE EUROPA?AI UITAT CAND STATEAM IN VAMI DE TRECEA OS PRIN OS SI NE BATJOCUREAU UNGURII LA BORS,STII UNDE ESTE, STII CE ESTE CARNET TIR MAI NEA MAIORE? HAVE A GOOD BLOODY LIFE, MA MAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

INCA O DATA FELICITARI PENTRU FAPTUL CA INCERCI SA EXPLICI UNOR NOU VENITI PE PAMANTURILE ASTEA CUM MERG TREBURILE,CE MAI POT ADAUGA ,NIMIC MA BUCUR CA ESTI UN ROMAN CARE A RAMAS ROMAN IN SENSUL BUN,DEFAPT ESTE VORBA DE CULTURA SI CEI SAPTE ANI DE ACASA.RESPECT FOR LIFE,MA MAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pt. Kenworth: Day&Ross devine pe zi ce trece tot mai strinsa la punga. Stiu ca pe la alte firme se obisnuiesc prime pt descarcari in NY da aici nu. Mai nou nu mai platesc nimic pentru asteptarea la una din bazele Day&Ross... si au cam peste tot... Adica te duci cu o cursa la Winnipeg, poti sta degeaba 2-3 zile si nu primesti nimic, ca acolo e baza D&R... Daca te nimeresti sa stai prin US atunci primesti intradevar 100 dolari un layover (pt. 24 de ore) din care multi brokeri obisnuiesc sa opreasca jumate si tu te alegi cu 50... care dupa taxe ramin 40... si uite asa te apuca fericirea! :)... Da cum zici tu, asta-i meseria...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Da,problema la Day&Ross cred ca este ca se zgarcesc la mana de lucru!Aduc soferi din strainatate,cu contract temporar,si-i platesc putin,pentru ca stiu ca pana la terminarea contractului soferul nu prea are ce face!Cam acelasi lucru lucru s-a intamplat pe vremuri si la QuickX(nu cu soferi din strainatate dar cu soferi fara experienta,veniti prin agentii,care lucrau pe mai putin decat soferii de companie cu experienta).Rezultatul:QuickX a fost cumparat de Transforce!Pe vremurile bune,la QuickX se facea doar terminal la terminal(aveau terminale peste tot in Canada si cateva terminale in State),Cand se astepta in terminal cate 1 zi 2,aveai de ales,ori iti plateau 100$/zi(si pe atunci erau bani,litrul de benzina era 50-60centi/l,salariul minim tocmai crescuse la 7$/H)daca dormeai in camion(vara eu dormeam in camion si faceam dus la terminal)sau 50$/zi si camera la motel cu mic dejun inclus(iarna asa faceam),aveau contract cu Best Western!Una peste alta nu era rau!Pe vremea aia puteai sa le spui in prima zi a voiajului ca vrei sa te intorci acasa dupa 10 zile si ei cam respectau asta,ma rog,+/- 1 zi 2!Programul meu era cam cca10zile camion,cca5 zile acasa,si tot asa,2 ture/luna!Cand un voiaj imi lua mai mult(am avut si voiaj de 20 zile pe camion)dupa aia ceream 10 zile acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cam lucruri care se intampla acum am vrea sa aflam si noi, astia care nu am ajuns inca sau abia ajunsi, si care speram la o viata mai buna. De speriat e usor sa sperii lumea dar cateva sfaturi poate sa ne ofere cineva? Sau unde trebuie sa cautam si ce trebuie sa stim pentru a putea circula fara probleme pe teritoriul fiecarui stat, lucruri de care angajatorii nu sunt interesati sa le comunice. Legislatia sau toate normele rutiere, lucruri de care ne lovim si pe care nu le putem evita decat daca ne invata cineva. M-ar interesa in cazul in care vin cu familia, si sigur vin cu totul, cum imi pot gasi o chirie si cat de scump o sa fie si cat de deprimant, si cum o sa trecem peste clipele astea. Suntem soferi dar trebuie sa ne ajutam intre noi ca stapanu da doar cu biciu nu si cu miere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Dude,chirii se gasesc destule,preturile depind de foarte multe chestii,locatie in primul rand, apartament sau casa,numarul de camere,garaj sau parcare inclusa sau nu,curent electric inclus sau nu,frigider,aragaz incluse sau nu,mobilat sau nu.......exista chirii(garsonierele din Romania)si la 400$ dar exista si chirii la cateva mii.....depinde de buget si de aspiratii......Acomodarea......depinde de la om la om......unii se acomodeaza foarte repede,altii mai greu,altii niciodata.....|Copiii de obicei se acomodeaza primii....depinde si ce varsta au.....Parerea mea ca fost emigrant(spun fost pentru ca acuma ma consider acasa in Canada)emigrarea nu se invata din carti,trebuie sa o traiesti pe pielea ta....Ceea ce pentru unul e foarte simplu pentru altul e foarte greu....Iar procesul de integrare incepe,parerea mea,cand termini cu comparatiile....cand incetezi sa mai transformi orice pret din $ in lei,cand incetezi sa mai calculezi cat e litrul de benzina si cat ar fi in lei,cand incetezi sa mai spui "de ce asa?La noi se facea altfel!"Cand incetezi sa-l mai iei la rost pe doctor ca de ce nu-ti da antibiotice la copil(aici antibioticele se dau doar la cazuri urgente,ca sa nu se obisnuiasca organismul cu ele si sa nu-i scada imunitatea),cand nici macar nu-ti mai trece prin minte sa incerci sa-l mituiesti pe politistul care te-a prins ca ai trecut pe rosu,(a propos,nici macar sa te dai jos din masina si sa incerci sa te justifici nu e o idee prea buna),cand,daca stai la bloc,dupa ora 10 seara nu mai dai muzica la maxim,decat daca e week-end,faci petrecere si i-ai anuntat in prealabil pe vecini,cand intelegi ca in Canada copiii(ma refer la minori)au multe drepturi si nu ai voie sa-i pleznesti,chiar daca au facut o boroboata,pentru ca daca suna la politie si te reclama poti sa te trezesti cu dosar penal....Singura cale de a-i aduce pe calea cea buna este dialogul (constructiv,nu zbieretele si injuraturile),si multe,multe alte chestii.......Cand te obisnuiesti ca soferul din autobuz sa-ti dea buna-ziua si sa te intrebe ce mai faci,si sa faci si tu la fel cu el,cand casierita de la Tim Horton( o retea de cafenele din Canada)o sa-ti ureze o zi buna,cu un zambet pana la urechi,si tie nu o sa ti se mai para ceva"fals".....Pentru ca nu e nimic fals,asta e cultura lor, de mici ii invata la scoala sa fie amabili si sa nu fie agresivi.....Si ar mai fi un milion de lucruri de spus,Canada nu e paradisul si nu e pentru oricine,dar eu asa m-am obisnuit si asa imi place aici....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Buna dimineata Kenworth,da am inceput sa inteleg cate ceva din ceea ce se numeste canada,adevarat este ceea ce spui ,astia cand iti zambesc nu au interese ascunse. este putin neobisnuit dar incet,incet o sa ma obisnuiesc cu ei si ei cu mine.eram in parcare la 305, saint nicolas si un coleg indian nu putea decupla remorca pt. ca tija de la culpla lovea in aparatoare si imediat au sarit 2 canadieni sa=l ajute,nu pt.ca nu aveam nimic de facut .ci doar din colegialitate.am sarit si eu si am pus mana sa=l ajut pe coleg pt. ca asa este normal si am rezolvat situatia.Interesant este ca ,colegii canadieni mi-au multumit cel indian nu,dar nu ma mira sau am inceput sa ma obisnuiesc cu mentalitatea lor.Puteam sa ma intorc cu spatele desi mai erau altii pe margine care aplaudau in loc sa puna mana pe levier,dar asta este.noi facem 305 zilnic din hartland  unde schimbam cu colegii din toronto. de la dayand ross.sunt multumit si incerc sa tin ritmul cu canadienii care au masinile setate la 105,eu la 99h.da nu ma plag,sunt la inceput si ma straduiesc sa fac fata.Am unFREIGHTLINER CENTURY batranel 1.600.oook dar este intretinut destul de bine si incepe sa imi placa ca este mai putin sofisticat,mai putina electronica,asa erau camioanele cand am inceput eu in 1996.tip magarus,iveco clasic,man silent,puternice si de anduranta.Multa lume plange dupa ele ,acum inteleg ce inseamna globalizarea cu forta,MA BUCUR ca aici sunt putin mai conservatori desi america este asa de aproape dar se pare ca oamenii astia chiar stiu ce fac.Incet,incet ma obisnuiesc si cu dublu ambreiaj nua ca am uitat dar este putin diferit de ceea ce era la noi.IN trafic se comporta bine canadienii si imi aduc aminte de norvegia,suedia si danemarca,anglia.SA NE VEDEM SANATOSI,SANATATE SI SPOR LA TREABA

new_brunswick_2012_august_018.jpg

new_brunswick_2012_august_003.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma bucur ca mai aflu ceva despre taramul de dincolo de Atlantic. Sincer Nicule credeam ca ai parasit forumul odata cu ce te-ai vazut "cu sacii in caruta". Daca poti te rog sa- mi spui si mie cat a durat pana ai ajuns acolo prin intermediul agentiei Timasato. Mersi mult si eu unul chiar mai astept relatari. Drumuri verzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut dude,la mine a durat cam sase luni in 4 iulie am ajuns in canada,am luat ambele vize,canada si america,a fost la mijloc si examenul medical din bucuresti .In luna martie am facut medicalul si in iunie am avut vizele.l.m.o-ul a durat cam trei luni.sunt niste pasi de facut obligatorii,nu poti sa-i sari defapt nici nu se poate.In rest daca ai vorbit la bacau ,aplica cu incredere luna asta au mai venit doi colegi,unul deja e la treaba,la el a fost simplu a venit cu permis u.s.a si doar la preschimbat,celalalt coleg a inceput testele si a luat clasa 5,b din tara si urmeaza testul pentru clasa 1e=,c,e de la noi.nu este dificil dar trebuie sa inveti riguros,asta depinde si de nivelul tau de engleza si de noroc.sa ai bani suficienti sa te poti intretine cel putin 5,6 saptamani.examenele costa,si da repeti pierzi timp si bani,cu cat mai repede la treaba cu cat mai bine.eu am inceput sa iau bani in 5saptamani,pe perioada in care am fost elev am fost platit dar asta in cazul angajatorului meu,nu este peste tot la fel si de 2 saptamani lucrez pe bani mai multi,platit ca si un canadian aproape cu mici diferente de vechime,experienta si sa nu uitam ca suntem incepatori 5 ani,asa este in canada.DAR nu ma plang si incerc sa aplic ceea ce am invatat,singurul fel in care poti invata este sa pui mana la treaba.Sunt multe lucruri ce difera de europa,pana si felul in care cuplezi remorca ,ambreiajul,masina si semiremorca are 23m,oglinzile sunt drepte ca in baie nu modelul european,sunt multe de invata dar in acelasi timp sunt masini mult mai simple  si mai de anduranta,motoare, cat,mercedes au multi km.dar sunt intretinute bine cel putin la mine.ITI urez sanatate ,rabdare cand aplici si sa ai bani cu tine,p.s.nu o sa uit nici odata de unde am plecat acum la mine incepe greul,uitate la mesajele luI kenworth,desi nu l-am cunoscut inca il apreciez si dupa cum vezi toata viata invatam,cu aceasta ocazie vreau sa-l salut pe KENWORT SI O SA AIBA RESPECTUL MEU TOATA VIATA MEA,FELICITARI PENTRU FELUL CUM NE EXPLICA CEEA CE SE PETRECE IN TARA ASTA,DOAMNE AJUTA SI INAINTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Nicule, de aplicat am aplicat din martie la ei dar au fost ceva probleme si s-a reluat procesul la sf lui iunie, de asta te-am si intrebat cat a durat procesul la tine. As vrea sa tinem cumva legaura ca poate ajungem in vecinatate si ne mai si vedem. Eu trebuie sa plec pe 3 la treba si nu prea o sa mai fiu prezent, dar cand o sa am posibilitatea o sa citesc mesajele de la tine si bineinteles toti ceilalti. Bafta in continuare si abia astept sa ne vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Nictalus,nu are cum sa dea examenul din Romania!Ceea ce vroia sa spuna Nicu,pe care il salut(Nicu,inca o data,cand treci prin Montreal suna,mai ales ca acum sunt in vacanta medicala,bine,o sa plec cateva zile prin Maine in vacanta dar in rest stau acasa),deci Nicu vroia sa spuna ca noul lui coleg a luat clasa 5,adica echivalentul cat B din Romania,dar cred ca s-a grabit si a iesit ca a luat cat 5 b din Romania1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara,nictalus,uite Kenworth m-a corectat si multumesc pe aceasta cale,clasa 5 in canada este echivalentul cat. b de acasa.trebuie sa treci acest examen si dupa aia aplici pt. clasa 1e echivalentul cat c si e din tara.E este endorsment-adica ai dreptul sa conduci camioane cu frana pe aer,air brakeDaca dai examen cu cutie automata mai trebuie sa dai apoi alt examen mai tarziu cu masina cu cutie clasica-cu ambreiaj.deci este de preferat sa dai din prima cu cutie manuala,10viteze ,13, 18 viteze depinde de modelul de camion FREEIGHTLINER,ARE si 10,13 18 viteze la alte modele nu ma bag ca nu am condus inca. KENWORTH ,sa stii ca inca nu ajung la montreal inca pentru circa trei saptamani,dar va urez concediu placut si sa auzim de bine,sanatate la toti si nu uitati,keep walking :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salut Nicu,ai ajuns cu bine Miercuri in NB?Ai luat-o pe Mercier si pe autoruta 30 pana la autoruta 20?Ai rezolvat-o cu stick-ul de internet sau tot asa,ai internet doar cand ajungi la terminal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Din cate am vorbit cu Nicu(ne-am intalnit la Lachine,Qc)motorul este un Detroit micut si transmisia este doar 10 viteze fuller Eaton!Interiorul arata ingrijit(Nicu il curatase inaine)dar foarte de baza!Scaunele exact modelul cel mai de baza,fara prea multe reglaje,imbracate in vinilin nu in piele!Ba nu,mint,mi se pare ca aveau totusi aparatori pentru cot,deci sunt un model peste modelul de baza!Camionul dotat cu webasto,dar frigiderul si l-a cumparat Nicu,ca nu era pe camion,si micro-undele la fel!Televizor nu are dar Nicu zice ca nu are nevoie,se uita pe laptop!Eu am propus sa-i dau un televizor mai vechi pe care-l aveam eu pe camion inainte dar a zis ca lui nu-i trebuie televizor,daca are acces la internet nu are ce sa faca cu televizorul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.