Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Plus ca mai este o chestie:eu nu am firma de recrutare,nici nu-mi trebuie asa ceva,dar daca m-as ocupa cu treaba asta primul lucru pe care l-as face inainte chiar sa deschid un dosar as chema candidatul la un interview!As putea chiar sa pun o taxa,de interview,pe care candidatul sa stie ca poate sa o piarda,daca nu e pregatit!O taxa gen 100-200Euro!Iar interviul sa cuprinda atat test de limba(franceza/engleza)cat si o proba practica(daca nu cu camioanele mele cu un instructor de la o scoala de conducere particulara cu care as avea contract).Un road-test nu are cum sa coste mai mult de 100euro,iar testul de limba,cu un profesor de limba franceza/engleza nu are cum sa coste mai mult de 100 euro,mai ales la salariile pe care le au acuma profesorii in Romania! Si in felul asta candidatul ar sti ca nu poate sa piarda mai mult de 200 euro,iar eu as sti ca nu ma fac de cacao si nu trimit la ambasada oameni nepregatiti la limba,sau,si mai rau,in Canada soferi nepregatiti!Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

sa traiesti pavele,imi pare rau sa aud asta ,cum naiba s-a intamplat?.eu macar am venit si am vazut cum stau treburile aici.sa stii ca au mare nevoie de soferi la firma mea ,stiu ca trebuia sa vii aici,acuma ce naiba sa faci.continua la blomquist altceva mai bun nu stiu daca gasesti ,cat despre bani ,cred ca ar trebui sa iti dea ceva inapoi ,vorbeste cu teo.nu cred ca nu iti da ceva  bani inapoi.nu sunt oamneni rai chiar daca s-a intamplat asa.eu ai cunosc demult.sau vb. cu oana,sotia lui teo.sanatate si sa nu disperi,viata merge inainte.lasa un mesaj pe privat si cand o sa am net vorbim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va salut soferi romani...eu sunt cel care ia spus lui Nicu sa nu vina in Canada pentru bani ! DAR...viata aici e frumoasa ! nu frumoasa, foarte frumoasa ! A TRECUT UN AN DE CAND SUNT AICI ! o viata de om...am venit cu Timasato. am citit ce a postat fiecare, i-l cunosc pe Horia, are dreptate, fiecare are Canada lui...ce sa va zic, e foarte diferit de munca in Europa. in primul rand esti respectat oriunde si de toata lumea, asta ma incanta cel mai mult, conduci 10-12000 mile pe luna un camion frumos mare si cu 18 roti, deci x 0,32-0,34 centi la mila-faceti voi calculele. trag trailerele lui day&ross, am alt sef decat Horia sau Nicu dar nu trebuie uitat ca o parte din taxele oprite se dau inapoi in Martie-Aprilie urmatorul an. 2,3000$ poate mai mult, nu stiu ca nu am luat dar o sa va povestesc. am fost la New York, am fost la Laredo, am fost de la Halifax-Nova Scotia pana la Vancouver-B.C. mai copii daca va place sa conduceti camionul 10-13 ore pe zi veniti aici...e frumos TARE ! si esti platit decent. trebuie sa uiti tot ce ai invatat in Europa si sa intelegi ca ei, canadienii, sunt cei mai buni soferi din lume ! nu conteaza cat consuma camionul- iarna nu prea mai opresti motorul-nu conteaza ca e zapada sau gheata, ca e cald de mori in sudul USA,trebuie sa faci cursa...de munca este, se plateste asteptatul,incarcatul,descarcatul. TREBUIE SA AI RABDARE SA INTELEGI CUM SE FOLOSESTE PROGRAMUL DE CONDUS ! e diferit dar nu dificil. in primele luni e mai greu, totul e nou-camionul,remorca,drumurile,legislatia, TOTUL ! tigarile si bautura sunt foarte scumpe 8-10$ tigarile,2$ o bere,10$ o sticla de vin DAR, painea e 1-2$, carnea 6-12$, chiria 400-800$, o masina de 5000 E e 2-3000$, copiii sunt dusi la scoala GRATIS ! viata are si bune si rele pentru ca am fost obisnuiti altfel. cel mai important lucru e siguranta zilei de maine, de care am uitat in Romania sau Europa ! camionul este inmatriculat in Canada si am drepturile si obligatiile oricarui alt sofer canadian, nu inmatriculat in Polonia sau Slovacia. eu am rabdare chiar daca am 43 ani...ce sa va mai zic ? aici ma simt aproape acasa...cum era acum 20 ani in Romania...e foarte greu sa faci bani aici si sa tii o casa in Romania. diferenta de schimb te ucide dar pas cu pas inveti ce e de facut- sa muncesti cu placere si sa aduci familia aici si sa duci o viata normala. dar RABDARE ! nu le poti avea pe toate deodata. Pavele, eu zic sa mai incerci ! Kenworth, te salut ! apropo, conduc un Kenworth T 660 din 2010. daca am gresit cu ceva sa ma scuzati...daca doriti o parere sau un raspuns incerc sa raspund . ce stiu spun, ce nu stiu, incerc sa aflu...va salut si drumuri bune sa aveti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut iulica, daca cumva mi-ai trimis cerere de skype, sa sti ca am deschis cu telefonu' si am stricat tot ca nu ma stiu. mai trimite o data. imi pare rau de pavel, dar inainte de a renunta, tre sa stie exact de ce nu i-au aprobat. se poate repara orice, nu e batut in cuie. si ba, cum ai indraznit sa pleci in lume la 43? bine, eu sant tanar, da tu? auzi, si mai faci si laredo, nu-ti tremura genunchii? mai faci doua curse si iesi la pensie. nu??? bine, hai noroc si vezi ca astept sa-mi trimiti invitatie pe skype, sau mai suna si tu.(506 425 9349) drumuri bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut pe toti colegi  din tot sufletul,,mai ales pe Nicu Iftimie,,al carui coleg am fost si prieten i-am ramas,,dar sper ca ii voi fii coleg in curind ;),,,,,,

  Sunteti niste colegi extraordinari,,si tin sa ii multumesc in special lui Kenworth al carui vorbe te ung la suflet si te fac mindru de a te numi ROMAN,,,ceea ce este lucru mare,si rar de gasit in ziua de azi,,,,

M-au inpresionat foarte mult discutiile voastre pe forum,fapt pt care am aplicat si eu la TIMASATO,,dar inca nu am primit raspuns de ACCEPT de la ei,,,sper ca in curind,,,,si sper din suflet sa reusesc si eu sa ajung sa fiu coleg cu voi acolo in Canada,,,,,Un weekend frumos va doresc si multe mile relaxante ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Fratilor,Canada este o tara foarte mare si loc este pentru toata lumea! Ieri seara ma uitam din intamplare pe un forum de camionagii din Quebec si la rubrica locuri de munca erau minim 100 oferte,numai in Quebec,fara nici o gluma! Si in Quebec nu e boom economic,ca in Alberta! Asa ca de lucru este!Poate ca nu mai este ca acum 10 ani,inainte de recesiune,cand daca vroiai sa-ti schimbi compania astazi aveai de ieri alte 4 oferte de munca(te opreau recrutorii de la alte companii prin truck-stop si ofereau o cafea,o pizza,o sapca,si-ti dadeau numerele de telefon sa-i suni daca vrei sa schimbi compania),acuma nu mai e chiar asa,dar de lucru este,vad ca multe companii au inceput iarasi sa ofere bonus-uri(bani) la angajare,deci nu e rau!Pentru Kenworth T660 spre marea mea rusine nu am condus inca,modelul a aparut pe piata in 2007,daca nu ma insel,eu imi cumparasem deja camionul actual,deci nu am condus inca,dar am condus t600,stramosul lui T660,si cu motoare CAT(c12,c15) si cummins(n14 si ISX)  cu 10,super 10,13,15,si 18 viteze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut KENWORTH abia acum am apucat la net, testil de engleza l-am dat si cu TEO si cu cineva de la Day & roos au zis ca e ok dar testul de la British council e diferit acolo trebiue sa stii ceva engleza pentru un  5 , asta e nu sunt disperat mergem inainte , probabil eu  sunt din prima tura la care i se cere testul asta din cite stiu eu pina acum nu s-a cerut de aceea eu le recomnd tuturor celor care vor sa plece  prima data sa dea testul si abia apoi sa faca urmatorul pas, le multumesc tuturor pentru incurajare dar nu cred ca voi mai incerca decit in SUA si asta numai daca imi iese loteria,pina una alta eu va doresc un CRACIUN FERICIT LA TOTI SI UN AN MAI BUN  GINDITI POZITIV  SI O SA FIE BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna Pavel,,,,esti acasa in Mures sau la Munca?? Eu vin acu pe 24 acasa si as dorii sa ne intilnim la o cafeluta,un vin cald ca tot vine Craciunul,,,,Poate ma ajuti cu ceva informatii despre IELTS,,,,

Dupa Craciun vreau sa trimit si eu actele la Timasato,si sa incep si eu demersurile,,,,,,Oricum,Capul sus,si vorba ceea,,Incercarea moarte nare,,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SALUT, nu sunt inca acasa dar sper ca voi ajunge pe craciun , momentan sunt prin Suedia cred ca e ultima cursa din anul asta ca de miine trebuie sa fac 45 pauza inca n-am fost anuntat unde las camionul si cu ce voi pleca , cit despre cafeluta si vin oricind ca la din astea sunt bun, sa lasi un nr 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut toti colegii in special pe nicu iftemie,imi pare rau frate sa aud ca nu e chiar cum ai sperat sa fie da zic ca totusi sa incerci sa ramai strange din dintii si poate se rezolva toate stii prea bine mizeria ce e in europe,lipsa totala de respect de care ai parte asta doare cel mai tare cand un sofer cu nr de olanda iti arata "the finger" doar ca ai nr de europa de est e din ce in ce mai rau aici,in alta ordine de idei ce e IELTSU asta colegilor e obligatoriu pt ambasada sau unde ai nevoie de el pt ca eu astept sa imi iese LMO ul si pana acum nu am mai auzit de asta?ca daca e obligatoriu tre sa fug si eu pe la bucuresti pe undeva sa il fac ma rog sa dau examenu.

Sarbatori Fericite va doresc

Merry Christmas pt nord americani:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sarbatori fericite Nicule,si UN AN NOU FERICIT SI PLIN DE REALIZARI si tot ce ti-ai propus sa se inplineasca,,,,nu te lasa coplesit de greutatile vietii,ca doar sunt menite sa ne intaresca ,,,,Iti doresc tot binele din lume si inca o data LA MULTI ANI,,,,,Nelutu-Kincsem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut nelu,nu ma dau eu batut asa usor dar sa stii ca nu e europa cu partile ei bune,greul acum incepe ,am fost la incalzire pentru sase luni,cand te decizi ce viitor vrei sa ai.cand incepi defapt actele de emigrare ,munca nu este grea dar nu se compara cu europa ,traficul  e mai dens si mai haotic in unele parti in canada dar si in america,LA MULTI ANI SI TE ASTEPT AICI,CU STIMA ,NICU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut toti colegii si in special pe cei ce au reusit in incercarea lor de a scapa de Europa..,un sincer bravo lor pentru curaj.Palaria jos,pentru cei care dau lamuriri deschise si incurajatoare,deschisi la comunicare si minte!Salut si colegii mei ,care din pacate nu ne vedem prea des pe cit am dori,cit si pe ceilalti colegi,soferi.Pentru Nicu,ma bucur ptr tine ca ai realizat ce ti-ai propus,sa ramai asa cum te-am cunoscut eu,omul si colegul Nicu!In rest,drumuri bune tuturor si un an nou plin de impliniri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  La multi ani la toata lumea,revin cu o adresa care ar putea sa va ajute! shaun.hanson@loblaw.ca!Este recrutor pentru loblaws,in Regina,Saskatchewan! Pentru ca in SK este mai usor sa recrutezi de peste ocean decat in QC(legislatie mult mai binevoitoare).acest recrutor a adus in ultimii ani cateva sute de soferi in Canada(provincia Saskatchewan).Este drept ca majoritatea sunt britanici sau olandezi! Puteti sa-l contactati sa vedeti ce raspunde,poate,cine stie,accepta si soferi din Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut vali,multumesc pt. incurajari,si tu sa ramai la fel, un om bun si cu mult bun simt comparativ cu alti fosti colegi,nu e asa de greu aici pe cat pare,singurul lucru care ma sperie este cum se va adapata familia mea,eu ca eu,golan azi aici maine in texas,ce pot sa mai zic.la multi ani si tot inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nicule,si tu faci pipi din picioare,deci vei rezista la incercarea asta,si vei vedea ca familia ta are pe cine sa se sprijine,pe tine,pentru ca ai strins din dinti si ai mult curaj!Capul sus si numa' inainte!Succes.Deasemeni succes si celorlalti colegi,jos palaria pentru cei dintre noi care ajuta sau macar incearca sa ajute un alt coleg,cu o vorba sau un sfat cu bun simt.Toate bune tuturor va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Nicule,copiii se adapteaza cel mai repede! Invata foarte repede limba si le este mai usor sa-si faca prieteni!Plus ca fac scoala aici,le este mult mai usor sa se integreze in sistem!Pentru adulti e mai greu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut nicule, ai vazut ca se poate? Ma bucura atitudinea ta pozitiva. Nu-ti fie frica cu adaptarea copiilor, sti ca vorbesc stiind ce. Cu doamnele e mai greu, dar nimic nu e moca, mai ales cand incerci s-o iei pe drumul unei vieti mai decente. Este un pret de platit, pentru tot ce incercam sa facem in a trai mai bine.

Schimbarile nu sant usoare, mai ales cand implica TOT. Dileme, intrebari fara raspuns, indoieli, nesiguranta, viitor in ceata, da, nu e usor. Pentru cei ce vor sa vina incoace, va rog sa ma iertati daca suna a sfat, nu asta e intentia mea, indiferent de ce parere v-ati format, de cum va imaginati canada, sa stiti ca nu se potriveste cu ce veti gasi aici. De aceea aveti impresia ca cei de aici ascund ceva sau nu vor sa va spuna tot. Nu e asa, dar nu au cum sa va explice, trebuie sa vi sa vezi tu, pentruca asa cum am mai zis, fiecare are canada lui.

in alta ordine de idei, nu mai dau amanunte, dar soferia e parfum fata de europa. Cea mai mare problema e plictiseala. Il pui pe pilot, si 5-6 sute de kilometrii nu atingi pedalele. Mergi de inebunesti si risti s-o dai in doamne-fereste. Las-o Nicule cu aglomeratia, cat e, o ora doua? Colea unpic la descarcare-incarcare? Haideti colegi, ca una peste alta, e bine. Mult mai bine. Nu va mai ganditi ce veti gasi aici, ganditi-va de ce vreti sa scapati. Asta sa va motiveze. Orice nelamuriri are cineva, daca stiu, raspund cu draga inima. In rest, va doresc un an nou fericit, sa va indepliniti scopurile, si luati greul ca de la sine inteles, pentru ca face parte din viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Cu aglomeratia,depinde pe unde faci voiaje!Daca faci long-distance,intr-adevar e foarte lejer!Daca faci voiaje in centrul Montreal,zi de zi,normal ca prinzi trafic la orele de varf!Ca sa nu mai vorbesc de New York City!Dar astea-s riscurile meseriei,as vrea sa am autostrada doar pentru mine,dar nu se poate!Si cum spunea Horia,fiecare are Canada lui,nu o sa gasesti 2 persoane care sa aiba aceeasi perceptie,mai ales ca in Canada sunt 10 provincii,foarte intinse(numai Quebec-ul este de 6 ori mai mare decat Romania)+3 teritorii,care se intind,in nord de la un ocean la altul,fiecare provincie are legile ei,salariile dar si cheltuielile si taxele difera de la o provincie la alta,clima nu este aceeasi,in Canada,din estul extrem(Iles de la Madeleine)si pana-n vestul extrem(insula Vancouver,cu capitala Columbiei Britanice,Victoria)sunt 4 fusuri orare diferite,limbile pot fi diferite dintr-o provincie in alta,deci,Canada nu are cum sa fie la fel peste tot,dar una peste alta este o tara unde se traieste bine,o tara prietenoasa,deschisa la emigranti,cu un sistem medical gratuit si de calitate pentru toti(ma refer la cei care lucreaza legal in Canada,pentru cei care nu au dreptul la asigurare medicala e cam rau,am inteles ca preturile sunt destul de piperate)Una peste alta,merita incercat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    In ceea ce priveste asigurarea medicala  stiu despre ce vorbesc,pentru fleacuri,intr-adevar se asteapta sa te opereze,pentru urgente,te rezolva imediat,eu am avut fractura la umar,imediat m-au luat la urgente,facut radiografie,scan,programat pentru operatie,operat,nu m-a costat nimic,asigurarea provinciala a acoperit TOTUL,singurele cheltuieli acoperite de asigurarea mea privata au fost cheltuielile de recuperare,chiropractician,masoterapeut,acupuncturist,etc!cat ma costa asigurarea privata?nu stiu,noi platim 140$/luna/familie,dar eu sunt sau eram fumator in august,cand am reinnoit asigurarea,la anul,cand o reinnoim,o sa scada probabil la 100 pentru ca m-am lasat de fumat! deci nu stiu cat sa spun,cateva zeci de $ de persoana,/luna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Inca o chestie: daca nu va place frigul si zapada nu veniti in Canada! saptamana trecuta,cand dadeam la zapada(cazusera vreo 30 CM),la -23C(peste noapte fusesera -27C)un coleg roman incepe sa miorlaie ca e frig,ca s-a saturat de zapada! I-am zis "prietene,e Canada,suntem in ianuarie,ce-ai vrea sa infloreasca cactusii?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.