Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Rog o informatie


Cornel

Postări Recomandate

  • Members

acum cateva zile am primit o oferta de a lucra in germania ca Sofer pe coletarie,unul din criteriile intelegeri era sa imi fac un fel de P.f.a. (persoana fizica autorizata)in germania...imi poate da cineva care cunoaste sitemul mai multe informatii.....Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Inchiriezi o garsoniera..apartament... cu  actul de inchiriere..si  cu cel ce tia inchiriat te  duci la primarie..pentru a te  inregistra a avea domiciliu (anmeldung)si  tot acolo...daca  iti permite sa ai si sediul firmei  la aceea adresa,  e  ok..nu vad de ce  nu ar fi deacord...dupa aceea la un alt  birou  tot la primarie unde se  inregisreaza firmele..platesti  suma maxim 60-100 euro...cauti  un contabil (roman) de preferat  care  are  domiciliu  in  aceea zona...iti tine evidenta plata  intre  100  -200 pe luna...cam atat...

in ce oras  ai gasit de munca..si ce conditii???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc Vali....este vorba de STUTTGART..iar conventia a fost ceva de genul....1400e...din care primaria asi opreste 200etaxe...nu imi trebuie contabil deoarece o tine "statul"german si asi opreste el toate taxele,iar job-ul era ca sofer la o firba subcontractoare de curierat express gen(fan currier)...dar nu este vorba de un Gmbh......iar ce mi sa parut iar dubios si nu am inteles este faptul ca ei zicea ca totul se va face prin aceea (firma)pe care o voi deschide...tranzactii,inasati,platii..etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Cornele!Si eu am primit o oferta asemanatoare.Probleme sunt destule,printre ele enumar 1.Sa inchiriezi locuinta este foarte greu.O locuinta buna,cu o chirie acceptabila nu are incredere neamtul sa ti-o inchirieze,cu toate ca toti cer garantii(provision sau caution).Gasesti totusi locuinte proaste si relativ ieftine unde un neamt nu ar locui nici gratis dar la care tot platesti garantii.Atentie cautiunea o primesti daca nu sunt probleme la incheierea contractului dar provision nu mai primesti inapoi nimic.2.Munca in sine nu este grea,livrezi la dif. adrese colete si aici este un ,dar,daca nu stapanesti bine germana ai probleme.3.Eu asi fi primit 1500 E net dar dupa ce am socotit tot(drum,cheltuieli cu drum,acte,intretinere,chirie si consumuri)am tras linie si a ramas prea putin sub ea(aprox 600 E).Eu nu vreau sa te dezamagesti dar consider ca te-am pus in garda ca sa nu patesti ca mine cand m-am pus pe drum si cand am ajuns la Nurnberg mi s-a spus la telefon ca nu am locuinta dupa ce in urma cu 30 zile am vazut locuinta si am cazut de acord cu chiria,asa ca m-am intors acasa.Deci la plecare din Romania,trebuie sa ai minim un contract de munca clar si un contract de inchiriere.Drumuri line si sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc frumos pt informatii.....ei bine era prea frumos sa fie si adevarat de aceea am dat inapoi in principiu,si plus de asta ce mi-sa parut foarte suspect faptul ca era foarte grabit sa incepem colaborarea,ei bine de contract de munca nici nu se punea vorba pt ca trebuia sa imi fac acea(firma)eu acolo nu stiu ce declaratie la primarie un fel de (PFA in romania) iar de chirie si cazare se ocupa el...el fiind un (israelian) nu neamt get pe get....Multumesc frumos inca o data pt sfaturi si promtitudinea cu care ati raspuns....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule..sunt destule  locuinte  si  cu  prerturi  mici...nu stiu unde ai cautat...cine  tea dus  la ce locuinta...si ce pret...nu dezinforma...ca  eu  cunosc  in Nurnberg....printre altele...unde ai gasit  locuinta  si la ce  pret....poti sa spui adresa?

daca  se poate castiga  mai bine decat  in tara..si  ai  o locuinta decenta...eu zic ca se merita.platesti statului  german...si  ai destule avantaje  pe  viitor,,,

Eu  pot spune asa...150  ..200 euro camera...bucatarie  la comun  si  baie deasemenea...mobilat....curat  tv  internet...

plata  pe minim 3  luni..,,trebuie sa ramana  si garantie...in rest...drumuri  bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

trebuie sa-ti faci GBR finante de care o sa apartii , pentru asta-ti trebe sa dovedesti ca ai unde sta sa fii inregistrat la primarie , insa pentru toate astea trebe sa stii limba cat de cat aia de la primarii sunt praf la engleza mai exact nu stiu deloc iar daca nu stii germana sau nu ai pe cineva cu tine nu te baga in seama , primul an esti scutit de impozit cel putin asa a fost la mine dar in domeniul constructii dar mai mult ca sigur e la fel , insa dupa un an intrii la impozitare poti sa-ti alegi ce model de impozitare crezi ca-ti pica mai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc inca o data tuturor celor care au raspuns la nelamurirea pe care am avut-o,si consider ca nu este cazul sa ne contram si contrazicem deoarece sunt situatii si situatii de care ne lovim cu totii,iar daca un coleg mia dat o informatie sau un caz real nu inseamna ca este rau voit.....Cu stima si mii de multumiri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.