Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Camion cu remorca, sau cap tractor cu semiremorca?


Vizitator Anonymous

Camion cu remorca, sau cap tractor cu semiremorca?  

234 membri au votat

  1. 1. Camion cu remorca, sau cap tractor cu semiremorca?

    • Camion cu remorca
      70
    • Cap tractor cu semiremorca
      168


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Intoarcerea din film? Deci...... e posibil.

Sunt pro camion+remorca. De fapt, in opinia mea, doar cine a lucrat pe ambele tipuri de ansambluri poate emite o parere obiectiva. Spun asta dpdv al conducatorului auto, nu al angajatorului care normal isi alege tipul de ansamblu in functie de necesitati. Inteleg ca topicul a fost deschis pentru soferi, deci e vorba de manevrabilitate, de "meserie".

Vreau sa va spun o povestioara, sper sa nu va plictisesc si sper sa nu fiu off-topic.

Am lucrat in Germania pe camion cu remorca. Prima cursa care a trebuit sa o fac, am refuzat-o. Ma gandeam ca o sa ma dea afara. Nu s-a intamplat. A doua cursa, (care de fapt a fost prima in care am condus camion cu remorca) am fost impreuna cu un coleg la aeroportul din Luxemburg. In 75 de minute am ajuns la destinatie. Ne-a luat 60 de minute pe urma sa tragem la rampa :. Sa incercam sa tragem la rampa, de fapt. Nu am reusit. Mergeam 1 m inapoi si doi inainte. Am rugat alt sofer neamt care a reusit. Cei de la depozit disperasera. Dar, deh, orice inceput e greu. A treia oara am invatat. A trebuit sa merg la Deutsche Post in Essen. Am primit o harta, de fapt o schita pe hartie, (nu existau navi in 2001), parea simplu, m-am gandit ca o sa rog pe cineva sa traga la rampa. La iesirea de pe Autobahn, la primul semafor am facut dreapta. M-am blocat, era drum inchis. Schita era gresita. Mi-am zis ca trebuie sa dau inapoi. Era 5 dimineata, destul de liber. Am "mestecat" 30 min, am stricat un spatiu verde, si am iesit. La al doilea semafor era DP. M-am prezentat cu documentele, mi s-a spus ca sunt in intarziere deci "schnell" la rampa 40+41. Ma uit dupa numere, nu erau pe fata depozitului, asa ca "fahren" in spate. Le-am gasit, dar nici tipenie de alt camion. M-am concentrat si spre propria-mi surprindere, in 5 min. erau trase la rampa si camionul si remorca. De atunci, fara lipsa de modestie, am devenit incet, incet expert. Am lucrat ulterior doar la containere si am ajuns ca dupa doua luni de zile, sa pot prelua doua containere fara sa decuplez remorca. Cat timp am lucrat acolo, am mai condus autotractor cu sa doar ocazional. Consider, fara sa denigrez sau sa jignesc pe alti soferi buni care lucreaza pe semiremorca, ca varful maxim in ceea ce priveste meseria de sofer este atins cand conduci camion cu remorca. Ce as mai vrea sa precizez, un lucru demn de luat in seama, este acela ca cel putin in Germania, soferii care sunt "meseriasi" in a conduce camion nu remorca, nu i-am vazut razand sau facand "misto" de cei incepatori, care se "chinuiau" sa traga la rampa. Sper ca nu v-am plictisit. Drumuri bune, indiferent pe ce ansamblu conduceti!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la mine disperau unii intr-o zi cand incercam sa o intorc la o iesire in strada, si nu reuseam sa o fac din prima, mai faceam manevre, ca sa pot apoi sa ma dau dupa ea. Cu tirul mi se pare usor, dar cu asta e mai dificil...pana inveti manevra sa dai inapoi ca sa nu o mai inozi. E lucru mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu mă voi referi strict la această întoarcere.

Sigur că este posibilă dar cu ansamblul, camion + remorcă, pregătit pentru astfel de întoarceri. Să nu credeți că este posibilă această întoarcere cu oricare camion + remorcă.

De ce?

Dacă suntem puțin atenți, observăm două lucruri esențiale:

1. cârligul de pe camion este mutat cât se poate spre spate

2. triunghiul proțapului este foarte mic, continuându-se până la ochiul proțapului doar cu o țeavă

Aceste două lucruri permit această întoarcere. Bineînțeles că și profesionalitatea conducătorului auto este lăudabilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In Turcia si Polonia sunt multe locuri de incarcare/descarcare din astea "extreme", dar... ce sa-i faci? Trebuie de ajuns la destinatie

Aici se vede ca semiremorca are 1 axa si se roteste, deci e mai usor cu asa tip sa te bagi in asa locuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu mă voi referi strict la această întoarcere.

Sigur că este posibilă dar cu ansamblul, camion + remorcă, pregătit pentru astfel de întoarceri. Să nu credeți că este posibilă această întoarcere cu oricare camion + remorcă.

De ce?

Dacă suntem puțin atenți, observăm două lucruri esențiale:

1. cârligul de pe camion este mutat cât se poate spre spate

2. triunghiul proțapului este foarte mic, continuându-se până la ochiul proțapului doar cu o țeavă

Aceste două lucruri permit această întoarcere. Bineînțeles că și profesionalitatea conducătorului auto este lăudabilă.

si locu ala unde intoarce, foarte riscant, daca se surpa ?  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Fara probleme, cu ansamblul ala ..semiremorca scurta  cu axa viratoare, cea mai buna solutie .

Cristelli srl, Pergine Valsugana / Trento, pe sofer il cunosc personal , colaboram cu ei in domeniul constructiilor industriale .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Părerea mea este că nu pentru prima dată trece pe acolo acest șofer. Personal, nu mi se pare ceva ieșit din comun. Un conducător auto, trebuie să știe unde este pericol de a atinge camionul și acolo este atent în oglindă. La prima cursă, pentru siguranță, ori aș ruga pe cineva să se uite de aproape, ori aș coborâ pentru a fi sigur, asta în caz că nu sunt mulțumit de vizibilitatea din oglinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut,daca nu te superi,spune-mi si mie pentru ce firma de transport lucrezi.Eu tocmai am fost in Germania la containere cu picioare dar nu a mers...dpdv financiar.Intrebarea este pentru Nelumbo sau pentru colegii care lucreaza la containere cu picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Beneficiarul pentru care lucrez eu este UPS (poștă americană), dar chiar dacă beneficiarul este bun platnic, firma de transport poate fi rău platnică. Deci ambele (și beneficiarul și patroul) trebuie să fie OK. Pe urmă, deobicei la poște, este "militărie" în sensul că ai un orar fix (ora plecării - ora sosirii) și nu se admit greșeli ale șoferilor. Cel puțin la noi, doar o singură dată greșești, pentru că a doua oară nu vei mai avea ocazia... Avantajul mare este că nu ne interesează dacă am sau nu marfă. Nu doar odată am făcut linia (cursa) fără încărcătură pe ambele sensuri!

În cazul tău, în Germania, probabil patronul a fost excroc sau nu te-ai putut "integra" să fie mulțumit beneficiarul. Cine știe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Beneficiarul pentru care lucrez eu este UPS (poștă americană), dar chiar dacă beneficiarul este bun platnic, firma de transport poate fi rău platnică. Deci ambele (și beneficiarul și patroul) trebuie să fie OK. Pe urmă, deobicei la poște, este "militărie" în sensul că ai un orar fix (ora plecării - ora sosirii) și nu se admit greșeli ale șoferilor. Cel puțin la noi, doar o singură dată greșești, pentru că a doua oară nu vei mai avea ocazia... Avantajul mare este că nu ne interesează dacă am sau nu marfă. Nu doar odată am făcut linia (cursa) fără încărcătură pe ambele sensuri!

În cazul tău, în Germania, probabil patronul a fost excroc sau nu te-ai putut "integra" să fie mulțumit beneficiarul. Cine știe?

Problema este ca am fost dus cu vorba cand a venit ziua de plata.Dupa ce ca era greu,adica tot timpul lucram pe noapte,orar fix,incarcare descarcare batute in cuie doar pentru noi,nu neaparat pentru nemti a venit si ziua facturarii(pentru ca lucram in colaborare)si am fost mintit ca nu i-au ajuns CMR-urile si nu poate sa-mi plateasca o saptamana...atunci am plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Remorca cu protap calca aproape  de traiectoria rotiilor din spatele camionului, deci este mult mai usor de abordat un viraj ceva mai ingust, la datul cu spatele intr-un spatiu ceva mai mic e nebunie....eu am avut noroc cand am facut scoala, faceam zilnic  parcari cu spatele...m-am obisnuit...mi se pare mai usor de manevrat protapul, vad remorca bine in oglinda, cel putin asa mi se pare mie,  la capul tractor cand am dat prima data cu spatele  mi s-a parut ciudat....oricum este ok si cu una si cu cealalta daca esti calm, atent si iti place ce faci! Stima. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • Members

va rog mult as dori si eu sa stiu unele lucruri...am gasit un pont in alta tara de sofer pe tir...cap tractor cu remorca...eu nu am mai condus niciodata asa ceva doar camioane si as dori sa stiu practic cum dai cu spatele cu tirul...asa din cuvinte ce trebuie si cum trebuie ...cat invarti de volan cum dai prima data de volan ...dai invers de volan . care sunt secretele ..va rog mult astept un raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.