Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cel mai bun consum pe de TIR sau CAMION


ibo3x

Postări Recomandate

  • Members

Salut colegii de pe forum.

Sunt tare curios care au fost recordurile voastre de consum pe TIR, ma refer la minime nu la maxime ca este CRIZA!

Un amic de al meu a scos cu DAF XF105 consum de 24.5%. cu 15T incarcatura in Ungaria pe autostrada la 100km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii de pe forum.

Sunt tare curios care au fost recordurile voastre de consum pe TIR, ma refer la minime nu la maxime ca este CRIZA!

Un amic de al meu a scos cu DAF XF105 consum de 24.5%. cu 15T incarcatura in Ungaria pe autostrada la 100km/h.

"mai taie din ele, da-le ........" ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii de pe forum.

Sunt tare curios care au fost recordurile voastre de consum pe TIR, ma refer la minime nu la maxime ca este CRIZA!

Un amic de al meu a scos cu DAF XF105 consum de 24.5%. cu 15T incarcatura in Ungaria pe autostrada la 100km/h.

cum a reusit sa mearga cu 100km/h ????? s-a legat de vreo masina mica..... sau era conectat???? daca mai pui un pic la consum si mai tai de la km/h  o sa te credem.........    lasand remarcile la o parte de la salzburg din aeroport pana la linz in aeroport cu un actros din 2010 anul trecut in vara consumul mediu a fost de 21,6l la suta(resetat calculatorul de bord la intrarea pe autostrada), tonaj nu prea era, poate maxim 6-8 tone. Drumuri bune fara zapezi la toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii de pe forum.

Sunt tare curios care au fost recordurile voastre de consum pe TIR, ma refer la minime nu la maxime ca este CRIZA!

Un amic de al meu a scos cu DAF XF105 consum de 24.5%. cu 15T incarcatura in Ungaria pe autostrada la 100km/h.

              ........ BUN sofer amicul tau !!! Iar tu,...... si mai bun !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

daca mai dati consumuri de-astea propun sa va luati ban direct fara warn... cu de-astia ca voi au facut patronii consumul la masini, si voi nici nu stiti care e frana de mana. si a luat-o camionu la vale singur de a iesit consumul ala. auzi...100km/h si 25%.

LE: spoonvil...useless topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

pentru cultura generala a celor care nu stiu cu ce se mananca meseria asta si vorbesc doar din auzite le  spun urmoarele:

consumul se face la toata cursa, sau mai bine zis din garaj in garaj, si se afla impartind cantitatea totala de motorina alimentata la numarul de km efectuati si uite asa se afla consumul real al unui camion, am zis consum real.

acest consum poate fi influentat de foarte multi factori externi cat si de cantitatea de marfuri transporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Calcularea consumului real( l/100 km) se face inmultind consumul (litrii consumati) cu 100 ,apoi imparti la nr.total km. parcursi.Despre cel mai bun consum ,pot sa va spun din experienta (daf xf 105/ 460 ) ca cel mai bun consum pe traseul Tr. Magurele-Bergamo a fost de 28l/100km;dar am avut si 30,31/100km. depinde de conditiile meteo,in special de vant si de greutatea marfii.Drumuri bune tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

un studiu al unei firme de transport facut pe mai multe tipuri de camioane intins pe 3 ani.

L-au desemnat castigator pe Renault Premium,ceea ce nu-i corect,Renault Premium ii din clasa mai mica ca restu,trebuia sa compare cu Magnum,sau sa compare Premium cu MB Axor ,MAN TGS,SCANIA Highline,VOLVO FM,DAF CF,IVECO Stralis Active Time.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

L-au desemnat castigator pe Renault Premium,ceea ce nu-i corect,Renault Premium ii din clasa mai mica ca restu,trebuia sa compare cu Magnum,sau sa compare Premium cu MB Axor ,MAN TGS,SCANIA Highline,VOLVO FM,DAF CF,IVECO Stralis Active Time.

nu are treaba. cara aceleasi remorci...putea sa fie si bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

nu are treaba. cara aceleasi remorci...putea sa fie si bicicleta.

Numai ca Premium-ul este mai avantajat de cabina, are dimensiuni mai mici ,intampina o rezistenta la frecarea cu aerul mai mica,ii mai usoara,pe cand la celalalte, sunt dotate cu cabine mari,cele  mai mari cabine ale producatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Numai ca Premium-ul este mai avantajat de cabina, are dimensiuni mai mici ,intampina o rezistenta la frecarea cu aerul mai mica,ii mai usoara,pe cand la celalalte, sunt dotate cu cabine mari,cele  mai mari cabine ale producatorilor.

sunt 100% de acord cu tine. dar nu poti sa spui ca nu a fost corect rezultatul, ca au fost masini diferite...nu e ca si cand ai fi adus un ducato printre ele si el a iesit castigator.

oricum eu  nu cred in prostiile astea cu consumul. daca vrei sa-i faci consumul nu ai cum. nu cari cursa fixa, nu ai aceeasi clima, aceeasi temperatura, aceeasi directie si intensitate a vantului tot timpil ca sa creezi o constanta. consumul normat la camion e o aberatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cifrele nu mint,e totusi o statistica pe 400.000 km si nu un test de circuit sau testul lui Gigel care vede afisat 19% pe BC pe o portiune de 50 km si spune ca atat consuma camionul.

Ar fi interesant de stiut si cate T/km a transportat fiecare,ce tip de curse(au ajuns macar pe Clermont Ferrand?),daca au cutii automate si daca soferii au schimbat masinile intre ei.Dupa cifre s-ar parea ca au mers cu o medie marisoara de T.

Ma surprinde oarecum pozitia lui Iveco cu un cosum de 1L sub Daf,nu ma surprinde cea de la MAN.

Renault    32,43464114

Mercedes    33,4571953

Iveco    33,85082755

Daf    34,78033905

Volvo  32,56440563

Man    35,03187279

Scania    34,81197444

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cum spunea si d-l mihai consumu se face la o cursa tur-retur nu pe o distanta de cateva sute de km.........pe o distanta scurta pot avea consum variabil in fuctie de vreme,vant sau ploaie.de ex eu pe 7,5 t am consum cenad-ferneti aprox 17/100 dar pe traseu tur retur am sub 16/100.....fac plinu la cenad si la fernetii fac iara plinu ca sa nu alimentez pe it,f .........dupa calculele mele portiunea budapesta-ferneti ami face acest consum datorita vantului si urcarile repetate,,,,,,,,,,,,iar pe camio  [iveco cursor de 440cp ]  de la nadlag-koln  am avut consum de 31/100km cu 24t tur si retur de 12 t folosind mult pilotu automat si urmatoarea cursa fara pilot automat 29,7 ...........deci un consum depinde de multi factorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Cifrele nu mint,e totusi o statistica pe 400.000 km si nu un test de circuit sau testul lui Gigel care vede afisat 19% pe BC pe o portiune de 50 km si spune ca atat consuma camionul.

Ar fi interesant de stiut si cate T/km a transportat fiecare,ce tip de curse(au ajuns macar pe Clermont Ferrand?),daca au cutii automate si daca soferii au schimbat masinile intre ei.Dupa cifre s-ar parea ca au mers cu o medie marisoara de T.

Ma surprinde oarecum pozitia lui Iveco cu un cosum de 1L sub Daf,nu ma surprinde cea de la MAN.

Renault    32,43464114

Mercedes    33,4571953

Iveco    33,85082755

Daf    34,78033905

Volvo  32,56440563

Man    35,03187279

Scania    34,81197444

MAN-ul si Scania au cel mai mare raport de transmisie catre axa spate,de aia au consumul asa mare,la mersul in gol ii dezavantajeaza. Au raportul  2.71 ,restul au 2.64 ,Mercedes Benz are de 2.53 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.