Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

domnule Nelu vad ca ai intrat chitit aici sa imparti dreptatea ,am vorbit la telefon si m-i s-a comunicat un numar de fax unde sa trimit un cv in ceea ce priveste sa insist suna chiar prost scuze ca iti spun (sa iti gasesc un alibi cred ca ai inteles gresit ca am asteptat 3 luni un raspuns-era vorba despre perioada cand am trimis cv,in rest drumuri bune sa ai cu respect.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

salutare colegilor. tin sa va spun ca am lucrat si eu la nothegger, dar dupa parerea mea este o firma destul de buna, daca vorbesti  frumos si nu faci pe desteptul, si iti vezi de treaba  nu ai treaba cu nimeni cel putin eu nu am avut probleme cu nimeni, intradevar la frig in general mai faci pauza cu cardul scos dar acuma asta nu faci zi de zi, si apropo de garantie care este de 600 de euro, daca nu ai avut ceva amenzi , bani iti sunt dati inapoi 100%, dar dupa doua luni de cand ai plecat de la firma. eu nu am avut probleme cu bani nici cat am lucrat la ei si nici dupa ce am plecat, am primit garantia inapoi. fata de alte firme de transport este o firma destul de buna, si inca ceva se lucreaza numai cu camioane noi , intradevar a mai spus un coleg adineauri , nu sunt dotate cu frigidere

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
La 07/04/2016 la 20:53, atty78 a spus:

salutare colegilor. tin sa va spun ca am lucrat si eu la nothegger, dar dupa parerea mea este o firma destul de buna, daca vorbesti  frumos si nu faci pe desteptul, si iti vezi de treaba  nu ai treaba cu nimeni cel putin eu nu am avut probleme cu nimeni, 

 

da,este o firma f f buna,primitoare,angajeaza tot timpul,saiturile de intermediere sunt pline cu anunturile lor,OLX-ul la fel(dar pe Brasov pentru  ca pe Sibiu ii cunosc toti) OARE UNDE II BAGA PE TOTI?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members
La 16.07.2012 la 18:18, sav2012 a spus:

Krakkai Claudiu, ai uitat de ce ai fost dat afara ???; Prima data cand ai venit in firma in 2010 in vara ai avut pe 19.10. accident in Franta- prelata rupta si bara indoita etk., nu a trebuit sa platesti nimic ,au platit altii pt.tine, la al doilea accident pe 18.1.-ai  rupt capac la lada de paletii si tot asa au platit alti pt. tine !, ti-au curs muci pe la Marcel la birou ca sa te angajeze din nou si i sa facut mila de un porc care are tupeu sa ii spuna la disponent ca el sa facut sofer pt. ca este puturos, cand ai fost dat definitiv afara din firma (pentru a doua oara)  ai vandut motorina in Italia de la camionul 434 (lkw nou- 10.000 km) si cand te-a intrebat disponentul ca este imposibil sa ai la un camion consum de 58 litri la suta ai spus ca tu nu bei  motorina !!!, atunci ti sa dat telefon si ai fost intrebat cum este posibil asa ceva si sa iti faci consumul singur ca asa nu merge mai departe. Care a fost raspunsul tau ??? Ai spus ca tu nu sti sa faci consumul si ca calculul pe hartie te depaseste !!!. Vrei sa fi platit la zi si cand esti intrebat de catre disponent cum poti sa faci pauza de 13 ore in parcare cu marfa la termen te simti deranjat cand ti se spune ca din cauza ta primeste firma penalizari mai mari decat face cursa !!!. Poti sa fi sigur ca toate firmele o sa primeasca de la firma Nothegger modul tau de comportament. Sa vedem cine mai angajeaja un hot si un nesimtit de cea mai joasa steta .

Completeaza-ti datele la profil,ai un advertisment legat de limbajul tau,sper sa nu fiu nevoit sa te trimit intr-o vacanta de relax

Esti sofer sau esti disponent al firmei? Caci dupa limbaj pari sa fii unul dintre cei care sustin firmele de transport care isi bat joc de soferi. Deoarece o firma adevarata nu ar permite unui alt sofer sau unui disponent sa afle discutii de culise dintre soferi si conducerea firmei. Firmele care dau detalii private despre unii angajati la alti angajati nu sunt firme serioase. Doar firmele care doresc sa existe raca in colectiv procedeaza asa deci aceste firme trebuiesc sa fie evitate ca sa intre in faliment si sa lase loc la firme serioase. Mereu firmele dau vina pe angajati dar uita sa spuna ca adevarata cauza sunt ei patronii si conducerea. Daca ei ar fi seriosi atunci ar ramane si angajatii seriosi la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 07.04.2016 la 22:53, atty78 a spus:

salutare colegilor. tin sa va spun ca am lucrat si eu la nothegger, dar dupa parerea mea este o firma destul de buna, daca vorbesti  frumos si nu faci pe desteptul, si iti vezi de treaba  nu ai treaba cu nimeni cel putin eu nu am avut probleme cu nimeni, intradevar la frig in general mai faci pauza cu cardul scos dar acuma asta nu faci zi de zi, si apropo de garantie care este de 600 de euro, daca nu ai avut ceva amenzi , bani iti sunt dati inapoi 100%, dar dupa doua luni de cand ai plecat de la firma. eu nu am avut probleme cu bani nici cat am lucrat la ei si nici dupa ce am plecat, am primit garantia inapoi. fata de alte firme de transport este o firma destul de buna, si inca ceva se lucreaza numai cu camioane noi , intradevar a mai spus un coleg adineauri , nu sunt dotate cu frigidere

 

ce intelegi tu prin a face pe desteptul? sau prin a-ti vedea de treaba? Faptul ca tu spui ca faci pauza cu cardul scos nu am prea inteles. Pai pauza o poti face si cu cardul in tahograf si cu el scos. Daca scoti cardul pe pauza cand il reintroduci pauza apare continua. Sa inteleg ca scoti cardul si conduci cu cardul scos?!!! Atunci iti spun ca tu faci parte din categoria soferilor criminali care sunt in stare sa conduca ilegal cand ii spun cei din firma punand in pericol viata celorlalti colegi de trafic. Uite din cauza voastra sunt incalcate drepturile celorlalti colegi. Sper sa te prinda cei care fac controale prin tarile pe unde umbli sa te lase fara permis si cu interdictie sa vedem cum iti cade cand o sa ramai fara paine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 2015-11-19 la 19:31, sashatulcea a spus:

domnule Nelu vad ca ai intrat chitit aici sa imparti dreptatea ,am vorbit la telefon si m-i s-a comunicat un numar de fax unde sa trimit un cv in ceea ce priveste sa insist suna chiar prost scuze ca iti spun (sa iti gasesc un alibi cred ca ai inteles gresit ca am asteptat 3 luni un raspuns-era vorba despre perioada cand am trimis cv,in rest drumuri bune sa ai cu respect.)

Constat ca ai incercat sa ma jignesti prin acest mesaj cand ai spus ca suna prost ca sa imi gasesti un alibi. Asta arata ca   eliminat Cu atitudine ca asta dovedesti ca esti un caracter slab. Iar daca ne uitam ca ai probleme grave de limba romana minimala..eliminat

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 33 minute, nelu_mariuta a spus:

Firmele care dau detalii private despre unii angajati la alti angajati nu sunt firme serioase.

De parcă toți șoferii sunt niște sfinți. Iar discuțiile ''de culise'' cum le numești tu, nici măcar nu ar trebui să existe. Vorbim de angajat vs. șef... de unde discuții ''de culise''?! Comunicarea ar trebui să fie eficientă și limitată la aspectele profesionale. În momentul în care un disponent face comentarii în plus, tu ca angajat ar trebui să-l pui la punct în secunda 2 (elegant, evident). Și la rândul tău, nu te bagi în seamă cu alte subiecte decât cele de munca zilnică. Dacă vă împrieteniți și vorbiți în plus, e normal ca aceste rahaturi să înceapă să emane mirosuri neplăcute la un moment dat.

Iar publicitatea negativă, indiferent că e îndreptată către șofer sau către companie, e foarte potrivită... ambele părți se pot feri de circari de târg cu gura mare (patronii de șoferi și șoferii de patroni).

Acum 32 minute, nelu_mariuta a spus:

Pai pauza o poti face si cu cardul in tahograf si cu el scos. Daca scoti cardul pe pauza cand il reintroduci pauza apare continua.

Ar fi de preferat să faci și completările necesare la aceste afirmații, sunt cam vagi și se pot înțelege practici ilegale (când se face pauză/repaus cu cardul în taho și când cu el scos, când apare continuitate la ultima activitate selectată etc). Să vedem și noi că știi ce vorbești.

Acum 18 minute, nelu_mariuta a spus:

Constat ca ai incercat sa ma jignesti prin acest mesaj

Indiferent ce a încercat, s-a întâmplat acum aproape 2 ani. Ar trebui să-ți supraveghezi postările aici mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa incep cu sfarsitul ca sa intelegi ca ai comentat asa ca sa te afli in treaba. Am vazut intamplator ca el m-a mentionat abia acuma deci nu conteaza ca am raspuns la 2 ani dupa ce m-a mentionat. Unii mai au si alte treburi decat statul pe net. Dar stiu ca e greu pentru tine de inteles asta judecand dupa modul in care comentezi pe aici si te dai mare in toate. Asa ca uite .. nu o sa imi supraveghez mesajele mai des si nici nu iti mai dau alte detalii la restul comentariului tau. eliminari partiale

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eh, nu cred că e vreo problemă că comentez pe aici și mă dau mare în toate, probabil că mai știu câte ceva. Palavragiu de parcare recunosc că sunt, că deh, sunt șofer și-mi place pălăvrăgeala de parcare, e parte integrantă a fișei postului în cazul meu (și al multora dealtfel, căci nu pot pălăvrăgi singur):D Dar cu ofticatul în schimb, n-ai nimerit-o. În realitate mi se fâlfâie de tine, ca de primele mele scutece.

Hai, mergi cu Dumnezeu, ca să ne te trimit eu... cu dumnezei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa cum am spus esti doar un palavragiu de parcare. In schimb cu stiutul las-o mai moale caci esti cam zero. Am vazut destui ca tine pe parcari  ca tine si care stiau tot si se dadeau mari asa cum faci tu dar in realitate era doar gargara de ei. Nu toti soferii palavragesc vrute si nevrute asa cum faci tu prin parcari. Aia seriosi isi vad de treaba prin parcari nu se lauda ca tine. Voi sunteti aia care stricati firmele, gargaragii. 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

la ceva perioada distanta ai reusit sa reactivezi acest subiect...i-ai luat la rind pe toti care nu au corespuns cerintelor tale ca raspunsuri..bun asta...Dar nimic benefic..?  Pauza aia..mama ei de pauza..e de fapt repaus zilnic sau saptaminal..ca la asta cred ca te refereai..nu la o simpla pauza de conducere de 45 minute..Incearca sa fii mai ingaduitor..nu mai ataca in comentarii...altfel cred ca vrei sa inciti la degenerarea discutilor si ma obligi sa intervin.eu sau colegii mei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 2 ore, cico_3504 a spus:

la ceva perioada distanta ai reusit sa reactivezi acest subiect...i-ai luat la rind pe toti care nu au corespuns cerintelor tale ca raspunsuri..bun asta...Dar nimic benefic..?  Pauza aia..mama ei de pauza..e de fapt repaus zilnic sau saptaminal..ca la asta cred ca te refereai..nu la o simpla pauza de conducere de 45 minute..Incearca sa fii mai ingaduitor..nu mai ataca in comentarii...altfel cred ca vrei sa inciti la degenerarea discutilor si ma obligi sa intervin.eu sau colegii mei...

si care-i problema ca am reactivat un subiect? Este interzis cumva? Vad ca tu prin comentariul tau inciti. Ceea ce un moderator prin definitie nu are voie.  Si daca intervi care e problema? Nu incerca sa arati pisica caci nu impresionezi. Singurul lucru care poti sa-l faci este sa nu mai intru aici. Ei si? Fi mai ponderat in amenintati caci voi pierdeti. Apoi in privinta incercarii de a ma corecta pe mine ca am spus pauza in loc de repaus ai spus si tu o ineptie pauza de conducere de 45 de minute?!!! Mai citeste legea sa vezi ca nu exista nici o pauza de conducere de 45 de minute nicaieri in legislatie. In alta ordine de idei am specificat pauza de 45 de ore deci daca citeai corect si nu aveai aroganta ca daca esti moderator le sti pe toate nu mai spuneai ca ai crezut ca ma refeream la pauza de conducere de 45 de minute pauza care nici nu exista in legislatie.  Cand vrei sa corectezi pe cineva considerandu-te atotstiutor si care ameninti din postura de moderator cand nu-ti convine ca prietenii iti sunt contrati informeaza-te corect. Si uite eu o sa o consider pauza de 45 de ore asa cum o considera absolut toate organele de control din tarile UE. In UK Franta Italia Elvetia Olanda Belgia Germania etc absolut toti cand te opresc se refera la pauza lunga(45 de ore sau 24 de ore) si pauza scurta (11ore sau 9 ore) iar pauza de 45 de minute o numesc pauza de 45 de minute. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tu măcar știi diferența dintre pauză și repaus?! Măcar știi când faci pauză și când faci repaus?!!

Termină că afirmațiile alea, induci lumea în eroare. Există ambii termeni în legislație și fiecare semnifică altceva, deci las-o mai moale cu informațiile false. Sunt termeni diferiți, cu semnificații diferite, singura asemănare fiind reprezentarea lor în tahograf (au același simbol).

Te-a lovit scrisul după 1 an jumate, că deh, ești un om ocupat, dar vorbești numai aiureli... Ceva îmi spune că te invidiază șinele de tren la cât de paralel ești cu legislația în vigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nelu_mariuta

Am impresia ca esti invatat sa intri incaltat cu ciubotele in casa oamenilor...Revino-ti si fii atent la ce se scrie...Faptul ca ai redeschis la ceva timp distanta un subiect nu a fost ''bai''..Ai reusit sa vezi asta..?? Ulterior am continuat....''nimic benefic'' Realizezi de ce..?? Ma asteptam ca atunci cind reincepi un subiect sa vii cu ceva informatii...bune..rele..cum or fi fost...In schimb..tu ai inceput sa ii iei pe toti la rind si sa le dai anticomentarii...Uiti ca unele din ele contineau jigniri...''prosti''...''impertinenti'' si automat conduceau la degenerarea discutiilor...Ai observat cumva atitudinea lui sashatulcea cind l-ai jignit..?? Iti spun eu ca nu...Omu te-a lasat in pace...ti-a urat si drumuri bune...Nu ai impresia ca e complet diferit fata de atitudinea ta..?? eu cred ca da...Asa ca nu incerca sa ''fii tare'' cu mine..nu tine....chiar mi-am facut datoria de moderator..nu de partinitor al vreunei parti...Te atentionasem la 2 lucruri...limbaj si folosire incorecta a termenilor de specialitate..Din pacate tu ai inteles totul pe dos..Ba ca tin partea unora..ba ca nu folosesc eu termeni corecti....

Am zis ''pauza de conducere de 45 minute'' ca sa faci diferenta intre ''pauza'' ta care e de fapt repaus zilnic sau saptaminal si pauza de cel putin 45 minute dupa o perioada de conducere de maxim 4,30 ore...

Mie in carte asa imi apare...citez...''dupa 4 ore si 30 minute de conducere conducatorul auto trebuie sa faca o ''pauza'' de cel putin 45 minute..inchei citatul

Deci termenul folosit de mine acolo e corect...Continuam...Lipsind atita timp de pe acest forum nu ai observat ca aici s-a desfasurat o campanie de folosire a termenilor corecti...nu ''pauza'' ci repaus..zilnic..saptaminal redus..saptaminal...nu ''program''..ci perioada zilnica de conducere sau ziua de munca...etc...Si aici nu ai observat ca am fost moderator..adica mai pe intelesul tau..Eu am tinut cont ca ai lipsit o perioada de timp si doar te-am atentionat verbal..nu te-am si avertizat...

In schimb..TU...ai luat-o altfel..vezi doamne am ceva cu tine..imi apar prieteni..etc...Hai sa fim seriosi...Apar orice coleg de aici..e colegul meu prin faptul ca practica aceiasi meserie ca mine..nu conteaza ca e incepator cu 1 zi experienta sau vechi cu 25 ani experienta..Asa ca inca odata..te rog ...Revinoti...nu incerca sa tulburi apele pe aici ca nu tine...Pe viitor daca folosesti incorect termenii legali..gen pauza in loc de repaus sa stii ca te avertizez..E o declaratie..nu amenintare...Ori joci dupa cum ti se cinta..adica dupa lautari...[pentru tine..intelesul legal de folosire a termenilor din meserie ]..ori te duci la alta masa..gen facebook..E mai clara atitudinea mea acum..?? Te incit cumva..?? Nu cred...Ti-am dat explicatii corecte si nu am fost partinitor..chiar corect zic eu..

Daca cumva nu cunosti termenii legali uitate te rog la rubrica incepatori..e o tema acolo exact cu aceste lucruri...Sau si mai bine..rasfoieste legislatia noastra si vezi cum o descrie ea..legal..nu cum ne vine noua..la controale sau prin parcare...mai iti pun un proverb...

''popa nu bate toaca de 2 ori pentru o baba surda''

Asa ca atitudinea ta pe acest forum schimbo...Nimeni nu accepta ca tu sa  jignesti si sa continui sa te filfii cum vrei pe aici...Sunt ceva reguli..de bun simt in primul rind...

Definitii...

(d) „pauză”: orice perioadă în care conducătorul auto nu are dreptul să conducă sau să
efectueze alte munci și care trebuie să-i permită numai să se odihnească;

(f) „repaus”: orice perioadă neîntreruptă pe parcursul căreia conducătorul auto poate dispune
liber de timpul său;

(g) „perioadă de repaus zilnic”: partea unei zile în timpul căreia conducătorul auto poate
dispune liber de timpul său și care poate fi o „perioadă de repaus zilnic normală” sau o
„perioadă de repaus zilnic redusă”:
— „perioadă de repaus zilnic normală”: orice perioadă de repaus de cel puțin 11 ore. De
asemenea, această perioadă de repaus zilnic normală poate fi luată în două tranșe, din care
prima trebuie să fie o perioadă neîntreruptă de cel puțin 3 ore și a doua, o perioadă
neîntreruptă de cel puțin nouă ore,
— „perioadă de repaus zilnic redusă”: orice perioadă de repaus de cel puțin nouă ore, dar mai
puțin de 11 ore;

(h) „perioadă de repaus săptămânal”: o perioadă săptămânală în timpul căreia un conducător
auto poate dispune liber de timpul său și care poate fi o „perioadă de repaus săptămânal
normală” sau o „perioadă de repaus săptămânal redusă”:
— „perioadă de repaus săptămânal normală”: orice perioadă de repaus de cel puțin 45 de ore,
— „perioadă de repaus săptămânal redusă”: orice perioadă de repaus de mai puțin de 45 de
ore, care poate fi redusă la minimum 24 ore consecutive, sub rezerva condițiilor menționate la
articolul 8 alineatul (6)

ps= ai si definitiile,sa nu spui ulterior daca scrii incorect si te avertizez ca nu ai stiut ce termeni sa folosesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bună ziua domnilor, nelu_mariuta, care organe de control, și din care țară, amestecă pauza cu repausul ? Poate " organele " din parcare, după prima navetă de bericioaică... În timpul definit de aceste doua noțiuni DISTINCTE, ai drepturi si obligații DIFERITE, delimitate clar, atât de legislația transporturilor, cât și de legislația muncii ! Cum adică, citez : " pauza lungă de 45 sau 24 de ore, și pauza scurtă de 9 sau 11 ore " - am încheiat citatul...Adică, în opinia ta - și a unor " organe "..., poate din Maracyucambo -  nu există diferență între redus si normal ? Atunci de ce există obligația recuperării diferenței în cazul repausului săptămânal redus, sau impunerea unui număr maxim de repausuri zilnice reduse, în decursul unei săptămâni ? Ca să nu mai vorbim de noile reglementări în vigoare în unele țări, care reglementează DISTINCT ȘI DIFERIT repausul săptămânal redus, și cel normal. Cândva certificatul de desfășurare a activitătii, era denumit - impropriu - " foaie de concediu ". De ce ? Pentru că " specialiștii " de parcare, semnau " ca primaru' " acele certificate, ce acopereau fraudarea legislației transporturilor, pe care era bifată rubrica " concediu ", adică se excludeau singuri de la acumularea de vechime în muncă, și eventual de la plata drepturilor bănești ! Cu toate că pe acele certificate erau și alte rubrici ( de exemplu - alte activități ). Și erau convinși că au dreptate, și că ei sunt Gigi Dibaciu ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.