Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

@Simple92: sa fiu sincer nu mi se pare deloc mult cat ti s-a cerut. Mie mi-au cerut 400ron doar pentru CPI. Plus orele de conducere pentru examinare, pe care le platesc la scoala.

Din cate stiu eu un camion consuma peste 30l la 100km. Sa spunem ca mergi 40 min (desi eu am auzit ca se vorbea de un drum mult mai lung), viteza medie 50km/h, deci faci aproximativ 60km. 60*0.3=18 litri carburant, deci undeva la 120ron(peste 120. Nu stiu exact consumul). La asta adauga timpul pe care scoala ti-l aloca, uzura, plus instructor...deci nu e chiar atat de mult. Poate e mult cat s-a cerut pentru condus, dar nu exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am platit 650 de lei pt atestate marfa,agabaritic si adr colete si cisterne,si acum imi zice instructorul ca mai trebuie sa duc 250 lei pt oras,cat consuma camionu ala in 40 min?

colegi care ati mai mfacut.spunetimi si mie la care v-a cerut bani pentru oras,sau vor astia sa ma tepuiasca pe mine?

Asa cum spunea si colegu' nu mi se pare foarte mult. Daca astia sunt toti banii ceruti de scoala e ok. Insa deja ma gandesc cat iti vor mai cere pana la sfarsit?

Eu in iulie cand m-am inscris am platit 1050Ron pentru toate atestatele (CPI, Agabaritic. ADR colete+cisterne). Dar mi s-a spus de la inceput ca ESTE SUMA TOTALA(inclusiv proba practica) fara alte adaosuri. Si crede-ma ca am cautat scoala cu cel mai mic tarif.

Insa probabil ca depinde si de zona. Din cate observ eu in zona moldovei sunt cele mai mari preturi.

Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am platit 650 de lei pt atestate marfa,agabaritic si adr colete si cisterne,si acum imi zice instructorul ca mai trebuie sa duc 250 lei pt oras,cat consuma camionu ala in 40 min?

colegi care ati mai mfacut.spunetimi si mie la care v-a cerut bani pentru oras,sau vor astia sa ma tepuiasca pe mine?

  Colegu eu am dat 350 lei pt marfa si agabaritic + inca 300 lei pentru proba practica si eu in 40 min am facut doar 17 km ca am mers doar prin oras.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@Andreiliviu105 nu esti incepator de ti-au cerut doar 300ron pt atestat si 350 pentru practic. Nu ai facut CPI-ul ci CPC-ul. (daca gresesc corectati-ma). Eu stiam ca CPI-ul este pentru incepatori, iar CPC pentru cei mai experimentati (adica pt cei care au cat C obtinuta inainte de sept. 2009).Am vazut pe multe site-uri ca CPC-ul e mult mai ieftin decat CPi-ul. Iar in cazul meu, pentru ca nu fac atestatul la scoala de soferi pentru ca nu fac ei atestatele, orele de condus le platesc la scoala (oricare, la alegere), dar bineinteles ca nu vad de ce as opta pentru alta scoala decat cea la care am obtinut permisul. Tariful orei de condus este ales de scoala in functie de costurile si dorintele sefilor. Referitor la proba practica in care zici ca ai facut doar 17km, tot ce e posibil. Doar ca din cate am inteles la examenul practic te duce in afara localitatii, si de aia am pus viteza medie de 50km/h. Si oricum la calcule fac mea-culpa. Daca merg 40min cu 50km/h faci doar vreo 30km, nu 60. Oricum...tariful il aleg ei. Presupun ca in general tariful este identic cu cel al unei "extra-sedinte" in cazul in care e necesar sa faci asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu colegu nu sunt cpc sunt cpi. Am doar de 3 luni permisul. Asta a fost tariful pe care mi l-a cerut asta am platit. Am si chitanta daca vrei atasez o copie. Tin sa precizez ca autocamionul pe care am dat nu este unul performant un iveco turbostar de seama cu tataie si probabil de aia si pretul asa mic. Iar de ore de pregatire (legislatie ) nu am avut un profesor care sa stie despre ce este vorba. eu in ziua in care am dat  proba teoretica am aflat ce probe dau exact. Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aham. Probabil pentru ca ai facut la o institutie care are si masini. (vre-o scoala de soferi care poate elibera atestate). Eu sa fiu sincer, o fac la IFPTR care e in legatura cu o scoala de soferi dar care din pacate nu are si profesionistii. Sau cel putin asta am inteles eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vin si eu cu o intrebare privind proba practica pentru atestatul de transport marfa.

Inainte de plecare, trebuie sa verific existenta actelor masinii, inspectia masinii sa spun (nivelul lichidelor si completarea lor, starea anvelopelor etc.-astea presupun ca sunt obligatorii) sau in cazul asta ele raman doar teoretice? Adica ma refer ca examinatorul ma poate penaliza? Oricum, unele documente ca documentul de transport, copia conforma a licentei, certificatul de competenta etc. nu se pot afla oricum la bord pentru ca masina nu este destinata transportului de marfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vin si eu cu o intrebare privind proba practica pentru atestatul de transport marfa.

Inainte de plecare, trebuie sa verific existenta actelor masinii, inspectia masinii sa spun (nivelul lichidelor si completarea lor, starea anvelopelor etc.-astea presupun ca sunt obligatorii) sau in cazul asta ele raman doar teoretice? Adica ma refer ca examinatorul ma poate penaliza? Oricum, unele documente ca documentul de transport, copia conforma a licentei, certificatul de competenta etc. nu se pot afla oricum la bord pentru ca masina nu este destinata transportului de marfa.

Salve...

Nu trebuie sa verifici nimic propriu zis. Inspectorul iti va pune unele intrebari generale, insa nu te va pune sa ii si arati (sau cel putin eu nu am auzit asa ceva). Probabil ca inainte de a pleca la drum te va pune sa completezi o diagrama si sa o bagi in tahograf.

Stai linistit ca nu ai cum sa cazi examenul... poate doar daca faci ceva foarte grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ideea e ca vreau sa fiu sigur. Sa inteleg ca exact astea sunt cele 20 de intrebari (legate de studii de caz) care o sa le primesc la examen?

Da! iti spun sigur ca vei primi studiile de caz de pe prima pagina! Asa ca poti sa le invati pe de rost!

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

si eu am facut scoala la IFPTR Iasi, (tot CPI) sunt super ok. studiile de caz sunt corecte (aceleasi), dar intrebarile pe care le ai, la mine cel putin, au reprezentat maxim 1/3 din cele care au cazut la examen. celelalte insa se pot rezolva ca sa spunem asa, prin extrapolare si judecata, mai ales daca te chinui si mai citesti si din manuale, sau mergi la ore si esti atent. nu tre sa fii prea stresat. eu am facut ca mai sus si la intrebari am avut doar 3 greseli, din care una (ultima la ex. pe calculator) am bifat si am dat OK la nimereala, si abia cand am dat OK mi-am dat seama ca era gresit. eroarea mea. bine ca aveam loc...;))). in principiu, nu e greu examenul, primesti informatii utile, iar pe ansamblu, cred ca ar fi mult mai bine daca s-ar "unfica" scolile, adica sa se faca odata cu scoala de soferi, caci oricumuna fara alta e inutila: cine isi ia autobuz sau camion sa se plimbe in curte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu am avut acum doua zile sala si urmeaza ca in maxim o luna sa avem si orasul (nu se stie inca exct data) dar au fost foarte de treaba si destul de usor, mai ales ca am invatat foarte mult in ultima saptamana inainte de examen cand am fost si la predare si am retinut foarte multe de acolo si daca mai citesti putin si acasa, nu ai cum sa nu iei sala. Pot spune doar ca am avut foarte mari emotii si pana la urma s-a dovedit ca mai mult a fost frica de a pica examenul decat dificultatea lui.

Multa bafta tuturor si sa nu va speriati de acest examen :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Astazi am avut examenul teoretic pentru certificatul de competenta profesionala si l-am luat cu brio. Am raspuns la 69 din primele 70 de intrebari (40 din chestionar si 29 din intrebarile cu raspuns direct), iar la studiile de caz am raspuns la 17 din 20. Pot spune ca studiile de caz nu au fost cele de pe prima pagina, deci mai sunt si altele. Cand o sa le gasesc o sa le postez sa stie si altii. Mai am proba practica (si luand in considerare inspectorii care sunt in Iasi sunt sanse mari sa iau, doar sa nu ma emotionez prea mult si sa dau chics) pe care cred ca o voi avea undeva in jurul datei de 7 noiembrie (conform programatorului ARR). In principiu, pentru cei care urmeaza sa dea probele, nu ezitati sa mergeti la cursuri, sunt foarte importante, mai ales recapitularile la care am facut doar exemple de chestionare care au fost identice (ca si forma si intrebari-doar ca nu le-am putut acoperi pe toate-presupun ca in total sunt peste 1000 de intrebari), iar la studiile de caz trebuie doar foarta multa atentie si concentrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.As vrea sa stiu daca ar putea vreunul dintre voi ar putea sa ma sfatuiasca de unde sa invat pt atestate(marfa,colete si cinsterne)?habar nu am ce sa invat sau de unde sa invat!daca stie cineva sau are ceva fisiere si vrea sa ma ajute las mail-ul meu sa imi poate trimete ceva fisiere pe mail    cataliun_kataly@yahoo.com.    va multumesc.Si inca ceva,exista vreo taxa de urgenta in cazul in care as vrea sa i se elibereze mai repede atestatele si cardul tahograf?sau se poate face ceva sa mi se elibereze mai repede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate nu exista nici o taxa de urgenta. Nu ai ce face, daca este sa dureze 3 saptamani (cum mi s-a spus mie pentru card) si cica ar fi aceeasi perioada pentru atestat, nu poti sub nici o forma urgentarea actelor, si din pacate nu este nici un document provizoriu sau vreo dovada care sa ateste ca ai promovat examenele.

De invatat, poti invata din cartile pe care ti le da scoala unde faci cursurile. La mine cursurile au durat aproximativ 20 de zile dupa care examenul teoretic, iar dupa inca aproape o saptamana urmeaza testul practic-care urmeaza zilele urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreau sa fiu rautacios, dar incearca google si search. Si gasesti cu siguranta. Sincer, vad ca si IFPTR-ul are centru in GL, eu unul acolo am facut (doar ca in Iasi) si mi se par destul de seriosi. Dar na...nu peste tot sunt la fel, dar ca un sfat, incearca un centru din asta care are filiale in mai multe judete, pentru simplul fapt ca mi se par mai "legali" sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scuze pentru dublu-post, dar uitasem sa intreb un lucru pe cei care si-au facut CPI de curand. Cand depun cererea pentru eliberarea atestatului profesionat de transport marfuri generale, imi trebuie fisa medicala (cea care trebuie facuta in unitatile atestate de ministerul transporturilor)??

Scuze, dar e urgent. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.