Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members

chaser , in spania e lege generala sub 21 ani doar c1 sau c1e ( luate pe rand c1 dupa e ) , iar chestia cu 19 ani si atestatul nu e adevarata ! Orice conducator auto sub 21 care obtine  categoria c1 imediat pentru a profesa e nevoit sa aibe si cursul CAPi ( de imitiere ) dar asta nu ii da dreptul la categoria C mai devreme , tot la 21 ani i se face transferul !! Care atestat profesional este emis de Dgt si iti da dreptul de la 19 ani ¿ atestatele sunt emise de ministero de fomento !!

Cursul CAPi este de 140 ore prezentiale , 130 ore de curs si 10 de practica cu un cost mediu de 1100-1200 pe comunidad de madrid !

dupa curs se da examen  ;D ;D

Cauta pe site-ul www.dgt.es si ai sa te convingi singur.

Cursul CAP-i este 140h accelerat si 280h normal -> link https://sede.fomento.gob.es/NR/rdonlyres/26F51638-9981-4915-8824-524F9F7A4070/28686/20070720RD1032.pdf

Mario, nu amesteca varza cu branza! In materie de legislatie rutiera, legisltie ADR si control rutier- DGT; iar in materie de permise de transport, licente, permise tahograf, si tot ce inseamna hartogaraie este Fomento- sau Ministerul Transporturilor

Referitor la permisul de aptitudine profesionala uite aici ce spune DGT ->http://www.dgt.es/was6/portal/contenidos/documentos/normas_legislacion/ley_trafico/leytrafico002.pdf

Salutari

Chaser

P.D. Si ca sa vezi cam ce varza au aici(dar sunt sigur ca stii si tu) poti sa obtii CAP chiar daca nu ai nici un permis de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Mario, nu amesteca varza cu branza!

tu sustii :

citat : Acest CAP iti da dreptul si atesta ca ai obtinut cunostiintele necesare pentru a exercita meseria de sofer profesionist. Se cere un curs cu prezenta obligatorie care este de minim 180h unde se predau notiuni tematice.

In schimb atestatul profesional emis de Directia Generala de Trafic este o cu totul alta poveste. Acesta se emite in urma unor probe practice si teoretice de catre Trafic( echivalentul in Romania este Politia Romana) prin care ei spun ca esti apt de la varsta de 19 sa conduci un vehicul cu MMA de peste 7500kg.

dupa : Cursul CAP-i este 140h accelerat si 280h normal

de unde si pana unde sunt 2 tipuri de atestate ?? dgt e in subordinea ministerului de fomento !!

P.D. Si ca sa vezi cam ce varza au aici(dar sunt sigur ca stii si tu) poti sa obtii CAP chiar daca nu ai nici un permis de conducere. 

daca tot ai citit cap 2  art 4 si  6 din REAL DECRETO 1032/2007 cred ca ti-ai fi dat seama ca se permite inceperea cursului odata cu scoala de soferi , deci neavand practic in mama permisul de conducere  pentru ca aceste cursuri se fac prin scolile de soferi si odata cu cursul C1 sau C iti ofera posibilitatea sa le faci pe amandoua !!

revenind la varsta de conducere legala in spania :

La edad mínima requerida para la obtención del permiso de conducción será la siguiente:

18 años cumplidos para el permiso de la clase A2, B, B+E, BTP, C1, C1+E

21 años cumplidos para el permiso de la clase C, C+E, D1, D1+E

http://www.dgt.es/portal/es/oficina_virtual/conductores/expedicion_permisos/?tit=Requisitos

http://www.dgt.es/portal/es/oficina_virtual/conductores/expedicion_permisos/?tit=Condiciones%20para%20la%20expedici%F3n%20de%20los%20permisos%20de%20conducci%F3n

Hai sa nu vorbim de Spania si sa Ramanem la Ro

SCUZE DE OFF TOPIC !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

MARIO SI Chaser aici este forumul soferilor profesionisti,nu este forumu soferilor din romania sau spania ,este forumul tuturor soferilor romani ,deci informatiile voastre sant sau vor fi folositoare si altor soferi,referitor la varsta stiti cum se zice la noi,,merg de 3 luni beat la volan si nu ma prins nimeni,merg fara rovigneta nu ma prins nimeni ,etc si invatam sau vrem sa invatam si pe alti ca merge si asa,dar cei care au raspuns corect au raspuns ce zice legea,cum ziceam in alt raspuns SE POATE  pana gasesti unu destept si ati da o amenda cu dosar penal si atunci plangi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca este nevoie de un politist sau ceva de genu pt a va convine  ca poti conduce mai mare de 7.5 de la 18 ani....

Chiar ma uitam la un clip pe net cu controale arr si fusese oprita o bascula cu 4 axe de 40 t si soferul avea ia ghiciti cati ani ? Va zic eu, 18 ani . si l-au oprit pe baiat dar nu s-au kuat de el care are 18 ani  s-au luat de el ca nu avea atestat. Daca  arr-ul iti da voie sa sa conduci la 18 ani doar nu te-o  opri  un jandarm sa iti zica ca nu ai voie nu ?. Daca mai gasesc clipu o sa il postez aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asta nu demostreaza ca ai voie sa conduci,voi credeti ca inspectori chiar le cunosc pe toate,intrebatil pe mihai ca daca va spun eu de cate ori i-am invatat regulamentu poate nu ma credeti,de cate ori a avut certuri marunte asupra regulamentului,timpi de condus si altele.........nici ei nu sant perfecti,un fel de politist de camion ;D,in alte state nu se pune problema sa nu stie regulamente,nici nu se usuca cerneala la lege si ei o stiu.............eu am raspuns  legal cu articol de lege nu vorbe ca am auzit ,am vazut la tv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

m-am cultivat putin si am realizat ca O R D O N A N Ţ A  D E  U R G E N Ţ Ă  A  G U V E R N U L U I  N R . 1 9 5 / 2 0 0 2 

P R I V I N D  C I R C U L A ŢI A  P E  D R U M U R I L E  P U B L I C E  - 

M O D I F I C A T Ă ŞI  C O M P L E T A T Ă  P R I N  O . U . G .  N R . 6 3 / 2 0 0 6 

P U B L I C A T Ă  Î N  M O N I T O R U L  O F I C I A L  A L  R O M  Â N I E I ,  P A R T  E A 

I ,  N R  . 7 2 9 /  2 0 . 0 9 . 2 0 0 6,spune la cap 3,art 20,alin 3 ca ai voie de la 21 ani,daca este o alta lege mai noua ,,,,,,,,JOS PALARIA SI SCUZELE DE RIGOARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

in data de 11 de iulie, 2011  7:33 P.M. am trimis urmatorul email politiei rutiere valcea  :

Buna  Ziua ,

Ma numesc Mihai Gheorghe  si am o nelamurire privind varsta legala  pentru a conduce un camion din categoria C sau C+E pe drumurile din tara si strainatate ?? , conform  regulamentului 561 /CE varsta minima este de 18 ani , dar conform codului rutier - articolul 20 ,punctul 3 varsta legala este de cel putin 21 ani impliniti !!!                                                                                                             

                                                                                      Va multumesc anticipat .

Raspunsul nu l-am primit nici in ziua de azi !!!

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_conducatorii_de_vehicule.php

(3) Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba vârsta minima de 21 de ani împliniti.

http://www.traficmedia.ro/legislatie/561.pdf

Articolul 5 : (1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.[/b

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in data de 11 de iulie, 2011  7:33 P.M. am trimis urmatorul email politiei rutiere valcea  :

Buna  Ziua ,

Ma numesc Mihai Gheorghe  si am o nelamurire privind varsta legala  pentru a conduce un camion din categoria C sau C+E pe drumurile din tara si strainatate ?? , conform  regulamentului 561 /CE varsta minima este de 18 ani , dar conform codului rutier - articolul 20 ,punctul 3 varsta legala este de cel putin 21 ani impliniti !!!                                                                                                             

                                                                                      Va multumesc anticipat .

Raspunsul nu l-am primit nici in ziua de azi !!!

http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_conducatorii_de_vehicule.php

(3) Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba vârsta minima de 21 de ani împliniti.

Pai Mario iti spune in clar

Articolul 5 : (1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

Conducator auto este considerat de la autoturism/motocicleta pana la autotren dar....Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba vârsta minima de 21 de ani împliniti.

Concluzia generala?!

De la categoria C in sus 21 de ani. Chiar daca regulamentul CE spune 18 ani, eu guvernul Romaniei hotarasc sa ridic varsat la 21 de ani. Este impotriva regulamentului CE? NU!! De ce?! Simplu, respect limitele minime impuse de ei.

Cele bune

Chaser

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

am aratat aici pe ce ma bazez cand afirm ca ai voie sa conduci  un camion de 40 de tone (marfa generala) prin europa inainte de a implini varsta de 21 de ani !

eu nu-mi pot schimba opinia in functie de ce spune unul sau altul aici.

se intelege ca au gresit in cazul asta : 

              - Politia romana care a acordat categoria respectiva,

              - ARR-ul care a acordat atestatul respectiv

              - Soferul   

deci dupa ce spun colegii aici, toti acestia ar trebui sa intre in puscarie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nush ce sa zic,si ce concluzie sa trag din toate cele spuse. nu pot da cu picioru la sansa care mi sa oferit dupa pasti o sa plec in prima mea cursa `o sa plec chiar cu patronu camionului in echipaj nu plec singur poate alta sansa nu o sa mai vina sau sa ma ia cineva cu el la 19 ani va doresc Paste fericit tuturor si toate cele bune ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sper ca nu v-am enervat sau v-am jignit cu ceva, nu vreau sa fiu eu gigi contra dar imi sustin opinia.

eu am raspuns  legal cu articol de lege nu vorbe ca am auzit ,am vazut la tv

Si eu ti-am aratat realitatea. Nu cred ca un  politist de la arr nu stie o lege care mi se pare banala, 18 sau 21. Si cand faci scoala la chestionare ai intrebarea asta.

@gongy Cu ce e de vina soferul ? Ca vrea sa lucreze pe masina mare de la 18 ani ? Si patronii sa fie asa de inconstienti ca angajeaza de la  18 19 ani ? E ca si cum ai putea obtine cat B e la 17 ani dar nu poti conduce decat la 18. Asa si cu cat C, CE  din moment de eu pot obtine de la 18 ani nu inteleg de ce nu pot profesa. Daca intradevar e de la 21 cum e in art. atunci trebuia sa se interzica sa faci scoala de la 18.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu asta cred ca se poate inchide subiectu  ;)

daca nici ei nu stiu atuncii cine sa stie???

Buna ziua,

 

Conform legislatiei in vigoare este permis sa conduceti  TIR dupa varsta de 18 ani. Avand in vedere numarul mare de solicitari de angajare si nivelul mare de risc al activitatii noastre, societatea noastra solicita la baza de date soferi documentatie completa si un nivel de experienta.

Intre documentele solicitate La CV:

Card tahograf

Permis de conducere international

Atestat ADR

 

Daca detineti aceste documente puteti aplica pentru un post la noi.

Va dorim mult success in activitate!

 

From: alexandru tirgoveti [mailto]

Sent: 8 aprilie 2012 18:07

To: office@vectrainternational.ro

Cc: office@vectrainternational.ro

Subject: Buna Ziua

 

Buna ziua:

Ma numesc Alex am 17 anii urmeaza ca anul acesta in data de 12 octombrie sa implinesc 18 anii.

Sunt plecat de aproape 6 anii in spania,in luna Mai ma voi intoarce in tara ca sa fac scoala de soferii

Cat:B,C,E

Scoala o am facuta in Spania (Profesionala Ayudate Administrativo)

Vorbesc Spaniola la perfectie,iar cu Engleza ma descurc binisor

Iar acum vine intrebarea mea:

La varsta de 18 anii as avea voie pe TIR,caci mar interesa sa ma angajez la

firma dumneavoastra

 

Va multumensc mult,

                                                                                                                                                Astept Raspunsul DVS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Foarte tare Alex Sofer.Cui mai exact te-ai adresat,presupun ca unui director ceva de la o firma care stie legea...e in relatii cu oamenii care corecteaza infractorii?Zice nenea ca poti sa iei si ADR de la 18 si intrebarea vine acu  :

Si atunci de ce... .... Romania imi da sa invat legile ei daca nu sunt aplicabile=))))?

ps : te rog pune mana intai pe codul bunelor maniere , gandeste de 2 ori inainte sa scrii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.