Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • Members

''in tara se poate conduce ,afara nu se poate conduce sub 21 ani'' cine ti-a mai zis si porcaria asta?:)) oamenilor,nu mai scoateti din burta atatea,ca veti slabi!

Daca vrei sa stii, in ''afara'' nici nu iti cere atestatul, ai CE pe carnet? ai stegulet UE pe carnet? ce mai vrei? ce tot aveti cu 21 ani??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

''in tara se poate conduce ,afara nu se poate conduce sub 21 ani'' cine ti-a mai zis si porcaria asta?:)) oamenilor,nu mai scoateti din burta atatea,ca veti slabi!

Daca vrei sa stii, in ''afara'' nici nu iti cere atestatul, ai CE pe carnet? ai stegulet UE pe carnet? ce mai vrei? ce tot aveti cu 21 ani??

Conform cu Codul Rutier,  Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI) vrea să alinieze permisele de conducere şi legislaţia rutieră la normele europene din 2013 şi supune dezbaterii publice, pe site-ul său (www.mai.gov.ro), proiectul de Ordin al ministrului Administraţiei şi Internelor privind forma şi conţinutul permisului de conducere.

Noi vârste de obţinere a permisului pentru anumite categorii:

    16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1

    18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr

    20 ani împliniţi şi o experienţă minimum 2 ani de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A

    21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW

    24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acum cu noua aliniere la legislatia UE nu poti conduce legal sub 21 ani anumite categorii de vehicule,inclusiv cele ptr C,avem un link pe prima pagina ,va intra in vigoare incepind cu 19 ianuarie  aceaasta modificare.Poti avea insa categoria respectiva fara a putea conduce pina la implinirea virstei.

De dragul discutiei pot sa iti spun insa ca inainte de 1989 era mai bine ,asta deoarece in orasele mari nu te lasa sa iesi pe interurban [intre orase] sub 21 ani.Acum multi conduc sub 21 ani,legal inseamna ca te poate penaliza cel care te controleaza,ca o face,ca nu o face ,e o alta problema ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scolile de soferi isi vor schimba si ei cursurile dupa noua lege,noi aici putem doar presupune,cel mai bine este insa sa intrebi la o scoala de soferi mai cunoscuta,nu din cele mici,cei de acolo iti vor da un raspuns mai corect si adevarat decit ce am presupune noi ca ar fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si totusi ,daca cineva sub 21 de ani ar dori sa faca C1 ,C1E , cum ar trebui sa procedeze ?  Nu cred ca este vreo scoala care sa aiba subcategoriile respective .

Nu cred ca are vreo treaba. Subcategriile se refera la mtma si viteza. Asa ca nu vad de ce ar avea nevoie de alte masini. La examen categoria e deja desemnata.

Dar nu ai de ce sa faci subcategorie, mai tarziu o sa  platesti o noua scoala ca sa iei categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Dar eu care mi-am luat o teapa de bani...am categoria C si cat E am dat orasul in ianuarie pe 8 2013 si am picat,si cand am fost pe 23 ian 2013 sa dau sala :Dosar Blocat...varsta minima 21 ani...banii pe care i-am dat nu ii mai da nimeni inapoi...

Nasoală treabă , tot acelaşi lucru l-am păţit şi eu , dar am scăpat pe ultima sută de metri.Am fost înscris în şcoală în octombrie 2012 , şi tot am reuşit să fiu cu B , C + E în mână , e-ul l-am luat chiar acum în 15.01.2013.Termin liceul şi la muncă daca mă ajută D-zeu , şi evident dacă mă ea cineva.Multa sănătate vă doresc , că restul se rezolva.Drumuri Bune !  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Conform cu Codul Rutier,  Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI) vrea să alinieze permisele de conducere şi legislaţia rutieră la normele europene din 2013 şi supune dezbaterii publice, pe site-ul său (www.mai.gov.ro), proiectul de Ordin al ministrului Administraţiei şi Internelor privind forma şi conţinutul permisului de conducere.

Noi vârste de obţinere a permisului pentru anumite categorii:

    16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1

    18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr

    20 ani împliniţi şi o experienţă minimum 2 ani de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A

    21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW

    24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv

Se poate liniştit , şi eu am obţinut acuma în 2013 E-ul , şi dc mi l-au dat ?? Aici se refera ce-i care vor să se înscrie în şcoala şi vor să facă profesionistu , nu vor mai putea să-l faca doar de la vârsta de cel puţin 21 de ani.Din moment cum a zis iulix mai sus , ai pe permis gradele si steguleţul de la UE nu e problemă , dacă chiar mă înşel mai daţi nişte explicaţi.Mulţumesc , şi sănătate vă doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Se poate liniştit , şi eu am obţinut acuma în 2013 E-ul , şi dc mi l-au dat ??

singur ti-ai raspuns !! prin :

, e-ul l-am luat chiar acum în 15.01.2013.

putina atentie nu strica , daca nu ti-ai dat seamna de unde , legea asta ,, minune ,, a intrat in vigoare pe data de 19-01-2013 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

singur ti-ai raspuns !! prin :

putina atentie nu strica , daca nu ti-ai dat seamna de unde , legea asta ,, minune ,, a intrat in vigoare pe data de 19-01-2013 .

Am înţeles Mario , dar pe data aia de 15  nu a intrar în vigoare legea !!! Înfine ......ce o fii , o fii :) Sănătate si baftă .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut.Eu am apucat cu scoala facuta(mai am doua sau trei sedinte si termin) si nu pot sustine examenele.Stie cineva daca exista vro sansa sa ne lase pe cei care am inceput scoala dar nu avem varsta de 21ani  sa terminam si sa sustinem examenele?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut.Eu am apucat cu scoala facuta(mai am doua sau trei sedinte si termin) si nu pot sustine examenele.Stie cineva daca exista vro sansa sa ne lase pe cei care am inceput scoala dar nu avem varsta de 21ani  sa terminam si sa sustinem examenele?

Multumesc.

Salut Aline , eşti într-o situaţie nasoală , legea a intrat în vigoare deja.Mulţi au avut problema asta ca şi tine , cunosc nişte persoane tot în aceeaşi situaţie sunt şi ei.Din câte ştiu eu când mergi la poliţie să îţi bagi dosarul nu îl acceptă.Eu ca noroc am scăpat am reuşit să le fac, e greu cheltuieli , taxe alea,alea.Din câte am auzit ce-i care sunt înscrişi în şcoala din anul 2012 la c+e ar trebuii să-i lase să termine.Baftă ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members
(3) Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba vârsta minima de 21 de ani împliniti.

Mai sunt soferi de tir in varsta de 18 ani? Eu nu cred.

Salut eu am 20 de ani si am facut b, c si e in ani diferiti din cauza banilor, daca o fi cum spun astia acum ca trebuie sa ai 21 de ani pt greutatea mai mare de 7.5 t de ce doamne ma iarta iti dau voie sa faci atestatele? eu ultimul lam dat pe 2 februarie fiin cel pt Adr Cisterna si Colete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.