Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members

cred ca asta lamureste pe toata lumea :

                      Art. 4. -

(1) Conducatorii auto ce fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de marfuri in urmatoarele conditii:

  a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE;

  B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:

  ▪ de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1 si C1E; si

  ▪ de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE.

  (2) Conducatorii auto care fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de persoane in urmatoarele conditii:

  a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE;

  B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:

  ▪ de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D si DE, utilizate pe curse regulate de pasageri pe o distanta maxima de 50 km, si vehicule din categoriile D1 si D1E;

  ▪ de la varsta de 23 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE, indiferent de tipul de cursa si de distanta parcursului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

directiva 126 / 2006  CE :

Art 4 : Categorii, definiții și vârste minime

(d) Categoria C1: autovehicule, altele decât cele din categoria D1 sau D, a căror masă maximă autorizată depășește 3 500 kg, fără să depășească 7 500 kg, și care sunt proiectate și construite pentru transportul a

maximum opt pasageri în afară de conducătorul auto; la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă cu o masă maximă autorizată de 750 kg.

(e) Categoria C1E:  — fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare a vehiculelor respective, ansamblurile de vehicule în care vehiculul tractor face parte din categoria C1, iarremorca sau semiremorca sa are o masă maximă autorizatăde peste 750 kg, cu condiția ca masa autorizată a ansamblului

să nu depășească 12 000 kg;

                            — fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare a vehiculelor respective, ansamblurile de vehicule în care vehiculul tractor face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă maximă autorizată de peste 3 500 kg, cu condiția ca masa autorizată a ansamblului

să nu depășească 12 000 kg;

                            — vârsta minimă pentru categoriile C1 și C1E este stabilită la 18 ani, fără a aduce atingere dispozițiilor privind conducerea acestor vehicule ale Directivei 2003/59/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 15 iulie 2003 privind calificarea inițială și formarea periodică a conducătorilor auto ai anumitor

vehicule rutiere destinate transportului de mărfuri sau de pasageri

(f) Categoria C: autovehicule, altele decât cele din categoria D1 sau D, a căror masă maximă autorizată depășește 3 500 kg și care sunt proiectate și construite pentru transportul a maximum opt pasageri în afară de

conducătorul auto; la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă cu o masă maximă autorizată care nu depășește750 kg.

(g) Categoria CE:  — fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare a vehiculelor respective, ansamblurile de vehicule în care vehiculul tractor face parte din categoria C, iar remorca sau semiremorca sa are o masă maximă autorizată de peste 750 kg;

                            — vârsta minimă pentru categoriile C și CE este stabilită la 21 ani, fără a aduce atingere dispozițiilor privind conducerea acestor vehicule din Directiva 2003/59/CE.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2006L0126:20090826:RO:PDF

PS : Articolul 19 Destinatari  : Prezenta directivă se adresează statelor membre  ;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ceva interesant :

Articolul 17 din 126/2006 CE

                                               

                                                    Abrogarea

Directiva 91/439/CEE se abrogă de la 19 ianuarie 2013, fără a aduce

atingere obligațiilor statelor membre cu privire la termenele indicate în

anexa VII partea B pentru transpunerea respectivei directive în dreptul

național

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1991L0439:20070101:RO:PDF

                                                        Articolul 6

(1) Vârsta minimă pentru emiterea permiselor de conducere este după cum urmează:

                                      (B) 18 ani:

— pentru categoriile B, B + E;

— pentru categoriile C, C + E și subcategoriile C1, C1 + E, fără a aduce atingere dispozițiilor pentru conducerea acestor vehicule din Regulamentul (CEE) nr. 3820/85 al Consiliului din 20 decembrie 1985 privind armonizarea anumitor legislații sociale referitoare la transportul rutier

                                                    © 21 de ani:

— pentru categoriile D și D + E și subcategoriile D1, D1 + E, fără a aduce atingere dispozițiilor pentru conducerea acestor vehicule din Regulamentul (CEE) nr. 3820/85.

Oare de aici sa plece confuzia ?? autoritatile inca nu dau nici-un raspuns !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fiecare ii liber sa faca ce vrea cum zice si Virgil,eu dupa permis atestate.......am sa caut de lucru,fiecare face si gandeste cum vrea

adevarat ca fiecare face cum vrea dar daca tu fiind fara esxperienta la volan faci un accident si omori vreo cativa si ramai paralizat nu iti vei blestema zilele!?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

adevarat ca fiecare face cum vrea dar daca tu fiind fara esxperienta la volan faci un accident si omori vreo cativa si ramai paralizat nu iti vei blestema zilele!?

corect mary da accidente Dumnezeu sa ne fereasca pe totii,poate face oricine si unu cu 20 de anii de soferie

nu numai eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

corect mary da accidente Dumnezeu sa ne fereasca pe totii,poate face oricine si unu cu 20 de anii de soferie

nu numai eu

marius nu mary ;D ...cineva imi zicea o vorba...cand esti incepator gresesti din nestiinta si dupa aceea din prea multa soferie asa ca atentie la neatentie. ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

atentie si ce regulamente cititi pe google,vedeti data,sursa etc ultimu cod rutier este

Principalele modificari aduse O.U.G. a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile ulterioare (Iulie 2007):

SECTIUNEA 1. Dispozitii generale

Art. 20.

Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba varsta minima de 18 ani impliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti.

Pentru a conduce pe drumurile publice tractoare, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari, conducatorii acestora trebuie sa posede permis de conducere valabil pentru categoriile sau subcategoriile prevazute in regulament.

Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7, 5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani impliniti.

Conditiile de obtinere a permisului de conducere se stabilesc prin regulament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

salutare.am un mare semn de intrebare in ceea ce priveste atestatul C.P.I pt.categoriia C+E,de curand l-am obtinut iar acum vreau sa ma angajez pe camion ,problema e ca am gasit  o firma care mi-a spus ca nu pot conduce camion in trafic INTERNATIONAL pana la varsta de 21 de ani (eu am 19) doar pe intern pana fac 21 .....aici e nelamurirea mea ??? cum am putut sa obtin  permis si atestat daca nu pot sa le folosesc  doar in trafic national pan la 21 de ani .pare banala intrebarea dar am is sa va intreb pe voi ,poate gasesc raspunsul.(doar cunoscatorii sa imi raspunda nu din auzite ca asa am auzit si eu multe).multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Art.182. - (1) Vârsta minimă a conducătorului de vehicule angajat în transportul de mărfuri este, după cum urmează:18 ani, pentru vehicule sau ansambluri de vehicule, având masa maximă totală autorizată de până la 7,5 tone;21 de ani pentru alte vehicule, sau 18 ani dacă persoana în cauză deţine un atestat profesional, care să confirme că a absolvit un curs de calificare pentru conducătorii de vehicule destinate transportului rutier de mărfuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e baiu ca n-ai 21 de ani !

baiu e ca ai mai putin de un an de cand ai luat C si E si atestatu...

stiu pe cineva care a lucrat pe international, l-a oprit politia in Germania si a luat 5000€ amenda! pentru ca nu avea un an (experienta) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Urmare a solicitării dumneavoastră transmisă conducerii Ministerului Administraţiei şi Internelor, redirecţionată ulterior spre soluţionare instituţiei noastre, vă comunicăm următoarele:

Conform prevederilor art.20 alin.(4) din Ordonanţa de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, condiţiile de obţinere a permisului de conducere se stabilesc prin regulament.

Potrivit art.33 alin.(1) lit.b din Hotărârea Guvernului nr.1.391/2006 (actualizată prin H.G. nr.56/2007) pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de Urgenţă nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere valabil pentru conducerea autovehiculelor din categoriile “C,CE” trebuie să aibă vârsta de cel puţin 18 ani împliniţi.

În ceea ce priveşte conducerea unui autovehicul din categoriile “C,CE” în afara graniţelor ţării, vă recomandăm să contactaţi autoritatea competentă a statului unde intenţionaţi să efectuaţi deplasarea, pentru a vă informa cu privire la legislaţia naţională în materie, a ţării respective.

Cu stimă,

DIRECTOR,

Comisar şef

DRAGOMIR ALINA

        Şef  Serviciu

        Comisar Şef

        Boşman Gino-Theodor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

MARIO TRIMITELE ASTA INAPOI 

Principalele modificari aduse O.U.G. a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile ulterioare (Iulie 2007):

SECTIUNEA 1. Dispozitii generale

Art. 20.

Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba varsta minima de 18 ani impliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti.

Pentru a conduce pe drumurile publice tractoare, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari, conducatorii acestora trebuie sa posede permis de conducere valabil pentru categoriile sau subcategoriile prevazute in regulament.

Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7, 5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani impliniti.

Conditiile de obtinere a permisului de conducere se stabilesc prin regulament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

asa pe scurt:

Legea 195 / 2002 republicata: Articolul 20, alineatul 3 : Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani impliniti.

Deci nu e legal sa conduci camion sub 21 ani

Bafta!

Nelutu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eh... se interpreteaza cum vrei ;)

daca nu... uitate pe soferii.ro sa vezi ce scrie in mijloc: ce e legea si ... cum se lucra cu ea :D

Si daca te opreste politia faci o magarie :)) si il minti ii,spui ca tu conduci o masina de 7t cand tu esti cu cap tractor si remorca....invata-ne sa o interpretam ca mie cel putin imi este de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@UNHleaSHD  lasa-i sa se certe aici ca n-ai voie sa conduci. Le-am aratat dovez si clipuri cu unu de 18 ani oprit de arr pt starea masini nu pt varsta.

Eu conduc masina de 20t si inca n-am  implinit 21 si inca is o gramada. Care nu vor sa conduca pan la 21 de ani lasa-i sa mai astepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.