Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Peste 7,5 tone - 21 de ani


Postări Recomandate

  • Members

asta inseamna ca nu prea ai invatat la atestate. daca invatai un pic mai bine, ai fi stiut ca ai nevoie pentru atestate la transportul de marfa pentru toate vehiculele cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone!!!. tu nu poti sa conduci camioane mai mari de 7,5 tone pana ajungi la varsta legala, dar poti sa conduci autovehicule intre 3,5 si 7,5 tone, iar pentru acestea ai nevoie de atestate. de aceea ai fost lasat sa dai toate examenele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

daca ai fi invatat cum trebuie si pentru atestatul ADR(adica toate clasele de substante periculoase) atunci ai fi stiut ca exista o gramada de marfuri care nu se transporta cu cisterna si totusi sunt ADR!!! si chiar si asa, pentru orice rezervor peste 1000 litri ai nevoie de ADR. sunt acei paleti de plastic care au mai mult de 1000 de litri si care pot fi transportati cu masini de 3,5 sau 7,5 tone. sau crezi ca explozibilii se transporta numai cu camioane de 40 de tone? poate nu stiai, dar exista foarte multe spray-uri care tot asa intra la categoria ADR, sau diluanti sau multe alte substante. deci, cum spuneam, invatatul ca lumea la atestate te scuteste de surprize ulterioare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vina apartine celor care invata la atestate de capul lor, in loc sa mearga in fiecare zi la cursurile respective si sa ii streseze pe instructori cu nelamuririle pe care le au!!! insa e mult mai usor sa dai "o maslina, o atentie, un servetel parfumat" ca sa scapi de examenele respective. marea problema apare atunci cand esti controlat in trafic si te trezesti cu tot felul de amenzi. abia atunci intervine "revolta" si ne apucam sa dam vina pe sistem, pe Basesc sau mai stiu eu pe cine. nu avem ce face, astea sunt legile, bune sau proaste, cum sunt si trebuie respectate ca atare. nu este normal ca sa faci o scoala de soferi si sa nu poti da examenul, insa asta nu inseamna ca trebuie sa astept pana la 21 de ani ca sa ma fac "tirist"! dau examenul acuma, iau atestatele de care am nevoie si ma duc pe camion de 7,5. asta e! daca insa "nivelul" nu imi permite sa ma cobor la volanul unei "tigai" atunci o sa stau pe spinarea parintilor inca 2 ani, iar cand o sa ajung la varsta legala o sa ma mai cant inca un an pentru ca nu am "experienta" >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aici as vrea sa te intreb la care cursuri???:)) pe mine mau anuntat cu 2 zile de examen ca trebuie sa aduc totii banii, asta fiind joi dupa masa si surpriza sambata adica dupa 2 zile examen am invatat ce mi-a dat ei in 2 zile! Ce crezi ca noua incepatorilor nu ne-ar placea sa ne ducem sa invatam, sa ne arate si noua cum incarci benzina, motorina, gazul, etc??? dar unde??? ca la noi in tara cel putin la mn in judetz... nu am auzit de asa ceva... :-q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si asta e adevarat, ca exista tot felul de firme care dau atestatele pe banda rulanta. cel putin aici la baia mare nu am avut probleme cu asa ceva. cursurile le-am facut la ARR si timp de aproape 2 saptamani am avut instructor si acces la calculator si teste in fiecare zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai cand am facut atestatul de marfa la fel a venit un profesor si ne-a predat, insa ne-a predat ce stiam deja... si acces la pc sa facem chestionare ala de marfa lam luat pe propriile cunostinte la fel si asta de la Adr, problema ca inveti si le iei dar cum se numeste atestat de pregatire profesional ar trebuie sa explice si partea practica... in fine... in tara la noi cam greu sa gasesti de lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Astia care nu va lasa sa conduceti inainte de 21 de ani e pentru ca asa sunt si in tarile straine cu angajarile, mentalitatea soferului nu mai e aceeasi ca la 18 ani si patronii stiu ca nu mai aveti chef sa mergeti asa tare pentru ca e o diferenta cand incepi sa te saturi de condus nebuneste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu am avut nici un fel de probleme cu politia si am fost oprit in Franta,Germania,Spania,Italia.Mentionez ca am aproape 20 de ani si sunt plecat de 1 luna jumate pe comunitate.Singura problema a fost cand am vrut sa ma angajez in tara si m-am respins pe motivul ca nu am 21 de ani si au pus soferul cu care am fost sa se duca la notariat sa ma ia sub tutela lui,sa rapunda de orice fac eu pana la 21 de ani si normal ca a refuzat.Drumuri bune va doresc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Buna o intrebare .:) deci eu am 19 ani . si din cate au zis colegi pe chat nu am voie decat 7.5 T dar din cate am inteles asta doar la noi si in ungaria ca in rest nu ii intereseaza. desi eu am atestate si am CE nu C1E1 nu am dreptu sa conduc? din cate imi amitnesc CE =3.5T + fara limita de varsta , varsta fiind impusa pt ADR Agabaritic ... multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E o polemica intreaga pe partea asta. Toata lumea are un cunoscut care la 20 de ani face comunitatea sau l-au prins pe comunitate si i-a dat amenda 2000 de euro pentru ca nu are 21 de ani.

Gasesti intr-un topic deschis de mine legat de varsta.

Pui mana pe legislatia fiecare tari si citesti acolo varsta minima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
E o polemica intreaga pe partea asta. Toata lumea are un cunoscut care la 20 de ani face comunitatea sau l-au prins pe comunitate si i-a dat amenda 2000 de euro pentru ca nu are 21 de ani.

Gasesti intr-un topic deschis de mine legat de varsta.

Pui mana pe legislatia fiecare tari si citesti acolo varsta minima.

traiesti` si mersi fain :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Buna o intrebare .:) deci eu am 19 ani . si din cate au zis colegi pe chat nu am voie decat 7.5 T dar din cate am inteles asta doar la noi si in ungaria ca in rest nu ii intereseaza. desi eu am atestate si am CE nu C1E1 nu am dreptu sa conduc? din cate imi amitnesc CE =3.5T + fara limita de varsta , varsta fiind impusa pt ADR Agabaritic ... multumesc anticipat :)

Va rog urmariti cu atentie !!

ROMÂNIA

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE

NESECRET

SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

CĂTRE, Mihai Gheorghe ,Administrator forum http://www.soferii.ro

Urmare a petiţiei dumneavoastră adresată SERVICIULUI RUTIER si retransmisă spre soluţionare la noi, privind modificările aduse asupra O.U.G. 195/2002 prin legea 203/2012, avem onoarea a vă comunicăm următoarele:

1. Un conducator auto, care a obținut categoriile C, CE păna la data de 19.01.2013 poate conduce in continuare auto din categoriile respective.

2. Un conducator auto care deţine categoriile C1, C1E în momentul care a împlinit 21 ani se poate prezenta la S.P.C.R.P.C.I.V. în vederea susţinerii examenului pentru categoriile C, CE dar nu mai târziu de un an de la data absolvirii şcoli pentru categoriile menţionate.

3. Candidații care au efectuat cursurile de pregatire pentru categoriile A, C, D și care ulterior datei de 19.01.2013 nu mai îndeplinesc condițiile de vârstă pentru obținerea permisului de conducere corespunzător acestor categorii , pot susține examenul, cu respectarea noilor condiții de varstă, dupa cum urmează:

a) candidaţii scolarizaţii pentru categoria A , pot susține examenul pentru categoriile AM, A1, la 16 ani impliniţii şi pentru A2, la 18 ani impliniţii;

B) candidaţii scolarizaţii pentru categoria C , pot susține examenul pentru categoria C1, la 18 ani impliniţii;

c) candidaţii scolarizaţii pentru categoria D, pot susține examenul pentru categoria D1, la 21 ani impliniţii.

C u stima,

SEF SERVICIU

COMISAR SEF DE POLITIE

POPESCU PAVEL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
pentru toti colegi care nu mai sunt colegi si sunt soferi de tir cu experienta pe comunitate!!!!

va dati mari soferi, dar in schimb nu stiti cei aia frana de motor =)))))

eu am permis de la 18 ani BCE si cum l-am luat m am angajat pe un trailer si nu mi a zis nimeni nimic....

da da ! dar era acuma cat timp? nu existau legile de ....ieri am fost la ARR /ITM/MAI toti au zis acelasi lucru da pot circula dar risc pt ca pot sa iau o amenda care trebuie platita in 48 de ore si dupa sa imi pot scoate bani... si amenda e in valoare de 8mii sau mai mult :)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.