Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestate pe fals


UNHleaSHD

Postări Recomandate

  • Members

Vasylyka007 , daca nu luai proba practica tot ei erau de vina, acuma ca ai luat, tu i ei de nas ce tare si mare esti, eu in locul tau taceam.

mah .....in Romania trebuie sa taci si sa inghiti...dar pana cand ???? trebuie sa fie cineva care sa mai ciripeasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Halal soferi!!!!preferati sa mergeti orbeste,atestatele astea chiar sint necesare,se invata atitea,dar cati dintre voi au luat pe drept?Eu unul,am fost la cursuri, pentru binele meu,in primul rind.Cite accidente sint provocate  de asa zisii soferi profesionisti......ma intreb citi soferi ar mai detine atestate,daca s-ar da examenele pe bune?Cineva ar trebui sa ia masuri in privinta asta!Si dupa cele spuse cei care se simt in cauza puteti comenta....ca asta va mai ramane..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Offf v-ati trezit, inveti notiunile de baza la cursuri, teorie, practica o capeti pe parcurs. Iti da exemplu la curs cum sa legi o chinga? vine la cursuri cu un camion cu marfa si te pune sa legi chinga? Bai colegii asa suntem noi romanii, o cur*a cu doua fete, daca luam atestatu, cazu lu colegu de mai sus, a fost usor, o semnatura si gata, daca nu luam, injuraturi, etc etc, au fost prea severi. Asta e Romania  circulam in ea si asta ne ocupa tot timpul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici intr-o meserie nu e loc de''lasa ca te-nveti....ca pana te inveti,te-ai intrebat ce se poate intampla?Oare doctorii tot asa se invata?Tu ai vazut sau ai idee cam cate se intampla in fiecare zi din cauza lipsei de pregatire profesionala????E clar cu tine..... ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Geotrayler lasa-ne cu lectiile tale de viata mai demult nu erau atestate ca acuma si nu erau mai multe accidente, eu nu stiu de unde apareti atatia atotstiutori, de zici ca ati venit pe lume legati de Trailer cu pregatire profesionala etc. Toata lumea are dreptul la soferie, iar daca asta si-au ales ca meserie isi vor asuma si riscurile de care se vor lovi. Si ca sa iti raspun la intrebare ta cu doctorii, da tot asa invata, asa capata experienta practicand meseria, ca poate face scoala sa invete si sa fie un doctor prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cati la suta au invatat ce se preda la scoala pentru atestari profesionale ptr soferi...ca iti explica aceleasi lucruri, cum a fost la mine...repeta aceleasi lucruri de cand am inceput in prima zi si pana la ultima zi....pana la urma adevaratele lucruri le-am invatat lovindu-ma de ele...nici cum ce te invata ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

la primul atestat adr am ivatat sa stiu tot ce trebuie stiut despre adr, cand am mers la examen mi-a cerut sefu sa iau un prieten care sa mearga in locul unui coleg care nu ajunse din cursa! am ramas mut, trebuia sa fie persoana la numar!!! asta a fost in 2001!!! cati dintre soferii atestati stiu ce este adr-ul?? putini...... din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pt cei ca tine Radutubi,cata inconstienta!!!!!!Ceea ce spui tu cum se mergea odata,se mergea pe saviem sau raba si nu era vorba de traficul din ziua de azi,si cand spui ca-si asuma responsabilitatea sa mearga asa cum spui tu,inseamna ca nu prea stii cei aia responsabilitate!!!!!!Doctorii cum i-ti spuneam se invata pe cadavre la morga,dar se pare ca sint unii ca si tine care prefera sa se invete pe oameni nevinovati....cata inconstienta!!!!Oare nu este o vorba ,ai carte ai parte????!!!!!Nici nu ma mai obosesc sa schimb mentalitati inconstiente,ca si a ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sal colegilor cine poate sa-mi trimita si mie chestionare pentru atestat si raspunsurile multumesc si drumuri bune sa aveti

colegu ...stai flex...este ff usor sa stii in principal timpii de condus si la agabaritice sa stii tonaje si dimensiuni cam atat... nuti trebuie mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Geotrayler, ce e clar cu mine? Vrei sa zici ca tu ai capatat experienta intr-o saptamana cat te-ai dus la cursuri? Ai iesit ditamai sofer de tir, camion? Le dadeai lectii altora cu "noile" tale cunostiinte? Hai ma las-o moarta, traiesti in Romania, ai dat taxa, mergi la curs si apoi la examen esti ca si admis. E o vorba care am auzit-o de la multi oameni in varsta care nu sunt neaparat soferi de camioane: Omu cat traieste invata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cei care aveti ceva inpotriva atestatelor,e posibil ca si permisul sa-l fi obtinut pe banuti,nu pe ceea ce ar fi trebuit sa invatati in scoala!!!!!Orice meserie se se bazeaza pe cunostinte teoretice,si apoi practice,indiferent ca-i soferie,mecanica sau zidarie...Poti invata de unul singur sa dai cu spatele la rampa,timpii de conducere,dupa ce iei ceva amenzi,dar sint unele lucruri care pur si simplu daca nu le stii teoretic s-ar putea sa pui viata unora nevinovati in pericol!Chiar e asa de greu sa-ti dai seama...????Si ca sa fiu mai clar,am un ex.concret:Acum un an jumate am avut un asa zis coleg,la cursurile pt atestate care era si incepator abia luase permis cat.C,CE,care a facut scoala pe un camion cam vai de el,si la orele de conducere instructorul ai zice ,citez"sa nu te atingi de retarder"si a tinut minte dar nu la intrebat pe instructor si de ce.Din vb in vb zice el catre mine,citez"ce....eu nici nu ma ating de retarder"bineinteles ca a fost si la cateva cursuri dar in zadar pentru el,ca tot asa zicea ca el o sa invete cind o sa lucreze,si intr-adevar a lucrat,dar nu prea mult ca ceea ce invata el,dupa cum spuneti voi unii pe aici,la cam dus pe sant...restul nu e greu de inchipuit,asa ca sunt destule lucruri care tre sa le inveti intai teoretic si dupa le pui in practica.Fie ca-ti place ori nu trebe si ceva carte,sau daca nu,mai e ultima solutie apucate de ceva ce nu necesita prea multa carte.Adevarul cam doare si asta cam intotdeauna ;) ultimul meu post in acest topic ca nu are rost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

    Articol aparut astazi intr-un ziar olandez: Register MOE trucker

East European truck drivers must register as they ride rides in the Netherlands. With this measure, the Dutch government should act against cheating transport and exploitation. So says the VERN, the trade association for small transport companies.

The VERN presents the plans on April 28 during an international event of truckers at the port of Antwerp.

Transportation organizations, politicians and drivers from at least eight Western European countries, including Belgium, the UK and some Scandinavian countries, participate in the meeting. They are in principle in favor of a notification requirement for drivers in central and eastern Europe, the so-called CEE countries, says Klaas de Waardt VERN-chairman.

The disclosure obligation would make it easier for national governments to ensure compliance with EU directives concerning cabbotage. These guidelines require that companies limited domestic operations may drive in another country than where the business is located. This protects the jobs of the EU domestic truckers.

Labor Displacement

But in practice this rule is violated by cheaper Eastern European drivers with Eastern European trucks to be deployed for domestic journeys in countries like the Netherlands and Belgium, the VERN. This leads to labor repression, exploitation and unsafe situations on the road, says VERN-chairman Waardt. A notification for foreign drivers makes it easier to comply with the cabotage rules to check, according to the VERN.

John Crombez, the Belgian State to combat social and fiscal fraud is one of the speakers at the meeting in Antwerp. He was an ardent supporter of the introduction of reporting obligations for drivers. This is not surprising, says The Waardt since the Belgian, but also the Dutch tax authorities, hundreds of millions of euros to miss evasion by EU rules for international transport. They are according to VERN especially the 'shippers', or the clients who benefit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Offf v-ati trezit, inveti notiunile de baza la cursuri, teorie, practica o capeti pe parcurs. Iti da exemplu la curs cum sa legi o chinga? vine la cursuri cu un camion cu marfa si te pune sa legi chinga? Bai colegii asa suntem noi romanii, o cur*a cu doua fete, daca luam atestatu, cazu lu colegu de mai sus, a fost usor, o semnatura si gata, daca nu luam, injuraturi, etc etc, au fost prea severi. Asta e Romania  circulam in ea si asta ne ocupa tot timpul!

Da..te invata. La IFPTR este o zi special rezervata (din cele 5 de curs). Apoi se numesc cursuri TEORETICE. Sunt training-uri specializate pentru ARIMARE- numai la IFPTR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Scumpul nostru junior,toti am avut 18 ani,asa ca un pic de rabdare sa faci si tu 40,50----100,teoria este buna pina la practica,scoala iti da un impuls si o indrumare cu un minim de cunostinte  dar educatia ta depinde doar de tine,scoala incepe dupa ce te angajezi si continua inclusiv dupa pensie,ptr. ca tehnologia este mereu cu un pas inaintea la mass-media,acum 20 de ani cind faceam o pana si nu puteai da roata jos  ieseai in drum si asteptai sa treaca cineva sa te duca la garaj dupa ajutoare,in ziua de azi ai un telefon si o masina de depanare care rezolva situatia pina serviti dv.cafeaua ,sa nu mai spun cum te-ai simtii daca tiar da de la firma in CMR  vasilestrasse 40,hamburg,iar gps nu da raspuns,iar neamtu nu stie o iota de romana,iar matale tinerel de, etc.,etc, asa ca ai rabdare ,educatie si amabilitate ca e mai buna ca toate(capul plecat sabia nu-l taie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Drept ii ca sunt chestii pe care le inveti din mers, unele poate te ajuta daca ai invatat teoretic pentru ele... Dar tot nu cred ca e corect sa iei atestatele numa pt ca te-ai prezentat acolo...

Dar e o problema generala in Romania, oriunde trebuie dat un examen. Ne-am obisnuit sa luam toate examenele moca fara stres, si daca cumva nu se intampla asa ne scandalizam ca vezi doamne trebuie sa depunem un efort sa luam examenul... aiurea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Scumpul nostru junior,toti am avut 18 ani,asa ca un pic de rabdare sa faci si tu 40,50----100,teoria este buna pina la practica,scoala iti da un impuls si o indrumare cu un minim de cunostinte  dar educatia ta depinde doar de tine,scoala incepe dupa ce te angajezi si continua inclusiv dupa pensie,ptr. ca tehnologia este mereu cu un pas inaintea la mass-media,acum 20 de ani cind faceam o pana si nu puteai da roata jos  ieseai in drum si asteptai sa treaca cineva sa te duca la garaj dupa ajutoare,in ziua de azi ai un telefon si o masina de depanare care rezolva situatia pina serviti dv.cafeaua ,sa nu mai spun cum te-ai simtii daca tiar da de la firma in CMR  vasilestrasse 40,hamburg,iar gps nu da raspuns,iar neamtu nu stie o iota de romana,iar matale tinerel de, etc.,etc, asa ca ai rabdare ,educatie si amabilitate ca e mai buna ca toate(capul plecat sabia nu-l taie)

Banuiesc ca o sa se uite pe atestat si gaseste adresa! ;D

Hai sa fim seriosi ca nu inveti mai nimic la asa-zisele cursuri.Mie spre exemplu la cursuri "profesorul" care preda timpii de conducere habar nu avea despre ce e vorba si ii incurca si mai mult pe incepatori.La examen(on-line) a zis ca sa-l las pe el sa-mi raspunda la prima intrebare ca sa am macar una buna si tocmai aia a fost gresita.Atat de multe am invatat la cursuri ca pt orice problema mai "deosebita" legata de program am inrosit telefonul agentiei ARR de la mine din oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.