Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Recunoasterea permisului in italia..ajutor!!!


sanci2006

Postări Recomandate

  • Members

Locuiesc in italia ..am rezidenta din 2007 buletin codice fiscale ..doar permisul nu l-am legalizat decat in aprilie 2011 pentru a ma angaja la o firma italiana la cererea acesteia. Dupa cateva luni firma mi-a cerut sa fac si categriile c si e pt un contract fix. Eu am hotarat sa fac scoala in romania pt ca costa mai putin. Am luat examenel si toate atestatele si acum aflanduma in italia nimeni nu vrea sa imi legalizeze permisu si atestatel ...ca motiv ca eram obligat sa le fac aici fiid rezident . Asa mi sa expicat ca mi sa facut deja odata legalizarea permisului la cat b.. Si fiid dupa lege cica eram obligat sa fac in italia..am luat toate birourile la rand si toti mam trimis din stanga in dreapta si asa in final am ajuns la directorul motorizatione care mia cerut un document din romania in care sa dovedesc ca am stat 185 de zile in romania pe perioada cat a durat scoala de sofer. Documentul trebuie sa fie de la stat nu de la scoala sau altele.  Daca cineva a mai fost in situatia mea sau daca cineva are vreo idee ce pot sa fac sau la cine sa apelez va rog sa imi raspundeti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Romania face parte din UE, din 2007 , conform legislatiei europene , nu esti obligat sa legalizezi nimic , prmisul obtinut in RO este valabil in toate tarile UE, inclusiv atestat ADR,CPI, deci in concluzie poti sa conduci linistit fara sa ai dureri de cap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Romania face parte din UE, din 2007 , conform legislatiei europene , nu esti obligat sa legalizezi nimic , prmisul obtinut in RO este valabil in toate tarile UE, inclusiv atestat ADR,CPI, deci in concluzie poti sa conduci linistit fara sa ai dureri de cap .

Are dreptate VT... nu tre sa faci nimic ..doar sa incepi lucru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

buna ziua colegi eu locuiesc in spania si din cit stiu eu din momentu cind ai rezidenta in 6 luni trebuie sa-ti schimbi permisu

Aici vb de IT, era la fel pina in 2007, dar dupa intrarea in UE, s-au schimbat procedurile de recunoastere, permisele si atestatele romanesti sint valide fara sa mai fii obligat sa le preschimbi cu cele italiene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

si inca ceva daca nu trebuie sa mai faci conversia ....dar trebuie sa ai vre-un document unde sa fii inregistrat cu abaterile ca sa-ti retraga puncte pe permis altfel nu cred ca poti conduce cu permis romanesc mai mult de 1 an,oricum broscarii vor sa te prinda la interval sa faci scoala la ei..adica sa le dai bani..tipic...tziga.ups :D :D..pardon latin . parerea mea este ca daca ai cat B luata inainte de rezidentza si C+e dupa rezidentza vor recunoaste numai catB ca sa fii fortat sa le dai lor bani la motorizatione ptr c+e adica sa faci scoala examen etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Recunoasterea se face la M.C ( Motorizzazione Civile ), si numai trebuie sa faci conversia cu permis italian , unde ti se aloca un nr de permis italian , cu alta serie ,printat pe un adeziv care se aplica pe spatele permisului RO, cu valabilitatea acestuia .

Ptr profesionisti care au cat .C;E;D obtinuta inainte de 2009 , se elibereaza CQC , in mod automatic fara scoala si examinare , dupa 2009 trebuie facuta scoala .

CPI din RO este recunoscut in UE , deci se poate lucra fara probleme cu el , cit despre punctele penalizare , in caz de amenda , se face comunicare catre Politia Romana prin intermediul Ambasadei RO , si a canalelor oficiale intre Ministerele de Interne .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.