Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale. Nu am gresit din cauza nervilor ci datorita volumului de munca. Nu am comision, iar frustarea dvs nu ma atinge in nici un fel!

o zi placuta tipule rau

Singura apreciere la adresa dvs este ca mi-ati atras atentia si pentru  asta va multumesc.

 

Un parvenit.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da' sa postati ineptii (a se citi oferte de munca) aveti timp?Atunci nu e volum de munca mare?Vedeti ca ati comis-o gramatical de 2 ori, ceea ce denota necunoastere, nu doar neatentie.Vedeti cum va prind cu minciuna?S-apoi sa nu-mi dau seama ca mintiti cu nerusinare la oferta de munca?Vom fi o seama frustrati ( a se citi/intelege ca nu punem botu') da' nu suntem si prosti cu totii.In fata romanilor adevarati imi scot palaria, iar in fata dumneavoastra mi-o asez inapoi pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca raspuns la intrebarea dvs, la ora aceasta avem un angajat aflat intr-un spital din Germania in urma unei crize de rinichi. A fost preluat de ambulanta direct din cabina. Datorita asigurarii soferul nu trebuie sa plateasca nici un ban din buzunarul lui. In luna martie am avut un accident de munca in DK in care un angajat si-a pierdut falanga degetului mare de la mana dreapta. A fost tratat in DK in baza asigurarii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Soferul cu falanga retezata cat timp va fi in concediu medical?Sau mai bine zis beneficiaza de concediu medical?Ce bani va primi in acest timp?Concediul medical va fi recunoscut ca si vechime in munca?Documentatia aferenta acestei probleme cine/unde o face?Cine plateste asigurarea medicala, firma angajatoare sau angajatul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E greu cand apare cineva care pune intrebari competente?Treaba e ca nu-s batran, dar is de mult, si-s cam harsait in soferie, si le-am cam patit pe toate.Inclusiv pe aia cu accidentul de munca (chiar in Danemarca cea frumoasa), asadar stiu cat puteti fi de parsivi si mincinosi (angajatorii de acolo).Ce ma deranjeaza si mai tare sunt trompetele acestor angajatori.Si ca fapt divers, am tras o remorca de a KajMadsen-ului pe vremuri, cand nu aveati inca angajati straini, doar danezi.Doar ca acuma e foame de bani, sunt buni si romanii.

 

 

 

 

Si totusi, eu parca as vrea sa continuam polemica si sa-mi raspundeti la ceea ce v-am intrebat.Asta daca aveti raspunsurile la dumneavoastra.

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1- formularea " purtător de cuvânt " era în ghilimele. 2- am reușit să va scot la suprafața, eram sigur ca urmăriți subiectul, dar evitați răspunsul. 3- exact asta ati facut. 4- este legat de punctul 2, nu este vorba de formule matematice complexe, este vorba de metode de... 5- intrebare concreta: care este salariul de încadrare a unui șofer danez, angajat la Kaj Madsen? Raspunsul, în cifre va rog, fără explicații. Promisiunea de a posta un contract de muncă, făcută în mod public, aștept să o onorați. P.S. Ați ajuns la 10 postari făcute din momentul din momentul în care v-a fost adresata o întrebare simpla, concreta, la care evitați sa oferiti un răspuns concret. P.P.S. - în momentul în care afirmați ca indiferent de gradul de expertiză, un șofer roman - în condiții contractuale similare - nu poate beneficia de drepturi egale, contraziceți cam toate legile U.E. Și aduce a discriminare. Și nu e bine. Dar " nu sunt șofer, nu trăiesc în România ", explică totul. P.P.P.S.- la capitolul limbi străine, la fel de " bine " stau și soferii de alte naționalități ( inclusiv danezii ). Totusi insistați să căutați șoferi romani. Adică acei șoferi care - după cum spuneți dumneavoastră - trec pe podul de Koln, pentru ca a trecut și cel din față lui. Și pe care dumneavoastră îi angajați cu acele condiții, pentru ca asa face și " firma din fața dumneavoastră ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu permisiunea dumneavoastră, o să va adresez câteva întrebări, concrete. De ce, dacă șoferii danezi " nu coboară " prea mult spre sud ( ei " pedaleaza " mai mult pe lângă casă ), nu este recompensată această disponibilitate a șoferilor romani, care fac ceea ce nu sunt în stare, nu sunt capabili, nu sunt dispusi colegii lor danezi, pe măsura efortului depus? Doar fac un lucru diferit, față de " băștinași ". Dumneavoastră considerati ca a sta " doar " 90 de zile departe de familie, este ușor? Dumneavoastră știți ca, muncitorii constructori romani, care lucrează in străinătate, beneficiază de salarii mai mari, un program de muncă mai mic, raspundere mai mică, pericole mai mici, cerințe mai mici, condiții de viață mai bune ? De ce să riscam noi sa primim un bolovan prin parbriz de la colegii din vest ( s-a mai întâmplat, chiar si în Danemarca ), și nu dumneavoastră ? Presupun ca aveți ferestre la birou. Ce știe, ce poate să facă în plus un șofer danez, față de mine ? Vorbesc engleză și germană la un nivel mediu spre avansat ( evaluare reală, nu de c.v. ), franceza cat sa nu fiu vandut la piata, maghiară la nivel avansat, 26 de ani de privit prin parbriz, 22 de ani de plimbat prin Europa și o parte din Asia. Și dumneavoastră vreți sa-mi explicati ca ar trebui să accept un salariu de îngrijitor cu jumătate de normă, pentru ca sunt roman!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cu riscul de a fi acuzat de impartialitate sau ura contra firma , etc etc , desi departe de mine gandul asta , pentru a expune toate aspectele problemei voi prezenta un subiect Facebook semnalat in urma cu putin timp , daca domnul in cauza este membru forum il rog sa expuna peoblema aici .

Voi continua sa fiu vocea membrilor , in continuare se semnaleaza neplata ultimului salar , lucru semnalat si la subiect .

post-990-0-61828000-1447945998_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

stimate user kajmadsen,

imi pare bine ca acceptati sa discutati in contradictoriu cu noi..orice discutie eu cred ca este benefica..poate aduce imbunatatiri si in viata soferilor de acolo...poate..nu sunt sigur...

Revenind...imi spuneti ca nu inteleg...din pacate chiar inteleg foarte bine...cred ca dvs nu ati inteles...eu nu stau ''pe cabina''...eu am un program normal de munca..ca al unui englez..plec la ora de....termin munca la ora....si acasa..pe care o platesc..si automat platesc si restul taxelor..dar sunt platit IDENTIC cu un englez..nu se face nici o diferenta intre mine si unul dintre ai lor...sau intre romani..polonezi..englezi..etc...toti aveam aceiasi plata..la aceiasi munca..

Asa ca ..de ce nu angajati soferi romani direct pe Danemarca...?  De ce nu ii platiti identic cu un bastinas..??  Veti observa ca daca plata se face in tara respectiva..automat si taxele se vor plati tot acolo..si restul...Sper ca acum sa intelegeti mai corect spusele mele...''rontaitul semintelor'' sunt ore platite in cadrul programului meu zilnic..nu in cadrul programului lunar de stat in cabina unui tir..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cico_3504, pentru a fi si mai clari, trebuie mentionat faptul ca rontaitul semintelor de care spui se intampla pentru ca asa a decis angajatorul sau clientul, sa astepti pentru o cursa sau nu stiu ce marfa, nu pentru ca iti place tie sa stai degeaba. Acest lucru se numeste in unele cazuri disponibilitate, iar in alte cazuri poate fi considerat alte activitati, tocmai pentru ca nu esti liber sa mergi acasa sau sa faci ce vrei, ci sa astepti acea marfa, dupa bunul plac al companiilor. Sa nu uitam ca acest rontatit de seminte iti este platit la tariful din UK, unde lucrezi de altfel, nu la tarif de Romania sau Lituania.

 

Dar e complicat. Nici nu veti obtine vre-un raspuns concret de la aceasta companie si nici de la altele despre modul cum practica ei social dumping-ul si evaziunea fiscala... lucruri pe care vor sa ni le prezinte ca fiind normale.

 

In opinia lor acest lucru e un fleac: "aceeasi majoritate nu rezista mai mult de 90 zile plecati departe de familie". No comment! Nu mai are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum adică? Ce legătură ar avea una cu alta? Nu cred că pe un contract de DK nu s-ar înghesui lumea, din contră...auzi ce scuze dom'le, că pleacă lumea la 3 săptămâni acasă. Şi da, prietene, oricine se poate compara cu un șofer danez, suedez, englez, etc. Doar vorbim de calitate aici, nu de origini, după mii de km prin Europa ar trebui să fim puțin mai deschiși la minte și să observăm că peste tot e la fel, oameni mai buni, unii mai puțin buni, ce contează de unde eşti? Printre altele, şoferii detaşați în DK, fie ei şi români la origini, trebuie plătiți ca şi localnicii, nu-i aşa? Sau or fi modificat nordicii legile? Așa că oferta ta e irelevantă, în afară de cazul în care nu am nimerit cumva pe soferii.lt sau .nul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
si continuarea pentru cei ce nu stiu...(scriu aici realitatea din experienta care am avut o la ei), 

se lucreaza 9 cu 9(condus 9 si pauza 9h pentru cei ce nu s au "prins",

weekend doar de 24 si numai atunci cand considera dispo,incarcarile pe care le faci pe italia sunt luate de pe bursa,

curse imposibile la 16m si 40t dar pentru Kaj totul este posibil, pe Spania daca esti solo,

incarci vagounul  cu cate un palet/doi si cand la final de program reusesti sa l umpli si vrei sa urci spre DK,

 hop mesaj ca schimbi vagonul cu un echipaj ca deh...ei sunt mai rapizi..Esti umilit,

lituanienii sunt vazuti VIP uri iar tu ca roman sluga..

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salut! Scuze de ce am facut aici, am dat pe niste butoane gresite, si nu ma descurc sa sterg, poate ma ajuta administratorul :D vroiam sa zic si eu o problema care am intalnit-o, eu sunt cu sotia, amandoi incepatori, am sunat la Kaj si au spus ca sa mergem ca ne ia pe amandoi, ca ne da camionul si plecam...chiar se poate asta? Adica, clar, sunt incepator, trebuie sa invat si eu niste chestii, plata autostrazilor, si multe altele, dar zic, oare nu as merge degeaba in danemarca? E mult de munca, am observat din topic-ul asta, dar nu de asta ma feresc, pur si simplu nu vreau sa merg degeaba pana acolo :) poate aveti si voi pareri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut,
In primul rand vreau sa va zic ca sunt tare dezamagit de gandirea multora dintre voi.
Multi lucrati si ati lucrat pe bani mai putini,masini mai proaste( pe care le si reparati din cand in cand) , magnet etc...
Eu lucrez de 2 ani la Kaj.
Am primit salariul fara probleme.
Am fost tratat in germania o luna de zile su nu am platit un leu. Firma are asigure privata full EU plus RUS.
De asemenea am primit banii pe concediu 385 euro PLATIT de Casa de asig din LT !!!
Multi aberati aici doar ca nu aveti ce face.
Eu pot uploada si documente daca vreiti. Adica vorbim  ce e de vorbit.
Firma nu va angajeaza fara voia voastra ca sa ziceti ca este sclavagism ,deasemenea nici nu va tine cu forta !!!
Cine vrea sa munceasca si sa faca bani face, cine nu ... Sta pe forum si abereaza lucrand pe 15milioane in tara.
Toate firmele au si parti bune si parti rele,dar nu trebuie sa aberam.
Salarizarea este mai buna acum.

La revedere!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daaa domnule Velea Gheorghe, iar marmota invelea ciocolata. " Si ai incalecat pe o sa, si ne-ai spus povestea ta ".  Aveti dreptate, cine nu lucreaza la Kaj Madsen, sta degeaba  i-) . P.S. - Pe concediu medical, am incasat lunar, chiar si in in Romania, ( in lei ) mai mult de 385 de euro. Asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In tara iti da minim pe economie plus diurna. Deci ai luat 85% din minim conform legislatiei.
Eu nu fac publicitate.
Zic care este treaba si cum se vede ea din ochii mei.
Daca poti pune si o dovada a medicalului in Ro mai mare de 385 euro ar fi cel bine si ai parea un om de incredere.

O zi frumoasa!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Devenim off-topic. Nu toata lumea lucreaza pe salariul minim pe economie. Diurna nu este salariu. Calculeaza: 2800 brut, adica 1960 net, accident de munca ( se plateste 100/% ). Si este vorba de un salariu ( loc de munca ) de acum 2 ani. La nivel de Danemarca, la nivel de 2016, oferta Kaj Madsen este zero! Daca iesi din sfera celor cateva pocnitori de firme,  vehiculate pe Romania, poti sa gasesti oferte incomparabil mai bune. In ziua de azi este destul de usor sa gasesti de munca. Bati la poarta, discuti cu factorul de decizie - de evitat atarnatorii conationali -, eventual dai proba de lucru, negociezi salariul si diurna de sofer profesionist, nu de sofer roman! Pretentiile trebuiesc raportate la nivelul profesional individual, nu la nationalitate. P.S. - Si la Kaj Madsen, a inceput " campania electorala indirecta ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bun asa. O dovada ar fi ok.
Eu doar am zis cum e treaba nu fac publicitate!
Sti ceva mai bun ?fa.o public ca sa stim si noi,sa scapam de sclavagism sau cum il numeac unii...
Eu sunt deschis la ceva mai bun , dar despre Kaj am zis cum se vede din ochii mei.Pentru mine este ok la Kaj, daca gasesc ceva ce consider ca este mai bun clar merg acolo.
Hai sa nu mai fim rautaciosi.
Plus ca o oferta de munca trebuie apreciata, alti soferi cauta sa lucreze pe 55e pe zi asa cum este acum la Kaj.
Alti soferi lucreaza pe mai mult,bravo lor.
Haideti sa fim oameni seriosi si sa nu o mai dam in "povesti de paracare" si aici pe forum.

Multumesc pentru intelegere!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stam in bancuta cu mainile la spate toata lumea. E bine si la 55 de euro. Zicem atunci cand acasa nu castigam decat maxim 10 euro la zi. Bravos. Poate tu mergi pe alte drumuri, poate conduci alte camioane, poate te asteapta altfel lumea la incarcari la descarcari....dar in general in meseria asta , noi facem exact ceea ce face si francezul si germanul si englezul, cand vine vorba de indeplinirea atributiilor specifice meseriei. Si de ce atunci sa fim multumiti cu cat zici tu? Cand , locul de munca e cam acelasi(ue) si situatiile sunt identice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.