Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Suparat pe dispecer!!!


CosVic

Postări Recomandate

  • Members

;D ;D dar cel ce fugea pe acolo oare era soferu si-ll fugarea pe dispecer ?  ;D stiu un caz ceva asemanator cand

  un dispecer la o convorbire telefonica amenintase un sofer , vine tipul la garaj si mergand la dispecer reuseste sa-l scoata din birou cu frumosu sub pretex ca cineva ia lovit camionu  ;D va dati seama ce sa intamplat dupa ce cei doi au fost intre vagoane  ;D 

Dispeceru un baietas tanar in jur de 24 de anisori dar cu dorinta de afirmare in firma...adevaru caci soferu a reusit sa-l faca vedeta , chiar daca nu asa cum si-ar fi dorit dispeceru , fiecare meserie cu riscurile ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ma intreb ce se intampla daca tot acest scenariu se petrecea intr-un spital la sectia de chirurgie sa zic.

Sa fi mers oare asistentul  chirurgului pana a-i pune trusa cu instrumente in cap ?

Daca aceasta e justificarea incidentului eu cred ca acel "sofer" ar trebui inlantuit, pus in camasa de forta. E o crima cu premeditare, zic eu.

Problemele de serviciu si/sau persoale se discuta si se rezolva pe alte cai.

Si "presupun" ca nici camionul si nici cladirea nu aveau ceva de disputat.

Oamenii care muncesc in acele mijloace de munca si cladiri aferente aveau o problema.Trebuia urmata una din caile omenesti de rezolvare a diferendelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nici eu nu sunt de acord cu genul acesta de manifestare. cei care erau in cladire nu aveau nici o vina. si nici camionul! din cauza unei nebunii de moment se putea intampla o nenorocire care ar fi avut consecinte mult mai grave. daca avea ceva de impartit cu dispecerul, trebuia sa il ia deoparte si sa isi aduca fiecare "argumentele" lui. din cauza acestui tip de manifestari sunte pusi dupa aceea toti in aceasi oala! asa ajungem fara voia noastra "vedete". insa nu sunt de acord nici cu exagerarile de genul "pus in lanturi". si nu e crima cu premeditare, e tentativa de crima. si mie mi se intuneca cateodata mintea, dar niciodata nu dau cu toporul la gramada! impart ce am de impartit doar cu persoana in cauza! restul nu au nici o vina. daca ar fi gandit cu calm si la rece, ar fi mers in continuare la program, pentru ca dispecerul nu ar fi avut cum sa il oblige. ajungea la firma si rezolva barbateste problema cu dispecerul. asa se va trezi cu un proces pe cap, cu despagubiri pe care va trebui sa le plateasca si tot ce e posibil, cu o acuzatie de tentativa de crima. deci singurul care are de pierdut este doar soferul!!! singurul lucru care poate fi admirat e faptul ca nu a acceptat sa conduca ilegal, in nici un caz modul in care a inteles sa isi faca dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da dar in marea lor dorinta dispeceri te aduc in starea de disperare nu ma mir deloc ca domnul sofer a actionat asa si eu personal am avut aceste probleme cind am vrut sa le dau foc birourilor dar spre deosebire de colegu am reusit sa ma aptin,nu il condamn deloc si cred ca toti soferi ar trebui sa se exprime intrun fel sau altul ,desigur cit se poate de legal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chiar nu cred ca colegu sa fi actionat asa la primul impuls , cred ca sa cam acumulat destule in sufletu lui si a ...erupt la un moment dat , unele persoane parca au primit de sus acest dar sa te scoata din papuci , si oricat de calm ai fi tot cedezi la un moment dat , faza cu camion vs. cladire ,da , si eu zic ca nu-si are rostu , dar sant destui care parca cer singuri sa le rupi gatu , si in momentu in care tu ai cine stie ce probleme si sa fi amenintat ca vei fi concediat pt nu esti deacord sa incalci legea ..de multe ori e o combinatie periculoasa .

Si inca ceva .... se aminteste pe aici ca soferu prin manifestarea lui a incalcat legea si alea, alea ...ok .perfect deacord , DAR  daca in timpul cand depasea programul accidenta pe cineva mortal , oare cei ce-l acuza ce mai ar avea de spus , ???  ca e vina lui ca a incalcat legea , nu ? cine avea de tras , dispeceru sau soferu ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sunt de acord cu tine lupule. tot el ar fi avut probleme daca ar fi avut evenimente in timp ce trecea peste program. dar daca ai sange in instalatie sa intri cu camionul peste ei, atunci ai sange si sa spui NU atunci cand cineva iti cere sa faci o ilegalitate! nu il acuz pentru ca a luat atitudine, acuz doar modul in care a luat atitudine! si cea mai mare problema o are tot el pentru ca mai mult ca sigur va avea de tras dupa isprava asta! si problema mai mare e ca va ramane si cu cazier, iar faptul ca noi suntem de acord cu luarea de atitudine nu o sa il ajute mai departe. din nefericire tot el o sa traga pentru asta. dupa cum am mai zis, eu imi rezolv problemele doar cu persoana cu care am probleme si intre 4 ochi, ca sa nu am probleme dupa aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu mamaru , da. asa e, .faza cu ...camion vs. cladire am spus si eu caci e exagerat ..asta acum la rece judecand

  dar dupa cum am spus ,cine stie ce era in sufletul lui .

  Si tind sa cred ca legat de depasirea programului colegu probabil a spus NU , si atunci i sa spus sa duca camionu

  la garaj si e liber , bine noi ne dam cu presupusul ,exact doar colegu stie ce si cum , daca va trebuii sa plateasca ceva ,nu stiu ..depinde de avocatu ce-l va avea , pana la coada camionu trebuie sa aibe asigurare si o neatentie fie ea si-n curtea firmei se poate intampla la toti  :D totu tine de avocat , stiu caz mult mai rau ca asta ,cand a ramas doar niste fieratanii pline de funingine, si cu un avocat ok ..... ce nu inteleg multi dintre dispeceri ca nu in fiecare zi poti sa contezi pe calmu subordonatului , niciodata nu vei sti cand paharu era umplut demult ....

  Important e ca fiecare sa nu uite ca si cel de langa tine e tot om si in primul rand nu-i frumos sa te porti cu el ca si cu un robot ,si-n alta privinta poate deveni si periculos sa persisti in nesimtire....

Citeam pe aici un comentariu  ( cel putin cred ca aici )  a unui coleg ca nu stiu la ce firma era si nu la adus dispeceru la inmormantarea tatalui , frateeeeeee  !!!! sa mor daca nu veneam glont acasa si cu vagonu gol , si pe urma discutam si cu dispeceru ,sa stau sa ma milogesc ????? ala  merita legat dupa vagon si tras prin firma ,nu ce a facut colegu aici ...Ganduri bune la toata lumea indiferent de sta la volan sau la PC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

stiu ca e off topic, da sa stii lupule ca indiferent cat esti de alb, trebuie sa dai 2 miei ca deja m-ai botezat de 2ori! ma ascund in spatele numelui de MARAMU`( de la Maramures!). nu is nici Maranu si nici Mamaru!!! daca ma mai botezi o data, nu te pun sa imi dai 3 miei, da te pun sa dai un porc, ca vine craciunul! si apropo, cand stau la PC nu is in spatele volanului, ca nu imi permit sa le fac amandoua in acelasi timp. parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.