Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

'''Profesionistii'''


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Observ ca sunt printre noi destui soferi ''profesionisti'' care au invatat soferia dupa ureche.Daca pe cei incepatori ii inteleg atunci cind pun intrebari elementare si le raspund,daca stiu,cu placere pe cei care au carnetul in buzunar de citiva ani si zic ca au experienta nu ii mai inteleg.Nu ma mir atunci ca apar subiecte despre timpul de condus sau alte lucruri elementare legate de munca de zi cu zi.Uneori cind le dai raspunsul corect te trezesti ca el[ei]iti raspund ca de unde scoti aceste lucruri,deoarece ei procedeaza intr-un anumit fel si nu a fost nici o problema.Lucruri despre cum se cupleaza,decupleaza corect o remorca,despre timpii de condus si de odihna,etc.Sa ne mai miram atunci ca o persoana care a facut cursul pentru atestate si le are in buzunar te mai intreaba cum sa conduca??De aia zic ca avem si noi meseriasii nostri gen ''nea Dorel''.Parerea mea personala verificata in timp este ca la 10 soferi cu carnet in buzunar 9 sunt de umplutura.Stiu sa mearga cu fata,sa faca ceva manevre ajutati si sa ...etc.Dar a fi profesionist inseamna cu mult mai mult,si asta face diferentierea intre unul si altul.

Astept inscrierile la cuvint...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Personal ma abtin a mai face comentarii la subiecte ce ataca direct sau indirect acest subiect . Am incercat sa arat ce inseamna pregatirea , patima , greutatea ,demnitatea , frumosul ori uratul referitor la aceasta MESERIE , privita ca o meserie nu ca un hobby . Pacat ca ce as fi dorit, nu se poate realiza !  O meserie se invata intr-o scoala ( dar scoala), cu un nivel suficient de dezvoltare si un personal supercalificat , nu in 30 de ore de mers in camion . De aici trebuie inceput .  Apoi pretentiile si supraevaluarea ......o mare prostie !

  Cred ca te lupti cu morile de vant ! Vei gasi multi zmei ce te vor contra , zicandu-ti ca la 35 de ani a facut deja peste 3.000.000de km numai pe TIR in West , si ca meseria pentru ei  a devenit  doar o gluma ! Pe multi insa, poate ai intalnesti pe marginea drumului plangandu-si de mila .  Treaba lor!  Ansa sa se stie ca este o meserie in care totul se plateste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

un sofer batran de la care am invatat ceea ce pentru mine inseamna abc-ul meseriei imi spunea ca SOFER ajungi abia dupa ce ai facut primul milion de km, pana atunci esti "conducator auto". de la el am invatat ca nu pleci la drum fara sa ai "becurile" cum le zicea el, in regula, frane si roata de rezerva(asta era inainte de 1989). cum si eu si fiul lui eram la varsta la care gandeam cu alt cap decat cel de pe umeri am zambit asa cum zambesc multi la inceputuri pe considerentul ca stim  noi mai bine oricum! si de la el am primit cea mai usturatoare lectie de soferie. am mers cu o alta masina la gagici ca sa zic asa, si am facut pana. normal ca nu aveam roata de rezerva! a trebuit sa il sunam pe la 3 noaptea sa vina sa ne salveze(desi el ne intrebase daca nu mergem cu masina lui!). a venit batranul, ne-a dat roata de rezerva si ne-a zis atat(fara sa ne ia la suturi sau sa faca misto de noi): "vedeti? asa se intampla cand mergi la ...calmat hormonii cu "scula" altuia!!! jur ca din ziua aia si eu si fiul lui, care am ajuns intre timp amandoi pe camioane, nu am zambit niciodata cu subanteles cand un  sofer batran ne-a dat un sfat. si o spun cu mana pe inima, ca dupa ce intr-adevar am depasit milionul de km am inceput sa vad altfel soferia.si ceea ceam inteles eu, e ca oricat de "profesionist" te simti, intotdeauna apar lucruri pe care trebuie sa le inveti. asta bineinteles daca nu le "sti" pe toate. sarbatori fericite la toti colegii, si multumesc inca o data "profesorului meu", batranul Trifu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

" Nu asa, Dorele... Las-o ma, la punctu' mort" Voi chiar credeti ca acesti incorigibili vor intelege vreodata ce le spuneti? Am renuntat fair play la sportul asta. Nu stiu daca am mai postat aici dar ... Eram in vama la Nadlac, inainte de "comunitate" . Discutii aprinse pe statie in ceea ce priveste programul de condus. Si ma mananca pe mine in gura sa intervin si le spun ca din ce am studiat pe internet este asta si asta. La care se trezeste un Nea Caisa" Ce sa ne mai facem acuma... Invatam programul de condus de pe internet!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate,sunt destui profesionisti,si.."PROFESIONISTI",mai greu este sa recunoastem ca mai toti gresim,dar sunt greseli si...GRESELI,care ne pot costa viata..Problema sta in respect pentru meserie,de sine,si nu in ultimul rind,pentru ceilalti.

Stima si respect pentru toti colegii,Sarbatori Fericite!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

profesionist insemna cand tu te crezi ca esti,,,,,,,,,,,nu cand incerci sa te lauzi,,,,,,,ca poate te lauzi la unul ca mine si pe langa faptul ca te bag in buzunar desi nu sant profesionist 100% iti mai dau si 2 palme ca sa-ti revii............trebuie sa ne facem treaba ca profesionisti dar mereu avem de invatat,,,,,apar ordonante dupa ordonante ,,,,,nu mai stii cine are dreptu sa te controleze asupra programului de condus,sau cine nu are voie,noi trebuie sa stim interdictiile,noi trebuie sa stim defectiunile camionului,noi trebuie sa planificam traseu si in caz de STAU,,,,noi santem de vina,,,,treaba cu PROFESIONISTII este un fel de bau-bau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A fi profesionist inseamna pentru multi, doar a sti sa mearga pe drum conducand un camion sau orice alta masina.Cind abia a terminat cele 30 zile de scoala si a vazut permisul in buzunar deja se considera profesionist bietul om.Cind ii vorbesti de legi,regulamente si pe deasupra de experienta parcurgerii a citeva milioane de km ajunge sa te vada ca pe cineva care ii vrea raul.  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca cauti pe google:soferi profesionisti ,o sa dai de sute de anunturi :Sofer profesionist caut de lucru,experienta variaza intre citeva luni si fara experienta.Incercati si voi!Eu inteleg ca cuvantul profesionist este asociat cu fara experienta,sau cum?cel mai reprezentativ mi s-a parut  :Roxana Ciuhulescu, prezentatoarea Pro Motor, este de saptamana aceasta, oficial, sofer profesionist. Vedeta Pro Tv a facut scoala de soferi de autobuz si camion cu remorca, iar saptamana aceasta a luat examenul in urma caruia a devenit posesoarea permisului profesionist de conducere pentru toate categoriile de autovehicule

De acum, Roxana va putea stapani pe drumurile din Romania pe langa motociclete, masini mici, dubite, autobuze si camioane, si ansambluri cu remorca lungi de 18 m.

  pai nu ?cum altfel, ai carnet esti profesionist ,adica nu trebuie nici macar sa te stergi pe picioare cind bati la usa ,doar intri ca doar ,nu?esti profesionist.profesionist este soferul care inca n-are experienta de 90 ore pe card dar el stie programul ,si te contrazice cu pasiune ,dar "poate intra si ei"insa sunt la ski si nu au wi-fi ,dar vor posta ,ce te face sa crezi ca nu vei fi bombardat cu postari peste putin timp,altul care priveste sare sa-l ajute si vor prinde curaj,si uite asa va iesi o batalie cu frisca a la STAN si BRAN,va aduceti aminte .

  aveti grija de voi ca Dzeu e ocupat mai sint inca citeva milioane de profesionisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intotdeauna va exista un,, Gica-Contra" sau un ,,Eu le stiu pe toate". ,, aveti grija de voi ca Dzeu e ocupat mai sint inca citeva milioane de profesionisti.."Dumnezeu totusi vede tot,chiar daca este ocupat.Pentru cele cateva milioane de profesionisti nu imi fac griji!Nestiinta nu este o prostie.Este ceva ce se poate remedia,cu vointa si rabdare. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oare toti dintre noi va-ti nascut invatati in ale soferiei sau ati invatat-o in timp , si apoi meseria se fura  nu se invata ca la scoala ,indiferent cate milioane de km avem la bord  si ei trebuie sa invete  la fel cu am invatat si noi  .....la multi ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@calutu cred ca ar trebui sa mai mergi putin pe la scoala.Poate asa iti vei mai aminti cite ceva din ce ai invatat in clasele primare si apoi vei avea o exprimare corecta si coerenta!Nimeni nu a sustinut ca s-a nascut invatat!Din contra,marea majoritate am spus ca avem tot timpul de invatat si nu am sustinut ca trebuie sa invete altii cum am invatat noi,pentru ca nu mai sunt conditiile care au fost odata.Ma refer aici la existenta scolilor profesionale de profil,sau a liceelor.Nu vad dece priviti cu atata ura si inversunare pe cei care vor sa impartaseasca din experienta lor si altora si care o fac cu bune intentii si nu in bataie de joc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca Sava(Basescu mai nou) iti pune arma in cap asta nu inseamna ca esti si vinovat.

Asa e si in soferie. Eu nu  ma pot lauda cu o mare experienta dar sa intamplat de cateva ori sa nu mai pot conduce pt ca depaseam 90 de ore in 2 saptamani.Nu conteaza legile daca respecti doar legea cu strictete nu inseamna ca esti un sofer bun, drebuie sa faci o oarecare balanta, pentru calegea e interpretabila si NU E FACUTA PENTRU A NE PROTEJA PE NOI, e facuta exclusiv pentru bani.Un sofer care conduce 20 de ore pe zii e intradevar un pericol. Dar e mult mai periculos unul care merge 8 ore pe zi decat unul la care din  28 de diagrame 26 sunt corecte iar pe doua programul de lucru e depasit cu o ora sau doua si il amendezi 5000 de lei. Un profesionist nu trebuie sa vorbeasca despre legi.Si inca ceva reusim sa sa ii criticam pe angajatori ca nu prea platesc. Va doresc sa detineti o firma cu 4-5 camioane pe intern sa lucrezi legal sa nu ai relatii si  cunostinte pe la casele de expeditii sa vedeti cat e de frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cu toata bunavointa, dar 561 nu ai cum sa il interpretezi. asta numai eventual daca vrei sa faci o "romaneasca". trebuie sa vorbesti despre legi, trebuie sa sti sa le aplici si mai ales trebuie sa sti cum sa jonglezi cu ele in asa fel incat sa ramai totusi in legalitate. si daca ai camioane si soferii nu sunt in stare sa isi planifice traseul atunci trebuie sa o faci tu in locul lor. nu exista nici o scuza pentru a incalca o lege, indiferent in ce domeniu e legea respectiva. asta bineinteles daca nu vrei sa ajungi parlamentar, si legile sa se aplice doar pentru "prostime" . asta e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ignoranta este totusi penalizata. Chiar daca nu cunosti legislatia nu e un motiv sa fii absolvit de vina atunci cand o incalci.

Mai mult de atat tu ca "patron" ai obligatia de a informa soferii tai cu orice modificari se fac in legislatie. Nu numai in ceea ce priveste AETRul dar trebuie sa fie instruiti sii in ceea ce priveste particularitatile Codului rutier, de cultura, de eventuale pericole, etc pentru tarile pe care le tranziteaza soferii companiei.

Dar ma indoiesc ca sunt multi cei care fac acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

calutu draga,... nu vorbesc aici despre cei incepatori,ci despre cei care au experienta de minim 5 ani si care nu stiu lucruri elementare,cu toate astea daca ii intrebi ei sunt supereroi,nu numai in condus ci si la legislatie.Pentru ei sunt ghilimelele mele nu pentru cei care sunt soferi profesionisti si nu au destula experienta sau recunosc ca au ceva lipsuri.Din ce stiu eu ,cred ca fiecare avem toata viata de invatat cite ceva in aceasta meserie.La cei incepatori nu pot sa zic despre anumite lucruri,lor le pot reprosa insa ca au atestatul in buzunar[deci au facut un curs si au dat examen pentru al lua] si pe urma pun intrebari de genul ''cite ore conduc pe zi'' sau ''cind pot lua pauza,dupa 4 ore,4ore si 30,''etc''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
daca cauti pe google:soferi profesionisti ,o sa dai de sute de anunturi :Sofer profesionist caut de lucru,experienta variaza intre citeva luni si fara experienta.Incercati si voi!Eu inteleg ca cuvantul profesionist este asociat cu fara experienta,sau cum?cel mai reprezentativ mi s-a parut  :Roxana Ciuhulescu, prezentatoarea Pro Motor, este de saptamana aceasta, oficial, sofer profesionist. Vedeta Pro Tv a facut scoala de soferi de autobuz si camion cu remorca, iar saptamana aceasta a luat examenul in urma caruia a devenit posesoarea permisului profesionist de conducere pentru toate categoriile de autovehicule

De acum, Roxana va putea stapani pe drumurile din Romania pe langa motociclete, masini mici, dubite, autobuze si camioane, si ansambluri cu remorca lungi de 18 m.

  pai nu ?cum altfel, ai carnet esti profesionist ,adica nu trebuie nici macar sa te stergi pe picioare cind bati la usa ,doar intri ca doar ,nu?esti profesionist.profesionist este soferul care inca n-are experienta de 90 ore pe card dar el stie programul ,si te contrazice cu pasiune ,dar "poate intra si ei"insa sunt la ski si nu au wi-fi ,dar vor posta ,ce te face sa crezi ca nu vei fi bombardat cu postari peste putin timp,altul care priveste sare sa-l ajute si vor prinde curaj,si uite asa va iesi o batalie cu frisca a la STAN si BRAN,va aduceti aminte .

  aveti grija de voi ca Dzeu e ocupat mai sint inca citeva milioane de profesionisti...

De acord,atunci intrb si eu respectuos de asemenea si fara rea credinta,cum ar trebui sa ne numim noi astia care nu avem ore de condus pe card, milioane de km si etc??? eu cred ca pe parcurs cu cat progresezi in meserie devii mai bun,si daca esti bun esti bun pentru tine si familia ta,termenul de professionsit este un termen care deosebeste un participant la trafic care poseda catB,de un participant la trafic ce poseda categoriileB,C eventual E,D.fac o remarca in cazul meu:cand ai 25 de ani si sotia iti aduce pe lume primul tau copil,cum te numesti??? TATA,sau inca nu te numesti tata pentru ca inca nu ai anumite aptitudinii de tata???!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Foarte bine punctat colegu`....ai zis o vorba mare! profesionist poate fi si un sofer doar cu cat B care executa activitatea de transport gen taxi si curierat!
Eu zic sa te mai gandesti!Cei care detin doar categoria B nu sunt socotiti profesionisti legal.Chiar daca presteaza activitatile care le-ai enumerat tu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.