Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • Members

salut.am lucrat la ei  sint foarte neseriosi , mi au imputat o scara care era deja sparta cu toate ca la angajare sa consemnat in p.v. depasire de motorina in fiecare luna minim 100 de litri , bani nu ii scoti decit cu scandal de la ei si alte imputari de tot felul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

salut,eu inca lucrez la dumagaz teoretic..am facut si cursul la ei care costa 720euro cu tot cu tva daca esti sofer fara experienta nu te angajeaza decat daca faci cursul la ei,este adevarat este o firma care are nevoie permanent de soferi dintr-un singur motiv : ei nu dau 2 bani pe tine ca sofer! te exploateaza la maxim pana cedezi psihic nu ajungi acasa cate 5-6 saptamani si cand ajungi nu ti se fac deconturile iar cand ti se fac iti vine sa le dai foc la camion,dispecerii te streseaza si te alearga intruna(eu personal fiin mai naiv asa am ramas fara permis pe italia pt 2 luni pt o depasire pe a14 in pescara ma grabeam sa ajung la ferryboat sa trec in grecia asta pt ca ma stresa dispecera ca e neaparat sa ajung pt ca ea ne facuse rezervarea dar prinsesem un accident pe drum si nu mai puteam ajunge in timp,si cum graba strica treaba mi-am luat 300e amenda si sechestru pe camion pana a doua zi cand mi-a pus firma bani sa platesc amenda plus 50e la un service in curtea caruia ne-a dus politia cand ne-a pus sechestru)acum sunt in italia la niste prieteni in 10feb imi iau permisul inapoi si deja mi-am gasit de lucru aici pe un camion si cel mai important aici esti platit la ora nu la km ca la noi acasa..daca am noroc sa mai aibe nevoie de om pana imi ridic permisul,o sa trimit la dumagas un fax mare si tare pe care o sa scrie ''lichidare la zi''

p.s. feriti-va de dumagas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut,eu inca lucrez la dumagaz teoretic..am facut si cursul la ei care costa 720euro cu tot cu tva daca esti sofer fara experienta nu te angajeaza decat daca faci cursul la ei,este adevarat este o firma care are nevoie permanent de soferi dintr-un singur motiv : ei nu dau 2 bani pe tine ca sofer! te exploateaza la maxim pana cedezi psihic nu ajungi acasa cate 5-6 saptamani si cand ajungi nu ti se fac deconturile iar cand ti se fac iti vine sa le dai foc la camion,dispecerii te streseaza si te alearga intruna(eu personal fiin mai naiv asa am ramas fara permis pe italia pt 2 luni pt o depasire pe a14 in pescara ma grabeam sa ajung la ferryboat sa trec in grecia asta pt ca ma stresa dispecera ca e neaparat sa ajung pt ca ea ne facuse rezervarea dar prinsesem un accident pe drum si nu mai puteam ajunge in timp,si cum graba strica treaba mi-am luat 300e amenda si sechestru pe camion pana a doua zi cand mi-a pus firma bani sa platesc amenda plus 50e la un service in curtea caruia ne-a dus politia cand ne-a pus sechestru)acum sunt in italia la niste prieteni in 10feb imi iau permisul inapoi si deja mi-am gasit de lucru aici pe un camion si cel mai important aici esti platit la ora nu la km ca la noi acasa..daca am noroc sa mai aibe nevoie de om pana imi ridic permisul,o sa trimit la dumagas un fax mare si tare pe care o sa scrie ''lichidare la zi''

p.s. feriti-va de dumagas

Ai semnat contract cu ei pe 2 ani?

Ai terminat perioada de contract de pleci sau mai e vreo metoda de a pleca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da am contract pe 2 ani...si l-am semnat in data de 20.10.2009 si nu e o probl sa-l inchei urgent, ei nu respecta contractul de munca in primul rand dar contractul de munca nu e o problema ci contractul care l-am semnat pt acel ''curs de specializare'' care costa 720euro cu tva.Le fac o foaie la mana in care imi iau angajamentul ca am sa le platesc cursul o fac la notar daca e nevoie si nu au ce sa-mi faca,aici daca reusesc sa ma angajez le platesc cursul in 2-3 luni lejer si sistemul de lucru e mult mai ok fara depasiri de program si banii sunt bani nu e ca la dumagas unde iti promit marea cu sarea pana te vad cu contractul semnat (ei prefera soferii fara experienta) si cand lucrii la ei e cu totul alta poveste...pana si firma iti da amenzi ( reguli interioare)  asta pe langa multe alte lucruri care se imputa la ei in firma. :-\        am sa incerc sa postez si eu niste poze azi...              

     

                                                                                       drumuri bune sa avem!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

      Salutari colegii,

  am lucrat la dumagas 10 luni anul trecut si sunt si lucruri bune la ei dar mai multe rele. 

Cand am inceput la ei nu aveam experienta, facusem doar vo 2 curese cu cineva prin tara, asa ca mi-au facut oferta sa fac un curs la ei de o luna, la sfarsitul caruia se dadea un examen/proba de lucru si daca luam examenul eram angajat, si trebuia sa achit contravaloarea cursului, iar daca picam nu trebuia sa platesc nimic, ne spuneam sanatate si la gara.

  Daca luai proba si erai angajat ti-se facea contract de munca si un alt contract prin care te obligi sa platesti contravaloarea cursului oprinduti-se lunar din salariu o suma astfel in cat in 2 ani sa achiti total acel curs. Valoare cursului ajungea pe la 750 - 900 euro, in fct de orele de conducere pe care le faceai. Preturile erau 60 eur/h la condus si 30eur/h la teorie + TVA. Ore de conducere faceai cate vroiau ei, si interesul lor era sa faci cat mai multe, iar cele teoretice erau fixe - 10 ore.

    Daca vedeau ca nu te descurci te trimiteau acasa mai devreme si nu aveai nici o obligatie, dar daca nu te trimiteau ei si vroiai tu sa renunti, trebuia sa platesti orele pe care le-ai facut pana atunci. Nu au o decat o scoala normala de soferi acolo, dar noi aveam toti B,C,E, asa ca ei nu ne dadeau nimic in plus, nici un atestat, sau certificat care sa-ti fie de folos altundeva.

    In practica, '' instructorii'' erau doi fosti soferi ai dumagas, aroganti, tampiti si plictisi. Tipau daca faceai vre-o greseala, nu vorbeau frumos, am avut colegi care si-au luat palme dupa cap cand schimbau treapta fara sa fi apasat butonul pt treapta mare/mica sau la alte greseli.

    In fine, dupa ce m-am angajat, am facut 3 luni pe intern in care am castigat asa: luna 1 : 450 lei-salar de baza + 350 lei pe km - 300 lei imputare motorina- 150 rata pt curs, deci am ramas cu 350 lei. Luna 2 am ramas cu vo 700 lei si a 3-a am ajuns la suma record de 1100, cu tot cu niste motorina pe care am vandut-o ca sa-mi recuperez din bani.

  Practic la Dumagas esti obligat sa vinzi m****a, pt ca daca te duci cu + la garaj iti scade consumul la masina si daca nu te incatrezi in noul consum mai mic, scos tot de tine, iti va fi imputata motorina imediat, fara sa-ti acorde timp sa o recuperezi, si chiar daca in luna urmatoare o recuperai, nu-ti mai dadeau nici un ban inapoi, ci iti scadeau consumul la masina.

  Cand m-am apucat de meseria asta imi propusesem sa nu iau m****a, dar ei te obliga. Eram in stare sa o dau in sant, numai sa nu ma duc cu ea pe plus.

Mentionez ca in prima luna m-au scos lipsa cu 122 l la 2700 km in tara numai prin zona brasov - cluj, sigetul marmatiei, tusnad, deci prin munti, si chiar eram cinstit. E adevarat ca mi-au acceptat 70 l depasire dar pt restul mi-au luat banii. M-as fi asteptat sa-mi ofere 1-2 luni de gratie sa recuperez, dar nu au fost de acord, iar cand am venit pe  plus nu mi-au inapoiat nimic.  Cam asta era cu consumul

    Oalta porcarie: daca se plesnea parbrizul, chiar si un punctisor, ti se imputau 100 eur.

  De altfel, au un sistem de asigurari cica prin franciza, si primii 100 eur din paguba ii platea soferul. Am avut un coleg care a avut un accident prin Austria si ca sa scoata bani de la el i-au pus ca a avut mai multe accidente si l-au pus sa plateasca mai multe francize.

    De altfel aici era o mare buba. De asigurari si accidente se ocupa un tip Cezar, atat de scarbos ca i-au promis-o mai multi soferi. El tragea sa te bage la plata cat mai mult. Un coleg a avut un accident usor in anglia si l-a sunat sa-i ceara un sfat ce sa faca si ala a incepus sa-l ia de sus  si cu flegma, '' cat timp de cand esti sofer ai, cat ai la dumagas, etc, de ia inchis colegu telefonul ca nu vroia sa-l ajute de loc. Si multe altele pe subiectul asta.

    Nu mai timp sa va spun si altele, poate altadata. 

    Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cum nu lucrez nicaeri deocamdata, caut de lucru, pe comunitate sau extern, dar in nici un caz numai pe intern.

Am sa va dau acum si alte date despre Dumagas.

  Am inceput la ei la sfarsitul lui 2008 si am plecat in sep 2009. Primele 3 luni am facut numai intern si dupa aia pe extern.

    La Duma, extern inseamna un fel de comunitate, adica stai ori pana te ceri tu inapoi, ori au ei incarcari pt tara. Cel mai mult am stat 2 luni si cel mai putin 3 saptamani. Ai masina ta, pe care o poti pierde numai daca pleci in concediu, dar cei mai vechi si-o recupereaza daca doresc, probabil si cei nu chiar asa de vechi.

    Cu ajunsul pe acasa era foarte nasol. Nu au nici un fel de program. Eu fiind din Suceava, ajungeam pe acasa cand aveam descarcari pe aproape. Cat am fost in tara ajungeam cam la 3 saptamani, iar cand veneam de pe extern imi cautau cate o cursa pe intern  spre Suceava, iasi, Botosani. Dar nu stateam prea mult pe acasa, 1-3 zile, de multe ori un una din ''zilele libere'' mergeam si incarcam, de obicei din iasi, pt extern, si stateam cu masina incarcata in suceava tragand de timp la maxim ca sa ajung la descarcare la timp. De cele mai multe ori hainele le mai atarnam prin masina ca sa usuce  :).

  Oricum, eram plecat 1-1,5 luni si stateam acasa 2-3 zile (din care in a doua zi primeam mesajul cu adresa si data incarcarii).

    Consumul este in functie de modelul masinii in general, dar mai sunt si masini care au consumul propriu. Eu aveam un ''magarus'' 420 cp, imi dadeau 26l/100km + 0,4l. Aata la inceput, ca eram nou pe extern si nu am reusit sa vand toata motorina care trebuia si mi-au scazut consumul la 25 pe gol. 0,4/tona era pt toate masinile, si pe intern si pe extern.  Magarusii in general se incadrau, dar cei cu premium mari aveau in general probleme, iar pe intern cei mai lulti nu se incadrau.  De altfel la duma se plateste motorina la greu de catre soferi. Si nu pt ca fura. Cei care fura stiu ca se incadreaza si nu vor sa ramana cu plus.

    Am cunoscut soferi cu vechime la ei care la un moment dat nu se mai incadrau la consum si le oprea din bani cateva luni, si aduceau masina la garaj si le calcula consumul printr-o cursa de proba cu un rezervor special (au unul pecial pt asta), dar oricum, daca nu-ti faci calculele si nu observi ca ti-au tras bani si trec 2-3 luni, nu mai vezi banii inapoi.

    Plata: cand am inceput pe extern era 10 eur/100 km pe plin si 8 pe gol, iar de cand intrai in tara 4 pe plin si zero pe gol. Dar in tara dupa ce descarcai, daca incarcai pt intern, erai platit dupa tarifele pe intern, ceva in fct de km, nu mai tin minte , dar daca nu faceai peste 7000 km nu ieseai deloc bine.

      Prin august 2009 au micsorat la 8 eur % pe plin. De prin Aprile -Mai 2009 au inceput sa ne mareasca salariu pe cartea de munca, dar diferenta ne-o opreau din banii pe km, si nu numai atat, dar chiar si ce trebuiau sa plateasca partea lor la stat pe  ne-o opreau tot din banii nostrii. Cand am plecat opreau cate 129 eur/ luna din banii pe km, iar salariu in lei, era de 750

      In medie ajungeam in mana cam la 850-950 eur, ajuns acasa la 5-7 saptamani si atunci stat 2-3 zile.

        Banii in general ii luam la timp dar si aici erau probleme. Cand ajungeam in tara trimiteam foaia de parcurs si decontul si de cele mai multe ori, pana faceau calculele si bagau banii, eram iesit dain nou din tara, asa ca vedeam ce mi-au bagat pe card abia dupa o luna.

      Intotdeauna m-am simtit furat la bani, niciodata nu am luat cat imi iesea dupa socoteala mea, intotdeauna era care o oprire pt ''taxele'' pt salariul de baza mai mare ca in luna trecuta.

    Nu se platea nici un felde alti bani ca diurne, stationari, incarcari manuale de catre sofer, descarcari multiple, etc.

  Nu se faceau presiuni sa nu respecti programul, dar pe intern nu luai mai mult de 15 milioane cu tot cu salariul de baza daca mergeai in program.

    Masinile sunt foarte rele, jegoase, pt ca soferii se schimba foarte repede.

  Telefon: ne dadeau o cartela vodafone pe extern, fara voce, doar cu mesaje sms, cu credit de doar 10 eur/ luna, si ce era in plus plateai. Mereu depaseam cu 10-20 lei, dar eu stateam bine, normalul era in jur de 1 milion (100 ron) si mai mult. Cand aveai probleme primeai si voce, dar se incarca si factura.

      Multe imputari pt trepte crapate, zgariate, parbrize ciobite, cauciucuri cu taieturi, ...

      Un sistem de amenzi intern: pentru parcat intr-un loc gresit in garaj(incinta) - 100 ron, intratul in incinta lor cu masina murdara- nu msi stiu cat, interzicerea sa iei rude, nevasta, prieteni in cabina in cursa- amenda 500eur sau ron, nu mai stiu exact. (eram de fata cand a primit sms-ul un coleg care obisnuia sa-si ia sotia in curse)

    Au un dosar cu foi plasticate pe care il numesc ''manualul soferului profesinist'' pe care il poti imprumuta, dar daca il pierdeai cica iti luau 1000 eur. In el am gasit ca iti e interzis sa sofezi la bustul gol, descult sau cu slapi normali, sa fii neberberit, murdar... Si SCRIE ca e interzis sa mergi mirosind a transpiratie la birouri (acilo sunt dispecerii si dispecerile, decontistii, etc). Asta mi-sa parut foarte jignitor. Cu atat mai mult cu cat, la ditaimai firma, nu au amenajate niste dusuri pentru soferii care ajung pe la garaj. Sunt niste dusuri infecte dar in vestiarul mecanicilor si sa intamplat sa fiu luat la intrebari de ei, ce caut pe acolo.

Pe Franta iti cer sa mergi pe cat posibil pe nationale, in rest nu erau probleme din astea. Pe Germania- tool colect , deci fara aparat. Italia, Austraia si Cehia - go Box-uri.

        Alimentari cu cardul Shell, pe cat posibil la shell-urile economy, ne dadeau ei listele cu astea. Nu am auzit colegi sa li-se impute ca au alimentat la shell-uri normale, sau taxe de autostrade pe franta.

Am auzit doua povesti despre soferi batuti de patron ca avusesera accidente, nu stiu cat de adevarate sunt, dar nu m-ar mira.

   

    De bine:

?- un serviciu de asistenta de la ei de la Dumatraks, dar numai daca nu se putea descurca soferul.  In Germania, unui

coleg i-sa rupt cureaua de la alternator si ne-au spus ca tre sa ne descurcam singuri.

- cand ajungi pe la ie pe la garaj la Craiova, de luni pana vineri poti servi pranzul gratuit la cantina lor.

- cursele erau in general cu o singura descarcare, mai rar cu 2 sau mai multe.

In postul anterior am gresit suma cand am zis la cat ajungea valoarea cursului: nu era 750 eur, ci , in cazul meu si al celorlalti 7 colegi angajati din aceeasi serie, 1280 eur, cu tot cu tva.

  Pe subiectul asta, celor interesati, va spun ca nu am platit decat ce-mi opreau ei lunar pt curs, adica 150 lei si ultimul salariu pe care nu mi-l-au dat, in contul acestei datorii, deci nu am ajuns la 1280 de eur. Cand am plecat le-am spus ca avand in vedere ce mi-au oprit de drept din salariu, si cemi-au oprit pe nedrept, si cat m-au hamalit pe ce ce bani, eu consider ca nu mai am nici un fel de datorie fata de ei si nu le mai dau nici un ban.  Si pana acum, deci de 5 luni, nu am mai primit nici un fel de stire de la ei.

    Am scris asta pt colegii care au facut hotia aia de curs si au plecat inainte sa achite toata suma.

  Pt mine a fost o perioada frumoasa totusi, desi grea, o consider bibania mea in viata de sofer de tir, a fost pretul platit de mine pt a intra in aceasta lume. Totusi nu vreau sa mai aud de Dumagas, si cred ca inca nu am scapat de repulsia pentru culoarea galben  :).

  Daca aveti intrebari, va raspund.

A, inca ceva, ca informatie... Prin august 2009 prinsesera contractul cu Ford si carau piese si caroserii din turcia la craiova, cate 4 transporturi pe saptamana, si urma sa fie si mai multe. La inceput nu ieseai cu bani ca nu faceai km ca stateai mult in vame, si soselele din BG, si nu vroiau soferii. dar din septebrie au pus suma fixa=250 eur pe cursa dus-intors, si ieseai mai bine, cam cu o cursa la saptamana. Pt cei din craiova si din apropiere era bine ca in week end erau acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

pentru cei interesati de cursul de la Dumagas sa stiti ca urmatoarea serie incepe pe 03.05.2010 la ora 14.00.Pe mine m-au sunat si m-au chemat. Inca nu m-am hotarat daca ma duc sau nu. Mi-au zis ca pretul cursului e de 800 de euro pe care ti-i opresc in primii 2 ani dar trebuie sa platesti cazarea  la nu stiu ce camin si sa ai bani de mancare etc la tine.Cursul dureaza 3-4 saptamani si dupa aia cum ti-e norocul,poti sa prinzi masina in 3-4 zile sau mai mult.Despre salarizare n-am intrebat nimic pentru ca nu m-am hotarat daca ma duc sau nu.In cazul in care aflu mai multe va anunt.Daca vreti numarul persoanei care se ocupa de selectia pentru curs anuntati-ma si vi-l dau(nu-l am la indemana acu) Bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

pentru cei interesati de cursul de la Dumagas sa stiti ca urmatoarea serie incepe pe 03.05.2010 la ora 14.00.Pe mine m-au sunat si m-au chemat. Inca nu m-am hotarat daca ma duc sau nu. Mi-au zis ca pretul cursului e de 800 de euro pe care ti-i opresc in primii 2 ani dar trebuie sa platesti cazarea  la nu stiu ce camin si sa ai bani de mancare etc la tine.Cursul dureaza 3-4 saptamani si dupa aia cum ti-e norocul,poti sa prinzi masina in 3-4 zile sau mai mult.Despre salarizare n-am intrebat nimic pentru ca nu m-am hotarat daca ma duc sau nu.In cazul in care aflu mai multe va anunt.Daca vreti numarul persoanei care se ocupa de selectia pentru curs anuntati-ma si vi-l dau(nu-l am la indemana acu) Bafta tuturor

Nu merita sa dai la hoti de dumagas banii pe curs.  Eu asa zic. Cu rabdare gasiti si firme care angajeaza si incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Nu merita sa dai la hoti de dumagas banii pe curs.  Eu asa zic. Cu rabdare gasiti si firme care angajeaza si incepatori.

Cu respect CALIN. Sacul numit RABDARE e pe terminate, din 2007/luna MAI/ziua 5 de cand am cat.A,(B-il il am din 2004), C+E si D+E ,inafara de faptul ca am luicrat cateva luni pe maxi-taxi in oras , nici o firma nu mi-a dat vre-un rasp la CV-urile electronice pe care le-am trimis inafara de EDY care m-a refuzat pe motiv ca nu am experienta relevanta pentru postul de sofer profesionist. Ceea ce este foarte tragic, tinand cont ca as fi intare sa sacrific orice dor ca sa lucrez pe un camion!   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.