Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

soferi pentru canada


maritanu razvan

Postări Recomandate

  • Members

Am sa incerc sa-l ignor pe individ. Oricum stiu cine e. Scuzele mele fata de cei mai sensibili, insa e asa de tentant cateodata sa mai asezi in banca lui cate unul care, impreuna cu altii ca el, m-au facut sa plec din tara. Am crezut insa ca I-am lasat acolo, fugi domn-e d'aici ca sant pretutindeni. Felicitari celor care mai rezista cu stoicism inca printre ei si nu au fugit mancand pamantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

OK, eu m-am distrat destul. Pot si in somn sa fac diferenta dintre un pronume si un articol, hotarat sau nehotarat. Asa ca... faza cu "l" ai inghit-o nemestecata! Chiar nu ai observat cum ti-am corectat textul acela?! Tu chiar crezi ca un om care poate sa faca asemenea corecturi, nu poate sa faca diferenta dintre un pronume posesiv si un articol ne/hotarat?? Eu zic sa te mai gandesti!

De ce am facut asta? De ce ti-am aruncat o pastila ca asta? Pai ca sa vada toata lumea care este modus operandi al fericitilor din Canada. Sa faci in trei-patru postari apologia gramaticii, pe un forum al soferilor si pe un topic despre cum este cu soferia in Canada, cred ca arata destul de mult cam de unde si cum provin "satisfactiile" din Canada. Este tipic pentru cei ca voi sa atace persoana si nu ideile, vorbind total pe langa subiectul topicului, chiar ignorandu-l complet, dupa cum clar cred ca a vazut toata lumea. Si cred ca s-a vazut de asemena si cum atacati precum lupii. L-a adus pe Razvan... n-a tinut. Acum, si-a mai adus intariri. Mai adu, ca tu si daca iti schimbi username-ul tot te recunosc.

Cat despre oameni care au facut soferie in Europa dar nu stiau ce este acela maut... Am vazut gramezi. Unul dintre ei chiar a folosit minciuna asta cand s-a angajat sofer aici. Si vine pe acest forum sa imi spuna mie ce "trist" sunt.

Iar dumneata domnule Horia, ti-a dat singur foc la valiza pentru ca :

1) Ai raspuns in locul meu. Colegul care spunea ca situatia e gri, se referea la postarea anterioara si care era ... a mea. Te-a aruncat domnul Gabi in ring prea repede si nu te-ai mai pregatit. Ai putea sa o faci acum, citind postarile de pe topicul in care ai luat-o prin balariile gramaticii. Nu pari un om prost dar din pacate, nu stii sa iti alegi prietenii si aliatii. Sa scoti castanele din foc pentru altul, nu e chiar o dovada de istetime.

2) Daca tot erai asa convins ca sunt eu prost si ignorant, de ce nu ai aratat in mod civilizat, cu argumente si idei chestia asta? Vad ca te pretinzi un om cult,educat... Din pacate, cel putin din punctul meu de vedere, te-ai comportat ca un elefant intr-un magazin cu obiecte de arta. Daca tot esti mai destept, mai educat, nu asa ignorant si crezi tu ca te-ai integrat intr-o tara civilizata, de ce nu arati lucrurile astea prin comportamentul tau si, mai ales, prin argumentele tale? Ai venit cu bata de baseball la partida de sah! Sincer si fara ironie o spun ca imi pare rau pentru tine. Pacat ca oameni ca tine se lasa atrasi in troc. Profa mea de mate imi spunea : "Nu te baga in troc, ca te mananca porcii!"

3) Ai avut pe parcurs, mai multe dovezi ca nu sunt chiar atat de lipsit de scoala. Recunoaste! Insa, ai tinut cu tot dinadinsul sa jignesti in mod gratuit. Sincer iti spun, ca nu ma deranjeaza. De unde nu e ... nici Dumnezeu nu cere.

Si acum ca s-a terminat spectacolul, putem sa revenim la oile noastre si sa facem o eventuala comparatie intre cele doua stiluri de viata si soferie, Europa vs Canada? Sau macar sa descrie cineva, asa cum ar trebui ce inseamna soferia pe aici? Eu, unul, am spus cate ceva despre cum se intampla pe aici. Nu am vazut pe nimeni sa comenteze pe marginea afirmatiilor dar insa am vazut o preocupare pentru gramatica asa cum ar starni invidia pana si lui Dumitru Graur. Nu ma refer la comentatorul sportiv!

Daca tot vrem sa ajutam colegii sa ia o decizie importanta, hai sa vedem diverse pareri si opinii, cu argumente pro si contra. Ca de discutii, gen Piata Obor, care o are mai mare si mai tare ... am obosit. Dar mai ales, scarbit. Discutii inutile, fara nici o valoare informationala... numa' bune sa ne rupem in figuri cu rupturile de pe noi.

Sa aveti o zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine Lihut draga, sper ca am terminat-o amandoi, am alte preocupari, cu mana pe inima ti-o spun, nu am avut de-a face cu persoane de felul tau, I-am indepartat repede. Am cunoscut si imi sint inca prieteni, oameni cu opt clase dar, cu bun simt si autodidacti. La tine e tarziu acum, defectele tale s-au accentuat cu varsta, nu au fost corectate la timp. Asta e, ai dreptate, "de unde nu e nici Dumnezeu nu cere". Mai cred ca viata ta e forumul asta, ar trebui sa iesi mai des in lume, mai inveti si tu cate ceva nou. Pana in viata de apoi, unde deja mi-e frica sa nu te intalnesc, te salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Bravo colegi canadieni...!!!!bravo!!!nu era mai simplu sa va certati la telefon?....in loc sa ne plictisiti cu frustrarile voastre?era un topic despre cum sa "ajungi in ca" ...simplu..sfaturi,pareri.etc..ceva folositor pt "cei de acasa" ...dar voi vati batut joc in ignoranta vostra.drumuri bune "colegi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chitown, sunt 100% de acord cu tine. Dupa cum ai vazut in ultima postare, cam acelasi lucru l-am spus si eu. Insa, se pare ca este mai important sa ne dam importanta... asa cum marele nostru poet spunea :" E usor a insira vobe goale, ce din coada au sa sune/Atunci cand, nimic nu ai a spune". Se pare ca e mai important pentru unii sa se balacareasca pe aici, in loc sa discute la subiect.

Referitor la ceva folositor, am raspuns unui coleg pe un topic despre cum sa ajungi aici, si care ar fi dezavantajele si avantajele. Insa, daca vrei si alte informatii, poti sa intrebi. Te rog sa imi scuzi postarile in care am incercat doar sa ma apar si sa discut mai mult subiectul si nu persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E simplu de venit in ca. 1) testul IELTS, 2) contract de munca si LMO, 3) aplicatia pentru viza, 4) controlul medical, 5) viza, 6) biletul de avion. Restul de informatii in detaliu se gasesc pe site-urile oficiale. E mai usor sa stai la caldurica si sa tot pui intrebari despre ce si çum. Adevarul e ca nimeni nu o sa poata sa-ti spuna cum o sa-ti fie TIE aici. E greu sa te infigi in necunoscut, este? Hi hi hi Hai inca o perla si gata. eliminat

o sa te rog sa ai grija pe viitor,pot coonsidera ca inciti pe cineva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am pus si liniuta inainte de s in cuvantul "sau". iti spune ceva? mai bine analizeaza-te pe tine si pe urma pe altii, ca ai si tu tone de greseli. Parca ziceai ca termini!? Nu prea esti constant in declaratii si mai ales, in fapte. Dupa cum lesne se poate observa! uite cine imi spunea mie ca mi-am facut o viata din forumul acesta! cum postez ceva... hop si tu! alta treaba, nu ai?

Asa cum am spus si pe topicul cu scoala de soferi in Canada, nu recomand nimanui sa vina in Canada cu contract. Daca tot vrei sa te aventurezi in Canada, as recomanda sa vii prin imigrare. Scrie acolo si de ce. Sunt cateva zeci de tepari pe aici care vaneaza ceas de ceas pe cei care nu sunt informati. Colegul Dan, Kenworth, a postat link-uri cu companii serioase care aduc soferi aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cei care doriti informatii directe referitoare la contractul de munca, intrebati-l pe Horia el este aici de citiva ani, ajuns cu un contract de munca. Horea ai luat rezidenta?

Alte informatii puteti obtine de la Nicu Iftimie, il gasiti pe forum sau pe facebook.

Din ultimile informatii primite, cei de la Interforce trimit soferi aici, plata 0.395 centi/mila + alte beneficii stipulate in contract.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate recunoaste cineva recunoaste citatul: "cine citeste sa inteleaga", sau poate cunoaste tipologia individuĺui care asteapta autobuzul si striga la cei care sant urcati ca nu-i fac loc si lui, iar dupa ce se vede urcat, striga la cei ce vor sa urce, sa-l astepte pe urmatorul,sau sa mearga pe jos, ce, adica ei nu vad ca asta-i plin? Sau, mai simplu, pe YouTube, Plesu si Liiceanu in emisiunea : "ce e prostia". Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut, lumeee!!!

ninge ca-ntr-o felicitare de Craciun. Savimbi, astept mail-ul cu pricina inca. Am pasaportul bagat in plic, astept doar adresa de destinatie. Da, razboiul neuronilor... Am lungit-o prea mult ca nu mi-a prea pasat, acum zici ca-mi pare rau. Vezi, Iftime a cedat si s-a dus acasa, insa deja vrea sa vina inapoi.

In legatura cu incitatul, Dle cico, dumneata consideri, el considera, noi consideram. Ai urmarit de cate ori un oarecare m-a jignit? Atunci de ce nu ai considerat? Greselile gramaticale aratate trebuiesc menajate? Sa nu mai vorbim de lipsa bunului simt. Se vede foarte bine educatia primita , in spatele literelor ingramadite de cineva.Daca un oarecare face gafe, trebuie sa le ascundem? De ce? Sa ai o zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

chitown, ti-am trimis nr. de telefon. Suna acolo si stabilesti mai departe ce trebuie facut in vederea obtinerii LMO-ului si contractului.S-ar putea sa aiba in alb.In rest nu e mare lucru, hartogarie multa, dar nu f. complicat. Te rog insa sa spui pe forum, chiar daca santem numai trei care il cutreieram, cati bani mi-ai dat, sau urmeaza sa-mi dai, pt. ca un oarecare m-a acuzat ca as lua bani de intermediere. Daca ai orice nelamurire, fara discutie, scrie-mi. Intru si eu cand pot pe forum, ca am de lucru de nu-mi vad capu. nu-mi merge tasta cu apostroful, asta ca sa stea orice oarecare linistit. ne auzim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Horia,eu nu prea am facut scoala multa.. asa ca la mine nu prea tine cu gramatica...in schimb aici exista un regulament,comentariul tau prin care incercai sa il inciti pe TirExpres la discutii care pot genera a fost eliminat..eliminare pe care am facuto eu..si tot eu [sau un alt coleg] decid ca discutia trebuie sa fie in limita regulamentului.....o respecti e ok..nu vrei esti liber...clar si scurt...fara enumerare de persoane,verbe sau orice altceva.Cind discuti cu un intelectual poti flilozofa cit vrei..cind discuti insa cu un sofer[indiferent de pregatirea lui] e ori alba ..ori neagra...Asa ca nu incerca pe viitor sa mai ma implici si pe mine in scenariul vostru...tii cont de regulamentul existent si poti comenta cit doresti pe marginea acestui subiect...nu tii cont ..elimin..sau de la caz la caz...simplu..clar concis...Asa ca succes...astept sa discutati pe marginea subiectului fara impunsaturi care sa degenereze in discutii aprinse..merge insa sa discutati contradictoriu in limita bunului simt...Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare,are cineva idee de firma STONEGROUP:

http://www.stonegroup.ro/

sau

http://www.ic.gc.ca/app/ccc/srch/nvgt.d ... 1&app=sold

Am inteles ca recruteaza soferi din Romania pentru Canada.Am un prieten care a fost la ei in urma cu 9 luni,a platit taxele de procesare dosar si asteapta sa plece.In urma contractul semnat cu ei trebuia sa plece in 6 luni.Aveti idee daca sunt seriosi,a plecat cineva cu ei?

Merci anticipat!

Bafta all!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.