Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Dare de seamă la Poarta Raiului!


VT880

Postări Recomandate

  • EX Staff

Era o familie destul de necăjită care trăia undeva la țară. Femeia era foarte credincioasă și în ciuda faptului că soțul era cam iubitor de băuturică – nu-și pierduse nădejdea că Dumnezeu va rândui cumva ca familia ei să intre in ROST.

Soțul era om bun și darnic, nu era violent, dar bea aproape toți banii și copii se chinuiau văzând acestea. Soția îi spunea mereu:

-„Petrică! Roagă-te și tu un pic la Dumnezeu să-ți ia patima asta a beției, roagă-te și tu măcar pentru tine dacă nu și pentru noi!”

Iar el mereu îi spunea asa:

-„Lasă că te rogi tu și pentru mine!”

Soția mereu îi repeta:

-„Mergi măi bărbate și tu la biserică în duminici și sărbători!”

Iar el răspundea ca întotdeauna cu aceeași replică:

-„Lasă fă Filofteio, că mergi tu și pentru mine!”

Și tot așa la fiecare îndemn al soției bărbatul spunea: „Lasă că faci tu și pentru mine!”

Într-o bună zi Petrică se îmbolnăvi și făcu febră mare, soția era la biserică cu copii și se rugau și pentru el. În starea în care era a adormit sub înfluența bolii și a febrei puternice și a avut un coșmar teribil de înfricoșător căci parcă era aievea.

Se făcea că Petrică ajunsese cu familia lui la Poarta Raiului și toți erau fericiți de frumusețile de nedescris care se întrezăreau acolo. Un înger înfricoșător de frumos i-a invitat în Rai unul câte unul. Bucuria era de nedescris, numai că atunci când ajunse Petrică să intre, îngerul îi făcu semn cu asprime să iasă afară. Atunci el întristat până la lacrimi strigă îngerului cu glas mare:

-„De ce nu mă lași îngere să intru și eu cu soția mea?”

Iar îngerul cu voce gravă îi spuse:

-„Lasă că intră ea și în locul tău! Toată viața s-a rugat în locul tău, a mers la biserică în locul tău, a avut grijă de copii în locul tău, a muncit în locul tău, s-a spovedit în locul tău, s-a îndreptat în locul tău! Deci acum fără tăgadă, se cuvine să intre în Rai și în locul tău!”

Și de îndată ce se închiseră porțile Raiului, lângă el apărură rânjind niște făpturi hidoase și înspăimântătoare care deja începuseră să-l chinuie și să-i spună:

-„Al nostru ești, că nouă ne-ai slujit toată viațaaaaaa….!”

Și se zbătea în acel coșmar când soșia și copii ajunseră acasă și-l auzeau cum țipa și se tânguia și cerea iertare și striga la Dumnezeu să nu-l lase. Soția puse mâna pe el și-l trezi. Când a văzut el că totul a fost un vis urât, înfricoșat a spus soției:

-„Draga mea nevastă începănd de astăzi voi fi credincios lui Dumnezeu căci eu am fost acum câteva clipe până la porțile Raiului și nu m-au lăsat să intru cu voi acolo……

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:-t:-t reveniti la realitate ,lasati tampeniile

chiar avea vreun rost meajul tau la topic asta, ?

rau sa ajuns daca si la subiecte religioase gasim cate unu (gigi contra) !,,,mai este unu ca tine la aceelasi gen de topic,,!

cel care intreaba ca ce,i de facut daca el ii de rit agonist sau asa ceva..?????,,,pfffff,,,tari comment astea,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Moderators

mosule

... daca este poti sa citesti si sa nu comentezi,e o pilda,la ortodoxi ca si la altii unii se gindesc si la viata de apoi,cei care sunt religiosi.Orice invatatura se imprastie prin pilde,sunt mai usor de invatat.Daca tu esti ateu ,nu crezi in nimic este problema ta DAR asta inseamna ca poti citi si trece mai departe la alt subiect,fara a lasa vreun comentariu care poate incita colegii la discutii contradictorii care pot degenera,ce ar fi sa citesti si regulamentul,nu de alta dar pentru acest lucru se poate lasa cu banarea contului sau suspendare temporara[adica incitarea la discutii,ca sa nu intelegi altceva]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am citit si eu com.ce le trei,si nu ca as vrea sa com in contradictoriu ,-nu ca miar fi frica de ceva-,ca e o pilda da poate ...cat despre viata de apoi ...sper sa nu va ganditi nui asa la rai si iad fiinca e mare pacat si o mare prostie.Daca va ganditi la viata pe care fiul domnului n-ea promiso cu conditia so meritam....atunci da.Cat despre ortodoxie ...of doamne,iartai ca nu stiu ce fac ce gandesc ...daca ati sti cate lucruri rele invata ei pe enoriasi..."satana e mic copil"...

Tot am stat si asteptat un preot sau fost preot ortodox care desi sunt foarte multi care au vazut adevarul nu au curaj sal spuna .Asa cum spunea si Isus “Că mai lesne este să treacă o cămilă prin urechile acului, decât să intre bogatul în împărăția lui Dumnezeu”, asa si cu ei proti se va intampla.Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
Am citit si eu com.ce le trei,si nu ca as vrea sa com in contradictoriu ,-nu ca miar fi frica de ceva-,ca e o pilda da poate ...cat despre viata de apoi ...sper sa nu va ganditi nui asa la rai si iad fiinca e mare pacat si o mare prostie.Daca va ganditi la viata pe care fiul domnului n-ea promiso cu conditia so meritam....atunci da.Cat despre ortodoxie ...of doamne,iartai ca nu stiu ce fac ce gandesc ...daca ati sti cate lucruri rele invata ei pe enoriasi..."satana e mic copil"...

Tot am stat si asteptat un preot sau fost preot ortodox care desi sunt foarte multi care au vazut adevarul nu au curaj sal spuna .Asa cum spunea si Isus “Că mai lesne este să treacă o cămilă prin urechile acului, decât să intre bogatul în împărăția lui Dumnezeu”, asa si cu ei proti se va intampla.Va multumesc.

GRAMATICA LIMBII ROMANE NU ESTE ASA GREA , TE-AS RUGA SA O INVETI SI DUPA SA TE EXPRIMI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Raiul si iadul e aici pe PAMANT . Ce ne imaginam noi ca e dupa ce murim , sunt simple aberatii sau manipulari religioase.

"Desteapta-te romane!

Din somnul cel de ..."

Romane , ai dormit prea mult. Esti in moarte clinica, si deja astia arunca pamant pe tine. Slabe sanse sa mai scapi. Ups , e prea tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.