Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pentru prietenii adevarati


shaq

Postări Recomandate

  • Members

- Doi prieteni mergeau impreuna prin desert. La un moment dat, s-au certat si unul dintre ei i-a spus vorbe grele celuilalt si l-a lovit. Acesta din urma, indurerat, fara cuvinte, a scris pe nisip: “Astazi, cel mai bun prieten m-a jignit si m-a lovit.”

Au continuat sa mearga si au ajuns la o oaza, in lacul careia au decis sa se racoreasca. Cel care fusese palmuit a fost cat pe ce sa se inece, dar prietenul sau l-a scos la mal. Dupa ce si-a revenit, cel salvat a scris pe o piatra: “Astazi, prietenul meu cel mai bun a fost langa mine cand am avut nevoie de el.” Celalalt l-a intrebat:

-Cand te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatra. De ce?

Acesta i-a raspuns:

-Cand sunt ranit scriu pe nisip pentru ca vanturile sa stearga amintirea suferintei. Dar cand cineva imi face un bine sap aceasta amintire in piatra, pentru ca ea sa dainuie, nestearsa…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pacat ca notiunea de prieten adevarat isi pierde mult din valoare datorita , cred, situatiei actuale si interpretarilor personale. Cred in prietenia adevarata cand, indiferent de situatiile create, prin maturitate se poate discuta orice si se poate ajunge la intelegere. Toti avem parti bune si parti rele, dar calitatea de om nu ti-o poate da si nu ti-o poate lua nimeni. Prieteniei ii este de ajuns sinceritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.