Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus saptamanal normal /redus ( recuperari )


Postări Recomandate

  • Members

Am plecat in cursa luni dupa ora 00.00 cu pauza de 45 h. La sfarsit de saptamana am facut pauza de 24 h. In urmatoarea saptamana am facut pauza de 35 h de marti seara pana joi dimineata. Daca am facut pauza asta de 35 h inseamna ca am recuperat pauza de sapt trecuta si pot sa fac pauza de 24 ore la sfarsitul acestei saptamani?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

raspuns : NU poti sa faci pauza de 24h, trebuie obligatoriu sa faci pauza de 45h.

explicatie: ar fi a doua saptamana consecutiva cu pauza saptamanala redusa (mai putin de 45h).

justificare:

CAPITOLUL II

ECHIPAJE, DURATE DE ŞOFAT, PAUZE ŞI TIMP DE REPAUS

Articolul 8

(6) Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel

puţin:

– două perioade de repaus săptămânal normale sau

– o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de

cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o

perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia

săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu are rost sa repet ceia ce @johnnie_driver2000 a spus corect deja.Pauza care ai facut-o de marti pana joi,chiar daca este de 35 ore,chiar daca este de 45 ore va fi socotita ca recuperare.Deci urmatoarea pauza saptamanala obligatoriu va fi de 45 ore,deoarece precedenta pauza saptamanala a fost de doar 24 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mie mi-a scapat dubla greseala.

oricum a gresit cand a luat pauza de 35 dupa cea de 24. trebuia sa ia 45

35 o poti gandi ca recuperare, dar el trebuia sa ia in saptamana respectiva pauza de (minim) 45h, deoarece in precedenta a avut doar 24h.

regulamentul zice: pauze saptamanale de 45h, exceptie: alternativ, una de (minim) 45 cu una de (minim) 24, cu conditia ca in cea de-a treia saptamana sa recuperezi in bloc (lipita de pauza zilnica) diferenta de la 45h cat trebuia sa fie pauza, la cat ai avut pauza. daca ai oprit fix 24, atunci vei avea de recuperat 24h, pe care le vei lipi la o pauza zilnica de 9 (sau 11 ore), sau chiar la pauza saptamanala.

atentie: doua pauze distincte de 24h intr-o saptamana nu echivaleaza pauza saptamanala de 45h

un sofer bun nu misca masina inutil, isi calculeaza fiecare plecare (inceperea unui nou program), astfel incat sa foloseasca la maximum timpii de conducere.

PAUZELE LUNGI SI DESE, CHEIA MARILOR SUCCESE. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da!Am sa reformulez problema! Citat:,,Am plecat in cursa luni dupa ora 00.00 cu pauza de 45 h.La sfarsit de saptamana am facut pauza de 24 h"Trebuie sa deduc!Precedenta pauza saptamanala (inainte de aceasta,care s-a terminat duminica seara la ora 0,00) afost de 24 ore.De marti si pana joi faci pauza 35 ore.Tu aveai nevoie de 30 ore pauza care putea fi socotita ca recuperare.Daca ai facut 35 asa cum ai spus,se poate aplica art 8 aliniatul 3.Chiar si asa urmatoare pauza nu poate fi de 24 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu mai amestecati termenii: nu scrie nicaieri de pauze la mijlocul sau sfarsitul saptamanii, alipirea recuperarilor la pauze saptamanale, ci la reapus zilnic.

eu recomand sa cititi cu atentie regulamentul:

Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel

puţin:

două perioade de repaus săptămânal normale sau

o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de

cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o

perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia

săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

in doua saptamani consecutive, trebuie lauta cel putin o pauza normala (45h), recuperarea se face doar pentru perioada cu care a fost redusa pauza saptamanala.

rog pe cei care nu sunt de acord sa citeze din regulament cum se poate evita (inlocui) pauza normala prin recuperare sau alte artificii. dau si o lada de bere rece pt raspuns documentat *

_____________

*) fara raspunsurile de genul: "eu am facut asa si nu m-a amendat", vreau sa vad exact unde permite legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci am plecat cu o pauza de 45 h.

La sfarsitul saptamanii am facut o pauza de 24 h.

In cursul urmatoarei saptamani am facut o pauza de 30 h ( eu am facut de 35 dar se ia in calcul 21+9=30 h). Daca am facut pauza asta de 30 h nu inseamna ca am recuperat pauza neefectuata in saptamana precedenta si pot face in saptamana asta la sfarsit o pauza de 24?

Nu vad de ce nu?

Am recuperat pauza 21+9=30, deci nu mai sunt obligat sa stau 45 h.

E corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mda!Conform art 8 aliniatul 6 din regulamentul 561 : În oricare două săptămâni consecutive un şofer îşi va lua cel puţin:

- două perioade normale de odihnă săptămânala, sau

- o perioadă normala de odihnă săptămânală şi una redusă, de cel puţin 24 de ore. Cu toate acestea, perioada redusa va fi compensată cu o perioadă echivalentă de odihnă luată în întregime înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni ce urmează săptămânii în discuţie.Dar ce spune @florex se poate incadra la acelas articol 8 dar de data aceasta la aliniatul 3 care spune:O perioadă zilnică de odihnă poate fi extinsă pentru a forma o perioadă normala de odihnă săptămânală sau o perioadă redusă de odihnă săptămânală.Dar chiar si asa fiind ,urmatoarea pauza nu va putea fi mai mica de 45 ore.Edit:In timp ce scriam mesajul @florex vine cu aceiasi formulare ambigua!Poti spune corect ordinea pauzelor @florex (ceva de genul:24 ore -45 ore-35 ore iar uramatoarea de 24 ore)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cine ti-a spus ca se vede normal?Mai scriu o data :Conform art 8 aliniatul 6 din regulamentul 561 : În oricare două săptămâni consecutive un şofer îşi va lua cel puţin:

- două perioade normale de odihnă săptămânala, sau

- o perioadă normala de odihnă săptămânală şi una redusă, de cel puţin 24 de ore. Cu toate acestea, perioada redusa va fi compensată cu o perioadă echivalentă de odihnă luată în întregime înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni ce urmează săptămânii în discuţie.Tu spui:45 h apoi 24 h (la sfarsit de saptamana)

35 h (la mijlocul sapt a II-a)

si 24 ( la sfarsitul sapt a II-a).In acest caz pauza de 35 ore nu poate fi considerata pauza saptamanala si nici nu poate fi urmata de o pauza redusa de 24 ore.Daca ordinea pauzelor ar fi fost,24 ore-45 ore urmata de o pauza de 35 ,aceste 35 ore puteau fi pauza saptamanala comform aceluias articol 8 dar aliniatul 3.Chiar asa fiind urmatoarea pauza trebuie sa fie de minim 45 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
45 h apoi 24 h (la sfarsit de saptamana)

35 h (la mijlocul sapt a II-a)

si 24 ( la sfarsitul sapt a II-a)

Nu se cumuleaza asa.

E legislatie sociala. Ai dreptul sa stai cu familia sau cu prietenii sau sa ti faci de cap de doua ori pe luna. Ce nu intelegi ?

Faptul ca ai drepturi ti se pare aiurea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aici nu e vorba de drept, ci de obligatie. esti obligat sa nu lucrezi minimum 45h neintrerupte (pauza saptamanala normala) in fiecare saptamana. prin exceptie, o saptamana minimum 45 si urmatoarea minimum 24, cu niste conditii.

faptul ca un program (software) sau un organ de control nu observa sau nu stie sa aplice regulamentul, sau ca trece cu vederea anumite incalcari, nu inseamna ca incalcarea regulamentului e ceva normal.

eu vorbesc strict de regulament, nu de ceea ce se intampla pe sosele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Buna seara, am si eu o nelamurire. Exemplu : sambata-duminica pauza 38h50min, marti-miercuri-joi pauza 61h21min, sambata-duminica 31h21min, luni-marti-miercuri pauza 47h21min. Intrebarea este daca pot face 24h pauza duminica asta tinand cont ca am pauza 47h21min in cursul saptamanii si sa recuperez la sfarsitull saptamanii diferentele ramase? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Buna seara, am si eu o nelamurire. Exemplu : sambata-duminica pauza 38h50min, marti-miercuri-joi pauza 61h21min, sambata-duminica 31h21min, luni-marti-miercuri pauza 47h21min. Intrebarea este daca pot face 24h pauza duminica asta tinand cont ca am pauza 47h21min in cursul saptamanii si sa recuperez la sfarsitull saptamanii diferentele ramase? Multumesc

Duminca nu este nevoie sa faci pauza saptamanala, ci abia dupa a sasea zi consecutiva in care lucrezi, adica miercurea urmatoare, considerand ca ai inceput programul joi (luni-marti-miercuri pauza 47h21min).

Regulamentul obliga la efectuarea unei pauze saptamanale in intervalul de luni 0h00 pana duminica 23h59, iar la tine a fost luata inainte de sfarsitul saptamanii.

In urmatorul interval luni-duminca, vei lua obligatoriu pauza cel tarziu marti (dupa a sasea zi lucrata consecutiv).

Daca faci pauza 24h duminica, poti incepe o noua saptamana (un nou set de 6 zile lucratoare), in care vei avea dreptul sa conduci de luni pana sambata, iar duminica incepi obligatoriu o noua pauza saptamanala, de data asta intreaga (45h).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Regulamentul obliga la efectuarea unei pauze saptamanale in intervalul de luni 0h00 pana duminica 23h59, iar la tine a fost luata inainte de sfarsitul saptamanii.

In urmatorul interval luni-duminca, vei lua obligatoriu pauza cel tarziu marti (dupa a sasea zi lucrata consecutiv).

Daca faci pauza 24h duminica, poti incepe o noua saptamana (un nou set de 6 zile lucratoare), in care vei avea dreptul sa conduci de luni pana sambata, iar duminica incepi obligatoriu o noua pauza saptamanala, de data asta intreaga (45h).

Pai nu are dreptu numa la 5 programe daca face 45h ca altfel al 6-lea program il termina sambata seara si nu se incadreaza cu tot cu pauza de 45h in intervalul luni 00:00-duminica 23:59 sau 7 zile calendaristice. In alta ordine de idei, am mai discutat prin parcari si nu numai si mai vad si pe aici amatori de munca cu cat mai putine pauze saptamanale, gen 45h apoi 24h fara recuperare. Voi chiar nu intelegeti ca va furati singuri caciula???? Cel mai corect, legal si normal e ca in 7 zile calendaristice sa ai 2 zile pauza. Eu personal consider pauza de 24h ca un fapt exceptional, care poate sa treaca si o luna si sa nu folosesc pauza redusa, daramite sa nu o recuperez. De ce???? Pentru ca dupa 5 zile de munca, la fel cum muncesc si alti oameni in alte domenii, am si io dreptu la 2 zile fara griji, de relax, un gratarel o bericica si somn cat cuprinde.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Conform regulamentului, pauza saptamanala va trebui sa inceapa obligatoriu in intervalul luni 0h00 - duminica 23h59, putand continua in saptamana urmatoare, situatie in care va fi recunoascuta doar intr-una din cele doua saptamani.

Aici se discuta timpii de conducere conform regulamentului. Fiecare e liber sa lucreze cat doreste, atata timp cat respecta legislatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

citez : "Conform regulamentului, pauza saptamanala va trebui sa inceapa obligatoriu in intervalul luni 0h00 - duminica 23h59"

asa se interpreteaza 561 mai nou ?

te rog frumos sa nu mai faci astfel de afirmatii, sunt total gresite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"ca altfel al 6-lea program il termina sambata seara si nu se incadreaza cu tot cu pauza de 45h in intervalul luni 00:00-duminica 23:59 sau 7 zile calendaristice"

Vroiam sa subliniez ca pauza saptamanala poate incepe intr-o saptamana si continua in cealalta. Am pretentia ca discut cu oameni care cunosc bine 561, altfel mi-e greu sa ma fac inteles.

Nu-mi scoateti vorbele din context, cititi cu atentie raspunsurile, dar si afirmatiile la care fac referire.

Cel putin o pauza saptamanala se va incadra intotdeauna in intervalul luni 0h00 - duminica 23h59 (matematic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Conform regulamentului, pauza saptamanala va trebui sa inceapa obligatoriu in intervalul luni 0h00 - duminica 23h59, putand continua in saptamana urmatoare, situatie in care va fi recunoascuta doar intr-una din cele doua saptamani.

Aici se discuta timpii de conducere conform regulamentului. Fiecare e liber sa lucreze cat doreste, atata timp cat respecta legislatia.

conform reg. 561, art.8, alinaitul 6 :

O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârșitul a șase perioade de douăzeci și patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.

mai clar de atat nu cred ca se poate.

si nu te supara, cunosc mult mai multa legislatie decat ai afirmat, si culmea o mai pun si in practica zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imi cer scuze ca nu m-am exprimat suficient de clar. incercam sa explic de ce nu este nici o problema sa te duci cu pauza de 45h in cealalta saptamana... recunosc, nu am facut-o ca la scoala...

nu am afirmat niciodata ca nu ai cunoaste 561, nici tu, nici altcineva, dimpotriva, am spus ca am pretentia ca discut cu oameni care cunosc, altii ar intelege mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Buna seara!

Am si eu o neintelegere cu pauzele saptamanale si cu recuperarea orelor de la pauzele reduse, deci:

--Eu am luat o pauza de 38h la prima saptamana

--Apoi 55h la a doua saptamana si atentie, Luni an a treia saptamana ancep un program si dupa 4.5h cu 2h de condus trec pe pauza si fac alte 27h de pauza,

Intrebarea mea este:

La sfarsitul celei de a treia saptamana cate ore de pauza imi trebuesc?

Si recuperare la pauzele reduse cum se face? Orele ramase de la pauza redusa, exeplu fac pauza 35h si recuperez 10? sau se considera 24h si recuperez 21?

Regulamentul spune asa dar nu inteleg ce spun ei cu >>u o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc.

Reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârșitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuție.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca faci pauza 35 ore trebuie sa recuperezi 10.

Orele de odihna saptamanala neluate trebuie luate in bloc (adica nu fractionat) si atasate unei perioade zilnice de odihna de 9 ore pana la sfarsitul urmatoarelor 3 saptamani.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la sfarsitul celei de-a treia saptamana iti trebuie o pauza de minim 24 ore. Daca ai facut luni pauza de 27 ore, inseamna ca ai recuperat orele neefectuate in prima saptamana. Ce e important, niciodata sa nu faci doua pauze saptamanale reduse consecutive, chiar daca intre timp ai recuperat orele lipsa. Asadar, poti face 24 intr-o saptamana, dupa maxim 6 perioade de 24 ore neaparat 45 ore de odihna, dupa care poti face din nou 24 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.