Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus saptamanal normal /redus ( recuperari )


Postări Recomandate

  • Administrators

Am si eu o intrebare legat de pauza de 45.

De luni pana vineri lucrez normal, programul de 13 ore cu 11 pauza, uneori chiar mai multa pauza. Dar lucrez si in fiecare sambata de la 4:30 la 9:30, iar luni dimineata incep dupa pauza de 45 de ore.

Intrebariile mele sunt:

Am voie sa lucrez in fiecare sambata?

Si daca am voie sa lucrez in fiecare sambata si fac mereu pauza de 45 pana incep in urmatoarea luni munca, nu trebuie sa mai fac niciun fel de pauza extra..nu?

Legal ? NU !!

In a doua saptamana din calculul blocului de doua saptamani calendaristice trebuie sa incetezi munca cel tarziu sambata la 03.00 ( ora oficiala in stat inmateiculare nu utc ) ca pana la ora 24.00 duminica sa poti inregistra /cumula minim 45 ore in blocul cerut , asa cum si teoria asa cum si programarea softurilor de control o fac , acum ca agentul vede x ore de cand ai incetat munca sambata pana la ora 24.00 duminica , plus 00.00 luni pana la ora cand incepi munca si cumulezi minim 45 ore e alta treaba , o practica amicala pentru a impaca si capra si varza , vorba proverbului.

Ps : ceea ce executi se numeste o perioada de repaus saptamanala sau abreviat repaus saptamanal ( in alte limbi se traduce pein odihna saptamanala ), nu pauza , pauzele sunt alte chestii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pai atunci sunt salvat pt .ca de luni 11 de la ora 6 pana duminica 24 ora 6 sunt doua saptamani calendaristice si nu am depasit 90 ore eu incepand un alt program dupa .

Nu ora 6 si ora 6 ca numai calendaristic nu e , luni ziua 11 luna xx ora 00.00 si dumnica ziua 24 luna xx la ora 24.00 ( 23.59 de fapt )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Coleguleee Mario ti-a raspuns destul de clar ce inseamna saptamana calendaristica. De luni ora 00:00 pana duminica la 23.59. Cum sa fi salvat odata ce tu duminica ai mai mers 9 ore desi aveai 90. Deci ai lucrate 99 de ore in doua saptamani

Editat de fery20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sau nu trebuia sa plec luni dupa ora 6

trebuia nu mai deschizi alt program duminica intr-ucat tu aveai deja 90 de ore lucrate. Trebuia sa astepti pana luni la ora 00:00 sa se reseteze tahograful dupaia puteai incepe linistit o noua saptamana de lucru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legal ? NU !!

In a doua saptamana din calculul blocului de doua saptamani calendaristice trebuie sa incetezi munca cel tarziu sambata la 03.00 ( ora oficiala in stat inmateiculare nu utc ) ca pana la ora 24.00 duminica sa poti inregistra /cumula minim 45 ore in blocul cerut , asa cum si teoria asa cum si programarea softurilor de control o fac , acum ca agentul vede x ore de cand ai incetat munca sambata pana la ora 24.00 duminica , plus 00.00 luni pana la ora cand incepi munca si cumulezi minim 45 ore e alta treaba , o practica amicala pentru a impaca si capra si varza , vorba proverbului.

Ps : ceea ce executi se numeste o perioada de repaus saptamanala sau abreviat repaus saptamanal ( in alte limbi se traduce pein odihna saptamanala ), nu pauza , pauzele sunt alte chestii .

Si deci in acest caz, este sau nu legal? adica am inteles ca nu este egal din ce ai spus..dar totusi sar impaca si capra si varza, daca ma opreste politia si imi verifica programul..am mai multe sanse sa scap?sau sa ma toarne?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Gata am inteles ,dar ca si mine sunt multi care considera saptamana intre doua perioade de repaus saptamanal.Oricum din ce m-am documentat  abaterea se incadreaza la contraventii minore si amenda nu este foarte mare pentru ca am depasit cu pana la 10 ore perioada de condus in doua saptamani consecutive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Administrators

Da , dificila tare , ma gandesc ca si pentru tine , la ce tampenii intrebi , esti sigur ca arr-isti au inteles ce intrebi ? 

Pauza ?? In nici-un caz ....repaus saptamanal . 24 ?? Ufff repaus saptamanal redus .  9 ?? 45 ?? 

Recomand citirea cu atentie a definitiilor de la articolul4, regulamentul 561 /2006 ca apoi sa intelegi cerintele articolului 8 , acelasi regulament . 

  Orice nelamurire o dezbatem aici , dar intreaba cu lectia invatata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
La 2/18/2016la18:17, geo74 a spus:

colegii am o intrebare dificila si pentru arr  plec in cursa sambata cind trebuie sa fac pauza saptaminala  sau de obicei fac 24 cind se recupereaza prin 9 ore +diferenta sau 45 +diferenta

 

Presupunand ca pleci sambata dupa cateva zile de repaus, urmatoarul repaus saptamanal va trebui sa-l iei cel mai tarziu la sfarsitul celei de-a 6-a zile, adica joi la 23h59. Acesta va putea fi redus (minim 24h), intrucat in saptamana precedenta ai avut repaus normal (cel putin 45h), daca spui ca ai plecat sambata, presupun ca nu ai condus de luni pana sambata.
 

Editat de johnnie_driver2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna ,sant sofer incepator si am o nelamurire cu recuperarea orelor din repaosul saptamanal de 24 ore redus ,care ,dupa spusele mai multor soferi se ia in bloc pana in a treia saptamana in curs lipite de un repaus zilnic sau saptamanal ,sau se poate lua si de cateva ore de mai multe ori pana la completarea de 45 ore ,va multumesc!

Editat de aurel2016
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

reg 561, art 8 aliniatul 7

-Orice perioadă de repaus luată în compensaţie pentru reducerea unei perioade de repaus săptămânal trebuie alipită unei alte perioade de repaus de cel puţin nouă ore.

pune mana si invata daca vrei sa-ti pastrezi banii in buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 18 ore, Gongy a spus:

pune mana si invata

Ce sa invat?  (Ma refer la partea cu "unde-i lege nu-i tocmeala"). Poti face o lista de "lecturat" ?   

De exemplu: 1.Reg 561.

                     2. Legislatia rutiera.

                    

Editat de FlapJack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

sigur.

1-reg 561

2- reg 165

3-directiva 15 din 2002

4-directiva 22 din 2006

5- ordonanta 37 din 2007

6- hotararea de guvern 69 din 2012

dupa ce le aprofundezi pe astea  vii la testare sa vedem ce ai retinut.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 16.02.2014 la 19:57, M a n u e l a spus:

la sfarsitul celei de-a treia saptamana iti trebuie o pauza de minim 24 ore. Daca ai facut luni pauza de 27 ore, inseamna ca ai recuperat orele neefectuate in prima saptamana. Ce e important, niciodata sa nu faci doua pauze saptamanale reduse consecutive, chiar daca intre timp ai recuperat orele lipsa. Asadar, poti face 24 intr-o saptamana, dupa maxim 6 perioade de 24 ore neaparat 45 ore de odihna, dupa care poti face din nou 24 ore.

Manuel nu inteleg,cum 24-45-si iara 24 fara sa recuperezi 21 de ore de la prima pauza redusa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 14.04.2016 la 17:16, Gongy a spus:

reg 561, art 8 aliniatul 7

-Orice perioadă de repaus luată în compensaţie pentru reducerea unei perioade de repaus săptămânal trebuie alipită unei alte perioade de repaus de cel puţin nouă ore.

pune mana si invata daca vrei sa-ti pastrezi banii in buzunar.

pardon,orice compensatie poate fi alipita unei perioade de odihna NORMALA ,zilnica ori saptamanala(11-45)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.